هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

سالک بیدختی واترمارک Small

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان سمنان:

ترویج و نشر گفتمان انقلاب اسلامی از اهم اهداف ماست


مجتبی سالک بیدختی: آنچه که در بسیج فرهنگیان دنبال می‌شود، هم‌راستا با مطالبات مقام معظم رهبری از آموزش و پرورش است.

بسیج فرهنگیان در استان سمنان از سال 81 به عنوان یک قشر تخصصی از اقشار چندگانه سازمان بسیج مستضعفین، به عنوان متولی امر بسیج در آموزش‌و پرورش فعالیت می‌کند. به بهانه آشنایی با فعالیت‌های این نهاد گفتگوی کوتاهی با مجتبی سالک‌بیدختی مسئول بسیج فرهنگیان استان داشته‌ایم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنم:

جوشقانی33

جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) شعار هفته بسیج سال 96 را تبیین کرد؛

بسیـج، مظهر مردم‌سالاری دینی


در نشست خبری که با حضور جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان به مناسبت هفته بسیج در پنج‌شنبه گذشته برگزارشد، برنامه‌های هفته بسیج و نیز نحوه کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله غرب کشور تشریح شد.


جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان، ماموریت بسیج استان سمنان در کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان کرمانشاه را در قالب تشکیل قرارگاه بسیج سازندگی در یکی از مناطق سرپل ذهاب عنوان کرد و افزود: با تشکیل این قرارگاه 5 روستای زلزله‌زده، تحت پوشش کمک‌های این نهاد قرار خواهندگرفت. 

واترر مسلمان

جشنواره ابوذر تمدید شد؛

ایجاد فضای رقابتی برای افزایش کیفیت آثار رسانه‌ای

یکی از تشکل‌های اصحاب رسانه که چندی است فعالیت خود را در سمنان از سر گرفته‌است بسیج رسانه است. به بهانه برگزاری جشنواره رسانه‌ای ابوذر و نیز تمدید مهلت آثار تا 20آذر با علی مسلمان مسئول بسیج رسانه استان گفتگویی داشته‌ایم که در پی می‌آید:

6447

رسالت اصلی رسانه‌ها ومطبوعات در مکتب محمد(ص) چیست؟

رسول گرامی اسلام(ص): در‌حکومت را به‌ روی‌مردم‌نبندید!

:: محسن حسن‌زاده
در آستانه فرارسیدن ایام سوگواری حضرت رسول اکرم(ص) و امامین حسن مجتبی(ع) و علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) شایسته دیدیم نکاتی چند را پیرامون سنت و سیره آخرین پیام‌آور الهی، صلح امام حسن(ع) و بایسته‌های فرهنگی-اقتصادی جامعه شیعی از نگاه امام رضا(ع)، به منظور بازشناسی سبک زندگی شیعی-اسلامی با شما خوانندگان گرامی به اشتراک بگذاریم. این نکات را در قالب سه جستاری که در پی می‌آید، می‌خوانید


هیچ سخن بی‌ضرورتی از پیامبر(ص) شنیده نشد
محمد(ص)، از نگاه آنان که با وی مراوده‌ای داشتند یا حتی لحظاتی او را ملاقات کرده بودند، شخصیتی اهل تذکر و تأمل می‌نمود. سیره‌نویسان نوشته‌‌اند که او چنین بوده است:«...دائم‌الفکر، لیس له راحه، طویل‌السکت...» همواره در حال تفکر بود و هرگز طلب راحتی نمی‌‌کرد؛ دائما در تکاپوی کاری بود. سکوت‌های طولانی پیشه می‌کرد و هیچ سخنی را بی‌دلیل و بی‌ضرورت به زبان نمی‌آورد:«...لایتکلم فی غیر حاجه، یفتتح‌الکلام و یختمه بأشداقه...» آغاز و پایان سخنش با آرامش بود و هرگز با صدای بلند و با فریاد سخن نمی‌گفت. جملات و عبارات سخنش کوتاه بود و کلمه‌ای را اضافه بر آن‌چه که باید و کم‌تر از آن‌چه که لازم بود نمی‌گفت:«...یتکلم بجوامع‌الکلام فصلا، لافضول فیه و لاتقصیر...»


مشکلات مردم را به گوش مسئولان برسانید!
از همه می‌خواست که مشکلات کسانی را که نمی‌توانند خود به نزدش بیایند، به او منتقل کنند و این دستورالعملی برای مطبوعات و رسانه‌های جامعه اسلامی است. رسالت رسانه‌ها در مکتب محمد(ص) آن است که گرفتاری‌های فردی و اجتماعی کسانی را که به مسئولان حکومت دسترسی ندارند، فریاد بزنند و به گوش تصمیم‌گیران برسانند. از سوی دیگر از نگاه محمد(ص) شاهدان، یعنی رسانه‌ها و مطبوعات و عموم مردم، باید آگاهی‌های مفید را به غایبان و ناآگاهان منتقل کنند:«شاهدان، علم را به غایبان برسانند و همه باید نیازمندی کسی که توان بیان نیازمندی‌اش را نزد من ندارد، به من برسانند، پس بی‌تردید هرکس که یک نیاز نیازمندی را به حاکمی برساند، خداوند گام‌هایش را در روز قیامت استوار می‌سازد...»

به حاکمان امتم تذکر می‌دهم
آخرین سخنانی که پیامبر(ص) بر منبر مدینه به گوش مسلمین رساندند شنیدنی و تکان‌دهنده است:«به حاکمان امتم تذکر می‌دهم که...عالمان را گرامی بدارند، مبادا که به ذلت بیفتند، جامعه را به فقر و ناداری نکشانند تا مردم کافر شوند و در حکومت را به روی مردم نبندند تا اقویاء، ضعفاء را بدرند و بخورند...»

صلح‌نامه یا مانیفست عزت؟!
در این چندساله، گاهی کسانی برای فرار از مسئولیت‌های اجتماعی و سیاسی خود، موضوع صلح امام حسن(ع) را پیش می‌کشند تا راهی برای نیل به مقاصد خود بگشایند؛ بی‌آن‌که اشاره کنند امام(ع) با چه ضوابطی با دشمن خود مصالحه کرد... بنابر برخی نقل‌ها، معاویه کاغذی سفید با امضای خویش برای امام(ع) فرستاده و گفته بود که حسن‌بن‌علی(ع) هرچه بنویسد می‌پذیرم. خط قرمز او تنها ماندن بر کرسی سلطنت بود. امام(ع) که ۳۰ سال از معاویه کم‌سن‌تر بود، مفاد این به ظاهر صلح‌نامه با هدف محدود کردن معاویه در چارچوبی مشخص، حفاظت از مقدسات اسلام، حمایت مالی از فقرا و محرومان و اتمام حجت با مخالفان راه علی(ع)، چنین تعیین کرد:
۱.حسن‌بن‌علی(ع) حکومت و زمامداری را به معاویه واگذار می‌کند، مشروط بر آن‌که معاویه طبق دستور قرآن مجید و روش پیامبر(ص) رفتار کند.
۲.خلافت در صورتی به معاویه واگذار می‌شود که پس از وی، حسن‌بن‌علی(ع) خلیفه شود و اگر حادثه‌ای برای حسن(ع) رخ داد، حکومت از آن حسین(ع) است و معاویه حق ندارد بعد از خود جانشینی تعیین کند.
۳.سب علی(ع) باید ممنوع اعلام شود و کسی حق ندارد بر منابر و در خطابه‌ها علی(ع) را لعن کند. 
۴.از بیت‌المال کوفه مبلغ پنج میلیون درهم مستثناست و باید تحت نظارت حسن‌بن‌علی(ع) هزینه شود. معاویه نیز باید بدهی‌های خود را به بیت‌المال بپردازد. معاویه باید سالانه یک‌میلیون درهم از محل مالیات دارابجرد شیراز را میان خانواده شهدای جنگ‌های جمل و صفین تقسیم کند.
۵.مردم باید در هر گوشه از حکومت، از شر معاویه در امان باشند.
اگر نام این شرایط را «صلح» می‌گذاریم باکی نیست؛ اما نکته قابل تأمل آن است که معاویه به هیچ‌یک از مفاد صلح‌نامه پای‌بند نماند... و بدعهدی دشمنان در هر مصالحه و تعهدی بسیار محتمل است...

تشیع؛ معنویت منهای اقتصاد ندارد...
از مجموع آن‌چه که از امام علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) به دست ما رسیده است، در‌می‌یابیم که ترک گناهان اقتصادی از نگاه این امام همام(ع) بسیار حائز اهمیت بوده است. امام رضا(ع) به مردم می‌آموخت که کسانی که اهل نماز و زیارت و حج و عزاداری‌اند اما رشوه و ربا می‌گیرند و می‌دهند و دست به اختلاس و گرانفروشی و رانت‌خواری می‌زنند نسبت به خداوند و مردم خیانتکارند. در گفتمان دینی رضوی، چه بسا که کسانی به زیارت بروند اما پاسخ معصوم لعن و نفرین باشد؛ بنابراین باید تشیع را از منظر امام رضا(ع) نگریست و آن را به درستی آموخت. تشیع مذهبی نیست که در آن از کلاهبرداری و قشری‌گری، با توسل و زیارت و شفاعت و خریدن قبر در اماکن متبرکه چشم‌پوشی شود.
امام(ع) می‌گوید در بازار اسلامی، کسی به نیت «بخس» و کم‌فروشی به ترازوها دست نمی‌برد. در منطق امام رضا(ع) نفرین و لعن خداوند بر کسانی تعلق می‌گیرد که به تعهد اقتصادی خود پای‌بند نیستند. و مصادیق «بخس» گستره‌ای به وسعت سخنرانی و تدریس بی‌مطالعه یک معلم و سخنران، خلف وعده یک کارفرما در تهیه امکانات برای زیردستان و پرداخت حقوق آنان و کم‌کاری یک کارگر را در برمی‌گیرد. «بخس» یعنی وقتی قصد خرید کالایی را داریم از ارزش آن کم می‌کنیم و وقتی قصد فروش کالایی را داریم بر ارزش آن می‌افزاییم.امام رضا(ع) بر آتش این اعتقاد دمید که نمی‌توان تنها در زمان سینه‌زنی مسلمان بود اما وقتی که پای مال و حلال و حرام در میان باشد، مسلمانانه رفتار نکرد. 
نمی‌توان گفت که اهل انفاق نیستیم اما اهل نماز هستیم! امام(ع) به صراحت بیان می‌کند که نمازی که با پرداخت حقوق فقرا و محرومین همراه نباشد هرگز پذیرفته نخواهد شد. معنویت بدون انفاق اقتصادی و پرداخت زکات و معنویت در کنار سودخواهی اقتصادی بی‌حساب و کتاب در مکتب امام رضا(ع) وجود ندارد. امام(ع) در روایتی تصریح می‌کند که خداوند نماز را از زکات تفکیک نمی‌کند:«خداوند متعال فرمان داده است که سه چیز به همراه سه چیز دیگر انجام بگیرد: به نماز همراه زکات فرمان داده است، پس کسی که نماز بخواند و زکات نپردازد، نمازش نیز پذیرفته نمی‌شود.

انتهای پیام / *

شهید شیرازی Small 2

ستاری شهید Small

مدیرکل امور هنری ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی  اختصاصی  با سمنان امروز:

ساخت فیلم درباره شهدای شاخص ارتش، خواسته ماست

سرهنگ جوشقانی: سالهاست که در تلاشیم برای شهدای شاخص ارتش فیلم و سریال تولید شود؛ شهدایی که خیابان‌های اصلی شهرها به نام آن‌هاست اما چه بسا که جوانان و نوجوانان از زندگی و سرگذشت آن‌ها آگاهی و اطلاعی ندارند.

::محسن حسن زاده 

هفته پیش بخت آن را یافتیم که گفتگوی کوتاهی با سرهنگ مجید جوشقانی، مدیرکل امور هنری ارتش جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم. سرهنگ جوشقانی در این گفتگو از تلاش ارتش برای معرفی شخصیت‌های آشنایی که نمی‌شناسیمشان سخن گفته و برخی رویکردهای کلی ارتش در قبال پروژه‌های هنری را تبیین کرده است. بی‌مقدمه شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

موکب2 Small

موکب عشق در مسیر کربلا...

همه بار سفر بسته‌اند و راهی دیار عشق شده‌اند. پای در راهی نهاده‌اند که دل در گرو آن دارند. شهر خلوت‌تر از همیشه شده است. هنوز عزادار هستم. عزادار همراه نشدن با دوستانی که پای پیاده عزم سفر کرده‌اند تا به پابوس اباعبدالله بروند. شاید تقدیر بر این نبود... شاید آقا مرا نطلبیدند که من مشتاق، نتوانستم به خیل عظیم اربعینی‌ها بپیوندم...

موبایل2 Small

فرهنگ توئیتری، نماد به انزوا رفتن فرهنگ

دیگر دوره ساعت‌ها خواندن و تحلیل و فکر کردن گویا به سر آمده است. کتابی که پیشتر در چند روز مطالعه می‌شد، حال تبدیل به چند جمله کوتاه در فضاهای مجازی شده است که افرادی هم با خواندن همان تک‌جمله‌ها به خود اجازه تحلیل و بررسی و اظهار نظر هم می‌دهند.

مولوی Smallمولوی نذیر احمد سلامی در گفتگو با سمنان امروز مطرح کرد؛

پیاده‌روی اربعین؛ مانعی قدرتمند در برابر اشاعه اندیشه تروریسم 

مولوی نذیر احمد سلامی: نه فقط شخص من بلکه تمامی اهل سنت، استکبارستیزی را که برگرفته از قرآن و سنت و سیره پیامبر و صحابه و ائمه است، 
قبول دارند. استکبارستیزی یکی از اهداف انبیاء علیهم‌السلام و انقلاب اسلامی بوده است. کسی در این‌باره اختلاف‌نظری ندارد که این موضوع، یکی از اهداف بزرگان دین بوده است.

IMG10350579

مسئول سازمان بسیج دانش‌آموزی استان سمنان در گفتگو با سمنان امروز :

امام و رهبری به نسل جوان و نوجوان اعتماد داشته و دارند

سرهنگ یوسفعلی طاهری: یکی از مأموریت‌های اصلی ما آگاه‌سازی دانش‌آموزان در خصوص
نحوه استفاده صحیح از شبکه‌های اجتماعی است

در میانه هفته بسیج دانش‌آموزی هستیم. به همین بهانه پای صحبت‌های سرهنگ یوسفعلی طاهری، مسئول سازمان بسیج دانش‌آموزی سپاه قائم آل محمد(ص) استان سمنان نشستیم تا ضمن اطلاع از برنامه‌های طرح‌ریزی شده برای این هفته به برخی از رویکردهای کلان بسیج در حوزه جوان‌گرایی و توجه به خانواده‌ها بپردازیم. آن‌چه می‌خوانید بخش‌هایی از سخنان سرهنگ طاهری در گفتگو با خبرنگار سمنان امروز است:

بابک بهداد Small

گفتگوی اختصاصی سمنان امروز با بابک بهداد، مستندساز موفق کشور؛
با تمام توان به سراغ موضوعات مختلف بروید!


بابک بهداد از مستندسازان برجسته کشور ماست. برخی از مستندهای بابک بهداد طی یکی دو سال اخیر از شبکه مستند پخش شده است. او در پنجاه و چهارمین دوره جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان، در زمره داوران بخش فیلم قرار داشت. بهداد معتقد است که مستندسازان باید بیاموزند که نباید فیلم سفارشی بسازند! در گفتگوی کوتاهی که با وی داشتیم، از او درباره الزامات ساخت مستند برای دیده شدن در جشنواره‌های خارجی پرسیدیم. آن‌چه می‌خوانید حاصل گفتگوی کوتاه ماست.

Back to Top

Template Design:Dima Group