هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

شهید شیرازی Small 2

ستاری شهید Small

مدیرکل امور هنری ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی  اختصاصی  با سمنان امروز:

ساخت فیلم درباره شهدای شاخص ارتش، خواسته ماست

سرهنگ جوشقانی: سالهاست که در تلاشیم برای شهدای شاخص ارتش فیلم و سریال تولید شود؛ شهدایی که خیابان‌های اصلی شهرها به نام آن‌هاست اما چه بسا که جوانان و نوجوانان از زندگی و سرگذشت آن‌ها آگاهی و اطلاعی ندارند.

::محسن حسن زاده 

هفته پیش بخت آن را یافتیم که گفتگوی کوتاهی با سرهنگ مجید جوشقانی، مدیرکل امور هنری ارتش جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم. سرهنگ جوشقانی در این گفتگو از تلاش ارتش برای معرفی شخصیت‌های آشنایی که نمی‌شناسیمشان سخن گفته و برخی رویکردهای کلی ارتش در قبال پروژه‌های هنری را تبیین کرده است. بی‌مقدمه شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

 

جناب سرهنگ جوشقانی! برخی نسبت به سایه انداختن نظامی‌گری بر سرِ فرهنگ ابراز نگرانی می‌کنند. تحلیل و ارزیابی شما نسبت به تعریض کسانی که از فعالیت‌های فرهنگیِ نهادهای نظامی نگرانند چیست؟
این دیدگاه، دیدگاهِ خطایی است و ما سایه‌ای بر فرهنگ نینداخته‌ایم؛ بلکه برعکس، ما سیستمی در خدمت فرهنگ هستیم. ما بدون وابستگی به هیچ جریان و جناح خاصی، از هنرمندان عزیز و طرح‌های آنها حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.
در قانون اساسی هم تأکید شده است که نیروهای نظامی حق ورود درجریانات و دسته‌بندی‌های سیاسی را ندارند. بنابراین هیچ ورودی به جریانات سیاسی نداریم. در حوزه فرهنگ نیز اوضاع بر همین منوال است. کارشناسی ما درباره محتواهای هنری اعم از فیلم‌نامه‌ها و نمایشنامه‌ها و ... ، معطوف به فرهنگ ایثار و شهادت، روحیه سلحشوری، ابتکار، خودباوری و خودکفایی، سربازی و نیز امنیت مرزهاست و من قویا هرگونه جهت‌گیری سیاسی در این ارتباط را نفی می‌کنم.

شما در ساخت بسیاری از آثار شاخص سینما و تلویزیون مشارکت کرده‌اید. آیا این مشارکت یک اقدام ساختارمند، نظام‌مند و راهبردی است یا صرفا بر مبنای درخواست‌های هنرمندان از شما صورت می‌گیرد؟
طبیعی است که هر کاری که بدون برنامه‌ریزی دنبال شود، در فرآیند انجام آن با مشکل مواجه می‌شود و چه بسا ناهماهنگی‌هایی که به وجود می‌آید هزینه بیشتری را به پروژه تحمیل کند. در دهه‌های 60 و 70 ، ارتش نقش حمایتی خود را در قبال ساخت برخی فیلم‌ها همچون عقاب‌ها، کانی‌مانگا، حمله به اچ3 و ... ایفا می‌کرد اما به مرور زمان با توجه به نیازهای رو به افزایش پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی به حمایت اماکنی و امکاناتی ارتش، ناهماهنگی‌هایی در بعضی بخش‌ها به وجود آمد که منجر به آن شد که در سال 80 ، پیشکسوتان هنرمند ما در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، با توجه به تجارب گذشته، دستورالعمل جامعی را تدوین کردند که در آن نقش مشارکتی و مأموریت بخش‌های مختلف ارتش در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی به صراحت بیان شد.
بر همین اساس شورای فیلم و سریال ارتش در سال 1380 تشکیل شد و اکنون نیز بر اساس همان دستورالعمل عمل می‌شود. البته این دستورالعمل بر اساس تجربیات جدید ، ویرایش و بروزرسانی می‌شود ولی شاکله اصلی آن حفظ شده است. بنابراین هر هنرمند عزیزی که نیازمند حمایت ارتش در پروژه‌های سینمایی یا تلویزیونی است، با مراجعه به مدیریت هنری سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، مبتنی بر ضوابط تعریف شده در این دستورالعمل، مورد حمایت و پشتیبانی قرار می گیرد.

 

تلاش برای معرفی شخصیت‌های آشنایی که نمی‌شناسیمشان!


خبر در دستور کار قرار گرفتن ساخت فیلم شهید صیاد شیرازی و شهید ستاری، خبرِ مسرت‌بخشی است. چه شد که به سراغ این دو شهید رفتید؟
این تصمیم مربوط به حال حاضر نیست و سازمان عقیدتی سیاسی ارتش به عنوان متولی امور فرهنگی هنری در ارتش، از سال‌ها پیش در تلاش است که شهدای شاخص ارتش، را به جامعه و به ویژه نسل آینده معرفی کرده و به زوایای مختلف زندگی آنها بپردازد. شهدایی که خیابان‌های اصلی شهرها به نام آن‌هاست اما بسیارند جوانان و نوجوانانی که از زندگی و سرگذشت آن‌ها آگاهی و اطلاعی ندارند. طبیعتا وقتی نام اتوبان شهید صیاد شیرازی یا شهید ستاری را می‌شنویم این سوال مطرح می‌شود که شهید صیاد یا شهید ستاری کیست؟ چه کاری کرده اند که اتوبانی به نامشان شده است؟
در مورد این دو شهید بزرگوار نیز چون مراحل تحقیقات و نگارش طرح اولیه در سال‌های گذشته توسط هنرمندان عزیز صورت گرفته بود و به نوعی بخشی از کار جلو رفته بود، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
هیچ محصول هنری به اندازه فیلم و یا سریال، تاثیرگذار و ماندگار نیست. مثلا سریال شوق پرواز را در نظر بگیرید که چه موجی از فرهنگ ساده‌زیستی، ایثار و شهادت،‌ شجاعت، ابتکار، خلاقیت و خودباوری را در جامعه به راه انداخت و نشان داد که چه ظرفیت‌هایی در زندگی شهدا نهفته است که اگر به آنها پرداخته شود، نسل جوان و نوجوان جامعه را در مقابل تهاجم فرهنگی، بیمه خواهد کرد. بنابراین بر ما تکلیف است که این شهدای والامقام را به نسل آینده معرفی کنیم. در این زمینه مکاتبات و پیگیری‌های فراوانی از متولیان فرهنگی و رسانه‌ای کشور و نیز هنرمندان عزیز، در قالب پیشنهاد و چه بسا مطالبه، انجام می‌شود و ارتش نیز نقش حمایتی و پشتیبانی خود را ایفا می کند.این پیگیری‌ها تنها در مورد شهید صیاد شیرازی یا شهید ستاری صورت نمی‌گیرد بلکه دیگر شهدای شاخص و حتی شهدایی که نامی از آنها برده نمی‌شود و یا کمتر شناخته شده‌اند نیز مورد توجه ما هستند، ولی باید بپذیریم که با توجه به ماموریت‌ذاتی ارتش، امکانات موجود برای همکاری و مشارکت در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی، باید برنامه‌ریزی شده و به پروژه‌ها اختصاص یابد.

 

حمایت همزمان ارتش از چندین پروژه هنری

 

در این ارتباط ما نشست‌های متعددی با دوستان هنرمند داریم. البته متولیان فرهنگی و رسانه‌ای که سرمایه‌گذاران این دست پروژه‌ها هستند نیز با وضعیت اقتصادی چندان مطلوبی مواجه نیستند. از طرفی ارتش هم که امکانات و اماکن خود را در اختیار پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی قرار می‌دهد با محدودیت‌هایی روبروست ولی با این حال، در بسیاری از مواقع، با توجه به ظرفیت‌مان، به طور همزمان از چند پروژه پشتیبانی کرده‌ایم.این موضوع را هم یادآور شوم که سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، تنها به فکر حمایت از پروژه‌های با موضوع شهدا نیست بلکه موضوعات سربازی و امور اجتماعی خانواده‌های ارتش که بسیار مهم هستند، نیز مورد توجه است.

ساخت آثار مربوط به شهید صیاد شیرازی و شهید ستاری اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد و چه زمانی به مرحله پیش‌تولید می‌رسد؟
طرح فیلمنامه این دو شهید گرانقدر در مرحله کارشناسی قرار دارد. کارشناسان، بعضا نظرات متفاوتی دارند که این نظرات باید به همگرایی برسد. گستردگی ابعاد زندگی این دو شهید سبب می‌شود که مرحله تحقیق و نگارش و کارشناسی فیلمنامه زمان‌بر باشد چراکه ممکن است چندین بار مورد بازنویسی و کارشناسی قرار گیرد. این فرآیند، اجتناب‌ناپذیر است. از طرفی، مسائل مالی مترتب بر تولید را نیز باید در نظر داشت که در پروژه‌هایی از این دست، بسیار بالا بوده و توسط متولیان امر باید پیگیری و تامین شود و بسیاری از مواقع باعث به تعویق افتادن پروژه‌ها می شود.

رهبر معظم انقلاب دو سال قبل در دیدار با جمعی از شعرا بر تولید سرودهای زیبا، خوش‌مضمون و اثرگذار تأکید کرده بودند. شما پیش‌تر فرموده بودید که سالانه، حداقل 10 سرود تولید می‌کنید. رویکردها و چشم‌اندازهای شما در تولید سرود چیست؟
مدیریت هنری ارتش بر مبنای سیاست‌های کلان سازمانی و مفاهیمی که به طور سالانه اولویت پیدا کرده و مطرح می‌شوند، سمت‌وسوی محتوای ترانه‌ها و شعرها را مشخص می‌کند. ولی موضوعات کلی ما همانطورکه قبلا عرض کردم مباحث مربوط به امنیت مرزها، دفاع مقدس، سربازی و امور خانواده‌های ارتش است.

 

توجه به اقتدار ملی در سرایش ترانه‌ها و تولید سرودها

 

به همین منوال، ما در برهه‌هایی از زمان بر مفاهیم یا موضوعاتی همچون ولایت‌مداری، سربازی، خلیج همیشه فارس، اقتدار، مقاومت، شجاعت، ایثار و شهادت و .... در سرایش ترانه‌ها و تولید سرودها تأکید می‌کنیم.

 

می‌خواهیم از جنبه‌های فرهنگی به موضوع سربازی بپردازیم

 

جناب سرهنگ جوشقانی! من جوانان زیادی را مشاهده کرده‌ام که نسبت به سربازی دغدغه‌ دارند. هرچند این مشاهدات نمی‌تواند به لحاظ علمی ملاک باشد اما شما احتمالا بهتر از من می‌دانید که سربازی یکی از نگرانی‌های عمده ما پسرهاست! در این زمینه مطلبی اگر دارید مطرح کنید.
تمام تلاش ما این است که در حوزه فرهنگی آن‌چنان که شایسته است به سربازی بپردازیم. چندی پیش آقای مقدم‌دوست، نویسنده و کارگردان سینما، برای تکمیل فرآیند تحقیق و نگارش طرحی که در مورد سربازی ارائه کرده بود، به یکی از پادگان‌های آموزشی رفت و از آنجا بازدید کرد و در آیین ورود سربازان جدید به خدمت سربازی هم حضور پیدا کرد. برای ایشان جالب بود که فرمانده پادگان به استقبال سربازان جدیدالورود می‌رود و با خانواده‌های آن‌ها به گرمی صحبت می‌کند و به تشریح فضای سربازی و برنامه‌های دوران خدمت سربازی می‌پردازد. همه یک‌رنگ و برابر؛ هیچ تفاوتی بین غنی و فقیر نیست.از دیگر نکات جالب برای آقای مقدم‌دوست، شنیدن خاطرات‌ سربازی مربوط به کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان، سیل‌زدگان، گرفتاران در طوفان و برف، مبارزه با اشرار، دفاع از مرزها، خدمات بهداشتی و درمانی برای مناطق محروم، همراهی در پروژه‌های صنعتی و خودکفایی و بسیاری موارد دیگر بود. خدمت سربازی یعنی همین. آیا شما «خدمت» را جز این می‌بینید؟ آقای مقدم‌دوست با دیدن فضای خدمت سربازی و شنیدن خاطرات سربازان و فرماندهان، انگیزه‌اش چندبرابر شد تا داستانک‌های بیشتری را در فیلمنامه‌اش بگنجاند تا بتواند زوایای بیشتری از فعالیت‌های فرزندان این مملکت را در دوران سربازی به تصویر بکشد و مفاهیم بلندی از دوران خدمت سربازی را بیان کرده و به مردم آگاهی بیشتری بدهد. این ارزش‌هاست که ارتش در عمل به آنها توجه دارد و در تولیدات فرهنگی هنری نیز مورد‌ توجه ماست.

به هر حال تجربیات اندک من نشان می‌دهد که جوان‌هایی هستند که چندان مایل به سربازی رفتن نیستند و این مسأله با سریال‌سازی حل نخواهد شد.
من با نظر شما موافق نیستم. شما از کسانی که دوران خدمت سربازی را پشت سر گذاشته‌اند بپرسید که سربازی برای شما لازم و انسان‌ساز بوده یا خیر؟ چه مفاهیمی را یاد گرفتید و یا تجربه کردید؟ طبیعی است که فضای پیش از خدمت برای شما نگران‌کننده باشد چراکه فرد، وارد فضای جدیدی می‌شود که با آن ناآشناست؛ کما این که خیلی از بچه‌ها در روز اولی که میخواستند به مدرسه بروند، گریه می‌کردند! بسیاری از بچه‌ها در روز اول مدرسه به اجبار پدر و مادر سرِ کلاس حاضر می‌شوند اما با گذشت زمان متوجه می شوند که با دوستان جدیدی آشنا شده‌اند و یادگیری و درس معلم برای آن‌ها ضروری و انسان‌ساز است.
پادگان، مدرسه انسان‌سازی است و فرمانده نیز مانند معلم عمل می‌کند. البته برای آگاهی بخشی در این حوزه، باید فیلم و سریال ساخته شود و متاسفانه، کمتر به این موضوع توجه شده است.

 

اصلاح تفکرات اشتباه درباره سربازی ضروری است

 

من امیدوارم تفکر اشتباه من و امثال من به واسطه فعالیت‌های فرهنگی نهادهای مرتبط و حمایت و پشتیبانی ارتش اصلاح شود!
فیلم‌سازی و سریال‌سازی در این زمینه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و ما هم مانند گذشته آمادگی هرگونه پشتیبانی و حمایت را داریم و بارها هم اعلام آمادگی کرده‌ایم و حتی طرح‌هایی را نیز خودمان در اختیار هنرمندان عزیز قرار داده‌ایم. هر چه تولیدات بصری بیشتری در این زمینه صورت پذیرد، آگاهی عمومی جامعه در مورد ویژگی‌های خدمت سربازی و الزام آن برای جوانان و خانواده‌های آنان روشن‌تر خواهد شد.

 

یک توقع از هنرمندان!

 

توقع ما این است که دوستان هنرمند ما در این حوزه ورود جدی‌تری پیدا کنند تا جوانان عزیزی همچون شما که می‌خواهند به خدمت مقدس سربازی بروند، دغدغه ذهنی نداشته باشند. طبیعتا با خواست هنرمندان گرانقدر، سرمایه‌گذاری و همکاری نهادهای متولی امور فرهنگی و رسانه‌ای، و نیز حمایت و پشتیبانی ارتش، تفکر افرادی که ذهنیت مناسبی به خدمت سربازی ندارند، تغییر خواهد کرد.

و سخن آخر.
مدیریت هنری سازمان عقیدتی سیاسی ارتش آمادگی همکاری و پشتیبانی از طرح‌های مختلف هنری را دارد که به موضوعات مرتبط با ارتش اعم از سربازی، خودکفایی، اجتماعی و یا به بیان ناگفته‌های مربوط به فعالیت‌های ارتش در دوران مختلف مانند انقلاب و دفاع مقدس، می پردازد و در این راه با آغوش باز، پذیرای هنرمندان عزیز است.

Back to Top

Template Design:Dima Group