هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

0018

 

اداره استاندارد فعال‌تر عمل کند

 

آقای دکتر! مرکز استان در حال حاضر فاقد خودروی نردبان‌دار آتش‌نشانی است و این بدان معناست که اگر در همین لحظه که با یکدیگر گفتگو می‌کنیم، حادثه‌ای در آپارتمانی با ارتفاع بیش از دو طبقه رخ دهد، روند امدادرسانی به شهروندان بسیار دشوار خواهد بود و ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری متوجه شهروندان و حتی آتش‌نشانان شود؛ چه باید کرد؟ 
در نشست و گفتگویی که پیش‌تر با مسئولان آتش‌نشانی داشتیم، آن‌ها نیز این موضوع را معضلی جدی می‌دانستند. ما می‌کوشیم رفع این معضل را از طریق تخصیص بودجه پیگیری کنیم. این تخصیص بودجه از هر طریق ممکن، چه از ناحیه شهرداری و چه از ناحیه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید صورت بگیرد؛ چراکه وجود خودروی نردبان‌دار از ضروریات شهر است.
با وجود این معضل، در صورت بروز حادثه در ساختمان‌های دارای بیش از دو طبقه، مشکلاتی جدی برای شهروندان عزیز ایجاد خواهد شد؛ لذا من از همین طریق از مسئولان مربوطه می‌خواهم که این مشکل را مرتفع کنند؛ چرا که اگر اتفاق نامطوبی رخ دهد، مسئولان امر باید پاسخگو باشند.

 

محبوس‌شدن افراد در آسانسور، پرتکرارترین حادثه در شهر سمنان است. برخی از مسئولان استانی اذعان می‌کنند که سازوکار الزام‌آوری برای شرکت‌های نصب‌کننده آسانسور وجود ندارد تا نسبت به سرویس و نگهداری آسانسورها اقدام کنند؛ دیدگاه شما چیست؟ 
برای حل این مشکل لازم است اداره استاندارد، هم شرکت نصب‌کننده آسانسور و هم وضعیت نصب را تأیید کند. این اداره، همچنین باید روند صحیح سرویس‌دهی را نیز مشخص کند. بنابراین کنترل این وضعیت و شناسایی شرکت‌هایی که استانداردها را رعایت نمی‌کنند بر عهده اداره استاندارد است. این اداره، باید در این حوزه فعال‌تر عمل کند.

 

 

تصویب یک‌فوریت طرح قانونی تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی
در پایان، در صورت تمایل، آخرین اقدامات و پیگیری‌های خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
پس از تعطیلات تابستانی مجلس، در روز یکشنبه، یک فوریت طرح قانونی تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی به تصویب رسید.
فارغ از این، در هفته گذشته، نشست‌هایی با شخص استاندار و مسئولان استانی و شهرستانی در ارتباط با مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه داشتیم. اجرای برخی از قوانین و مصوبات کشوری با توقف‌هایی همراه بوده است و ما در نشست‌های مذکور هماهنگی‌هایی را به منظور اجرایی‌شدن این قوانین و مصوبات در آینده نزدیک صورت دادیم.
من همچنین در سخنانم در آیین آغاز سال تحصیلی، بر ضرورت حضور مربی بهداشت در مدارس، ثبات در برنامه‌ریزی‌ها در آموزش و پرورش، ایجاد فضای نقد و پرسشگری در مدارس و برقراری عدالت در پرداخت‌ها به فرهنگیان تأکید کردم.
حضور در هیأت‌های مذهبی در آستانه فرارسیدن ماه محرم، حضور در مزار شهدای سرخه به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس و شرکت در آیین رژه نیروهای مسلح که حصن حصین کشور هستند، از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در هفته گذشته بود.

 

 

نشست‌هایی برای توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه انتخابیه
در این هفته، نشست‌هایی نیز با سرمایه‌گذارانی که مایلند در حوزه‌های گوناگون، سرمایه‌گذاری کنند، داشتیم. همچنین پیگیری‌هایی برای آماده‌سازی فرودگاه سمنان به منظور بهره‌برداری از آن در آینده نزدیک داشتیم؛ هرچند قول مدیریت فرودگاه این بود که این فرودگاه در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد. با این وجود امیدواریم بتوانیم در آینده فرودگاه مرکز استان را راه‌اندازی کنیم.
در پایان از مردم عزیز درخواست می‌کنم که فعالانه در سرشماری نفوس و مسکن شرکت کنند. شرکت هرچه بیش‌تر مردم در این سرشماری، ما و دیگر مسئولان را در برنامه‌ریزی‌های آتی یاری خواهد کرد.

 

 


 

 

 0017

 

هزینه سفرهای شخصی نمایندگان، نباید از بیت‌المال تأمین شود

 

اخیرا سفر برخی از نمایندگان مجلس به برزیل، بار دیگر مسأله صرف هزینه‌های غیرضروری در مجلس و به طور کلی گران اداره‌شدن این نهاد را پیش‌روی نهاده است. آیا از دیدگاه شما مجلس گران اداره می‌شود و اگر چنین است چه برنامه‌ای برای بهبود این شرایط در دست اقدام است؟

این‌گونه نیست که مجلس به طور کلی گران اداره شود. هزینه‌های مرتبط با پرداخت حقوق نمایندگان و وسایل نقلیه و امکانات و نیز اعتباراتی که برای اداره دفاتر نمایندگان اختصاص یافته، حداقلی است و بار مالی آن‌چنانی به مجلس وارد نمی‌کند.
اما در ارتباط با سفرها باید گفت اگر این سفرها دارای نتایج کارشناسی مفیدی برای کشور باشند، طبعا باید مورد حمایت قرار بگیرد؛ اما اگر این سفرها صرفا برای دیدار و تماشاست، بی‌تردید نباید هزینه آن از بیت‌المال پرداخت شود. البته تا جایی که من اطلاع دارم هزینه سفری که به آن اشاره کردید، توسط مجلس تأمین نشده است و کمیته المپیک هزینه این سفر را پرداخت کرده است.

 

هفته‌نامه یالثارات که به رغم توقیف به واسطه مجوز قوه قضائیه، انتشار می‌یابد در هفته گذشته بار دیگر شیوه نامطلوبی را برای انتقاد نسبت به یکی از برنامه‌های تلویزیونی در پیش گرفت. مجلس برای مقابله با این دست بداخلاقی‌های رسانه‌ای، ضمن حفظ آزادی بیان در مطبوعات، چه راهبردی اندیشیده است؟
اقدام قوه قضائیه، بر خلاف روندهای معمول بود. ما معتقدیم برخورد با متخلفان، متعلق به هر روزنامه یا ارگانی که باشند، باید یکسان باشد. تبعیض و استثناء قائل‌شدن، فساد را به دنبال خواهد داشت و یکی از وجوه فساد همین بداخلاقی‌های مطبوعاتی است که می‌تواند جو جامعه را متشنج کند. دیدگاه ما این است که قوه قضائیه باید در قالب چارچوب‌های قانونی با آن‌ها برخورد کند.
البته در این خصوص از سوی مجلس به قوه قضائیه تذکر داده شده است و اگر این روند اصلاح نشود، برخوردهای جدی‌تری ضرورت دارد. طبق قانون، اگر کسی نسبت به سیستم اداره قوه قضائیه شکایتی داشته باشد، نمایندگان می‌توانند در این حوزه نیز ورود و به موضوع رسیدگی کنند.

 

ما در این شماره، گفتگویی با جمشید آرین، مخترع خودروهای الکتریکی داشته‌ایم. با توجه به بی‌مهری نهادهای مختلف نسبت به ایشان، آیا مجلس اقدامی برای حمایت از طرح‌های مهم ایشان در دستور کار خواهد داشت؟
من از جناب آقای مهندس آرین می‌خواهم که مستندات خود را به ما ارائه کنند و چنان‌چه روشن شود که کوتاهی و کم‌توجهی نسبت به فعالیت‌های ایشان صورت گرفته است، قول می‌دهیم که این موانع را برطرف کنیم. ایشان عرق ملی و میهنی دارند و ما وعده می‌کنیم که بی‌تردید موانع فعالیت ایشان را برطرف خواهیم کرد تا اقدامات ایشان در داخل کشور انجام شود؛ مسلما ایشان نیز در کنار مردم خود، روحیه مطلوب‌تری برای فعالیت و خدمت به تمامی مردم جهان خواهند داشت. ما این موضوع را در کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و وزارت صنایع نیز مطرح خواهیم کرد تا حمایت‌های لازم از ایشان صورت بگیرد. وزیر صنایع، خود، به این دست فعالیت‌ها علاقه‌مند هستند. من شخصا به آقای آرین قول می‌دهم که مسائل مربوطه را در مجلس شورای اسلامی مورد پیگیری قرار دهم.

 

در صورت تمایل، آخرین اقدامات خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
در هفته گذشته نقل‌قول‌هایی از سوی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین ذوالنور مطرح شد که بر اساس آن سرخه را شهر کوچکی توصیف کرده بودند که تمامی فسادها از آن برمی‌خیزد. من طی تماسی با حجت‌الاسلام والمسلمین ذوالنور، ایشان را در خصوص ویژگی‌های شهر سرخه توجیه کردم و ایشان با شناخت قبلی خود از سرخه، با توضیحات بنده قانع شدند.
البته ایشان عمده نقل‌قول‌هایی که صورت‌گرفته بود را تکذیب کردند و من از ایشان خواستم که این تکذیبیه را اعلام کنند و در عین حال از دوستانمان در سرخه خواهش کردم که مطالبی که درباره سرخه از قول ایشان نقل شده، به ایشان منتقل کنند. ظهر روز بعد، ایشان با بنده تماس گرفتند و گفتند من باید چه چیزی برای تکذیب بنویسم و آن را در کجا منتشر کنم؟
من یک‌سری نکات را به ایشان عرض کردم و گفتم که نیکوتر است اگر مشخصا از سرخه و ویژگی‌های آن بنویسید. خوشبختانه ایشان متنی را نوشتند و تمام نکاتی که مورد پیشنهاد ما بود، ذکر کردند. ما از دوستانمان درخواست کردیم این متن را برای مطبوعات و رسانه‌ها ارسال کنند تا از جوسازی‌هایی که علیه مردم شریف و عزیز سرخه صورت می‌گیرد، کاسته شود و این امر بازخوردهای مطلوبی نیز به دنبال داشت.
اما فارغ از این، حضور در مراسم انجمن خبرنگاران، جشنواره‌های ایل سنگسر و فولکلور البرزنشینان و مسابقات کشوری پاورلیفتینگ در مهدیشهر و پیگیری برای فراهم‌سازی مقدمات راه‌اندازی سینمای دوم سمنان از جمله اقدامات صورت گرفته در هفته گذشته بود.

 


 

0016

 

شهروندان تخلفات بانک‌ها را گزارش کنند

 

نرخ بالای سود بانکی، عدم تمکین بانک‌ها به کاهش نرخ سود با وجود کاهش تورم و حجم عظیم فساد در سیستم بانکی، به معضلی بزرگ در جامعه ما تبدیل شده است، مجلس برای ساماندهی امور در این حوزه چه اقداماتی را در دست انجام دارد؟

من چند روز قبل در جشن تعاونگران استان، در حضور استاندار محترم، رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۸ مورد از موانع تولید را برشمردم که از این موارد، سیستم بانکی بود. در آن‌جا تأکید کردم که در حال حاضر نرخ تورم، تک‌رقمی است اما بهره بانکی به ظاهر ۱۸ درصد و در عمل در برخی بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی به ۲۵ درصد نیز می‌رسد.
روز یکشنبه نیز در نشست شورای اداری در سرخه، در حضور رئیس محترم شورای هماهنگی بانک‌های استان این موضوع را مطرح و این آشفتگی در سیستم بانکی را که بانک‌ها سود تسهیلاتی بسیار بیش‌تر از نرخ تورم دریافت می‌کنند، گوشزد کردم.
رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها البته نقد ما را پذیرفتند و ضمن اعلام این وعده که سود بانکی تا ۱۴ درصد کاهش خواهد یافت، تأکید کردند که دریافت سود بالای ۱۸ درصد و بلوکه کردن پول‌ها، ممنوع است. از همین طریق از تمامی شهروندان درخواست می‌کنم موارد تخلف را به دفتر بنده و یا استانداری اطلاع دهند.
اگر این روند اصلاح نشود ما در مجلس این موضوع را دنبال خواهیم کرد و از وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی، خواستار ارائه توضیح می‌شویم.

 

شش‌ماه از سالی که به نام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری شده می‌گذرد؛ از دیدگاه شما «اقدام و عمل» مدنظر رهبری معظم تا چه میزان تحقق داشته است؟
گاهی به واژه اقتصاد مقاومتی بسنده می‌شود بی‌آن‌که به شاخص‌های آن توجه شود. این شاخص‌ها مورد توجه دولت است و سمت و سوی فعالیت‌ها بر اساس همین شاخصه‌ها تعیین می‌شود. با توجه به کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی، همه باید کمک کنند تا این شاخصه‌ها بیش از پیش تحقق پیدا کند.در صورت تمایل، پیگیری‌ها و اقدامات یک‌هفته گذشته را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
ما در هفته گذشته در نشست با وزیر نیرو، مشکلات آب استان و حوزه انتخابیه و موضوع طرح انتقال آب دریای خزر به استان را مطرح کردیم. ایشان اعلام کردند که از نظر وزارت نیرو اجرای این طرح صددرصد توجیه دارد. ما همچنین از ایشان درخواست کردیم که در سفر به سمنان مشکلات سدها را از نزدیک بررسی کنند.
در این هفته همچنین نشست کارگروه‌های توسعه شهرستان‌های مهدیشهر و سرخه و شهر شهمیرزاد در دفتر ما برگزار و مباحث و پیشنهادات خوبی در این نشست‌ها مطرح شد.
افزون بر این، نشستی با مسئولان اداره‌کل تعزیرات حکومتی داشتیم. مشکلاتی در این نشست مطرح شد که حل برخی از آن‌ها به واسطه تدوین لوایحی در وزارت بهداشت در دست بررسی است.
در بازدید از مجتمع نیاکان سنگسر، نشست با مدیران آموزش و پرورش سمنان و نشست با مدیران واحدهای آموزشی شهرستان سرخه نیز مسائل مهمی مطرح شد.
شرکت در کارگروه اشتغال شهرستان سرخه و شرکت در جشن انجمن خبرنگاران نیز در هفته گذشته اتفاق افتاد. ما همچنین به اتفاق فرماندار و تنی چند از مسئولان سرخه، نشستی با اعضای شورای روستای مومن‌آباد داشتیم و مسائل و مشکلات این روستا در نشست مذکور مورد بررسی قرار گرفت. نشست مشابهی نیز با اعضای شورای روستای افتر داشتیم و امیدواریم که این دو روستا به حداقل خواسته‌های خود دست پیدا کنند.

 


 

 

0015

 

ارائه خدمات بانکی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) باید تداوم پیدا کند

موضوع خودداری بانک‌های سپه و ملت از ارائه خدمات ارزی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)، نارضایتی‌ها و نگرانی‌هایی را در پی داشته است. از دیدگاه شما این خودتحریمی‌ها چه توجیهی دارد؟ 

بنده از اصل خبر و دلیل خودداری بانک‌های مذکور از ارائه خدمات ارزی به قرارگاه خاتم(ص) اطلاع چندانی ندارم؛ اما اگر بانک‌های سپه و ملت دلایل و توجیهات مشخص و ویژه‌ای برای این اقدام نداشته باشند، بی‌تردید این اقدام بر خلاف مصالح ملی و نظام ماست. قرارگاه خاتم یکی از مراکز فعال در اجرای پروژه‌های ملی است و ارائه خدمات به این نهاد باید تداوم پیدا کند.

 

آخرین تصمیمات مجلس شورای اسلامی برای حذف یارانه افراد ثروتمندان و تحلیل شما از روند پیش‌برد امور در این حوزه چیست؟
یارانه افراد ثروتمند به صورت تدریجی در حال قطع شدن است اما این اقدام با سرعت کافی همراه نیست. بعید است که حذف یارانه ۲۴ میلیون‌نفر با این سرعت در کوتاه‌مدت محقق شود. مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقدند که رسیدگی به اموال مردم چندان سهل نیست و سرک کشیدن در حساب‌های مردم را نیز صحیح نمی‌دانند. من در نشستی پیشنهاد دادم که افرادی که شرایط دریافت یارانه را دارا هستند طی فراخوانی، درخواست خود را برای دریافت یارانه اعلام کنند و بدین‌واسطه اجازه بررسی حساب‌های آنان نیز اخذ شود.
ظاهرا این پیشنهاد مورد موافقت واقع شده است اما طبعا برخی ملاحظات سیاسی سبب می‌شود که این اقدام با کندی صورت پذیرد، اما به نظر می‌رسد نهایتا باید از همین روش استفاده شود تا موضوع حذف یارانه‌بگیران ثروتمند برای همیشه خاتمه یابد.

 

حضرتعالی پیش‌تر در سوم مردادماه اعلام کردید که موضوع شفاف‌سازی قراردادهای نفتی را مورد پیگیری قرار خواهید داد؛ این پیگیری‌ها به کجا انجامیده است؟
پس از پیگیری‌های صورت‌گرفته، چند موضوع در مجلس در این ارتباط مطرح شد؛ نخست این که این قراردادها باید در چارچوب قانون تعریف شوند. دوم این که، از آن‌جا که بر مبنای یک ماده قانونی، این قراردادها محرمانه است، نمی‌توان جزئیات آن‌ را منعکس کرد. مسأله دیگر آن که وزیر نفت در نشستی غیرعلنی در مجلس اعلام کرد که تا زمانی که نظر رهبری معظم در ارتباط با این قراردادها مثبت نشود، قراردادی منعقد نخواهد شد. ما این سخن را مبنا قرار می‌دهیم و چنان‌چه اقدامی غیر از این صورت بگیرد، تخلف محسوب شده و با آن مقابله خواهد شد.

 

در صورت تمایل، آخرین اقدامات و پیگیری‌های خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
طی هفته گذشته ما نشستی با اعضای هیأت امنای حوزه علمیه خواهران استان و ائمه جمعه محترم داشتیم و در این نشست مقرر شد که کمک‌های لازم در حوزه تأمین بودجه به این بخش صورت بگیرد.
نشست با مسئولان اصناف مهدیشهر، بازدید از شهرک صنفی خلیج‌فارس و محل برگزاری جشنواره ایل سنگسری و حضور در کارگروه توسعه مهدیشهر نیز از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در هفته گذشته بود. کارگروه توسعه سرخه نیز در هفته گذشته تشکیل و نشست مکمل آن روز پنج‌شنبه برگزار خواهد شد.
همچنین در نشست شورای برنامه‌ریزی در فرمانداری سمنان با موضوع تقسیم بودجه سال ۱۳۹۵ و نیز در نشست اقتصاد مقاومتی در فرمانداری مهدیشهر شرکت و تأکید کردیم که اجحاف‌ها در حوزه تخصیص بودجه باید برطرف شود.
نشست با پزشکان، بازدید از جشنواره دوسالانه دستاوردهای کانون‌های فرهنگی و تربیتی و حضور در شورای مشورتی با هدف بحث و تبادل‌نظر درباره رویدادهای کشور و حوزه انتخابیه نیز اقداماتی بود که در هفته گذشته صورت گرفت.

 


 

014


مسئولان هر همایشی که استقلال کشور را خدشه‌دار کرده باشد، باید پاسخگو باشند

چنان‌که مستحضرید، چند هفته قبل، همایشی در تهران برگزار شد که ورود افرادی که نام آن‌ها در فهرست تحریم قرار دارد در این همایش ممنوع شده بود! وزارت ارتباطات نیز بیانیه‌ای صادر و در بندی از آن اعلام کرد که این همایش صرفا اقتصادی بوده است و نه سیاسی. مجلس برای جلوگیری از این اقدامات ناگوار چه راهبردهایی اتخاذ خواهد کرد؟
مسئولان برگزاری هر همایش یا نشستی که تمامیت استقلال کشور ما را خدشه‌دار کرده باشد، خواه همایشی سیاسی باشد و خواه اقتصادی و اجتماعی، باید پاسخگو باشند. ما در مجلس به دنبال یافتن و واکاوی دقیق جزئیات این همایش هستیم و اگر تخلفات صورت‌گرفته در این همایش در حدی باشد که نیاز به واکنش مجلس شورای اسلامی داشته باشد، بی‌تردید واکنش نشان خواهیم داد و با افراد خاطی نیز برخورد خواهد شد.

 

چند روز پیش، مراجع رسمی از دستگیری یک جاسوس در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای خبر دادند؛ این موضوع به ویژه به سبب عدم ارائه اطلاعات دقیق تکمیلی، حساسیت‌هایی را برانگیخته است؛ در این ارتباط دیدگاه شما چیست و مجلس چه موضعی در این‌ّباره اتخاذ خواهد کرد؟
تا زمانی که مراجع رسمی و قانونی، نظرات قطعی خود را در این دست موارد ابراز نکرده‌اند، طبیعتا نباید به صورت قطعی اظهارنظر کرد. ما در انتظار اعلام نظر قطعی مراجع رسمی هستیم و مطابق با این اعلام‌نظر رسمی، پیگیر این موضوع خواهیم بود. چنان‌چه سخنان عنوان‌شده در این‌باره درست باشد، باید از طریق همان مراجع رسمی، با فرد مجرم برخورد قانونی شود.

 

در صورت تمایل، آخرین پیگیری‌های مرتبط با حوزه انتخابیه را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
خوشبختانه در هفته اخیر، به دلیل مصادف شدن با هفته دولت، همزمان با سفر جناب آقای دکتر جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری و جناب آقای نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، اتفاقات مطلوبی در سطح استان و حوزه انتخابیه افتاد. طی سفر این دو مسئول عالی‌رتبه چند مرکز مهم مورد بهره‌برداری قرار گرفت که کارخانه آریاترانسفو از جمله آن‌ها بود. 
کارخانه آریاترانسفو، دومین کارخانه تولید ترانفسورماتورهای صنعتی است که می‌تواند بیش از این توسعه پیدا کند. در حال حاضر حدود 500 نفر در این کارخانه مشغول بکار هستند که این رقم می‌تواند به 2 تا 3 هزار نفر برسد. این کارخانه می‌تواند منشأ صادرات کالا، حتی به کشورهای اروپایی باشد و این افتخاری برای استان و حوزه انتخابیه ماست.
در جریان سفر مذکور مباحث جانبی گوناگونی در حوزه توسعه استان مطرح و ذکر شد که میزان دانشجوپذیری استان سمنان سه برابر میانگین کشوری است و این استان به لحاظ دارا بودن معادن غنی، پنجمین استان کشور است. استان ما همچنین به لحاظ وسعت، ششمین استان کشور است. در نشست‌های مشترک تأکید شد این شاخصه‌ها می‌تواند ظرفیت‌های معظمی برای رشد و توسعه باشد.
در ارتباط با انتقال آب خزر نیز مباحثی مطرح شد و خوشبختانه، برخی از اطلاعاتی که این دو مسئول عالی‌رتبه واجد آن نبودند، در اختیارشان قرار گرفت و قانع شدند که این پروژه باید انجام شود.
در جریان سفر وزیر علوم، جناب آقای دکتر فرهادی نیز از ایشان قول گرفتیم که مرکز ویژه فن‌آوری در سمنان تأسیس شود و جناب آقای استاندار نیز وعده کردند که این موضوع را پیگیری و در اجرایی‌شدن آن تسریع کنند.

 


 

013

 

برای استیضاح وزیر به تعداد کافی امضاء جمع‌آوری شده است

در یک نگاه آسیب‌شناسانه، تحلیل شما از بایسته‌های انطباق طرح‌ها و لوایحی که در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرند با نیازها و ضرورت‌های کشور چیست؟

تدوین طرح‌ها و برنامه‌های گوناگون در مجلس بر مبنای یک‌سری اطلاعات اولیه و خام و آمارهای موجود در سطح کشور، صورت می‌گیرد. اهداف ما بر مبنای نیازمندی‌های کشور تعیین می‌شود و تا این‌جای کار مشکلی وجود ندارد؛ اما در نگارش طرح‌ها و برنامه‌ها باید کار کارشناسی دقیق‌تر و بیش‌تری صورت بگیرد تا خروجی کار، کامل‌تر و پخته‌تر باشد.
مسأله بعدی اندیشیدن در چگونگی اجرای قانون است. بی‌تردید باید مدیران متعهد، دلسوز، کارشناس و باتجربه‌ای در مناصب باشند تا بتوانند قوانین را با دقت اجرا کنند و زمان کافی را برای عمل به قانون صرف کنند. در گام سوم نظارت بر اجرای قوانین از سوی مجلس و سازمان‌های مردم‌نهاد باید تشدید شود تا اوضاع عمل به قانون بهبود یابد.

 

بسیاری از معلمان نسبت به عملکرد وزارت آموزش و پرورش انتقاد دارند و چنان‌که مستحضرید کمپین‌هایی نیز با موضوع درخواست برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش تشکیل شده است؛ برنامه مجلس برای استیضاح وزیر تا کجا پیش رفته است؟
همانطور که می‌دانید برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش «فعلا» به اندازه کافی امضاء جمع‌آوری شده است و امضاکنندگان طرح استیضاح به اندازه کافی برای این کار انگیزه دارند. امروز(یکشنبه) نیز وزیر آموزش و پرورش برای پرسش و پاسخ به کمیسیون آموزش مجلس می‌آید و تصمیم نهایی این کمیسیون برای فرستادن درخواست استیضاح به صحن مجلس روشن خواهد شد.
کمیسیون علوم نیز طی نشست‌هایی پیگیر انجام یک‌سری اقدامات اصلاحی در آموزش و پرورش شده بود و اعضای کمیسیون معتقدند اگر این اصلاحات انجام نشود، باید استیضاح انجام شود. من در دیداری که با وزیر داشتم، برخی از مطالبات فرهنگیان را با ایشان مطرح کردم و از ایشان خواستم که به این مطالبات توجه کنند؛ چرا که این امر هم به سود فرهنگیان و هم به سود مجموعه کشور خواهد بود.

 

در پایان در صورت تمایل آخرین پیگیری‌های خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
ما در نشست شورای مشورتی، با حضور اعضا و کارشناسان مربوطه، بررسی‌های اولیه‌ای را در خصوص نقاط قوت و ضعف برنامه ششم صورت دادیم. قرار است این بررسی‌ها در کمیته‌های تخصصی ادامه پیدا کند و تا هفته آینده جمع‌بندی‌های لازم در این خصوص انجام شود.
همچنین به اتفاق مدیرکل مسکن و شهرسازی استان نشست مشترکی با اعضای شورای اسلامی شهر سرخه داشتیم و در پی این نشست تلاش خواهد شد تا مشکل زمین لازم برای احداث مصلای سرخه حل شود. نشست با مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی نیز از دیگر اقدامات هفته گذشته بود که در این نشست تصمیماتی برای گسترش شهرک صنعتی اتخاذ شد. در هفته گذشته همچنین افتخار حضور در یادواره شهدای شهمیرزاد را یافتیم.

 


 

012

 

تخصیص یارانه برای خرید محصولات لبنی ضروری است

در چند ماه اخیر، افزایش قیمت محصولات لبنی، مصرف‌کنندگان این محصولات را با مشکلاتی مواجه ساخته است. از سویی به نظر می‌رسد کارخانجات حاضر نیستند برای رونق تولید از سود خود بکاهند و از سوی دیگر تولیدکنندگان در مضایقی قرار دارند و همین ماه قبل بود که دامداران شیر تولیدی خود را در مقابل اداره جهاد کشاورزی تخلیه کردند؛ برای سامان دادن به این وضعیت چه باید کرد؟

در این ارتباط، تولیدکنندگان، صاحبان صنایع غذایی و عموم مردم باید مورد توجه قرار بگیرند. تولیدکنندگان در یک سوی این دعوی، با مشکلاتی مواجه هستند و به دلیل برخی مسائل از جمله افزایش هزینه‌های اولیه تولید به سبب تحریم‌ها، بهره اقتصادی لازم را از تولید نمی‌برند. به عنوان مثال تولیدکنندگان شیر در چند سال اخیر، نتوانسته‌اند محصول تولیدی خود را با نرخ‌هایی که برای ادامه فعالیت آن‌ها ضروری است، عرضه کنند. 
پس از مهار تورم ما باید رکود را نیز از میان ببریم و همزمان از سویی هزینه‌های تولید را برای تولیدکنندگان کاهش و قدرت خرید مردم را افزایش دهیم. امیدواریم که نرخ رشد اقتصادی 4.4 درصدی که توسط رئیس‌جمهور محترم برای سه‌ماهه نخست سال جاری عنوان شده، واقعی باشد و روند افزایش رشد اقتصادی تداوم داشته باشد؛ تا بدین‌واسطه برخی از مشکلات مرتفع شود.
تا زمان سامان یافتن اوضاع در این حوزه، دولت و مجلس باید یارانه‌ای را برای خرید محصولات لبنی اختصاص دهند و ما می‌کوشیم در سال جاری و در قالب برنامه ششم این تصمیم را عملیاتی کنیم؛ چرا که کاهش خرید محصولات لبنی به واسطه قیمت بالای این محصولات، آسیب‌هایی جدی را به سلامت جامعه وارد خواهد کرد.

چنان‌که مستحضرید آمار حضور مهاجران افغان در استان سمنان بسیار بالاست؛ مجلس برای تأمین زندگی کرامت‌مند مهاجران قانونی و کمک به بازگشت مهاجران غیرقانونی به کشورشان چه خواهد کرد؟
وضعیت آن دسته از مهاجرانی که به صورت غیرقانونی در کشور حضور دارند، باید مورد کنترل قرار بگیرد چراکه در غیر این صورت، آمار مهاجران، همه‌ساله افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر لازم است، ارائه خدمات به مهاجرانی که به صورت قانونی در کشور فعالیت می‌کنند، تشدید شود. خوشبختانه برخی از سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه آموزش این دسته از افراد فعال هستند و می‌کوشند بدین‌واسطه از آسیب‌های اجتماعی و امنیتی احتمالی حضور مهاجران در ایران بکاهند. مجلس نیز از اقدامات صورت‌گرفته در این حوزه حمایت می‌کند.

حضرتعالی هفته گذشته در برنامه رصد انجمن آسمان کویر حاضر و از نزدیک با مشکلات این انجمن آشنا شدید؛ برای بهبود شرایط فعالیت این انجمن چه خواهید کرد؟
حضور در این برنامه رصدی از این نظر که نجوم دانشی ریشه‌دار در فرهنگ و تاریخ ماست، برای من خوشایند بود. ما می‌کوشیم با حمایت از انجمن نجوم، کمک کنیم که گام‌هایی رو به جلو برداشته شود و علاقه‌مندان به نجوم بتوانند علائق خود را در فضای مطلوب‌تری دنبال کنند و در این ارتباط از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

در صورت صلاحدید، اقدامات هفته گذشته خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
ما در هفته گذشته نشست بسیار مطلوبی با اعضای شورای اسلامی شهر سمنان و جمعی از موثرین و معتمدین شهر داشتیم که در آن برخی از مشکلات شهر سمنان مورد بررسی قرار گرفت. پیگیری مطالبات توسط مردم می‌تواند ثمرات مثبتی در جهت پیشبرد امور داشته باشد و نفس حضور منطقی و قانونی مردم، بسیاری از مشکلات را حل می‌کند.
شرکت در شورای اداری و آیین تودیع و معارفه معاون سیاسی-امنیتی استاندار محترم، شورای گفتگو با حضور مدیران صنایع، آیین افتتاح ساختمان اداری دانشگاه آزاد شهمیرزاد که توسط خیرین این منطقه احداث شده، جشنواره ملی فرهنگ بومی شهرهای نمونه گردشگری که برای نخستین‌بار برگزار شد و سخنرانی در نماز جمعه سرخه از دیگر اقدامات هفته گذشته بود. در نماز جمعه سرخه نیز تأکید کردم که لازم است پیگیری‌های بیش‌تری توسط مسئولان این شهرستان در امور مرتبط با توسعه سرخه صورت بگیرد.

 011

 

دریافت‌های میلیاردی از بیت‌المال زیبنده نظام نیست

 

با وجود تأکیدات رهبر معظم انقلاب به نظر می‌رسد دولت چنان‌که شایسته است به برخوردهای قاطع خود در ارتباط با حقوق‌های نجومی ادامه نداد و حتی جناب نوبخت هفته گذشته آقای صفدرحسینی را یکی از ذخایر نظام توصیف کرد که این امر نوعی دهن‌کجی به دغدغه مردم است. برای الزام دولت به تداوم مجدانه برخوردهای قانونی با موضوع حقوق‌های نجومی و پرداخت‌های نامتعارفی که از بیت‌المال به گروه‌هایی همچون فوتبالیست‌ها صورت می‌گیرد چه برنامه‌ای دارید؟

در فرهنگ اسلامی ما، واژه مقدسی به نام «بیت‌المال» وجود دارد که به حقوق عمومی مردم اطلاق می‌شود. در هر هزینه‌کردی از سوی دولت، مجلس و دیگر نهادها، باید حضرت علی(ع) الگو قرار بگیرد و از ریخت و پاش احتراز شود. در کشور ما ابزارهای زیادی برای جلوگیری از هدررفت بیت‌المال وجود دارد اما این ابزارها گاهی درست عمل نمی‌کنند.
چنان‌چه تنها نیمی از این ابزارها درست عمل کنند بی‌تردید مسائل و معضلاتی همچون اعطای حقوق‌های نجومی بروز نخواهد کرد. حقوق‌هایی که اعطای آن از محل بیت‌المال مجوز قانونی دارد نیز نباید مصداقی از ریخت و پاش مالی باشد؛ بلکه لازم است در مصرف بیت‌المال دقت و وسواس به خرج داده شود. در کشوری که برخی از مردم ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دریافتی دارند، دریافت‌های میلیاردی از بیت‌المال زیبنده نیست.
دولت و مجلس در تلاشند تا با پیشنهاد لوایح و تصویب قوانینی این موضوع مهم را دنبال کنند.

 

حدود سه هفته تا آغاز ماه ذی‌الحجه‌الحرام باقی مانده است و این یعنی تقریبا یکسال از حادثه دلخراش منا می‌گذرد در حالی که دولت عربستان هیچ اقدامی برای احقاق حق حادثه‌دیدگان منا انجام نداده است و سیاست‌های دولت نیز در قبال عربستان موفق نبوده است؛ چه باید کرد؟
موضوع حادثه منا باید از طریق مجامع بین‌المللی و مراجع قضایی مورد پیگیری قرار بگیرد. البته به دلیل سیطره قدرت‌های سیاسی و مالی بر مجامع بین‌المللی، این مجامع چندان موثر نیستند؛ بنابراین موضوع حادثه منا باید در مجامع قضایی ما مطرح و احکام لازم در خصوص جرائم صورت‌گرفته صادر شود. به هر روی، چنان‌که مراجع عظام نیز تأکید کرده‌اند حفظ جان مردم مسلمان عزیزمان واجب است و باید تمهیداتی بیاندیشیم تا از این پس مردم تنها در صورت اطمینان از وجود امنیت لازم، در مناسک حج شرکت کنند.
ما مسأله تخلفات عربستان را نیز رها نخواهیم کرد و پیگیری‌های خود را تا حصول نتیجه ادامه خواهیم داد.

 

در صورت تمایل، مهم‌ترین اقدامات صورت‌گرفته در هفته گذشته را با شهروندان به اشتراک بگذارید.

در هفته گذشته نشست شورای مشورتی با حضور مهندس طاهری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برگزار و در این نشست مباحث مفصلی در ارتباط با تخصیص بودجه مطرح شد. ما همچنین بازدیدی از کارخانه پیشرفته آریاترانسفو با ظرفیت بالقوه اشتغال‌زایی ۳ تا ۵ هزار نفر داشتیم. در همین منطقه، یک کارخانه داروسازی وجود دارد که با اختصاص ۴ تا ۵ میلیارد تومان، امکان راه‌اندازی آن وجود خواهد داشت.

افزون بر این ضمن بررسی مشکلات مسکن مهر شهمیرزاد، بازدیدی از روستای فولادمحله داشتیم و در جشنواره توت‌فرنگی شرکت کردیم و پس از این بازدید در نشست مشترک با معاون محترم سیاسی و امنیتی استاندار و فرماندار مهدیشهر، مسائل و مشکلات این روستا را مورد بررسی قرار دادیم. در ابتدای هفته نیز در مراسم روز خبرنگار شرکت کردیم. در این مراسم تأکید کردم که لازم است در انتقال پیام‌ها، خودسانسوری در چارچوب قانون کنار گذاشته شود.

روز دوشنبه نیز نشستی به منظور بررسی مسائل و مشکلات سیستم اداری استان خواهیم داشت.

 


 010

 

حقوق همه اقشار باید واقعی‌سازی شود

 

پیش‌تر برخی از اقدامات در جهت حمایت از خودروسازان، این تصور را ایجاد کرد که دولت در میانه خودروسازان و مردم، ازخودروسازان جانب‌داری می‌کند. با توجه به وجود زمزمه‌هایی مبنی بر اعطای تسهیلات دو هزار میلیاردی به خودروسازان، موضع مجلس در این ارتباط چه خواهد بود؟ 

تمامی صنایع ما از جمله صنعت خودروسازی، در مراحلی، از یک سو به جهت تحریم‌ها و از سوی دیگر به جهت کاهش قدرت خرید مردم، تحت فشارهای داخلی و بین‌المللی قرار داشتند. تحریم‌های بانکی سبب شده بود که فشار مضاعفی بر صنایع ایران وارد شود. در حال حاضر روند امور به گونه‌ای به پیش می‌رود که این فشارها باید برداشته شود.
سیاست اعطای وام به مردم برای خرید خودرو یک سیاست دائمی نیست. در شرایط کنونی، دولت بهره بانکی را به تدریج کاهش می‌دهد. دولت باید به گونه‌ای عمل کند که مردم با استفاده از تسهیلات کم‌بهره، برخی از اقلام موردنیاز خود را خریداری کنند و در عین حال قدرت بازپرداخت اقساط این تسهیلات را نیز داشته باشند.
به طور کلی دیدگاه ما این است که باید فضای رقابتی بر صنعت خودروسازی و دیگر صنایع حاکم باشد تا بدین‌واسطه تولیدکنندگان به ارتقاء کیفیت محصولات خود مبادرت ورزند و مردم از محصولات هم‌تراز با استانداردهای جهانی استفاده کنند.

 

موضوع حذف یارانه اقشاری از مردم، از مدت‌ها قبل مطرح است. طرح کلی مجلس دهم برای کنترل پیامدهای اجرای طرح تحول اقتصادی چیست؟
حذف یارانه بیست و اندی میلیون‌نفر از مردم، از جمله مصوبات مجلس نهم بوده است و دولت به لحاظ قانونی موظف است که این مصوبه را اجرا کند. سخن ما این است که یارانه افراد متمول باید حذف شود. نکته دیگر آن است که پرداخت حقوق‌ها باید واقعی و متعادل شود؛ بدین معنا که در سازمان‌ها، ادارات و مشاغل مختلف تناسبی در پرداختی به کارکنان وجود داشته باشد.
اگر این دو موضوع مدنظر قرار بگیرد، به جز اقشاری که هیچ منبع درآمدی ندارند، هیچ گروهی به یارانه نیاز نخواهند داشت. چنین افرادی باید به طور کامل تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند. بنابراین به جای بازی کردن با اعداد و ارقام، حقوق همه اقشار باید واقعی‌سازی شود.

 

در صورت تمایل، آخرین اقدامات و پیگیری‌های خود را شهروندان به اشتراک بگذارید. 
در هفته گذشته گفتگوها و نشست‌هایی را با اعضای برخی از سازمان‌های مردم‌نهاد که هدف توسعه حوزه انتخابیه را دنبال می‌کنند، داشتیم. همچنین بازدیدی از مراکز کشاورزی و دامداری داشتیم و مشکلات آن‌ها را با حضور دیگر مسئولین مورد پیگیری قرار دادیم. امروز(یکشنبه) نیز نشستی را با موضوع طرح انتقال آب خزر داشتیم که در این نشست مباحث کارشناسی مطلوبی در ارتباط با این پروژه ملی مطرح شد.


 009

 

شفاف‌سازی قراردادهای نفتی را پیگیری می‌کنیم

 

گزارش مغرضانه دبیرکل سازمان ملل که واکنش تند رئیس مجلس را نیز در پی داشت، این حقیقت را بار دیگر آشکار کرد که مسئولان سازمان ملل، مأموران آمریکا و این نهاد به اصطلاح بین‌المللی، لابی صهیونیست‌هاست. مقابله عملی مجلس با رویکردهای مغرضانه سازمان ملل را چگونه دنبال خواهید کرد؟

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، در روند تصویب برجام نقشی نداشته و ظاهرا نمی‌خواهد که در تثبیت آن نیز نقش مثبتی داشته باشد؛ بنابراین ایشان به عنوان مهره آمریکا و رژیم صهیونیستی از نگاه ما جایگاه حقوقی ندارد. در توافق، ما با 5+1 و آمریکا سر و کار داریم و نقض پیمان آن‌ها به معنای مرگ برجام است و در صورت نقض برجام ما حق داریم که هرطور بخواهیم تصمیم بگیریم.

 

پیش‌تر انتقاداتی نسبت به قراردادهای جدید نفتی در سطح رسانه‌ها مطرح اما این موضوع به دست فراموشی سپرده شد. با توجه به هشدار کارشناسان در خصوص این قراردادها، آیا مجلس بررسی قراردادهای نفتی را در دستور کار خواهد داشت؟
عملکرد وزارت نفت، دارای وجوه مثبت و منفی است. وجه مثبت عملکرد این وزارتخانه آن است که در مدت کوتاهی، صادرات نفت را به بیش از دوبرابر رسانده است. این وزارتخانه قراردادهایی را نیز با برخی از مشتریان منعقد کرده است؛ اما وجه منفی این قراردادها آن است که به طور کامل شفاف نیستند. طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، اطلاعات این قراردادها باید در دسترس عموم قرار بگیرد تا اگر نقدی بر آن‌ها وارد است مطرح شود.
من قرار گرفتن این موضوع در دستور کار کمیسیون‌های مربوطه را مورد پیگیری قرار خواهم داد.

 

پیرو تداوم مشکل قطعی آب برخی از مناطق سمنان، برخی از مردم خواستار پیگیری این موضوع توسط حضرتعالی هستند. آیا اقدامی برای رفع این مشکل صورت داده‌اید؟
این موضوع در نشست شورای اداری استان، مورد بحث قرار گرفت. میزان آبدهی برخی از چاه‌ها مطابق با پیش‌بینی‌ها نبوده و میانگین مصرف آب نیز 20 درصد بیش از منابع آبی موجود است. انتظار می‌رود که مردم در این ماه‌های پیک مصرف، تا زمان رفع مشکل، در امر صرفه‌جویی در مصرف آب اهتمام بیش‌تری داشته باشند. مسئولان نیز پیگیر رفع مشکلات حادث‌شده در این حوزه هستند.

 

در صورت تمایل، آخرین اقدامات خود را با خوانندگان به اشتراک بگذارید.
با توجه به این که آقای رئیس‌جمهور در سفرشان به استان قول دادند که اجرایی‌شدن پروژه انتقال آب دریای خزر ظرف چند هفته تحقق پیدا کند، بنابراین شایسته نیست که پروژه با تأخیر مواجه شود. بر این اساس، ما نمایندگان استان سمنان با همراهی استاندار، در روز دوشنبه نشستی با سرکارخانم ابتکار خواهیم داشت و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
همچنین امروز(یکشنبه) بازدیدی از کارخانه مون‌گارشو داشتیم و سپس در نشست شورای اداری شهرستان مهدیشهر شرکت کردیم. در هفته اخیر، افزون بر دیدار با مدیرکل پایانه‌ها و شرکت در نشست شورای برنامه‌ریزی استان، در نشستی با حضور معاون امور عمرانی استاندار سمنان، مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مسکن و شهرسازی و فرماندار محترم سمنان، مشکلات اختصاص زمین برای احداث بازارچه صنایع دستی را مورد بررسی قرار دادیم که این نشست منتج به نگارش صورتجلسه‌ای برای حل این مشکل شد و امیدواریم که ساخت این بازارچه سرعت بگیرد و این مکان به محلی برای ارائه صنایع دستی و معرفی فرهنگ مردم حوزه انتخابیه تبدیل شود.
روز شنبه نیز در نشست شورای اداری استان شرکت کردیم. در هفته گذشته همچنین در نشست شورای اداری شهرستان سرخه شرکت کردیم و در این نشست ضمن واکنش به انتشار سخنان ناروا و دور از انصاف در خصوص مردم سرخه در برخی رسانه‌ها، تأکید کردیم که شهر سرخه، مردمی ولایتمدار و آشنا با فرهنگ شهادت دارد و بیان سخنان موهن درباره این مردم شایسته نیست.
پس از این نشست، به اتفاق فرماندار محترم و رئیس شورای اسلامی سرخه، به صورت میدانی بازدیدی از مناطق مختلف این شهر داشتیم. خوشبختانه گروه‌های مردمی، در تلاشند تا گلزار شهدای لاسجرد و امامزاده این روستا، وضعیت مطلوب‌تری برای پذیرایی از مسافران پیدا کند. ما همچنین دیداری با خانواده بزرگوار شهید فیض داشتیم. امیدواریم که همه ما پیرو و ادامه‌دهنده راه این شهدای عزیز باشیم.

 


 008

 

تیر خلاص به برجام

 

حضرتعالی هفته گذشته اعلام کردید که اگر طرح ممنوعیت فروش هواپیما به تصویب برسد، مجلس باید با قاطعیت مقابله‌به‌مثل کند؛ اینک نه تنها آن طرح بلکه سه طرح ضدایرانی دیگر شامل ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران، وضع تحریم‌های جدید و جلوگیری از دسترسی ایران به سیستم اقتصادی آمریکا و واحد پول دلار به تصویب رسیده است؛ اکنون دیدگاه شما در این ارتباط چیست؟

امروز(یکشنبه) آقای دکتر ظریف در نشست غیرعلنی مجلس شورای اسلامی حضور یافتند. در این نشست درباره طرح‌هایی که اخیرا در کنگره آمریکا به تصویب رسیده است، سخن گفته شد. نظر آقای دکتر ظریف این بود که تصویب این طرح‌ها منتهی به نتیجه نخواهد بود. ایشان به عنوان وزیر امور خارجه دیدگاه خودشان را ابراز کرده‌اند و امیدواریم که همین‌گونه باشد،
همانطور که در گفتگوی پیشین عرض کردم، اگر این مصوبات به سرانجام برسد و عملیاتی شود، نقض آشکار برجام اتفاق افتاده و این در واقع تیر خلاصی به برجام است؛ در این صورت، نظر وزیر امور خارجه هرچه که باشد، مجلس باید قاطعانه وارد عمل شود و تکلیف برجام را روشن کند.

 

اگر رئیس‌جمهور آمریکا این طرح‌ها را وتو کند، موضع مجلس چه خواهد بود؟
رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند از حق وتوی خود بر علیه مصوبه کنگره استفاده کند؛ اما در هر صورت ما مسئول مسائل داخلی آمریکا نیستیم؛ آن‌چه که مهم است آن است که آمریکایی‌ها، تعهداتی در قبال برجام دارند و باید به آن تعهدات عمل کنند و اگر به هر دلیل و بهانه‌ای چنین نکنند، این به منزله پایان عمر برجام خواهد بود.

 

متأسفانه در کشور ما، مسائل سیاسی به طور زودگذر و احساسی مورد بحث قرار می‌گیرند؛ با فروکش کردن موج انتقادات در ارتباط با حقوق‌های نجومی، آیا شما برنامه‌‌ بلندمدتی برای نظارت و پایش دقیق حقوق و پاداش‌ها در حوزه انتخابیه دارید؟
حضور مردم در عرصه نظارت، باید پررنگ و مداوم باشد؛ اگر این‌گونه نباشد، نمی‌توان توقع داشت که اشکالات اصلاح شود. نکته دیگر آن است که دولت در حال تهیه لوایحی در این خصوص برای ارائه به مجلس است تا بدین‌واسطه اصلاحاتی در نظام پرداخت‌ها صورت بگیرد. در این صورت ما پیگیری منافع مردم را در این حوزه مورد توجه قرار خواهیم داد و مصوباتی را در این حوزه خواهیم داشت. متأسفانه در کشور ما ده‌ها نوع پرداخت وجود دارد و این به صلاح نظام و مردم نیست. ما در مجلس برای اصلاح این وضعیت و نزدیک شدن به عدالت تلاش خواهیم کرد.

 

اگر مایلید آخرین اقدامات و پیگیری‌های خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
در روز سه‌شنبه گذشته، نشستی را با حضور جناب آقای گرامی، مالک خودروسازی فردا، در مجلس داشتیم. ایشان اعلام کردند که از هر نوع طرحی که منجر به راه‌اندازی این شرکت خودروسازی شود، استقبال می‌کنند. ما در روز پنج‌شنبه برای تداوم پیگیری‌ها در این خصوص، دیداری با وزیر محترم صنعت خواهیم داشت. افزون بر این ما کماکان پیگیر راه‌اندازی فاز اول فرودگاه سمنان هستیم.
همچنین نشست مجمع نمایندگان استان در روز دوشنبه برگزار می‌شود و ما از برخی از کارشناسان برای حضور در این نشست و گفتگو در ارتباط با اجرای طرح انتقال آب دریای خزر دعوت کرده‌ایم. در عصر روز دوشنبه به اتفاق همه نمایندگان و آقای استاندار به دیدار سرکار خانم دکتر ابتکار خواهیم رفت. امید می‌رود که این دیدار نتایج مطلوبی دربرداشته باشد.

 


 

007

 

نقض پیمان از‌سوی آمریکـا

 

با عنایت به رکود موجود و انتقاداتی که در حوزه اقتصاد نسبت به دولت وجود دارد، مجلس برای واداشتن دولت به پویا کردن اقتصاد چه برنامه‌هایی دارد؟

روندی که تا کنون طی شده است، هرچند کند، اما به سوی برطرف شدن رکود اقتصادی امتداد داشته است. ما از رشد اقتصادی منفی شش درصد و بلکه شدیدتر به سوی نیل به رشد قتصادی مثبت در حرکت هستیم؛ حتی پیش‌بینی می‌شود که در سال ۱۳۹۵، رشد اقتصادی به مثبت ۵ درصد برسد. نفس این تغییر جهت، خود، نشاندهنده خروج از رکود است.
اما انتظار مجلس از دولت، بیش از این است و در شرایطی که به طور نسبی از تحریم‌ها خارج شده‌ایم باید با فکر و برنامه‌ریزی دقیق، در روند بهبود وضعیت اقتصادی تسریع شود. تذکر نخست من در مجلس نیز در همین راستا بود و من تصریح کردم که با توجه به این که سیاست‌های کشور رو به ثبات می‌رود، سیاست‌های انقباضی دولت باید به تدریج کنار گذاشته شود.
کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۹۵ که قید یک‌فوریت آن در هفته گذشته به تصویب رسید، نشان می‌دهد که دولت تصمیم دارد در همین راستا حرکت کند و بدهی‌های خود را بپردازد و با تخصیص صحیح بودجه، مجال فعالیت بیش‌تری برای مدیران فراهم کند.

 

چنان‌که مستحضرید کنگره آمریکا طرحی را به منظور ممنوعیت فروش هواپیما به ایران به تصویب رسانده است. با توجه به وجوه توهین‌آمیز تصویب چنین طرحی با وجود برجام، مجلس چه واکنشی در راستای اقدام متقابل نشان خواهد داد؟ 
اگر این طرح به تصویب برسد، پیشنهاد خود بنده این است که با قاطعیت مقابله به مثل صورت بگیرد و طرحی از سوی کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی در این خصوص به مجلس ارائه شود؛ چرا که این روند می‌تواند برای اجرایی‌شدن برجام بسیار خطرناک باشد. با توجه به مفاد برجام، تصویب نهایی این طرح، به منزله نقض پیمان از سوی آمریکاست.

 

به عنوان سخن آخر، آخرین اقدامات خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
ما کماکان رایزنی‌های خود را برای پیگیری روند اجرای پروژه‌های حوزه انتخابیه ادامه می‌دهیم که راه‌اندازی فرودگاه و سایت امداد هوایی، از جمله آن‌هاست. دو روز قبل نیز تماسی با مسولان ذیربط برای اختصاص هلی‌کوپتر به این سایت داشتیم. روز گذشته نیز در نشست با مدیرکل محترم راه و ترابری، مشکلات راهسازی استان و حوزه انتخابیه مورد بررسی قرار گرفت.
دو هفته قبل، اولتیماتومی به مدیران شرکت خودروسازی فردا داده بودیم و امیدواریم که اتفاقات مثبتی برای این شرکت رخ دهد. قرار است مسئولان این شرکت در هفته جاری، برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی این شرکت اعلام کنند. همچنین در هفته گذشته، در شورای اداری استان، نکاتی را در ارتباط با مالیات و بحران آب، با دیگر مسئولان در میان گذاشتیم و امیدواریم که با پیگیری‌های مجموعه استانداری و شخص استاندار، نتایج مثبتی را در این حوزه‌‌ها شاهد باشیم.

 


 006 

وعده افتتاح۴ پروژه در هفته دولت

 

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، روابط این کشور را با دیگر کشورها وارد ابعاد جدیدی کرده است. تحلیل و موضع مجلس شورای اسلامی از چگونگی ادامه تعاملات ایران و انگلستان پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا چیست؟

دیدگاه نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدا این بوده که در مسائل داخلی هیچ کشوری دخالت نمی‌کند و به هیچ کشوری نیز اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی‌دهد. سیاست‌های ما کماکان در همین راستاست و در عمل نیز این امر را نشان داده‌ایم. 
با وجود آن که ایران، جنگ‌طلب نیست و قصد مداخله در امور هیچ کشوری را ندارد، در عین حال، مقابل دخالت بیگانگان می‌ایستد و اگر کشورهایی قصد شیطنت در این کشور اسلامی را داشته باشند با آن‌ها به شدت برخورد خواهیم کرد.
ما امروز شاهدیم که کشورهایی که خود برای دیگران نقشه می‌کشیدند، در دام‌‌هایی گرفتار شده‌اند و امیدواریم که مسئولان سیاسی کشور بتوانند با برنامه‌ریزی‌های دقیق و تحلیل‌های حساب‌شده، از این فرصت به وجود آمده، بهره‌برداری درست و منطقی داشته باشند و ارتباط ایران را با کشورهایی که متخاصم نیستند مستحکم‌تر کنند.

 

از چندی قبل و با آزادی مصطفی تاج‌زاده، موجی از دیدارهای سیاسی با این زندانی امنیتی آزادشده به راه افتاد. در چند روز گذشته نیز آقای خزعلی آشکارا در برخی محافل سیاسی حضور یافته است. از دیدگاه شما چه ملاحظاتی در قبال این دست فعالیت‌های آرام اما معنادار سیاسی باید رعایت شود؟
آقای تاج‌زاده به عنوان یک شهروند ایرانی، دوران محکومیتی داشته که طبق قانون به اتمام رسیده است و ان‌شاءالله که به جامعه اسلامی بازگردد. صرف ملاقات با ایشان نباید منشأ منازعه شود اما چنانچه این ملاقات‌ها برنامه‌ای برای تنش‌آفرینی در کشور باشد، نباید چنین ملاقات‌هایی صورت بگیرد. امیدواریم که دوستان مراعات کنند و جلوی طرح مسائلی که باعث تنش در کشور می‌شود، گرفته شود.

در پایان مهم‌ترین اقدامات اخیر خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
بنده امروز(یکشنبه) در کمیسیون بهداشت و درمان به عنوان ناظر کمیسیون در شورای عالی نظام پزشکی کشور انتخاب شدم و امیدوارم برنامه‌های مرتبط با حوزه سلامت به صورت مطلوب‌تری پیگیری شود.
نکته‌ای که باید در پایان ذکر کنم آن است که اولتیماتومی به مدیران خودروسازی فردا در سمنان داده شده است. متأسفانه بیش از ۲ هزار میلیارد ریال سرمایه در این مجموعه بلااستفاده باقی مانده است. پیرو پیگیری‌هایی که در دیدار با وزیر محترم صنعت صورت گرفت، نشست مشترکی نیز با حضور معاون وزیر و مدیرعامل خودروسازی فردا داشتیم و در این نشست مقرر شد که در خصوص فعالیت این مجموعه ظرف دو هفته، تعیین تکلیف شود. امید می‌رود که مجموعه‌هایی از این دست راه‌اندازی و از این سرمایه‌ها استفاده شود.
ما در تعامل با مسئولان قول‌هایی برای افتتاح فرودگاه، سایت امداد هوایی، کارخانه آریا ترانسفور و کارخانه MDF در هفته دولت گرفته‌ایم. افتتاح این مجموعه‌ها می‌تواند به ایجاد صدها شغل برای جوانان منجر شود.
تصمیم برای بازسازی برخی ابنیه با کاربری بازارچه‌ها و کارگاه‌های صنایع دستی از دیگر اقدامات اخیر انجام‌شده است. ما همچنین به اتفاق آقای دکتر بینایی، مدیرکل محترم امور اجتماعی استانداری سمنان، بازدیدی از بیمارستان کوثر داشتیم. افزون بر این به اطلاع مردم می‌رسانم که مرحله جدید طرح احداث بیمارستان سوانح سوختگی در سمنان آغاز شده و ادامه دارد.


 005

 

راه‌اندازی فرودگاه سمنان در هفته دولت

 

اقوام و زبان‌های مختلفی در حوزه انتخابیه حضرتعالی وجود دارد؛ اولا چه اقداماتی برای وحدت‌آفرینی و همگرایی قومیتی در حوزه انتخابیه در دستور کار دارید؟ ثانیا برای حفظ زبان‌های بومی منطقه چه خواهید کرد؟

هردوی این مقولات به موضوع فرهنگ مربوط می‌شود. به موازات ارتقاء سطح دیدگاه‌های فرهنگی، وحدت نیز تشدید خواهد شد و به دلیل مسائل جزئی به اختلافات دامن نخواهیم زد. رعایت عدالت همه‌جانبه در میان همه شهرها و روستاها نیز از دیگر عوامل وحدت‌آفرین است. همه ما مسئولان باید از جایگاهی عدالت‌محور به مردم نگاه کنیم.

اما حفظ زبان‌های محلی، نیازمند حرکت فرابخشی گروه‌ها و دستگاه‌های مختلف فرهنگی است. همه باید تلاش کنیم تا در قالب برگزاری جشنواره‌های مختلف، ارائه آموزش‌های لازم، اجرای برنامه‌های هنری به ویژه برای کودکان و انتشار کتب، زبان‌های محلی خود را حفظ کنیم.

 

به نظر می‌رسد از ظرفیت صدا و سیمای استان چنان که شایسته است برای دعوت از فعالان و منتقدان فرهنگی و اندیشمندان این حوزه به منظور ایجاد کرسی‌های رسانه‌ای بحث و گفتگوی جدی پیرامون مسائل فرهنگی سمنان استفاده نشده است؛ آیا برای رفع این مشکل برنامه‌ای دارید؟

صدا و سیما واجد ظرفیت‌هایی است که به اعتقاد من بسیار اندک از آن بهره‌گیری شده است. به رغم آن که شبکه‌های صدا و سیما در میان رسانه‌های مختلف، همچنان انتخاب نخست مردم است، تنوع برنامه‌های آن بسیار کم است؛ ضمن آن که ایستایی و سکون و نیز عدم بهره‌گیری درست از ظرفیت ارائه محتوای تصویری به مخاطب نیز از اشکالات رسانه است.
صدا و سیمای استان باید برنامه‌های متنوع و جذابی با محوریت فرهنگ بومی تهیه کند و بدین واسطه در تقویت این فرهنگ مشارکت ورزد.

 

برخی از نمایندگان مجلس اخیرا انتقاداتی را نسبت به آیین‌نامه داخلی مجلس مطرح کرده‌اند، از دیدگاه شما این آیین‌نامه چقدر نیازمند اصلاح است؟

هرچه مجلس به پیش می‌رود، آیین‌نامه داخلی آن باید کامل‌تر شود. یکی از مواردی که باید بیش‌تر به آن توجه شود آن است که بسیاری از تذکرات به ویژه در دستورهای مربوط به هیأت رئیسه، نابجاست و وقت مجلس را می‌گیرد؛ لذا باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از طرح تذکرات نابجا در مجلس جلوگیری شود. رئیس مجلس نیز در این خصوص پیشنهاداتی ارائه کرده‌اند و اگرچه بندهای قانونی برای برخورد با این دست از تذکردهندگان وجود دارد اما لازم است فارغ از این برخوردها، مدیریت صحیحی در این حوزه در مجلس صورت بگیرد.
افزون بر این، رفت و آمدهای بی‌مورد در صحن مجلس، نظم جلسات را مختل می‌کند. سیستم نوبت‌دهی نیز نیازمند سازوکار دقیق‌تری است تا تمامی نمایندگان بتوانند از فرصت لازم برای بیان دیدگاه‌های خود استفاده کنند.

و سخن آخر.

ما پیگیری‌های مجدانه‌ای در خصوص راه‌اندازی فرودگاه داشتیم. آخرین نتیجه این پیگیری‌ها بر اساس وعده‌های مسئولان فرودگاه آن است که فرودگاهسمنان در هفته دولت راه‌اندازی خواهد شد. در نشستی که با حضور رئیس شورای اسلامی شهر سمنان برگزار شد، طی مذاکراتی، تقسیم کار لازم در خصوص فرودگاه صورت گرفته است تا در روند آماده‌سازی فرودگاه سمنان تسریع شود و در هفته دولت، خبر خوشی برای مردم سمنان داشته باشیم.

 

با توجه به اعلام چندین‌باره راه‌اندازی فرودگاه سمنان توسط مسئولان در برهه‌های زمانی مختلف، دقیقا چه بخش‌هایی از فرودگاه در هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید؟

آماده‌سازی باند فرودگاه سمنان در مرحله مطلوبی قرار دارد و مکان احداث ترمینال فرودگاه نیز جانمایی شده و قرار است با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر سمنان کار احداث ترمینال نیز آغاز شود. آن‌گونه که آقای شجاعی، مدیر فرودگاه سمنان عنوان کردند، با آماده‌سازی باند، امکان برقراری پرواز در فرودگاه وجود دارد و همزمان با آن کار احداث ترمینال نیز آغاز می‌شود.

بنابراین از هفته دولت، در فرودگاه سمنان شاهد برقراری پرواز خواهیم بود؟

بنابر آن‌چه جناب آقای شجاعی وعده کرده‌اند، با همکاری همه مسئولان ذیربط امکان برقراری پرواز در فرودگاه سمنان از هفته دولت وجود خواهد داشت.

 


 004

 

اخلال‌ها ادامه پیدا کند، مقابله به مثل خواهیم کرد

 

تحلیل شما از سخنان وزیر امور خارجه در مجلس چیست؟ آقای لاریجانی پس از سخنان ایشان با اشاره به اخلال‌گری‌ها در روند اجرای برجام بر ضرورت اقدام متقابل تأکید کرده است، این اقدام متقابل به صورت مصداقی چگونه تعریف می‌شود؟

آقای دکتر ظریف سخنان خوبی را با استناد به آمار و ارقام در مجلس بیان کردند. ایشان گزارشی از قراردادهای منعقدشده، هیأت‌های اعزامی به ایران، روابط ایران با دیگر کشورها و وضعیت اقتصادی در دوران پسابرجام ارائه کردند و گزارش ایشان نشان می‌دهد که پس از برجام روند مطلوبی طی شده است. برخی از نمایندگان معتقد بودند که سخنان ایشان کلی است، اما ایشان به صورت موردی و جزئی و با آمار و ارقام به موضوع صادرات نفت و تمایل شرکت مایکروسافت برای عقد قرارداد با ایران نیز پرداختند.
اما به هر حال روند اجرای برجام خالی از اخلال نیست. کشورهایی وجود دارند که کماکان با ما سر ستیز دارند و آمریکا در رأس آن‌هاست. اگر این اخلال‌ها جدی و ادامه‌دار باشد، برجام با چالش‌های جدی مواجه می‌شود و مشروعیت خود را از دست خواهد داد و ما نیز مقابله به مثل خواهیم کرد و این موضوع طبعا در خود برجام نیز پیش‌بینی شده است.

 

یکی از قوانین مصوب مجلس، اختصاص سهم یک درصد از محل اعتبارات دستگاه‌های دولتی به توسعه ورزش همگانی و قهرمانی است که با وجود ابلاغ به دستگاه‌های اجرایی تا کنون محقق نشده است. آیا شما راهکاری برای اجرایی‌شدن این قانون دارید؟
به طور کلی اداره دارایی می‌تواند از دارایی‌های ادارات، طی روندی قانونی برداشت کند و اعتباراتی را در اختیار اداره ورزش و جوانان قرار دهد. مشابه همین روند در اداره کتابخانه‌ها وجود دارد که بر اساس آن نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به حساب کتابخانه‌های عمومی واریز می‌شود. ما امیدواریم که در صورت تأیید کارشناسان، سازوکاری اندیشیده شود تا هر اداره‌ای سهم بودجه خود را به صورت مستقیم دریافت کند تا چند اداره درگیر این موضوع نباشند و چالشی در این حوزه‌ نداشته باشیم. 
به دیگر سخن، اخذ هر اعتباری، تحت هر عنوانی از هر ادارات باید به صورت مستقیم صورت بگیرد.

 

پیش‌تر از حضور دکتر عارف در جشن روز پنج‌شنبه در سرخه خبر داده شده بود؛ روایت شما از لغو سفر دکتر عارف به سمنان چیست و آیا تهدیدات صورت‌گرفته نسبت به حضور ایشان را عامل لغو شدن این سفر می‌دانید؟
من نمی‌دانم ایشان از چه ناحیه‌ای تهدید شده بودند اما برنامه حضور دکتر عارف قطعی نشده بود و به دلیل فشردگی برنامه‌ها و مشغله‌ها، از ابتدا حضور در جشن مذکور را نپذیرفته بودند.

 

اما در اطلاع‌رسانی‌های ابتدایی برای این جشن، حضور ایشان نیز به صورت رسمی قید شده بود.
خود من پیش از جشن با ایشان صحبت کردم و ایشان با اشاره به مشغله‌های کاری گفتند که نمی‌توانند در این برنامه حضور پیدا کنند.

 

و سخن پایانی.
به لطف خدا، دفتر نمایندگی بنده در حال شکل‌گیری و سازماندهی است. ما طبق قانون می‌توانیم برخی نیروها را از ادارات دیگر در این دفتر مأمور به خدمت کنیم و روند اداری این امر در جریان است. نشست شورای سیاستگذاری نیز برگزار و تصمیماتی اتخاذ شده است. چند کمیته تخصصی نیز تشکیل جلسه داده است و عملا نشست‌های کمیته‌های شانزده‌گانه آغاز شده است. مراجعاتی نیز از سوی مردم داشتیم که تا حد ممکن برای حل مشکلات مردم عزیز تلاش کرده‌ایم.
در این مدت به لطف خدا، با پیگیری‌های جدی و مستمر و کمک مسئولان محلی از جمله فرماندار، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهمیرزاد، پارک کوهستان شهمیرزاد نیز راه‌اندازی شده است و مردم می‌توانند از این پس از فضای آن استفاده کنند. همچنین مشکل زمینی که برای احداث بازارچه صنایع دستی در جنب پایانه مسافربری درنظرگرفته شده بود، طی جلسه‌ای با حضور مدیرکل محترم شهرسازی و نیز مدیرکل محترم میراث فرهنگی بررسی و مرتفع شد و ادامه روند احداث این بازارچه در حال انجام است.


 003

 

برنامه‌ریزی‌های دولت باید معطوف به اقتصاد مقاومتی باشد

 

رهبر معظم انقلاب، در دیدار با نمایندگان مجلس، اقتصاد را مسأله اصلی کشور عنوان و این پرسش را مطرح کردند که «باید دید هر حرکت دولت در زمینه اقتصاد، در کجای جدول اقتصاد مقاومتی قرار دارد»؛ مجلس نقش نظارتی خود را در این ارتباط چگونه ایفا خواهد کرد؟

تحقق این فرمایشات مقام معظم رهبری و انجام کارشناسانه نظارت بر دولت، یکی از اهداف ما در تشکیل کمیته‌های تخصصی شانزده‌گانه بوده است. نظارت‌ها باید کاملا دقیق، علمی و تخصصی باشد. عملکرد دولت در قبال تمامی منویات رهبری معظم و آن‌چه که در قانون آمده است رصد می‌شود تا مشخص شود که دولت در این ارتباط چگونه عمل کرده است.

ما در تشکیل یک سازمان نمایندگی و دفتری که بتواند تخصص‌های گوناگون را کاملا دربربگیرد این مسائل را درنظر گرفته‌ایم و درنظر داریم برای نخستین‌بار امر نظارت بر دولت را به شیوه بازرسی‌های ویژه تخصصی دنبال کنیم.

 

از دیدگاه شما، عملکرد اقتصادی سه‌سال گذشته دولت، چه میزان منطبق با اصول اقتصاد مقاومتی بوده است؟
پیش‌تر تمامی کشورهایی که علیه ما عمل می‌کردند، از فضای بی‌ثباتی در کشور، برای جلوگیری از برنامه‌ریزی موثر ما، بهره بسیار بردند. ثبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، در زمره شعارهای انتخاباتی ملی ما نیز مطرح شده بود؛ بنابراین پس از گذر موفقیت‌آمیز دولت از دوران بی‌ثباتی، برنامه‌ریزی‌های دولت باید معطوف به اقتصاد مقاومتی باشد و زمینه‌های این امر چه به لحاظ داخلی و چه به لحاظ بین‌المللی کاملا فراهم است.

 

مهم‌ترین بخش از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس از نگاه شما چیست؟
مهم‌ترین سخنان ایشان در ارتباط با اقتصاد مقاومتی بود. نکته دیگری که برای من بسیار خوشایند بود، تأکید ایشان بر قرار داشتن مجلس در رأس امور بود. مجلس می‌تواند در مسائل داخلی و خارجی بسیار قدرتمند عمل کند. قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون، باید با قدرت توسط مجلس دنبال شود. در مسائل بین‌المللی نیز، مجلس باید موضع‌گیری شفاف و قدرتمندی داشته باشد.

مقام معظم رهبری در سخنرانی چهاردهم خردادماه، بر ضرورت رعایت تقوای سیاسی تأکید کردند؛ از نگاه شما این تقوای سیاسی در مجلس شورای اسلامی چگونه نمود می‌یابد؟
این مسأله نیز از جمله نکات بسیار مهم بیان‌شده توسط رهبری معظم است. در همین مدت کوتاه، ظاهرا نمایندگان مجلس دهم این مسأله را رعایت می‌کنند و تأکید رهبری معظم سبب می‌شود که تقوای سیاسی بیش‌تر رعایت شود. مسلما اگر نمایندگان مجلس به جای پرداختن به منافع ملی، به دنبال منافع شخصی باشند، از حیطه تقوای سیاسی خارج شده‌اند.

 

تحلیل‌های متفاوتی از قرار گرفتن آقایان پزشکیان و مطهری در کنار آقای لاریجانی در هیأت رئیسه دائم و نیز کسب ۱۱ رأی توسط آقای کواکبیان صورت گرفته است، دیدگاه شما در ارتباط با این دو موضوع چیست؟
من در گفتگوی پیشین اعلام کردم که دیدگاه مجلس در انتخاب هیأت رئیسه، مستقل و تحلیلی خواهد بود و همین اتفاق نیز رخ داد. این امر نشان می‌دهد که نمایندگان صرفا به دنبال عملکرد حزبی و جناحی نیستند و با تحلیل و به صورت مستقل، دیدگاه خود را اعلام می‌کنند و رأی می‌دهند. ترکیب متعادل هیأت رئیسه نیز مشعر بر همین امر است.
در ارتباط با آقای کواکبیان نیز، ایشان پیش از رأی‌گیری انصراف خود را اعلام کرده بودند؛ بنابراین کسب ۱۱ رأی توسط ایشان، نمی‌تواند ملاک خوبی برای سنجش ایشان باشد.

 

با توجه به ظرفیت‌های کشاورزی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و نظر به تضعیف روزافزون سودآوری اقتصادی کشاورزی و باغداری در سمنان، آیا شما برنامه‌ای برای حمایت از کشاورزی سمنان دارید؟
ما باید از تمامی منابع ممکن، از جمله اجرای طرح‌های مرتبط با سدها، آب موردنیاز برای کشاورزی را تأمین کنیم. متأسفانه ما بهره‌وری مطلوبی در ارتباط با استفاده آب در حوزه کشاورزی نداریم. در حال حاضر، تنها ۱۰ تا ۱۲ درصد از اراضی کشاورزی، مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار است که این رقم در کشور ما که نیاز فوق‌العاده‌ای به آب دارد، بسیار اندک است و باید افزایش یابد. متأسفانه استفاده از تکنولوژی کشت هیدروپونیک در کشور ما رونق ندارد. اگر این تکنولوژی به کشور وارد شود، حوزه کشاورزی کشور بسیار منتفع خواهد شد. ما اخیرا مذاکراتی جدی را برای هدایت سرمایه‌گذاران به منظور انتقال این تکنولوژی به استان صورت داده‌ایم و امیدواریم شاهد اتفاقات مطلوبی در سطح استان باشیم.

 


 002

 مجلس، مستقل و تحلیلی تصمیم می‌گیرد

 

صبح روز گذشته، دکتر علی لاریجانی، در رقابت با محمدرضا عارف، با کسب یکصد و هفتاد و سه رأی از مجموع 282 رأی، برای سومین دوره متوالی، به عنوان رئیس خانه ملت برگزیده شد. پس از این انتخاب، در گفتگویی کوتاه با احمد همتی، نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی، دیدگاه وی را در ارتباط با دومین‌روز کاری مجلس جویا شدیم که متن آن را در ذیل از نظر می‌گذرانید.

 

آقای دکتر همتی! تحلیل شما از انتخابات هیأت رئیسه مجلس و برگزیده‌شدن آقای دکتر لاریجانی به ریاست خانه ملت چیست؟
نشست روز یکشنبه مجلس، در فضایی بسیار دوستانه و صمیمی برگزار شد و بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست مجلس، آقای دکتر عارف به آقای دکتر لاریجانی تبریک گفتند. در حال حاضر، همدلی شایسته‌ای در مجلس وجود دارد و انتظار می‌رود که مجلس دهم با وجود این همدلی‌ها، کارایی مطلوبی داشته باشد. 
نکته جالب توجه آن است که فراکسیون‌های ولایت و امید، هردو در تشکیل هیأت رئیسه نقش داشتند و این امر نشان از آن دارد که مجلس تا حد زیادی به صورت تحلیلی و مستقل تصمیم می‌گیرد. این رویه مایه خوشوقتی است و امیدواریم که امور با همین روند تداوم یابد.
آقای دکتر لاریجانی، شخصیتی معتدل دارند و مجموعه مجلس ایشان را پذیرفته‌اند و به ایشان رأی دادند. امید می‌رود ایشان با تجربیاتی که در حوزه‌های مختلف دارند، بتوانند مجلس دهم را به خوبی مدیریت کنند.

 

رهبر معظم انقلاب، در پیام خود به مناسبت آغازبکار مجلس دهم، تأکید کرده‌اند که مجلس باید سنگری استوار در برابر افزون‌خوانی گستاخانه استکبار باشد؛ از طرفی سیر کارشکنی‌های غرب در مسیر برجام و گستاخی‌های آنان همچنان ادامه دارد؛ مجلس دهم چه راهبردی را برای جلوگیری از افزون‌خواهی طرف‌های غربی در مسیر برجام اتخاذ خواهد کرد؟
اگر این کارشکنی‌ها ادامه پیدا کند، طرف مقابل حق دارد که از چارچوب این توافق خارج شود. در برجام نیز پیش‌بینی‌های لازم برای این منظور صورت گرفته و در صورت تداوم روندهای کنونی و اثبات عمدی بودن کارشکنی‌ها، تصمیمات جدیدی از سوی مجوعه و نظام و مجلس دهم اتخاذ خواهد شد.


 001

 از‌مردم، برای‌ مردم

 

کم‌تر از پنج روز تا آغاز بکار مجلس دهم، زمان باقی است. منتخبان مردم، در نخستین روز از هفته آینده و در هشتم خردادماه، بر کرسی‌های سبزفام مجلس شورای اسلامی تکیه خواهند زد تا دوره جدیدی از خدمتگزاری به مردم را آغاز کنند. پیش از این به منتخب مردم شهرمان پیشنهاد کرده بودیم تا طی یک همکاری و همگرایی رسانه‌ای، مجالی برای پاسخگویی و ارائه عملکرد در اختیارمان قرار دهند تا با ایجاد یک فضای گفتمانی صریح و صادقانه، در عین رعایت اصل امانتداری، موجبات گفتگوی بی‌واسطه مردم و نماینده

مردم را فراهم آورده باشیم. در پی ارائه این پیشنهاد، دکتر احمد همتی، طی نامه‌ای به شرحی که در ذیل می‌آید، آمادگی خود را برای آغاز این همکاری رسانه‌ای اعلام کردند. بر این اساس، ستون «از مردم، برای مردم» از شماره آینده، به طور مستمر انتشار خواهد یافت. 

اینک و در آستانه آغازبکار مجلس دهم، توفیق روزافزون جناب آقای دکتر احمد همتی را در عرصه قانونگذاری و خدمت به مردم حوزه انتخابیه، از خداوند متعال خواستاریم.


متن نامه منتخب مردم بدین شرح است:
با سلام و احترام
ابتدا اعیاد شعبانیه و نیمه شعبان، میلاد منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود(عج) را تبریک عرض می‌نمایم. همچنین حماسه حضور مردم رشیدمان در هفتم اسفندماه 1394 را گرامی می‌دارم و در مقابل عزت و عظمت ملت عزیزمان سر تعظیم فرود می‌آورم. به بنده پیشنهاد شد که به عنوان منتخب مردم شریف شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه، ستونی در هفته‌نامه وزین سمنان امروز داشته باشیم تا خلاصه‌ای از عملکرد نماینده، از طریق این ستون به اطلاع مردم برسد و از طرفی اگر سوالات یا انتقاداتی از طرف مردم وجود دارد در همین ستون پاسخ داده شود.
به نظر من این پیشنهاد خوبی است؛ چرا که همه ما مدیون مردم خوبمان هستیم و در مقابل آن‌ها مسئول! و بنا به فرموده مقام معظم رهبری رأی مردم حق‌الناس است؛ بنابراین در عین حالی که باید مردم را در جریان عملکرد خود قرار دهیم، باید پاسخگوی مطالبات آن‌ها نیز باشیم، تا گرفتار حق‌الناس نشویم! پیشنهادم برای عنوان این ستون «از مردم، برای مردم» می‌باشد که امیدوارم مورد موافقت واقع شود. ان‌شاء‌الله در این ستون هم رعایت امانت‌داری گردد و هم گزارشات و پاسخ‌ها، منطقی و دقیق باشند، چرا که مورد قضاوت افکار عمومی قرار خواهیم گرفت و میزان رأی ملت است.

ارادتمند - احمد همتی
منتخب مردم شریف شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر، سرخه در مجلس شورای اسلامی

Back to Top

Template Design:Dima Group