هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

IMG10350579

مسئول سازمان بسیج دانش‌آموزی استان سمنان در گفتگو با سمنان امروز :

امام و رهبری به نسل جوان و نوجوان اعتماد داشته و دارند

سرهنگ یوسفعلی طاهری: یکی از مأموریت‌های اصلی ما آگاه‌سازی دانش‌آموزان در خصوص
نحوه استفاده صحیح از شبکه‌های اجتماعی است

در میانه هفته بسیج دانش‌آموزی هستیم. به همین بهانه پای صحبت‌های سرهنگ یوسفعلی طاهری، مسئول سازمان بسیج دانش‌آموزی سپاه قائم آل محمد(ص) استان سمنان نشستیم تا ضمن اطلاع از برنامه‌های طرح‌ریزی شده برای این هفته به برخی از رویکردهای کلان بسیج در حوزه جوان‌گرایی و توجه به خانواده‌ها بپردازیم. آن‌چه می‌خوانید بخش‌هایی از سخنان سرهنگ طاهری در گفتگو با خبرنگار سمنان امروز است:

 

برنامه‌های هفته بسیج دانش‌آموزی در سطح استان با شعار «دانش‌آموز انقلابی و مدرسه انقلابی» در حال برگزاری است. از ابتدا مقرر شده بود که در این هفته 78 عنوان برنامه در سطح استان برگزار شود. در ابتدا در روز شنبه، رزمایش پدافند غیرعامل در دبیرستان کوثر سمنان با همکاری اداره‌کل پدافند غیرعامل استانداری سمنان برگزار شد.
دو روز قبل نیز دیداری با نماینده محترم ولی فقیه در استان داشتیم. برگزاری مراسم صبحگاه سراسری در واحدهای مقاومت در سطح مدارس استان از دیگر برنامه‌های این هفته است. 
روز پنج‌شنبه نیز در دو نوبت صبح و عصر به ترتیب خواهران و برادران، مزار شهدا و به ویژه شهدای دانش‌آموز را عطرافشانی و غبارروبی خواهند کرد. اختتامیه مسابقات ادبی-هنری هم که پیشتر با موضوعات «دانش‌آموز انقلابی»، «استکبارستیزی» و «اقتصاد مقاومتی» در حال برگزاری بود، در همین هفته برگزار می‌شود.
دانش‌آموزان بسیجی در این هفته در شبکه‌های اجتماعی نیز «موج استکبارستیزی» به راه خواهند انداخت. پایان بخش برنامه‌های ما نیز حضور دانش‌آموزان عزیز در کنار اقشار مختلف مردم در راهپیمایی 13 آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی خواهد بود. نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کنم آن است که نسل جوان و نوجوانِ بسیجی ایران پیش‌برنده اهداف دفاع مقدس بودند.
امام(ره) و رهبر معظم انقلاب به نسل نوجوان و جوان اعتماد داشته و دارند. جوانان به پشتوانه همین اعتماد جنگ را به طور بسیار مطلوبی مدیریت کردند تا این که نهایتا قانون تشکیل سازمان بسیج دانش‌آموزی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. با تشکیل این سازمان، بسیج دانش‌آموزی در تمامی عرصه‌ها و به ویژه عرصه‌های فرهنگی ورود پیدا کرد.


فرماندهانِ نوجوانِ پایگاه‌های بسیج دانش‌آموزی
ما بخشی از اهداف فرهنگی خود را از طریق اعزام کاروان‌های دانش‌آموزی راهیان نور دنبال می‌کنیم. نکته دیگر آن که پیش‌تر فرماندهان پایگاه‌های بسیج دانش‌آموزی از میان مدیران و فرهنگیان مدارس انتخاب می‌شدند اما از حدود سه سال قبل، بر اساس سیاست‌های کلان بسیج دانش‌آموزی، فرماندهان پایگاه‌های بسیج مدارس از میان خود دانش‌آموزان انتخاب می‌شوند.
این فرماندهانِ نوجوان در یک دوره آموزشی تحت عنوان «یاوران ولایت» شرکت می‌کنند تا با «کار تشکیلاتی»، «مبانی بسیج» و برخی موضوعات اخلاقی و اجتماعی آشنا شوند. آموزش سواد رسانه‌ای از جمله سرفصل‌های آموزشی این دوره است. در طول سال هم یکی از مأموریت‌های اصلی ما آگاه‌سازی دانش‌آموزان در خصوص نحوه استفاده صحیح از شبکه‌های اجتماعی است.

مصون‌سازی خانواده‌ها از آسیب‌های اجتماعی
نکته دیگر آن که دانش‌آموزان بسیجی با برگزاری اردوهای یک‌روزه جهادی با هدف خدمات‌رسانی به مناطق محروم، در راستای مرمت مدارس با مجموعه آموزش و پرورش همکاری می‌کنند.
در حوزه‌های دفاعی نیز دانش‌آموزان اطلاعاتی را به طور تئوری و عملی فرامی‌گیرند. این اتفاق به طور مثال به واسطه برگزاری رزمایش پدافند غیرعامل که در ابتدای سخن به آن اشاره کردم، رخ می‌دهد. ما در حوزه‌های اجتماعی نیز ورود پیدا کرده‌ایم و به دلیل تأثیرپذیری دانش‌آموزان از محیط خانواده، هدفِ «مصون‌سازی خانواده‌ها» را دنبال می‌کنیم و بر این اساس کلاس‌هایی در موضوعات اخلاقی، اجتماعی و سیاسی برای خانواده‌ها برگزار می‌شود.
در عرصه فضای مجازی نیز، بیش‌تر به آموزش سواد رسانه پرداخته‌ایم. می‌دانیم که بیش از 80 درصد از دانش‌آموزان از شبکه‌های مجازی استفاده می‌کنند، با این حساب ارائه این آموزش‌ها ضروری خواهد بود.
در پایان همه دانش‌آموزان و عموم مردم شریف استان را به حضور در راهپیمایی یوم‌الله 13 آبان دعوت می‌کنم.

Back to Top

Template Design:Dima Group