هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

سرماخوردگی

مقابله با سرماخوردگی
بیماری زمستانی و طب سنتی


:: علی اصغر عرب کوهسار
[ کارشناس گیاهان دارویی و معطر]

سرماخوردگی یکی از بیماری‌های شایع فصول سرد سال است. بسیاری از افراد در صورت ابتلا به این بیماری به خوددرمانی روی می‌آورند و برخی دیگر به پزشکان مراجعه می‌کنند. اگر شما به طب سنتی معتقد هستید بهتر است با بکاربستن راهکارهایی ابتدا از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید.
راهکارهای طب سنتی برای پیشگیری از سرماخوردگی: ضماد اسانس نعنا به ملاج سر و روی پیشانی، ضماد روغن سیاه دانه و یا روغن بنفشه بر ملاج سر و پیشانی.
اگر پیش از بیرون آمدن از حمام از ساق پا تا سر انگشتان پا چند دقیقه با آب سرد شسته شود از بروز سرماخوردگی جلوگیری و همچنین در درمان سردرد و واریس موثرخواهدبود.
اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا به ویروس سرماخوردگی شد برای پیشگیری از ابتلای دیگر افراد بهتر است سپند، کندر و گلپر را دود و در فضای خانه استفاده شود. همچنین یک پیاز را به چند قسمت تقسیم کرده و در جاهای مختلف از خانه گذاشته شود.
راهکارهای طب سنتی برای درمان سرماخوردگی: استفاده از دم‌نوش‌های ترکیبی گیاهان دارویی در درمان سرماخوردگی موثر است.
دم نوشی متشکل از آویشن، نعنا، پونه و سنبل‌الطیب و یا گل گاوزبان، اسطوخودوس، پرسیاوشان و زوفا در معالجه سرماخوردگی موثر است. با ترکیب گیاه ناخنک، تاج خروس، پنیرک، گل ختمی، عناب و سه پسته نیز دم‌نوشی تهیه می‌شود که برای سرماخوردگی مفید است.
در صورت عفونت و سرماخوردگی شدید نیز پیشنهاد می‌شود شربت عسل با ترکیب سیب رنده شده روزی یک لیوان میل شود. این معجون دستگاه ایمنی را تقویت کرده و در بهبود عفونت گلو موثر است.
یکی دیگر از پیشنهادات طب سنتی به افراد سرماخورده استفاده از دستگاه بخور با اضافه کردن قطره یا محلول اکالیپتوس و یا اسانس نعنا است. 4تخمه نیز برای درمان سرماخوردگی تاثیرگذار است. 
ترک چربی‌ها و سردی‌ها نیز پیشنهاد دیگری است که طب سنتی به افراد سرماخورده می‌دهد. 
شربت‌های گیاهی که توسط شرکت‌های داروسازی تهیه شده‌اند نیز در این حوزه موفق بوده‌اند. شربت‌هایی همچون زوما، توسیان، گل بنفشه، جوشانده روتارین و قرص آلتادین و قرص فیتوکلد از این دسته هستند.
در انتها به افرادی که در این روزها سرماخورده‌اند و دچار استخوان‌درد و بدن‌درد نیز شده‌اند پیشنهاد می‌شود از کرسی استفاده کنند تا با استفاده از این وسیله سنتی بسیار زود از بند بیماری رهایی یابند.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group