هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

موکب2 Small

موکب عشق در مسیر کربلا...

همه بار سفر بسته‌اند و راهی دیار عشق شده‌اند. پای در راهی نهاده‌اند که دل در گرو آن دارند. شهر خلوت‌تر از همیشه شده است. هنوز عزادار هستم. عزادار همراه نشدن با دوستانی که پای پیاده عزم سفر کرده‌اند تا به پابوس اباعبدالله بروند. شاید تقدیر بر این نبود... شاید آقا مرا نطلبیدند که من مشتاق، نتوانستم به خیل عظیم اربعینی‌ها بپیوندم...

 

چراها را با خودم مرور می‌کنم. حتما دلیلی در پس آن نهفته که از درک آن عاجزم. قدم می‌زنم. نه در مسیری که در حسرت آن هستم. در شهری که سالهاست در آن نفس می‌کشم. شنیده‌ام که در شهر هم موکبی برپا شده است. میر‌وم تا شاید دل سرگشته‌ام کمی آرام شود.
شاید اگر یک دهه و یا چند سال پیشتر فردی از واژه موکب در سخنانش استفاده می‌کرد کمتر کسی از معنای لغوی آن آگاه بود. اما این روزها این واژه آنقدر در محاورات روزانه پرتکرار شده‌است که مفهومی آشنا برای همگان و بخصوص زائران اربعین حسینی دارد.

موکب حبیب بن مظاهر در ورودی برج ققنوس واقع در میدان امام علی(ع) پذیرای شهروندانی است که هر کدام آرزوی حضور در مسیر حرم را داشته‌اند و حال به این موکب به هر دلیلی دل خوش کرده‌اند. 
به همین بهانه و برای آشنایی با فعالیت‌ها و چرایی برپایی این موکب، گفتگوی کوتاهی با محمد جواد قاسم‌پور مدیر موکب حبیب بن مظاهر داشته‌ایم که در پی می‌آید:

از دلیل برپایی این موکب در سمنان بگویید
موکب حبیب بن مظاهر یکی از چندین موکب ثبت شده استان سمنان در ستاد بازسازی عتبات عالیات است که این موکب‌ها در مسیر نجف به کربلا به زائرین خدمت‌رسانی می‌کنند. از فعالیت رسمی این موکب دو سال می‌گذرد. برخی از افراد به دلایل مختلف توفیق زیارت اربعین و پیاده‌روی این مسیر قسمت‌شان نمی‌شود. به همین دلیل این موکب را در سمنان برپا کرده‌ایم تا حال و هوای مسیر یادشده در روزهای پیش و بعد از اربعین را برای دوستداران اباعبدالله‌الحسین و بهره‌برداری آنان، ایجاد کنیم. این موکب به نوعی نماینده گروهی است که در عمود 423طرح الحسین در مسیر نجف به زائرین اربعین خدمات ارائه می‌دهد.

در این موکب چه خدمات و برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است؟ 
ابتدا از هیئت مدیره برج ققنوس بخاطر مکانی که در اختیار ما قرار دادند قدردانی می‌کنم. 
خدمات ارائه شده شامل دو بخش فرهنگی و پذیرایی با انواع دمنوش است. 
بخش فرهنگی هم شامل غرفه واقعیت مجازی(تکنولوژی وی آر) و غرفه مخصوص کودکان است.
غرفه واقعیت مجازی: با نرم‌افزاری که طراحی شده است مراجعین عزیز می‌توانند به صورت مجازی مرقد مطهر حضرت ثامن‌الائمه را زیارت کنند. همچنین واقعه کربلا را نیز به صورت مجازی شاهد باشند. 
غرفه کودک: با حضور روحانیونی که چند ترم تحت آموزش‌های اختصاصی حوزه کودک قرار گرفته‌اند، کودکان به مدد نقاشی با واقعه کربلا آشنا می‌شوند و هدیه ناقابلی نیز دریافت می‌کنند. 
ارتباط با موکب حبیب بن مظاهر در عمود 423: با نزدیک شدن به اربعین حسینی، به طور مستیم با موکب حبیب‌بن‌مظاهر در عمود 423 ارتباط برقرار کرده و این ارتباط در کنار دیگر کلیپ‌های فرهنگی، برای شهروندان به نمایش در می‌آید.

تا چه زمانی این موکب برپا است 
افرادی که دل‌شان در کربلای معلی است اما شرایط یاریگر آنها نبوده تا به این سفر معنوی بروند می‌توانند تا روز 28 صفر به این موکب مراجعه کنند و از حال و هوای معنوی آن، بهره‌مند شوند.

حضرتعالی علاقمند حضور در کربلا نبودید؟ به چه دلیلی در این زمان، در اینجا ماندگار شدید؟
خیلی از دوستانی که اینجا هستند علاقمند حضور در کربلا و خدمت‌رسانی به زوار امام حسین(ع) بودند. جالب است که بگویم یکی از دوستان که به اتفاق خانواده در این موکب انجام وظیفه می‌کردند طی چند پیشامد از حضور در کربلا بازماندند، اما از آنجا که قسمت‌شان بر این بود، با توجه به زمینه فعالیتشان و نیازمندی موکب‌های مسیر نجف به کربلا به وی، مقدمات سفرشان آماده شد و راهی این سفر معنوی شدند. باز هم خدا را شاکرم،حال که توفیق خدمت به زائرین اربعین از من سلب شده است می‌توانیم در این بخش، قدم کوچکی در این راه برداریم.

چه افرادی از بانیان برپایی این موکب هستند؟
در کنار بنده که خادم‌الحسین هستم، تیم هیئت امنای اصلی موکب فرهنگی حبیب‌بن‌مظاهر آقایان مرتضی عبداللهی و قربان علی حسن‌آبادی و علی ذوالفقاری و مهدی دیابی فعالیت می‌کنند. فعالیت موکب با پایان یافتن اربعین و ماه صفر خاتمه نمی‌یابد و آماده‌سازی برای برپایی موکب در سال‌های آینده و نیز جمع‌آوری نذورات و هدایای مردمی را در دستور کار داریم. 
علاقمندان می‌توانند هدایا و نذورات خود را در طول سال، به شماره حساب 381052519 و یا شماره کارت 6037997914566485 به‌نام موکب فرهنگی حبیب‌بن مظاهر اسدی نزد موسسه قرض الحسنه امداد ولایت که از طریق شعب بانک ملی هم قابل پرداخت خواهدبود، واریز کنند.

از واکنش های مردم نسبت به موکب و بخصوص عینک مجازی بگویید
در ابتدا، مواجهه مردم با چنین موکبی که امکانات مناسبی هم دارد کمی تعجب‌برانگیز است. بسیاری از افراد هنگامی که در جریان قرار می‌گیرند که خدمات ارائه شده صلواتی است متعجب می‌شوند.
در بخش زیارت مجازی هم شاهد استقبال خوبی از سوی شهروندان بودیم. هنگامی که عینک را، از چشمان‌شان برمی‌دارند می‌بینیم چشمان‌شان پر از اشک شده است. که معتقدم نظر لطف آقا اباعبدالله است که توانسته‌ایم این خدمات را ارائه دهیم. ما هم امید داریم که در آن دنیا حضرت امام حسین(ع) هم به اشخاصی که به نحوی خدمت کردند و هم افرادی که بنا به دلایلی نتوانستند خدمت کنند نظر لطفش را دریغ نفرمایند.

استقبال شهروندان هرشب، به چه میزان است؟
هر شب پذیرای بالغ بر 1200 نفر از شهروندان عزیز هستیم. با توجه به موقعیت مکانی موکب، استقبال شهروندان بی‌نظیر بوده تا جایی‌که برخی از شب‌ها، به دلیل عدم شرایط پذیرایی و ارائه خدمت شرمنده آنها شدیم و برای شبهای بعدی از آنها دعوت کردیم تا بتوانیم خدمتگزاری کنیم.

چه ساعاتی موکب پذیرای شهروندان است؟
از ساعت 5 برای آماده سازی و فراهم نمودن مقدمات کار، حضور داریم. ارائه خدمات به شهروندان عزیز هم از ساعت6:30تا 10:30 شب خواهدبود.

Back to Top

Template Design:Dima Group