هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

d mehrabi Small

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

توصیه‌های پزشکی برای عدم ابتلا به بیماری شایع زمستانه 

با توجه به سردی و خشکی هوای این روزهای استان سمنان و شیوع ویروس سرماخوردگی در بین مردم گفتگویی در رابطه با علل سرماخوردگی، راه‌های پیشگیری و درمان این بیماری با خانم دکتر سکینه مهرابی پزشک عمومی ترتیب داده‌ایم که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم:

 
عامل ایجاد سرماخوردگی

چرا در فصل زمستان بیماری سرما‌خوردگی شایع است؟ آیا سرما عامل مهمی در سرماخوردگی است یا خیر؟
هوای سرد مطلوب ویروس سرماخوردگی است و با شروع فصل سرما این بیماری ویروسی در جامعه شیوع می‌یابد. پس ویروس سرما‌خوردگی با سرما ارتباط مستقیم دارد و در گرما از بین می‌رود، به همین دلیل است به افرادی که دچار سرما‌‌خوردگی می‌شوند توصیه می‌کنیم در یک فضای گرم و مرطوب استراحت‌ کنند تا این ویروس از بین برود.

 
سرما خوردگی واکسنی ندارد

 
برای اینکه به سرما‌خوردگی مبتلا نشویم چه توصیه‌هایی دارید؟

بیماری سرما‌خوردگی یک بیماری ویروسی است. ویروس سرماخوردگی قدرت تغییر شکل فراوان دارد و هر سال با یک شکل جدید بروز می‌کند و بدن هر بار با یک ویروس جدید مواجه می‌شود به همین دلیل هنوز واکسنی که با تزریق آن ابتلا به ویروس سرما‌خوردگی کاهش یابد وجود ندارد. پس بهترین راه پیشگیری جلوگیری از ورود ویروس سرما‌خوردگی به بدن است .

راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس سرماخوردگی

عمده‌ترین راه‌ انتقال این ویروس به بدن، راه‌های تنفسی بینی و دهان است. این ویروس از طریق بینی و دهان وارد سیستم تنفسی شده در آنجا جای گرفته و تکثیر می‌شود و فرد دچار سرماخوردگی می‌شود. به همین دلیل بهترین راه این است که به کمک ماسک از ورود این ویروس به بدن جلوگیری کنیم.

دومین راه برای جلوگیری از ورود ویروس سرماخوردگی به بدن فراهم کردن یک محیط گرم، مطبوع و مرطوب است.
سومین راه پیشگیری از ابتلا به این ویروس خوردن مایعات، مخصوصا مایعات گرم است که باعث می‌شود سیستم بدن به طور کلی گرم بماند و ویروس در بدن جای مناسبی برای زنده ماندن و تکثیر نیابد.
راه دیگر برای پیشگیری، خوردن غذا‌ها و مواد غذایی مفید مانند شلغم، لبو، هویج پخته، سبزیجات و لیمو شیرین است که سیستم داخلی بدن را گرم نگه‌می‌دارد و از طرفی به دلیل اینکه مواد ضد ویروس در این مواد غذایی موجود است امکان ابتلا به ویروس سرماخوردگی و عفونت را کمتر می‌کند.
اخیرا واکسن‌هایی تولید شده که توسط پزشکان برای افراد خاصی تجویزمی‌شود و لازم است که تزریق کنند تا خطر ابتلا به ویروس سرما‌خوردگی را به حداقل برساند.

 
بسیاری از افراد با بروز سرماخوردگی برای رفع این بیماری اقدام به خود‌درمانی می‌کنند شما به عنوان یک پزشک خود‌درمانی را توصیه می‌کنید یا خیر؟

استفاده محدود از داروهایی همچون قرص سرما‌خوردگی و استامینوفن که جزو دارو‌های پیش‌خوان است، ایرادی ندارد. در واقع بیماری سرما‌خوردگی درمان خاصی ندارد و دارویی وجود ندارد که شما مصرف کنید تا سرماخوردگی‌تان بهبود یابد. زیرا دوره بیماری سرما‌خوردگی بین سه الی پنج روز است، حتی با مصرف دارو هم این دوران باید طی شود. اگر ویروس سرما‌خوردگی به تنهایی وارد بدن شود سیستم ایمنی بدن در این چند روز با این ویروس مقابله می‌کند و آن را از بین می‌برد.
اما استفاده از دارو‌های آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک، توصیه نمی‌شود زیرا طول و دوره‌ درمان سرماخوردگی با استفاده از این دارو‌ها طولانی‌تر ‌می‌شود.
توصیه ما برای درمان ویروس سرما‌خوردگی استراحت، خوردن مایعات گرم و غذا‌هایی که پیشتر هم گفتم همچون کدو پخته، سبزیجات و ... است که از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند.

 
علائم ویروس سرماخوردگی

 
با بروز چه نشانه‌‌هایی فرد از خوددرمانی احتراز کرده و باید حتما به پزشک مراجعه کند؟

آبریزش بینی، تب ملایم، سرفه‌های خفیف، بی‌حالی و ضعف عضلانی از علائم بیماری سرماخوردگی است، البته ممکن است با خارش مخاط گلو، بینی و چشم همراه باشد.
اگر این علائم سه الی پنج روزطول بکشد معمولا مشکلی ندارد و با مصرف مایعات گرم، قرص‌های سرما‌خوردگی و مسکن‌های معمولی برطرف می‌شود.
اگر علائم سرماخوردگی پس از پنج روز همچنان در بدن فرد وجود داشته باشد و یا با تب بالای 40 درجه،گلو درد‌های شدید، سرفه‌های همراه با خلط‌های عفونی همراه باشد بیان‌گر این است که یک میکروب هم همراه با ویروس سرماخوردگی وارد بدن بیمار شده و فرد دچار بیماری عفونی شده که مراجعه به پزشک، ضروری است. البته اگر پیش از طی دوره پنج روزه هم فرد تمایل به مراجعه به پزشک داشته‌باشد هم مشکلی ندارد.
اما توصیه موکد این است که با افزایش علائم و عدم بهبود پیش از دوره ذکر شده، حتما به پزشک مراجعه‌شود.


افزودن برخی از مواد غذایی مفید به سفره‌های خود

از آنجا که اکثر بیماران ما کودکان هستند توصیه‌ای به مادران دارم که کودک خود را با لباس و پوشش مناسب بپوشانند و مواد غذایی مفیدی که عنوان‌کردم، را از کودکی به فرزندان خود بدهند زیرا این مواد غذایی به‌سان دارو عمل کرده و در پیشگیری و بهبودی بسیار موثراست.
نکته دیگری که وجود دارد این است که افرادی که برنامه مرتب حجامت دارند به‌ندرت دچار سرماخوردگی‌های شدید و طولانی می‌شوند. چرا که حجامت موجب قوی‌شدن سیستم ایمنی بدن می شود.
داروهای گیاهی که افراد به صورت افراطی مصرف می‌کنند هم، نیاز و ضرروتی ندارد زیرا سرماخوردگی با مایعات گرم معمولی همچون چای کمرنگ، آب جوش، سوپ و دیگر مایعات گرم بهبود می‌یابد.

 
عسل بهترین ماده درمانی

 
برخی از اطبا، چای عسل را برای بیماران سرماخورده، تجویز می‌کنند. حضرتعالی چای و عسل را توصیه می‌کنید؟

عسل اگر اصل و طبیعی باشد یک ماده‌ای بسیار مفید است . که در قرآن هم بدان اشاره شده‌است، که عسل برای همه‌ مردم شفا و درمان است. بله من عسل اگر طبیعی و اصل باشد را توصیه می‌کنم. عسل بهترین ماده برای درمان همه بیماری‌ها است و درآن شکی نیست.
عسل با چای کمرنگ و ولرم برای بهبود سرماخوردگی مفید است و این را توصیه می‌کنم. پر رنگ بودن چای علاوه بر اینکه برای معده مضر است باعث افزایش ادرار هم می‌شود . باافزایش ادرار فرد دچار بی‌آبی و خشکی بدن می‌شود. چای کمرنگ جایگزین مایعات بدن شده و خوردن آن به صورت ولرم همراه با عسل شب‌ها قبل از خواب و یا صبح‌ها توصیه می‌شود.

 
چای و عسل همراه با لیموترش توصیه می‌شود یا خیر؟

عسل به تنهایی خوب است اینکه ما می‌گوییم همراه با آب، به دلیل راحت خوردن عسل است ولی اگر آب لیمو تازه باشد افراد می‌توانند چند قطره از آب لیمو به همراه آب را هم قر قره کنند و هم بنوشند.
در پایان امیدواریم با رعایت توصیه‌های پزشکی همیشه سلامت و تندرست باشید.

Back to Top

Template Design:Dima Group