هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

20171230140231 IMG 9718 01 Small

قضاوت ممنوع!

اوتیسم بیماری ناشناخته

سیدمحمدمیرعماد خواستار راه‌اندازی مرکز اختلالات برای کودکان اوتیسمی شد

تصاویری از کودکی که با بندهایی کنترل شده‌بود در فضای مجازی منتشر و دست‌به دست می‌شد. تقبیح چنین والدینی که موجب گسترش شیوه‌های نادرست تربیتی و نگهداری از کودک شده‌اند چند روزی در فضای مجازی مورد بحث بود. اما متن دیگری با همان تصاویر منتشر شد مبنی بر این‌که کودکان مبتلا به اوتیسم از لمس‌شدن متنفر هستند و سرزنش این والدین و قضاوت رفتارهای انسان‌ها شایسته ‌نیست. این‌که چند درصد ما با دیدن این تصاویر دست به قضاوت زدیم جای بحث دارد. اما عدم آگاهی نسبت به بیماری اوتیسم ما را بر آن داشت طی گفتگو با سیدمحمد میرعماد کارشناس روانشناسی به واکاوی این بیماری بپردازیم.

 

آمارها در سال 1975 نشان می‌دهد از هر 5000 نفر یک نفر در سال 2004 از 166 نفر یک نفر و در سال 2014 از هر 42 نفر یک نفر مبتلا به اوتیسم هستند. چه دلایلی موجب افزایش آمار نگران‌کننده مبتلایان به این بیماری شده‌است؟!
بیماری اوتیسم به بیماری نافذ رشد معروف است و جزو بیماری‌هایی است که مستقیما وراثت در آن نقش داشته و تاثیرگذار است. پس می‌توان‌گفت یکی از دلایل ازدیاد بیماری اوتیسم تاثیرگذاری وراثت است. تاخیر در ازدواج از دلایل دیگر ازدیاد آمار ابتلا به اوتیسم است. ازدواج افراد پس از 35 سالگی احتمال ابتلا به اوتیسم را در کودکانشان افزایش می‌دهد. در حال حاضر میانگین سن ازدواج در سمنان8/27 سال است. این آمار در شهرهای بزرگ نشان از متوسط سن ازدواج در بالای 30سال دارد.

 

بیماران اوتیسمی چه نشانه‌هایی دارند؟
بیماری اوتیسم را به بیماری قبل از 3 سالگی می‌شناسند. این بیماری از 6 ماهگی تا 3 سالگی قابل تشخیص‌است. شاید کودک مانند دیگر هم‌سالان خود توانایی ایجاد اصوات (قان و قون) را داشته و چند واژه را هم بتواند اداکند، اما امکان دارد به ناگهان سیستم کلامی‌اش مختل شود. این اختلال ناشی از تفاوت در رشد سیستم عصبی است که طی «ام آر آی» مشخص می‌شود. 
کودکان مبتلا به اوتیسم به ناگهان ارتباط اجتماعی و بین فردی خود را از دست می‌دهند. گرایش به انزوا و کارهای تکراری در این افراد شایع است و واکنش‌های خلاف معمول از این افراد دیده می‌شود. به‌طور مثال امکان دارد زیاد گریه کنند یا زیاد بخندند. رفتارهای این افراد، همیشه دوسوی پیکان افراط و تفریط است. 
مهم‌ترین ویژگی رفتاری این افراد، حذر از برقراری هرگونه ارتباطی است. یک فرد اوتیسمی از انجام کار کلیشه‌ای لذت می‌برد که از توقف رشد نافذ کودک منجر می‌شود.

 

والدین با بروز چه رفتار و ویژگی‌هایی در کودک خود، باید نگران شده و نسبت به ابتلای کودک به اوتیسم دچار تردید شوند؟ 
- کودک توانایی تکلم به‌صورت جمله را نداشته و تنها از تک کلمه یا واژه‌های دوکلمه‌ای استفاده کند.
- کودکانی که از 4 تا 6 ماهگی فاقد توانایی ایجاد اصوات (قان و قون) هستند.
-کودک تنها از رفتارهای کلیشه‌ای لذت می‌برد.
- عدم علاقمندی به بازی 
- عدم علاقه به لمس‌شدن
- توجه به این نکته که اوتیسمی‌ها دوست دارند تنها حرف بزنند و دوست ندارند حرف بشنوند. 
-پرخاشگری

 

امکان درمان بیماری اوتیسم وجوددارد؟
اوتیسم درمان قطعی ندارد اما مراقبت دارد. اگر بیماری اوتیسم به هنگام تشخیص داده‌شود، امکان افزایش سن عقلی بیمار تا 16 سالگی وجوددارد. هنگامی که فرد اوتیسمی کودک است، تاثیرپذیری رشدی زیادی دارد و در آن زمان امکان افزایش ارتباطات اجتماعی و بین فردی وجوددارد. این اقدام در آینده فرد و انجام برخی از امور در بزرگسالی تاثیر شایانی دارد. اما اگر بیماری به هنگام تشخیص داده نشود امکان دارد مراحل رشد عقلی فرد متوقف شود و در این صورت تنها باید از فرد بیمار نگهداری کنیم.

 

فرد مبتلا به اوتیسم چه درمان‌هایی نیازدارد؟
مراجعه به گفتاردرمان و روان‌پزشک توصیه می‌شود. برای عدم آسیب به خانواده‌ها، مشاوره خانواده هم باید انجام شود.توصیه موکد من به خانواده‌ها این است که تشویق فرد اوتیسمی بعلت ترحم نباشد. اگر خانواده‌ای فرزند اوتیسمی دارد، رفتارهای مثبت او را تشویق و رفتارهای منفی کودک را نادیده بگیرد. متاسفانه برخی نسبت به کودکان اوتیسمی رفتار نامناسبی داشته و او را طرد و در اتاق زندانی می‌کنند. از آنجا که این افراد تنهایی را می‌پسندند، این رفتار ما باعث تشدید اوتیسم خواهدشد. دانستن این نکته‌ برای خانواده‌ها ضروری است که هر رفتاری که به منزوی شدن کودک بینجامد اوتیسم را تشدید می‌کند. برای درمان این افراد، برقراری ارتباط خوب با آن‌ها حائز اهمیت است. برخی از افراد اوتیسمی می‌توانند رابطه بین اشیایی برقرار کنند. اگر این افراد طرد بشوند ایرادی نداشته و آسیبی متوجهشان نخواهدشد. اما افراد اوتیسمی که ارتباط بین اشیا را نمی‌توانند برقرارکنند، در صورت طردشدن، شرایطشان وخیم‌تر خواهدشد.بهترین رفتار این است که آنها را در یک جمع به یک کار دعوت کنیم مثلا به‌طور مشترک، فیلم تماشاکنند.

 

آیا آموزش‌های خاص و ویژه‌ای برای کودکان اوتیسمی وجوددارد؟
بله. اما متاسفانه، در این حوزه سمنان دچار ضعف است و مسئولین سازمان بهزیستی باید در این زمینه پاسخگو باشند. عدم وجود مراکز اختلالات در سمنان واقعا جای تاسف و سوال دارد. کودکانی که دچار اختلالات می‌شوند در کل استان به کجا باید مراجعه کنند؟! در حالی‌که برخی از شهرها به مراکز آموزشی اختصاصی برای بیماران اوتیسمی مجهزاست. درخواست من از مسئولین بهزیستی این است که به فکر راه‌اندازی مرکز اختلالات باشند. رسیدگی به امور مردم بسیار مهم‌تر از بسیاری از ضوابط اداری است که متاسفانه زمینه فعالیت در این حوزه را دچار اخلال کرده‌است. فرد اوتیسمی آموزش‌های خاص و مربیان آموزش دیده می‌طلبد. برای مبتلایان به اوتیسم معنادرمانی و موسیقی درمانی وجوددارد. اما در ایران چه میزان اجرا می‌شود؟
متاسفانه علی‌رغم عدم ارائه خدمات مناسب به این افراد، مورد قضاوت اجتماعی هم واقع می‌شوند. .سازمان یونسکو در قرن بیست و یکم دانش رابطه بین فردی را جزو شش سوادی برشمرده که دانستن آن برای عموم ضروری است برخی از افراد، گاه سواد رابطه بین فردی بین دو فرد عادی (بهنجار) را ندارند. حال در نظر بگیرید ارتباط بین فردی با فردی که نابهنجار است چگونه است؟!
این نشانگر عدم سواد لازم ما است. متاسفانه سواد عاطفی و ارتباط بین فردی نداریم.


با توجه به عدم وجود مراکز تخصصی آموزش برای بیماران اوتیسمی، خانواده‌های ساکن در سمنان که فرزند اوتیسمی دارند چه اقدامی باید انجام دهند؟ 
1-آگاهی: مهم‌ترین نکته این است که این بیماری به درستی شناخته شود. خانواده‌ها باید علائم جسمی و روحی اوتیسمی‌ها رابشناسند. والدین از عوامل موثر در ایجاد این بیماری باید آگاهی داشته‌باشند. خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم ابتدا باید آموزش‌های لازم را ببینند و توجیه شوند. مطالعه کتاب و حضور در کارگاه‌های مربوطه می‌تواند مفیدفایده باشد. 
2-منطق رفتاری فرزند را بداند. چرا که هر رفتاری منطقی دارد.
3-باید بپذیریم در درمان‌های روانشناختی سخت‌ترین کار، مداومت است. خانواده‌ها باید بپذیرند زندگی با فرد اوتیسمی، انرژی زیادی می‌طلبد. نکته مهم این است والدین مطلع باشند که با یکبار مراجعه به روانپزشک یا گفتاردرمان مشکل مرتفع نخواهدشد و زود دلسرد نشوند. پذیرش بیماری و روند درمان یکی از آیتم‌های درمان است. 
4-خانواده‌ها به مراکز توانبخشی برای رفع مشکل مراجعه‌کنند. گفتاردرمانی و دارودرمانی از پروسه‌های درمانی است.
5-این نکته نیز حائز اهمیت است که در سیر تربیتی در هر سن کودک باید تحت آموزش‌های متناسب با همان سن قرار بگیرد و به همین دلیل خانواده‌ها باید خودشان را در این حوزه به روزکنند. آموزش مهم‌ترین نکته است. آموزش تعامل بین فردی، درفرد مبتلا به اوتیسم بسیار مهم بوده و هدایتگری در درمان اوتیسم نقش غیرقابل انکاری دارد.

 

سخن پایانی
خانواده‌ها گاه به علت عدم تاب‌آوری‌شان کودک اوتیسمی را تنبیه می‌کنند. چرا که باور نکرده‌اند کارهای فرد اوتیسمی از اختیارش خارج است.
والدین باید بدانند رفتارهای اوتیسمی با تنبیه درست نخواهدشد. شاید در دیگر کودکان، تنبیه بازدارنده باشد، اما در کودکان اوتیسمی تنبیه اصلا بازدارنده نیست.

سرطان

از سرطان سینه نترسید

تشخیص به موقع؛ بهبودی کامل

زمانی که سلول‌ها، غیرطبیعی و به صورت غیرقابل کنترل تکثیر شوند، رشد بیش از حد سلول باعث ایجاد توده‌ای در بدن می‌شود که سلول‌های سرطانی نامیده می‌شوند.سرطان سینه یکی از شایع‌ترین انواع سرطان‌ها در زنان بوده، که قابل درمان است. سرطان معمولا با یک توده کوچک در سینه ظاهر می‌شود اما به مرور زمان توده رشد می‌کند. اگر سرطان سینه در مراحل ابتدایی یعنی قبل از پیش‌روی و گسترش به نواحی اطراف، تشخیص داده شود، به آسانی معالجه می‌شود.
به همین بهانه در ارتباط با علل ایجاد سرطان سینه، راه‌های پیشگیری و درمان این بیماری با دکتر غلامعلی مهدوی متخصص داخلی، گفتگویی ترتیب داده‌ایم که در پی می‌آید:

 

منشاء سرطان
سرطان سینه انواع مختلفی دارد. از آنجا که سینه، بافت چربی و غدد شیری دارد، سرطان می‌تواند از پوست یا بافت سینه ایجادشود، اما شایع‌ترین منشا سرطان سینه از غدد شیری و مجاری شیری است.
ایجاد سرطان به این شکل است که سلولی از سلول‌های بدن به صورت ناهنجار شروع به تکثیر شدن می‌کند.
سلول‌ها طول عمر معینی دارند، وقتی ساعت بیولوژیکی آن‌ها به پایان برسد در واقع مرگ سلول فرا رسیده و سلول از بین می‌رود. در شرایطی که سلولی با تمام شدن طول عمرش از بین نرود و حتی تکثیر آن بیشتر از قبل شود به مرور زمان تبدیل به توده سرطانی می‌شود. البته سیستم دفاعی بدن، بیشتر مواقع مانع بروز این مشکل می‌شود مگر اینکه سیستم ایمنی بدن تضعیف شده باشد.

 

ریسک فکتورهای سرطان سینه 
1. تغذیه نامناسب ( مصرف چربی زیاد)
2. عدم شیردهی
3. سن
4. ژنتیک

 

راه‌های شناسایی سرطان سینه
1.وجود هرگونه توده در سینه
2.هرگونه ترشح خونی یا غیرخونی از سینه
3. تغییر در شکل ظاهری پوست سینه (تغییر رنگ و دانه دانه شدن پوست سینه)
4.قرینه نبودن دو سینه
5.تورفتگی و وارونه شدن نوک سینه

 

معاینه توسط خود فرد
فرد مقابل آینه مبادرت به معاینه خود می‌کند.که روش مخصوصی دارد. چگونگی معاینه، در مراکز بهداشت به خانم‌ها آموزش داده می‌شود. در این روش بیمار باید با احساس وجود هر نوع توده‌ و تغییری در بافت سینه، در کم‌ترین زمان به پزشک مراجعه کند تا اقدامات بعدی انجام شود.

 

تاثیر سبک زندگی 
تحقیقات نشان می‌دهد هر چه مصرف چربی در خانم‌ها بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان سینه افزایش می‌یابد. همچنین بانوانی که از اضافه وزن رنج می‌برند و یا در بستگان درجه اول آنها دچار سرطان سینه هستند، امکان ابتلا به این بیماری در ان‌ها بیشتر است.
مواد نگه‌دارنده‌ای که در سوسیس و کالباس و دیگر مواد غذایی این چنینی، موجود است، ذاتا سرطان‌زا هستند. انواع رنگ غذایی که در رژیم غذایی بسیاری از افراد است نیز برای سلامتی مضر هستند و اثر تجمعی دارند، به این معنی که وقتی یک ماده شیمیایی وارد بدن می‌شود همان لحظه اثرش نمایان نمی‌شود بلکه به مرور زمان در بدن تجمع یافته و به تدریج اثر خود را می‌گذارد و بعد از مدت‌ها به شکل نوعی از سرطان بروز می‌کند.

 

مردان بی‌تفاوت نباشند
سرطان سینه در آقایان نادر است اما این دلیلی بر بی‌تفاوتی آقایان نسبت به این بیماری نمی‌شود. علائم این بیماری در آقایان تفاوتی با خانم‌ها ندارد و فرد با مشاهده هرگونه توده و یا ترشح باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

 

با پیشرفت‌های پزشکی، نگرانی جایگاهی ندارد
اگر سرطان سینه در مرحله اولیه تشخیص داده شود، بیمار بهبودی کامل یافته و نیاز به جراحی ندارد ولی اگر جراحی انجام گیرد با پروتز سینه مشکل بیمار از نظر زیبایی حل می‌شود.

 

خوش‌خیم یا بدخیم؛ مسئله این است!
در انواع سرطان امکان وجود توده خوش‌خیم یا توده بدخیم وجوددارد. معمولا حتی اگر سرطان سینه بدخیم هم باشد اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود امکان بهبودی بیمار تا 90درصد وجوددارد. سرطان سینه از معدود سرطان‌هایی است که تشخیص زودهنگام آن امکان‌پذیر است و میزان بهبودی بالایی دارد. اگر بیماری زود تشخیص داده‌شود پروسه درمان به خوبی می‌تواند طی شود. اگر وجود توده‌های سرطانی در مرحله پیشرفته هم تشخیص داده شود باز هم نسبت به درمان امیدهست و معالجه آن آسان است.
سرطان‌هایی همچون سرطان پروستات در آقایان، به دلیل تشخیص دیرهنگام موجب مرگ بیمار می‌شود.

 

را‌ه‌های درمان این بیماری
در صورت تشخیص در مراحل اولیه هورمون‌تراپی و شیمی‌درمانی به بهبود بیماری می‌انجامد. اگر توده کوچک باشد، جراحی و برداشتن توده کافی است ولی در مراحل پیشرفته‌تر برداشتن کل سینه و شیمی‌درمانی لازم است.

 

در صورتی که مشخص شود توده سرطانی است، درمان باتوجه به موارد زیر صورت می‌گیرد:
1.سن
2.میزان پیشرفت سرطان
3.نوع سرطان 
جراحی شامل لامپکتومی (برداشتن بافت یا توده سرطانی) و ماستکتومی (برداشتن کل سینه) است.
سایر گزینه‌های درمانی شامل: پرتو‌درمانی، شیمی‌درمانی و هورمون درمانی است.

 

باور‌های غلط
باورهای غلطی در این خصوص وجود دارد مبنی براینکه توده‌های کوچک، ارتباطی با سرطان نداشته و یا اینکه مراجعه فوری ضرورت ندارد. اما باید بگویم اتفاقا توده‌‌های کوچک نیاز به بررسی بیشتری داشته و احتمال سرطان در توده‌های کوچک که به تازگی کشف شده، بیشتر است.

 

سرطانی بدون درد
سرطان سینه ممکن است با درد نباشد و هر دردی مربوط به سرطان نیست. هر گونه تغییر بافت سینه اگر همراه با درد باشد فرد باید به پزشک مراجعه کند.

 


فرق غده چربی و غده سرطانی
در معاینه سینه حتما باید زیر بغل‌ها نیز معاینه شوند. هر نوع غده یا برآمدگی در ناحیه زیر بغل و سینه باید پیگیری شود و با پزشک مشورت شود. غدد چربی به راحتی با جراحی برداشته می‌شود ولی درصورت شک داشتن که غده چربی است یا غده سرطانی با یک سونوگرافی ساده می‌توان تشخیص داد.

 

توصیه 
از آنجا که سبک زندگی در سلامتی نقش مهمی دارد رعایت توصیه‌هایی می‌تواند در پیشگیری از سرطان و یا جلوگیری از پیشرفت سرطان مهم باشد. 
ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید (حداقل یک ساعت پیاده‌روی در روز)
رعایت رژیم غذایی سالم (لبنیات کم چرب، میوه و سبزی فراوان)
عدم مصرف مشروبات الکلی 
شیردهی مانع از ابتلا به سرطان سینه می‌شود. در بعضی از مواقع سرطان سینه به گونه‌ای است که فرد نباید باردار شود.
مصرف سبزیجات و استفاده از موادی که دارای آنتی‌اکسیدان هستند نیز توصیه می‌شود.

222 Small

آنچه از آرتروز باید بدانیم

آرتروز قابل پیشگیری است

در شماره پیشین طی گفتگویی با دکتر سید ضیاءالدین صفوی‌فرخی دکترای تخصصی فیزیوتراپی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان از مرکز فیزیوتراپی امید، مواردی را برای پیشگیری و درمان آرتروز برشمردیم. در این شماره ضمن برشمردن نکات تکمیلی در حوزه آرتروز، به تشریح آرتروز کمر و علت‌ها و دلایل ایجاد این معضل، پرداخته‌ایم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم:

702933 454

آنچه از آرتروز باید بدانیم

سبک زندگی عامل موثر در ایجاد آرتروز

::مبینا کلاته‌عربی

آرتروز قابل پیشگیری است آرتروز یک بیماری مفصلی است که امکان ایجاد این بیماری در انواع مفاصل بدن وجود دارد. علائم این بیماری از دهه‌ی چهارم زندگی به وجود می‌آید و در دهه‌‌های پنجم تا ششم زندگی بر روی استخوان‌ها و مفاصل‌ بروز می‌کند. به همین بهانه با دکتر سید ضیاء‌الدین‌صفوی‌فرخی که متخصص فیزیوتراپی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان است، گفتگویی داشته‌ایم که در پی می‌آید:

d mehrabi Small

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

توصیه‌های پزشکی برای عدم ابتلا به بیماری شایع زمستانه 

با توجه به سردی و خشکی هوای این روزهای استان سمنان و شیوع ویروس سرماخوردگی در بین مردم گفتگویی در رابطه با علل سرماخوردگی، راه‌های پیشگیری و درمان این بیماری با خانم دکتر سکینه مهرابی پزشک عمومی ترتیب داده‌ایم که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم:

IMG 8947 Small

سلامت لثه عاملی در زیبایی دندان‌ها

::مطهره کلاهی

دندان‌درد یکی از مشکلاتی است که بیشتر مردم آن را تجربه کرده‌اند، پوسیدگی دندان‌ها، جرم گرفتگی و بیماری‌های دهان و دندانی از مواردی است که منجر به مراجعه افراد به دندان‌پزشکان می‌شود. به همین منظور گفت وگویی با دکتر حسام‌الدین صفایی، کارشناس و مسئول بهداشت دهان و دندان مرکز بهداشت سمنان، در مورد بیماری لثه ترتیب داده‌ایم که در پی می‌آید:

9999999999 Small

گفتگوی سمنان امروز با روانشناس سید محمد میر‌عماد:

راهکارهایی برای رفع اضطراب جدایی

::مبینا کلاته عربی 
یکی از معضل‌هایی که والدین بسیار از آن گلایه می‌کنند، اضطراب جدایی کودکان است که به همین منظور گفت‌وگویی با روانشناس سید محمد میر‌عماد داشته‌ایم که در ذیل می‌آید:

طب سنتی Small

طب سنتـی و معالجه کبـد چرب

:: علی اصغر عرب کوهسار
یکی از بیماری‌هایی که در این سال‌ها بسیار از آن شنیده‌ایم کبد چرب است. افراد زیادی دچار کبد چرب می‌شوند و به تبع آن مشکلات دیگری برایشان حادث می‌شود. اما کبد چرب چیست؟ از رسوب چربی در کبد به عنوان کبد چرب یاد می‌شود. کبد چنین افرادی در مقابل رسوب چربی از خود واکنش نشان می‌دهد که در مدت زمان طولانی آسیب کبد را در پی دارد. کبد خود از ارکان مهم سم‌زدایی بدن محسوب می‌شود که با تجمع و رسوب چربی این امر مختل و در سیستم بدن اختلال ایجاد می‌شود.

01219

راهکارهایی برای درامان ماندن کوچولوها از بیماری
بیماری‌هایی که ارمغان روزهای سرد هستند


دکتر طاهرخانچی: 10تا 15 درصد کودکان حتی در طول سال 12 بار دچار سرماخوردگی می‌شوند

فصول سال که تغییر می‌کند بیماری‌ها هم عوض می‌شوند. هر فصلی باید به نوعی مراقب بود تا دچار بیماری‌های شایع در آن فصل نشویم. 
اما هنگامی که صحبت از کوچولوهای دوست داشتنی می‌شود همه چیز عوض می‌شود. از نوع مراقبت‌ها، از حساسیت های والدین و مراجعات مکرر به پزشکان. آسیب‌پذیری کودکان در مواجهه با بیماری‌ها و حساسیت‌های والدین مزید بر علت شد تا برای آشنایی با بیماری‌های روزهای سرد سال با «دکتر بهار طاهرخانچی» متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان گفتگوی کوتاهی داشته باشیم تا برای والدین راه‌گشا باشد.

سرماخوردگی

مقابله با سرماخوردگی
بیماری زمستانی و طب سنتی


:: علی اصغر عرب کوهسار
[ کارشناس گیاهان دارویی و معطر]

سرماخوردگی یکی از بیماری‌های شایع فصول سرد سال است. بسیاری از افراد در صورت ابتلا به این بیماری به خوددرمانی روی می‌آورند و برخی دیگر به پزشکان مراجعه می‌کنند. اگر شما به طب سنتی معتقد هستید بهتر است با بکاربستن راهکارهایی ابتدا از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید.

Back to Top

Template Design:Dima Group