هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

مولوی Smallمولوی نذیر احمد سلامی در گفتگو با سمنان امروز مطرح کرد؛

پیاده‌روی اربعین؛ مانعی قدرتمند در برابر اشاعه اندیشه تروریسم 

مولوی نذیر احمد سلامی: نه فقط شخص من بلکه تمامی اهل سنت، استکبارستیزی را که برگرفته از قرآن و سنت و سیره پیامبر و صحابه و ائمه است، 
قبول دارند. استکبارستیزی یکی از اهداف انبیاء علیهم‌السلام و انقلاب اسلامی بوده است. کسی در این‌باره اختلاف‌نظری ندارد که این موضوع، یکی از اهداف بزرگان دین بوده است.

 


::محسن حسن‌زاده
مدت‌ها بود که دوست داشتیم حرف‌هایش را بشنویم. هربار که تماس می‌گرفتیم اما مشغله‌ای یا سفری مانع از گفتگوی ما می‌شد. دو سال قبل بود که بالاخره پس از مدت‌ها قراری گذاشتیم. ساعت 10 صبح، خیابان پرستار، دانشگاه مذاهب اسلامی! شبِ پیش از قرارمان وقتی می‌خواستم خیابان پرستار را در نقشه تهران پیدا کنم، متوجه شدم که در این خیابان دانشگاهی وجود ندارد! قرار بود مولوی به تهران بیاید و تصور می‌کردیم که این قرار را در تهران گذاشته است، غافل از این که مقصود خیابان پرستارِ زاهدان بود! قاعدتا نمی‌شد پنج‌ساعته از سمنان به زاهدان رسید و بنابراین آن قرار هم منتفی شد! اما سرانجام قرعه فال به نام ایام اربعین امسال افتاد و در هفته گذشته گفتگوی مفصلی با مولوی نذیر احمد سلامی، عالم بزرگ اهل سنت و عضو مجلس خبرگان رهبری ترتیب دادیم. آن‌چه در پی می‌آید حاصل این گفتگوست.

جناب مولوی نذیر احمد! دیدگاه کلی شما نسبت به پیاده‌روی اربعین چیست؟
هرچند در منابع ما برای پیاده رفتن به حج و حرمین فضیلت خاصی ذکر نشده است اما تردیدی نیست که این تجمع و پیاده‌روی مظهر عشق و علاقه‌مندی به شخصیت والایی همچون حضرت سیدالشهداء رضی‌الله تعالی عنه است. قطعا در منابع برادران شیعه روایاتی وجود دارد که در آن‌ها برای این پیاده‌روی اجر و ثواب ذکر شده باشد. اگر اجر و ثوابی نداشت علمای بزرگوار مردم را به این پیاده‌روی ترغیب نمی‌کردند.

شما پیشتر فرموده بودید که دشمنان اسلام اقدامات مختلفی را برای شکستن وحدت میان مسلمین طرح‌ریزی کرده‌اند. به نظر شما آیا این اجتماع 20 میلیونی می‌تواند نماد وحدت مسلمانان باشد؟
اهل‌بیت برای تمامی فرق اسلامی از تقدس ویژه و برجسته‌ای بهره‌مند هستند. همه بزرگان اهل سنت درباره شهادت و کارنامه حضرت امام حسین کتاب نوشته‌اند و حرکت یزیدیان را محکوم کرده‌اند، بنابراین اگر شیعه و سنی به عملی بپردازند که مظهر علاقه به امام حسین و محکوم کردن حرکت یزیدیان باشد، تردیدی نیست که این اقدام نماد وحدت خواهد بود.
این نوع حرکات، دشمنانی که در صدد ایجاد تفرقه بین مسلمانان هستند را مأیوس و دوستان را به وحدت امیدوار می‌کند؛ وحدتی که ان‌شاءالله منجر به پیشرفت جهان اسلام و نابودی دشمنان می‌شود. بنابراین تردیدی نیست که این نوع اقدامات، اقدامات خداپسندانه‌ای است.

پیاده‌روی اربعین؛ مانعی قدرتمند در برابر اشاعه تفکر تروریسم

این جمعیت میلیونی به کشوری سفر می کنند که تا چندی قبل تحت سیطره تروریست‌ها بوده است. از دیدگاه شما این پیاده‌روی چقدر به امنیت منطقه کمک می‌کند و چه پیامی را به جریان‌های معاند منتقل می‌کند؟
البته داعش و جریان‌های معاند به دلیل فداکاری‌های نیروهای مقاومت از بین رفته‌اند و رفتنی هستند. در این امر تردیدی نیست. چه داعش باشد و چه جریان‌های انحرافی و چه جریان‌هایی که در آینده با نیت سوء تصمیم به اقدامات خرابکارانه در عراق یا سایر کشورهای اسلامی از جمله ایران بگیرند، شکی نیست که این پیاده‌روی مانع و ترمز قدرتمندی برای جلوگیری از انجام تصمیمات و بلکه اشاعه اندیشه آن‌هاست.
تأکید می‌کنم که این اقدام نه تنها از عملیات اجرایی و فیزیکی معاندان جلوگیری می‌کند بلکه اندیشه‌ها و تفکرات آن‌ها را متوقف می‌کند.

بزرگان اهل سنت درباره فضائل اهل بیت کتاب نوشته‌اند

شما پیشتر تأکید کرده بودید که ما اهل سنت، در نمازهایمان بر محمد و آل محمد(ص) صلوات می‌فرستیم و نماز بدون صلوات بر آل محمد(ص) را درست نمی‌دانیم. سپاسگزار خواهم بود اگر جلوه‌های پیوند میان برادران اهل سنت و اهل بیت(ع) بیشتر تشریح کنید.
افرادی که در طول تاریخ از راه اختلاف‌افکنی نان می‌خوردند و یا از عقیده اهل سنت بی‌خبر بودند این تصور نادرست را در ذهن افراد عادی و کم‌سواد جامعه القاء می‌کردند که اهل سنت میانه خوبی با اهل بیت ندارند. من پیشتر هم همواره در مصاحبه‌ها گفته‌ام که بزرگان ما چندین کتاب در ارتباط با مناقب و فضائل اهل بیت به ویژه در ارتباط با اقدامات خداپسندانه سیدالشهداء و محکوم کردن یزیدیان نوشته‌اند.

ما در مجامع عید و جمعه و آیات، از فضائل اهل بیت یاد می‌کنیم
در کتب ما ابواب و فصل‌های مستقلی در این ارتباط عنوان شده و در این ابواب روایاتی که مربوط به فضائل اهل بیت از پیامبر اکرم(ص) وارد شده، نقل شده است. در روزهای جمعه وقتی خطبای جمعه در سرتاسر جهان اسلام و جهان اهل سنت خطبه‌های نماز جمعه را می‌خوانند، از حسن و حسین و حضرت فاطمه زهرا یاد می‌کنند و در مجامع عید و جمعه و آیات، از اسامی گرامی آن‌ها و فضائل آن‌ها صحبت به میان می‌آید.
ما در تشهد تمامی نمازهای نفل و واجب و فرض بر اهل بیت درود می‌فرستیم و معتقدیم که اگر این درود ترک شود نماز ما ناقص است.

شما پیشتر فرموده بودید که محبت به اهل بیت(ع) جزو ایمان اهل سنت است.
قطعا همینطور است. اهل بیت، اولاد پیامبر هستند. از خود پیامبر روایاتی هست و آیات قرآن هم به محبت اهل بیت اشاره دارند.

سیاستمداری، مدیریت و تقوای رهبری کاملا با استانداردهای اسلامی هماهنگ است

حضرتعالی عضو مجلس خبرگان رهبری هستید. نگاه شما به عنوان یک عالم بزرگ اهل سنت نسبت به عملکرد رهبر شیعه جمهوری اسلامی چیست؟
شاید شما و خوانندگان این مصاحبه در مصاحبه‌های دیگر من مشاهده کرده باشید که من همواره تأکید کرده‌ام که رهبری یک شخصیت تاریخی استثنائی است که جنبه‌های سیاستمداری، مدیریتی و تقوا و اخلاق ایشان دقیقا و کاملا با استانداردهای اسلامی هماهنگ است. ایشان یک مدیر موفق و آگاه هستند و یک سیاستمدار توام با فقاهت و بینش جهانی هستند.

آیت‌الله خامنه‌ای؛ تنها رهبرِ پشتیبانِ مظلومان در جهان
ایشان از کفایت سیاسی و بینش جهانی بسیار مطلوبی بهره‌مند هستند. به دلیل وجود این ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایشان بود که پس از حضرت امام(ره) تمامی بحران‌هایی که متوجه نظامی اسلامی ما شد با حسن تدبیر خود مدیریت کردند و نظام اسلامی را از این صدمه و آسیب‌های ناشی از بحران‌های داخلی و خارجی نجات دادند. امروز در جهان اسلام ایشان تنها رهبری هستند که پشتیبان مظلومان و ستمدیدگان هستند.
در هر نقطه‌ای از دنیای اسلام و جهان که ظلمی بر مسلمانان و مستضعفان عالم روا داشته شود، نخستین فریاد و ندای حمایت از زبان مبارک ایشان صادر می‌شود. وجود ایشان برای جهان اسلام نعمت و غنیمتی است.

رویکردهایی که جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اتخاذ کرده است مبتنی بر استکبارستیزی است. شما برادران اهل سنت، طبق اصالت‌ها و منابع خود با رویکرد استکبارستیزی جمهوری اسلامی ایران همداستان و همسو هستید؟
بله قطعا. نه فقط شخص من بلکه تمامی اهل سنت این موضع را که برگرفته از قرآن و سنت و سیره پیامبر و صحابه و ائمه است قبول دارند. استکبارستیزی یکی از اهداف انقلاب اسلامی است. استکبارستیزی یکی از اهداف انبیاء علیهم‌السلام بوده است. این موضع یکی از اهداف بزرگان دین بوده است. کسی در این باره اختلاف نظری ندارد.

به رویکردهای اتخاذشده در جمهوری اسلامی توجه کنید!

ما در سال 57 نظام ایران را تغییر دادیم و به تعبیر امام خمینی(ره) به دنبال اسلام ناب محمدی(ص) رفتیم. در کشورهایی مثل عربستان قرائتی از اسلام وجود دارد که با رویکرد ما سازگار نیست. این اختلاف را چطور ارزیابی می‌کنید و نگاه شما به مخالفت‌هایی که با شعار «اسلام ناب محمدی(ص)» می‌شود، چیست؟
برخی برداشتشان این است که شاید منظور از اسلام ناب، اسلام شیعی است حال آن که دین اسلام یکی است و مذاهب با هم تفاوت دارند. حضرت امام هرگز منظورش این نبود که مراد از اسلام ناب، اسلام شیعه باشد. اسلام برای همه است و اختصاصی به شیعه و سنی ندارد. آن‌هایی که دچار چنین اشتباهی هستند که تصور می‌کنند مراد از اسلام ناب اسلام شیعه است، باید به رویکردهای اتخاذشده و حرکت‌های عملی که تا بحال در جمهوری اسلامی ایران انجام شده است توجه کنند.

اسلام ناب، همان اسلامی است که پیامبر(ص) معرفی کرد
نظام اسلامی چه در داخل و چه در خارج از کشور میان شیعه و سنی تفاوت و تبعیضی قائل نشده است. این رفتار نظام اسلامی باید آن تصور نادرست را اصلاح کرده باشد. ممکن است به طور موردی، در جایی خارج از قانون اساسی در رده‌های پایین، رفتار تبعیض‌آمیزی صورت گرفته باشد اما این رفتار موردی نمی‌تواند ملاک قرار بگیرد. ما معتقدیم که اسلام ناب همان اسلامی است که حضرت محمد(ص) معرفی کرده است.
این اسلام ناب مورد تأیید همه فِرق اسلامی است. پس در این که اسلام ناب به معنای اسلامی است که مبنای آن قرآن و سنت پیامبر باشد اختلافی نداریم.

جناب مولوی نذیر احمد! شما پیشتر نسبت به بروز منکرها در جامعه نقدی داشتید. خود شما در این نظام اسلامی یک مقام مسئول هستید. از طرفی طبق منابع ما در آخرالزمان منکرها رو به افزایش می‌روند. راهکار و راهبرد شما برای احتراز از منکرات چیست؟
ما در این شرایط شبهه‌آلود و مشوش باید چگونه عمل کنیم؟ نقش دولت‌ها را در امحاء منکرات چگونه می‌بینید؟
هرچه منکرات در جامعه زیاد باشد باز باید توجه داشت که منکرات در فضای امروز جامعه ما از منکرات در فضای جامعه‌ای که حضرت محمد(ص) در آن مبعوث شدند، بیشتر نخواهد بود. پیامبر(ص) در کوتاه‌ترین زمان ممکن منکرات را از بین بردند و جامعه را اصلاح فرمودند. ما باید ببینیم روش، منش، راهکار و راهبرد پیامبر در ازاله منکرات چه بوده است؟

در اصلاح خود از سیرت پیامبر(ص) تبعیت کنیم
قرآن می‌فرماید:«و لکم فی رسول‌الله اسوه حسنه» پیامبر الگوی کامل و واجب‌التقلیدی است. اگر ما در اصلاح خود و در امر به معروف و نهی از منکر از سیرت پیامبر تبعیت کنیم، بی‌تردید مسیر ما در اصلاح منکرات کوتاه‌تر خواهد بود. البته این که عملا چه برنامه‌هایی را می‌توان برای رفع منکرات طراحی کرد باید با توجه به اقتضائات شرایط مکانی و زمانی تعیین شود.

برای امر به معروف و نهی از منکر، هم علم لازم است و هم سرمایه
اما درباره نقش دولت‌ها در ازاله منکرات باید به نکته‌ای اشاره کنم. اتفاقا نقش دولت‌ها در کشورهای اسلامی به جز ایران، در ازاله منکرات بسیار کمرنگ است. احزاب و ان‌جی‌اوهایی خارج از دولت ها هستند که امور مربوط به امر به معروف را انجام می‌دهند اما آن‌ها به تنهایی نمی‌توانند منکرات را از بین ببرند. برای امر به معروف هم علم لازم است و هم امکانات و سرمایه.
امکانات و سرمایه‌ها در دست دولت‌هاست و اگر دولت‌ها در این عرصه وارد شوند و امر به معروف و نهی از منکر را یکی از وظایف خود بدانند ما سریع‌تر می‌توانیم جامعه را از شر منکرات نجات دهیم.

شما چندی قبل از کسانی که نسبت به وضعیت برادران اهل سنت در ایران انتقاد دارند دعوت کرده بودید که در ایران حضور پیدا کنند و خودشان وضعیت را رصد کنند. رسانه‌های معاند نظام همواره القاء می‌کنند که برادران اهل سنت ما در ایران تحت فشار هستند. دیدگاه شما در این ارتباط چیست؟
به این دلیل که یکی از اهداف تشکیل نظام اسلامی گسترش مساجد و فرهنگ مساجد است تردیدی نیست که تعداد حوزه‌های ما و مساجد ما پس از پیروزی انقلاب چند برابر شده است و این امری قابل مشاهده است. نگاه دشمن به خوبی‌ها نیست و اگر در میان هزار خوبی یک بدی ببیند همان یک بدی را مستمسک قرار می‌دهد و به پروپاگاندا و تبلیغات سوء خود ادامه می‌دهد.

بهانه‌ای به دست دشمنان ندهیم...
البته گاهی پیش آمده است که یک مسئول محلی مثلا از ساخت یک مسجد جلوگیری کرده باشد و مشکلاتی در مناطقی که اهل سنت حضور کمتری دارند به وجود آورده باشد اما حرف من این است که ما باید مراقب باشیم که بهانه‌ای به دست دشمن ندهیم. مقام معظم رهبری و قانون اساسی ما با این که از ساخت مسجد جلوگیری شود موافق نیستند.

تعداد مساجد و حوزه‌های ما پس از انقلاب اسلامی ده برابر شده است
شاید به دلیل زمان‌بر بودن روندها، مواردی درباره اعطای مجوز ساخت مسجد رعایت نشده باشد اما دوستان باید در این موارد قدری صبوری کنند و سعه صدر داشته باشند. اگر موانع قانونی وجود دارد باید همکاری کنند تا این موانع قانونی برطرف شود تا دشمنان نتوانند از ما سوءاستفاده کنند. همه اهتمام دشمنان بر این است که عیبی در ما پیدا کنند. آن‌ها می‌خواهند نقصی در ما ببینند و برای رسیدن به اهداف شومشان آن نقص را منتشر کنند وگرنه در این تردیدی نیست که مساجد و حوزه‌های ما پس از پیروزی انقلاب ده برابر و بلکه صد برابر شده است.
علما و طلاب ما پیشتر برای تحصیل به پاکستان سفر می‌کردند اما اکنون حوزه‌های ما به قدری پیشرفت کرده‌اند که همه ابزارها و امکانات علمی در آن‌ها فراهم است و نیازی نیست که طلاب برای تحصیل به خارج از کشور سفر کنند

شیعه، بخش قابل توجهی از معارف خود را از امام صادق(ع) دریافت کرده است. نگاه شما به عنوان یک عالم اهل سنت نسبت به این امام همام چگونه است؟
ما نه فقط امام صادق بلکه همه ائمه دین را جزو بزرگانمان می‌‌دانیم. ما حرمت خاصی برای ائمه قائل هستیم. البته اظهار عقیده نسبت به این بزرگان شاید جلوه‌های متفاوتی داشته باشد. ما به همان اندازه که به صحابه و خلفا اعتماد و اعتقاد داریم و برای آن‌ها حرمت قائل هستیم نسبت به ائمه‌ی اهل بیت هم همان اعتقاد را داریم و آن‌ها را افرادی واجب الحرمه می‌دانیم.

ائمه دوازده‌گانه را جزو مقدسات خودمان می‌دانیم
البته به دلیل این که روایات ما بیشتر از ناحیه صحابه وارد شده است ممکن است در برخی مسائل فقهی به دلیل تفاوت در روایاتی که ما از اصحاب نقل می‌کنیم و برادران شیعه ما از اهل بیت، تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. اما ما هم امام صادق و هم بقیه ائمه دوازده‌گانه را جزو مقدسات خودمان می‌دانیم. آن‌ها از خودِ ما هستند. من عمدا این تعبیر را به کار می برم تا تصوری که در ذهن عموم مردم وجود دارد اصلاح شود.
برخی فکر می‌کنند ما ائمه اهل بیت را از صحابه جدا می‌دانیم؛ خیر! در نگاه ما همه آن‌ها محترمند.

بابت وقت ارزشمندی که در اختیارم قرار دادید سپاسگزارم. من برای شما در مجلس خبرگان رهبری آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم که با تلاش های روشنگرانه شما وحدت میان برادران اهل سنت و شیعیان بیش از پیش گسترش پیدا کند.
من هم از شما ممنونم. ما به این دعایی که شما ذکر کردید نیاز داریم. خداوند شما و همکارانتان را در پناه خود حفظ کند.

Back to Top

Template Design:Dima Group