هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

بابک بهداد Small

گفتگوی اختصاصی سمنان امروز با بابک بهداد، مستندساز موفق کشور؛
با تمام توان به سراغ موضوعات مختلف بروید!


بابک بهداد از مستندسازان برجسته کشور ماست. برخی از مستندهای بابک بهداد طی یکی دو سال اخیر از شبکه مستند پخش شده است. او در پنجاه و چهارمین دوره جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان، در زمره داوران بخش فیلم قرار داشت. بهداد معتقد است که مستندسازان باید بیاموزند که نباید فیلم سفارشی بسازند! در گفتگوی کوتاهی که با وی داشتیم، از او درباره الزامات ساخت مستند برای دیده شدن در جشنواره‌های خارجی پرسیدیم. آن‌چه می‌خوانید حاصل گفتگوی کوتاه ماست.

18390208111792391471601061033175201732251

آرش پورعلیزاده در گفتگوی اختصاصی با سمنان امروز:
فرهنگ جامعه ما به دنبال ظواهر است

«چشم‌های تو قهوه ترک است!» این نخستین مصراعی بود که از او خواندم و آن کلمات آن‌قدر شورانگیز بودند که مرا وادارند تا شعری با این مطلع را بارها و بارها بخوانم. نامش را در اینترنت جستجو کردم و به وبلاگی رسیدم که شعرهایش را در آن انتشار می‌داد؛ دریایی از عاشقانه‌ها بود که سادگی در آن موج می‌زد. می‌شد فهمید که این اشعار از دل برآمده‌اند.

تلفن همراه

گفتگوی سمنان امروز با انیماتور سمنانی؛
یکی از وجوه منفی تکنولوژی را در «تلفن همراه» ببینید!

انسیه جباری یکی از انیماتورهای سمنانی است که تا کنون انیمیشن‌های جذابی را راهی جشنواره‌های گوناگون کرده است. «پسر آزر» یکی از انیمیشن‌های اوست که در سال 92 در جشنواره تسنیم به عنوان یکی از آثار برگزیده انتخاب شد. «تلفن همراه» نیز از جمله آثار این هنرمند بود که به جشنواره منطقه‌ای کومش راه یافت. به همین بهانه در گفتگویی کوتاه به معرفی این اثر پرداخته‌ایم که شرح آن در پی می‌آید.

امیر غلامی

گفتگو با امیر غلامی، کارشناس‌ارشد سینما؛
تبدیل الگوها به گفتمان؛ مرگ سینماست


امیر غلامی، مدرس و کارشناس‌ارشد سینما و یکی از منتقدان چیره‌دست فیلم‌های کوتاه و آثار سینمایی است. منتقدان، «ساختمان شماره 13» را فیلم کوتاهی می‌دانند که از جایگاه معنا و سوژه قلمروزدایی می‌کند. این فیلم در اکتبر سال جاری میلادی، به بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی ونژو چین راه یافت. در ادامه گفتگوی کوتاه ما را با این کارگردان بوکانی می‌خوانید.

IMG 3497 Small

با یاد زینب(س) عزم کوی یار کردیم...
موکب به موکب عشق را دیدار کردیم...


«یوم ندعو کل اناس بإمامهم... (به یاد آورید) روزی را که هر گروهی را با امامشان می‌خوانیم» اسراء/71
در روزها و شب‌های پیاده‌روی اربعین، این آیه در ذهنم مدام تکرار می‌شد... گویی که ما آدمیان غافل را به اماممان خوانده بودند که این‌چنین فوج‌فوج به مصداق «و رأیت‌الناس یدخلون فی طریق‌العشق افواجا...» به سوی هدفی مشخص حرکت می‌کردیم... همه و همه در گرم کردن این بازار عاشقانه سهمی داشتند... اینک که از اربعین گذشته‌ایم به جز طعم شهد شیرین زیارت که یدرک و لایوصف، مهربانی و اشتیاق ایرانیان و غیرایرانیان برای خدمت به زوار حسین(ع) عاشقانه‌ترین چیزی است که در ذهنم باقی مانده است...

1 Smallاردیبهشت سرخ سمنان

 

در کم‌تر از یکسال گذشته، استان سمنان، همچون بسیاری از استان‌های کشور، بارها عطر شهادت گرفت. «سمنان امروز» به فراخور توفیقش، بخت آن را یافت که در این مدت، آن عطر را در شیشه واژگان بریزد و نَمی اَز یم زندگی شهدایی که آوازه نام آن‌ها در شهر پیچید را به تبرک بردارد. نیکو دیدیم که به بهانه هفته دفاع مقدس،‌ مختصری از آن‌چه که درباره این شهدا گفته‌ایم را بازنشر کنیم.

f6cef264 815b 48fb b3d8 34d797ad0579 Smallبه بهانه آغاز هفته دفاع مقدس؛

با دست‌های خالی؛ مستقیم «إلی بیت‌المقدس»!

 

علی‌اکبـر خوش‌چهره

پژوهشگر

قصه هم‌پیمانی و هم‌داستانی بسیاری از کشورهای موثر جهان با رژیم بعث عراق در جریان جنگ تحمیلی هشت‌ساله، قصه نامکرری است که بارها از زبان این و آن شنیده‌ایم اما همچنان وجوه بسیاری از این قصه بر ما ناآشکار است. پرداختن به داستان این هم‌داستانی، پاسخ

139307220906481573838554

غدیر؛ گذار از جهان‌بینی نفسانی به جهان‌بینی حق‌مدارانه

۱.شاید برای برخی از مردم جهان عجیب باشد که ما از پس هزاره‌ها هنوز از واقعه‌ای در بیابانی سخن می‌گوییم و معتقدیم که معلق نگاه‌داشتن فرمان «پیامبر» در ساخت سیاست آن روزگار، یک انحراف استراتژیک بود. این انحراف البته موضوع مهمی است، چنان‌که فرایند انتقال از نبوت به امامت نیز حائز اهمیت بسیار است اما دو موضوع از این دو مهم‌تر است؛ نخست ساختار سیستمی که به تعلیق غدیر انجامید و دوم فردی که در غدیر به عنوان «ولی» به مردم معرفی شد.

010اقدام تحسین‌برانگیز اداره‌کل زندان‌های استان در برگزاری تئاتر «بیگانه» با نقش‌آفرینی ۱۰ تن از زندانیان

روایتی از بیگانه سیه‌جامه در‌میان‌آدمیـان!

 

حمیــد امیــدیان
مسئول روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان سمنان

سیاست‌های اصلاحی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور به گونه‌ای تعریف شده است که به منظور بهبود سلامت جسمی و روانی زندانیان، علاوه بر برنامه‌های مذهبی و قرآنی، با استفاده از

1951گفت‌و‌شنود اختصاصی سمنان امروز با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سمنان؛

از نابسامانی اقتصاد هنر تا موسیقی در‌سمنـان

ابوالفضل دلارام: مردم، هنرمندان را نخبگان جامعه می‌دانند؛ بنابراین اگر مشکلی در ارتباط بین مردم و آثار هنری وجود دارد باید حل و فصل شود

 

در هفته گذشته فرصت مغتنمی دست داد تا در گفتگو با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سمنان، به واکاوی برخی از مسائل فرهنگی سمنان بپردازیم.

Back to Top

Template Design:Dima Group