هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

9999999999 Small

گفتگوی سمنان امروز با روانشناس سید محمد میر‌عماد:

راهکارهایی برای رفع اضطراب جدایی

::مبینا کلاته عربی 
یکی از معضل‌هایی که والدین بسیار از آن گلایه می‌کنند، اضطراب جدایی کودکان است که به همین منظور گفت‌وگویی با روانشناس سید محمد میر‌عماد داشته‌ایم که در ذیل می‌آید:


اضطراب جدایی و دلیل ایجاد این مشکل در کودکان

ریشه اضطراب جدایی به شش سال اول زندگی کودک باز می‌گردد. روایتی داریم از امام صادق(ع)که می‌فرمایند: «هفت سال اول زندگی مصادف با هفت سال پادشاهی است» یعنی تمامی نیازهای کودکان در این مقطع باید پاسخ داده‌شود.نظریه‌ای در این مورد وجود دارد که اضطراب جدایی از آن نشأت گرفته و نظریه براین اساس است: کودک از هشت ماهگی ترس از غریبه‌ها را می‌شناسد و از همان هشت ماهگی افراد آشنا و والدین را تشخیص می‌دهد. اگر پیش از 8 ماهگی فرزند، زوجین خواهان طلاق بودند بهترین زمان ممکن برای کودک در این زمان است و اگر خانواده‌ای غیر از این زمان خواهان طلاق‌اند، تا قبل از سه سالگی زمان مناسب‌تری است.

 

ایجاد ناایمنی برای کودک
در سنین دو و نیم تا شش سالگی اگر والدین حضورنداشته و یا حضورشان آنچنان اطمینان بخش نباشد، یعنی زمانی که کودک، پدر و مادرش را می‌خواهد و آن‌ها حضور نداشته باشند، کودک ناایمنی را تجربه میکند.
زمانی که کودک نا ایمنی را تجربه می‌کند، دو نوع واکنش از خود بروز می‌دهد یا فرد مورد اضطراب قرار می‌گیرد که در این حوزه اضطراب جدایی مطرح می‌شود علائم اضطراب جدایی: ناخن جویدن، شب ادراری،مشکل تکلم، بیقراری در زمان عدم حضور والدین. اگر والدین حضور اطمینان‌بخشی را برای فرزندشان به وجود نیاورند کودک دلبسته ناایمن می‌شود. زیرا فرزند باید به یک نفر دلبسته و وابسته شود اگر پدر و مادر شاغل هستند و برای نگهداری فرزندشان دچار دغدغه‌هایی هستند ما راه‌کار‌هایی را پیشنهاد می‌دهیم که بهترین گزینه‌ای که می‌توانید برای نگهداری فرزندتان انتخاب کنید این است که اگر پدر و مادر شاغل هستند و در خانه حضور ندارند، یا هر دو نباشند و یا هر دو باشند اما نگهداری از فرزند را یکی در میان بین پدر و مادر تقسیم نکنند. در این شرایط بهتراست یک شخص را برای نگهداری از فرزندشان انتخاب‌کنند تا کودک به آن شخص وابسته و دلبسته شود و او را به عنوان تکیه‌گاه خود بداند و احساس امنیت کند.

 

تکیه‌گاهی که کودک طلب می‌کند
کودک تعریفی از پدر و مادر ندارد، کودک از یک تکیه‌گاه تعریف دارد در واقع تکیه‌گاهی می‌خواهد. شناخت واقعی از پدر و مادر ندارد و فقط فردی را می‌خواهد تا در زمان بحران، نیاز‌هایش را فراهم‌کند. والدین باید جایگاه ایمن را برای کودک خود فراهم کنند. شاید جالب باشد بدانیدکودکی که در مهدکودک بزرگ می‌شود خیلی بهتر از کودکی است که والدینش یک روز هستند و روز دیگرنیستند. بهترین گزینه این است که پدر و مادر باشند. گزینه بعد حضور مادر به تنهایی است، گزینه بعدی در صورت عدم حضور مادر، قرار دادن کودک نزد پرستار است. بدترین حالت ممکن دست به دست کردن کودک است که تعارض تربیتی به وجود می‌آید.پیشنهاد موکد به والدین شاغل این است که گزینه اخر را انتخاب نکنند و در صورت انتخاب، در آینده‌ای نه چندان دور دچار مشکلاتی می‌شوند. چنین کودکی درهشت سالگی جست‌وجوی جنسی می‌کند، احتمال فرار او در سن 14 سالگی از خانه زیاد است و این اتفاقات در جامعه زیاد شده است. آنچه در ۲۲ سالگی برای این کودکان قابل پیش‌بینی است پدیده طلاق است. اکثر زوجینی که به همسر خود افراطی وابسته هستند به این دلیل است که در دوران کودکی پناهگاهی نداشته و به دلیل واهمه از دست دادن همسر حرف او را گوش می‌دهد. این افراد، همسرشان را به عنوان همسر نمی‌پذیرند بلکه همسر را به عنوان پدر قبول می کنند. چنین انسان‌هایی دچار اضطراب جدایی در خود هستند. و یا زوجینی که رفتار مناسبی با همسرشان ندارند، به‌ این دلیل است که از دلبستگی واهمه دارد. کودکانی که دچار اضطراب جدایی می‌شوند در بزرگسالی و زندگی متاهلی به دو گونه رفتار خواهندکرد: وابستگی افراطی و یا اجتناب از دوست داشتن همسر و جدایی از رفتارهای قابل پیش‌بینی این افراد است. اضطراب جدایی یک اثر تربیتی بین 6 تا 7 سال اول زندگی است. 
هفت سال دوم زندگی کودک، زمان تربیت است و زمانی کودک تربیت‌پذیری دارد که در هفت سال اول نیاز‌های دلبستگی‌اش تامین شده باشد.اما اگر والدین نیازهای کودک را در هفت سال نخست، برآورده نکند، در هفت سال دوم دچار مشکل تربیتی می‌شوند و امکان ضداجتماعی شدن و یا پرخطر بودن کودک وجوددارد. یک پیشنهاد به والدین: بهتر است در هفت سال اول به‌جای این که به فکر امکانات رفاهی باشیم بیشتر به فکر آسایش و آرامش کودک‌مان باشیم. تا در سال‌های بعدی دچار مشکلات دوچندان نشویم.

 

برطرف کردن معضل اضطراب جدایی در کودک:
بر طرف کردن این معضل از توانایی‌های فردی، خارج است و اگر کودک اضطراب جدایی داشته باشد باید برای دوره‌های بازی‌درمانی، معنادرمانی و قصه‌درمانی به پزشک متخصص مراجعه کنند. طی این دوره‌ّ‌ّ‌ها، باعث می‌شود فرد همانند‌سازی کرده و بتواند خودش را آرام کند.نکته دوم بازی‌درمانی است، بازی‌هایی وجود دارد که فرد دچار استرس و خشم بالایی می‌شود و اعتماد به نفس کودک را پایین می‌آورد. یکی از این بازی‌ها، بازی قائم‌موشک است.یکی از راهکارها برای انجام بازی با کودک، انجام بازی‌های گروهی و تیمی است و چنین بازی‌هایی در کاهش خشم و عصبانیت کودک موثر است. 
را‌هکار دیگر برای کاهش خشم کودک این است که در یک بادکنک آب بریزید و به کودک بگویید بر روی آن فشاربدهد که خشم و غضب خودش را خالی کند و در واقع باید در فضای بازی برود.اما در سن نوجوانی امکان اینکه این افراد مورد سوء‌استفاده جنسی قرار بگیرند زیاداست. این افراد، در سن بزرگسالی باید دوره‌های درمان ACT یا MBCT را کامل بگذرانند و یاد بگیرند اگر یاد بگیرند زندگی روی روال است اما در غیر این صورت مشکلاتی در رابطه زناشویی پیش می‌آید و زوجین دچار مشکل می‌شوند.

Back to Top

Template Design:Dima Group