هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

IMG 8947 Small

سلامت لثه عاملی در زیبایی دندان‌ها

::مطهره کلاهی

دندان‌درد یکی از مشکلاتی است که بیشتر مردم آن را تجربه کرده‌اند، پوسیدگی دندان‌ها، جرم گرفتگی و بیماری‌های دهان و دندانی از مواردی است که منجر به مراجعه افراد به دندان‌پزشکان می‌شود. به همین منظور گفت وگویی با دکتر حسام‌الدین صفایی، کارشناس و مسئول بهداشت دهان و دندان مرکز بهداشت سمنان، در مورد بیماری لثه ترتیب داده‌ایم که در پی می‌آید:

بیماری لثه را جدی بگیرید
بیماری لثه یکی از بیماری‌هایی است که بیشتر مردم به آن مبتلا می‌شوند. نسوج نگه‌دارنده دندان شامل لثه، استخوان آلوئول، سمان ریشه و الیاف پریودنتال می‌شود. یکی از مهم‌ترین اجزای این نسوج لثه هست.

 
لثه سالم

یک لثه سالم معمولا صورتی رنگ است که در نژادهای مختلف متفاوت است و امکان دارد از رنگ صورتی خارج شده و رنگ قهوه‌ای داشته باشد. مثلا در سیاه‌پوستان رنگ لثه سیاه است. لثه سالم معمولا محکم به دندان می‌چسبد و لبه‌های تیزی دارد (مثل چاقو) و حالت تیغ مانند دارد، لثه‌ سالم محکم بوده و به آسانی دچار خونریزی نمی‌شود.
یکی از عواملی که باعث می‌شود به بیماری لثه مبتلا شویم عدم رعایت بهداشت و تشکیل پلاک میکروبی است.

 
نحوه تشکیل پلاک میکروبی

با مسواک‌زدن پس از هر وعده غذایی، یک لایه از پروتئین‌های بزاق روی دندان می‌نشیند که به آن پلیکل می‌گوییم. با غذا خوردن مجدد، خورده غذایی به این پلیکل اضافه می‌شود که به این ماده جدید متریال آلبا می‌گوییم، در صورت عدم مسواک‌زدن، باکتری‌هایی که در دهان ما هستند با این متریال آلبا ترکیب و تبدیل به پلاک میکروبی می‌شوند. در واقع عامل اصلی ایجاد بیماری لثه همین پلاک میکروبی است.
نکته مهم این است که این پلاک میکروبی و متریال آلبا با مسواک زدن درست و مرتب برطرف می‌شود ولی وقتی پلاک میکروبی به‌جا بماند تبدیل به کلسیفی مثل یک جسم سخت می‌شود که به آن جرم می‌گویند(در اصطلاح پزشکی به آن کلکولوس می‌گویند) که با مسواک زدن بر طرف نمی‌شود. در این شرایط، مراجعه به پزشک و انجام عمل جرم‌گیری ضروری است.


نشانه‌های بیماری لثه

نخستین نشانه بیماری لثه قرمز شدن و یا تغییر رنگ لثه، متورم و شل شدن لثه است. بوی بد دهان، خونریزی و چرک لثه از دیگر علائم بیماری لثه است. عدم درمان موجب تغییر لثه و ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود، حتی امکان لق شدن و افتادن دندان نیز وجود دارد که این‌ها از عوارض جرم و پلاک میکروبی است.

 
عوامل ایجاد بیماری لثه

همیشه علت اصلی بیماری لثه، جرم و پلاک میکروبی نیست. بلکه عوامل دیگری نیز مانند پرکردگی غلط، روکش غلط، پروتز پارسیل غلط، طرز قرار گرفتن دندان‌ها در فک و تماس فک‌ها نیز در ایجاد پلاک میکروبی موثر هستند.
هر چه دندان‌های ما ردیف‌تر و دو فک متناسب‌تر باشند موجب می‌شود تا ترشحات بزاق، حرکات درست لب‌ها و زبان از ماندن غذا بر روی دندان‌ها جلوگیری‌کند. در بسیاری از کسانی که دندان‌های نامرتبی دارند و بین دو فک آن‌ها تناسب وجود ندارد غذا بیشتر بین دندان‌هایشان می‌ماند و به همین دلیل امکان ایجاد پلاک میکروبی بیشتر شده در نتیجه بروز بیماری لثه در این افراد افزایش می‌یابد.
گاهی اوقات بعضی ازبیماری‌ها، بیماری لثه را تشدید می‌کند؛ همچون کسانی که شیمی درمانی می‌شوند یا افرادی که سابقه غش دارند، همچنین در دوران بارداری، دوران بلوغ و دوران قاعدگی بیماری لثه تشدید می‌شود؛که اگر در همین دوران بهداشت دهان و دندان را درست رعایت کنیم و به درستی مسواک بزنیم امکان ابتلا به بیماری‌های لثه را به حداقل می‌رسانیم.


 
راه‌های پیشگیری بیماری لثه

درست مسواک زدن بهترین راه برای پیشگیری از بیماری لثه است. قدم اول برای پیشگیری از هر بیماری دهان و دندانی از جمله بیماری لثه، رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن پس از هر وعده غذایی مخصوصا شب‌ها قبل از خواب است.
اگر شبی یک بار خوب و اصولی مسواک بزنیم هیچ وقت در دهان ما پلاک میکروبی ایجاد نمی‌شود و دندان‌های ما جرم نمی‌گیرد، ولی اگر پلاک میکروبی ایجاد شود هرچقدر هم مسواک بزنیم تاثیری ندارد و باید حتما به دندان‌پزشک مراجعه کنیم تا این جرم‌ها را با عمل جرم‌گیری از بین ببرد.
حذف جرم و پلاک میکروبی از دندان‌ها بزرگ‌ترین راه برای درمان بیماری‌های لثه است. معمولا بیماری‌های لثه در مراحل ابتدایی با یک جرم‌گیری ساده بهبود می‌یابد. اما عدم درمان به‌موقع، ممکن است به جراحی لثه منجرشود.


تصور غلط لق‌شدن دندان با جرم‌گیری

برخی به غلط متصورند که جرم‌گیری باعث لق شدن دندان‌ها می‌شود. وقتی که دندانی جرم می‌گیرد، به همان میزان که جرم افزایش می‌یابد لثه و استخوان اطراف دندان از بین می‌برد.
وقتی دندان‌پزشک عمل جرم‌گیری انجام می‌دهد و جرم‌ها را از بین می‌برد تازه عمق فاجعه مشخص می‌شود. بسیاری از بیماران فکر می‌کنند که جرم‌گیری باعث لق و سست شدن دندان‌ها شده است ولی این تفکر اشتباه است. وقتی که جرم از بین برود تازه مشخص می‌شود که چقدر لثه و استخوان اطراف دندان توسط جرم نابود شده است.
همیشه گفته می‌شود پیشگیری مقدم بر درمان است. پس بهتراست با رعایت بهداشت دهان و دندان از بروز آسیب‌های جدی و دردهای طاقت‌فرسا پیشگیری کنیم.

Back to Top

Template Design:Dima Group