هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

بابک بهداد Small

گفتگوی اختصاصی سمنان امروز با بابک بهداد، مستندساز موفق کشور؛
با تمام توان به سراغ موضوعات مختلف بروید!


بابک بهداد از مستندسازان برجسته کشور ماست. برخی از مستندهای بابک بهداد طی یکی دو سال اخیر از شبکه مستند پخش شده است. او در پنجاه و چهارمین دوره جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان، در زمره داوران بخش فیلم قرار داشت. بهداد معتقد است که مستندسازان باید بیاموزند که نباید فیلم سفارشی بسازند! در گفتگوی کوتاهی که با وی داشتیم، از او درباره الزامات ساخت مستند برای دیده شدن در جشنواره‌های خارجی پرسیدیم. آن‌چه می‌خوانید حاصل گفتگوی کوتاه ماست.

- به نظر شما مستندسازان جوان باید چه الزاماتی را رعایت کنند تا آثارشان افزون بر جشنواره‌های داخلی در جشنواره‌های خارجی نیز دیده شود؟
نخستین اقدامی که یک مستندساز باید انجام دهد این است که موضوعی را انتخاب کند که دغدغه‌اش باشد. اگر این اتفاق بیفتد، بی‌تردید کار به صورت جدی‌تر انجام و مستند بهتری ساخته می‌شود. چنین مستندی هم در ایران و هم در جشنواره‌های خارجی بهتر دیده می‌شود. مستندساز باید با تمام توان، انرژی و تجربه خود به سراغ موضوعات برود و برای کارش وقت بگذارد.
مسأله دیگر آن است که مستندساز باید برای کارش پژوهش و تحقیق کند. به عقیده من، هر کار مستند باید ساختار متفاوتی را ارائه کند و این موضوع هم عامل دیگری است که سبب می‌شود فیلم در جشنواره‌های داخلی و خارجی دیده شود. به طور ساده در وهله نخست، فیلم‌ساز باید فیلم خوبی بسازد. البته بر هر جشنواره‌ای، سیاست‌ها، سلایق و نگاه‌های ویژه‌ای حاکم است اما حق فیلم خوب هرگز خورده نمی‌شود!
ممکن است یک فیلم خوب در جشنواره‌ای دیده نشود اما مطمئنا در جشنواره‌های دیگری دیده می‌شود.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group