هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

طب سنتی Small

طب سنتـی و معالجه کبـد چرب

:: علی اصغر عرب کوهسار
یکی از بیماری‌هایی که در این سال‌ها بسیار از آن شنیده‌ایم کبد چرب است. افراد زیادی دچار کبد چرب می‌شوند و به تبع آن مشکلات دیگری برایشان حادث می‌شود. اما کبد چرب چیست؟ از رسوب چربی در کبد به عنوان کبد چرب یاد می‌شود. کبد چنین افرادی در مقابل رسوب چربی از خود واکنش نشان می‌دهد که در مدت زمان طولانی آسیب کبد را در پی دارد. کبد خود از ارکان مهم سم‌زدایی بدن محسوب می‌شود که با تجمع و رسوب چربی این امر مختل و در سیستم بدن اختلال ایجاد می‌شود.


طول درمان کبدچرب بین 6 ماه تا یک سال است. طبق نظر استاد خیراندیش یکی از شایعترین علل ایجاد کبد چرب در ایران خوردن آب بین غذا و همینطور خوردن آب یخ در سایر اوقات است. برای درمان کبد چرب ترک خوردن آب بین غذا، و نخوردن آب یخ توصیه می‌شود. همچنین مصرف 3 ماهه سرکه انگبین یک ساعت پس از شام نیز مفید خواهدبود. بدین صورت که یک واحد سرکه انگور طبیعی را با دو واحد عرق نعنا و دو واحد عسل مخلوط و یک سوم لیوان از این ترکیب را با دو سوم لیوان آب مخلوط کنید. پس از مصرف سه ماهه این نوشیدنی بهتر است ماهی یکبار حجامت عام نیز انجام شود. 
بهتر است روغن مصرفی را به روغن‌های مفیدی همچون روغن زیتون، روغن کنجد و یا روغن حیوانی تغییردهید. ترکیب عرق کاسنی و عرق شاهتره نیز موثرخواهدبود. ترکیب ترنجبین و خاکشیر نیز یکی از درمانگران کبد چرب است.
یکی دیگر از توصیه‌ها نوشیدنی یک لیموترش تازه به همراه یک لیوان آب و مقداری عسل صبح ناشتا است. 
مصرف ترکیب یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق غذاخوری آبلیموی ترش طبیعی به مدت چهل تا یکصدوبیست روز نیز پیشنهاد می‌شود. 
یک قاشق مرباخوری ترنجبین را در یک لیوان آب جوش حل کرده سپس این محلول داغ را روی دو قاشق غذاخوری خاکشیر بریزید و پس از ولرم شدن، این نوشیدنی یک ساعت پیش از صرف صبحانه میل شود تا اثرکند.
همچنین خوردن روزانه دو لیوان عرق آرتیشیو یا خارمریم نیز در درمان کبد چرب موثراست. استفاده از پودر ماء‌الجبن افتیمونی نیز توصیه شده‌است. سرکه سیب و آب زرشک نیز برای چنین بیمارانی مفید است.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group