هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

جوشقانی33

جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) شعار هفته بسیج سال 96 را تبیین کرد؛

بسیـج، مظهر مردم‌سالاری دینی


در نشست خبری که با حضور جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان به مناسبت هفته بسیج در پنج‌شنبه گذشته برگزارشد، برنامه‌های هفته بسیج و نیز نحوه کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله غرب کشور تشریح شد.


جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان، ماموریت بسیج استان سمنان در کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان کرمانشاه را در قالب تشکیل قرارگاه بسیج سازندگی در یکی از مناطق سرپل ذهاب عنوان کرد و افزود: با تشکیل این قرارگاه 5 روستای زلزله‌زده، تحت پوشش کمک‌های این نهاد قرار خواهندگرفت. 


سرهنگ منصور شوقانی با بیان این که پس از بازدید میدانی، کارهایی که باید در این حوزه، انجام شود برنامه‌ریزی و تقسیم‌بندی شده‌است، گفت: در صورت ادامه‌یافتن ماموریت در این بخش، امور عمرانی و ساخت و ساز ابنیه نیز در برنامه‌ها قراردارد.
وی مایحتاج مورد نیاز زلزله‌زدگان در این مرحله را لباس گرم نو، پتو، چراغ والور، سیستم گرم‌کننده، مواد شوینده و بهداشتی، وسایل درمانی، مواد غذایی فسادناپذیر همچون کنسروجات، قند و شکر و پوشک بچه عنوان کرد و ابراز امیدواری‌کرد تا با اطلاع‌رسانی پایگاه‌های مقاومت و همکاری مساجد، کمک‌های مردمی به موقع جمع‌آوری و برای توزیع ارسال شود.
سرهنگ شوقانی از شهروندان خواست تا کمک‌های نقدی خود برای کمک به زلزله‌زدگان غرب کشور را به شماره حساب 48/56606192 نزد بانک ملت واریزکنند. 
جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان از اعزام تیم 5 نفره بسیج سازندگی سمنان به مناطق زلزله‌زده در روز چهارشنبه و نیز تیم 10 نفره در روز پنج‌شنبه گذشته خبرداد و افزود: بر اساس نیازی که تیم مستقر در آن پایگاه اعلام کند افراد دیگری از بسیج دانشجویی و بسیج طلاب، به آنان افزوده خواهندشد. یکصدو بیست نفر از بسیج دانشجویی نیز در هفته گذشته برای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان زلزله به کرمانشاه اعزام شده‌اند.

بسیج عرصه خدمت‌رسانی
جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان در ادامه سخنان خود، با توجه به فرارسیدن سی و هشتمین سالگرد شجره طیبه بسیج، بسیج را عرصه خدمت‌رسانی و به دور از هرگونه، جناح‌بندی و مرزی دانست و هر اقدام در این مجموعه را گام برداشتن در راه انقلاب و دستگیری از مردم عنوان کرد.

روز اول؛ بسیج، اقتصاد مقاومتی و سازندگی
سرهنگ منصور شوقانی با بیان اینکه از 29 آبان تا 5 آذرماه سال جاری هفته بسیج است، گفت: برنامه‌های امسال بسیج در راستای اعتلای این نهاد اجرایی میشود.
به گفته وی همایش طلایه داران سازندگی، افتتاح طرح های اقتصاد مقاومتی، تجلیل از فعالان برتر اقتصاد مقاومتی و برپایی نمایشگاه محصولات اقتصاد مقاومتی در دو فضای حقیقی و مجازی از برنامه های روز نخست هفته بسیج با عنوان بسیج، اقتصاد مقاومتی و سازندگی برگزار می‌شود.

روز دوم؛ بسیج، محرومیت‌زدایی و خدمات‌رسانی
سرهنگ شوقانی روز دوم این هفته را بسیج، محرومیت‌زدایی و خدمات‌رسانی عنوان‌کرد و از اعزام همزمان بیش از 500 نفر از گروه‌های جهادی به مناطق محروم، افتتاح طرح‌های محرومیت‌زدایی بسیج و نیز ویزیت رایگان افراد نیازمند در مناطق محروم با همکاری بسیج جامعه پزشکی خبرداد. 
وی در تشریح دیگر خدمات بهداشتی- پزشکی این هفته گفت: در تمامی مراکز درمانی تحت نظارت بسیج در سراسر استان، ویزیت پزشکان عمومی و نیز بهره‌برداری از خدمات کلینیک دندانپزشکی برای بسیجیان در طول هفته بسیج رایگان و خدمات یادشده برای دیگران در روز 5آذر رایگان خواهدبود.

سومین روز؛ بسیج، اعتلای اجتماعی و فرهنگی
سرهنگ شوقانی ابرازداشت: سومین روز این هفته، بسیج، اعتلای اجتماعی و فرهنگی نام‌گذاری شده است که به همین منظور با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی استان و با محوریت فرمانداران، 9منطقه کم برخوردار در سطح استان سمنان شناسایی شده و در تامین امنیت، معیشت، اشتغال، کاهش آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد در این مناطق با ارائه برنامه‌ها و راهکارهایی تلاش می‌شود. 
وی افزود: جشنواره مدرسه عشق و رونمایی از تولیدات فرهنگی نیز از دیگر برنامه‌های فرهنگی این هفته است.

چهارمین روز؛بسیج، اندیشه‌ورزی، تولید و علم
جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان با اشاره به ظرفیت قابل توجه فضای مجازی از فعالان عرصه فرهنگ و رسانه خواست تا نگاه‌هایشان نسبت به فضای مجازی را تغییر داده و نسبت به ارائه راهکارها و نیز سوادآموزی رسانه‌ای و مشاوره فضای مجازی اقدام کنند. 
سرهنگ شوقانی برگزاری نشست‌های شبکه روشنگری با موضوع اعتلای فرهنگی اجتماعی را از برنامه‌های بسیج در همین راستا خواند که در سومین روز از هفته بسیج برپا می‌شود.
جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان ادامه داد: بسیج، اندیشه‌ورزی، تولید و علم عنوان چهارمین روز از هفته بسیج است که با توجه به فرمایش حضرت امام خمینی(ره) مبنی‌ بر وحدت حوزه و دانشگاه، برنامه نمادینی در این روز با عنوان دانشگاه و حوزه انقلابی که هم‌اندیشی بسیج حوزه و دانشگاه است برگزار خواهدشد. 
برپایی همایش جهادگران علم و فناوری، گردهمایی سراسری دانشجویان بسیجی با عنوان انقلابیون جوان، عطر افشانی و غبارروبی گلزار شهداء در سطح استان و نیز تجلیل از خانواده شهداء و دیدار با خانواده شهداء از دیگر برنامه‌های این روز عنوان شده است. 
وی افزود: یادواره‌ سرداران و شهدای مدافع حرم سوم آذرماه به صورت استانی در شهرستان گرمسار اجرا می‌شود.

پنجمین روز؛ بسیج، مسجدمحوری و ولایت‌مداری
به گفته سرهنگ شوقانی عنوان پنجمین روز این هفته،بسیج، مسجد محوری و ولایت مداری است که نگاه بر این است که مسجدکانونی است که در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی و حتی خدماتی و معیشتی در محله‌های مختلف می‌تواند موثر باشد. 
حضور بسیجیان در مراسم‌های دعاهای ندبه، حضور سازمان‌یافته در میعادگاه‌های نمازجمعه در سطح استان، با نگاه میقات صالحین از دیگر برنامه‌های روز پنجم است.

ششمین روز؛ بسیج، مقاومت و استکبارستیزی
سرهنگ شوقانی در ادامه گفت: بسیج، مقاومت و استکبار ستیزی عنوان ششمین روز این هفته است که همایش تبیین گفتمان مقاومت و بسیجیان جهان اسلام به همین بهانه برگزار خواهدشد.

هفتمین روز؛ جهاد کبیر و عمل انقلابی
او افزود: اخرین روز هفته بسیج به عنوان جهاد کبیر و عمل انقلابی نام‌گذاری شده‌است که تجمع بزرگ بسیجیان با عنوان شکوه مقاومت برگزارخواهدشد. در همین راستا یکی از کارهایی که در حوزه ارائه خدمات، دفاع و امنیت می‌توان تعریف کرد طرح‌های گشت بسیجی محله محوراست که هماهنگی این کار با مراجع ذی‌ربط صورت پذیرفته است. آغاز این برنامه در هفته بسیج است و امیداست در راستای حمایت و هم‌افزایی ماموریت نیروی انتظامی به مردم در محله‌ها در طول سال هم برنامه گشت بسیجی محله محور را ادامه دهیم.

جانشین سپاه قائم آل محمد(عج) استان سمنان از دیگر برنامه‌های هفته بسیج به عملیات بزرگ فرهنگی در قالب راهیان نور دانش‌آموزی اشاره‌کرد و با یادآوری اعزام بخشی از دانش‌آموزان در تابستان به منطقه غرب کشور، از اعزام نزدیک به 350 نفر در اول آذرماه و همچنین 200 نفر از بسیج دانش‌آموزی خواهران به مناطق جنوبی خبرداد.
منصور شوقانی در تشریح برنامه راهیان نور تا پایان امسال ابراز داشت: تا پایان بهمن ماه، اعزام بسیج دانش‌آموزی به تعداد 3000 دانش‌آموز و پس از آن بسیجیان دانشجو در دستور کار قراردارد و با فرارسیدن سال جدید اعزام بسیج محلات آغازخواهدشد.

بسیج برای کاهش آسیب‌های اجتماعی برنامه دارد
وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی از ورود تیم‌های مشاوره‌ای تخصصی بر مبنای نیازهای هر منطقه خبرداد و گفت: در قالب بسیج خواهران، نیازسنجی‌ها انجام و افراد ذی‌صلاح نسبت به ارائه خدمات و مشاوره جهت پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی اقدام می‌کنند. 
وی افتتاح 3 پایگاه علمی در شهرستان‌های سمنان، دامغان و شاهرود و نیز برپایی جشنواره تخصصی بسیج کارگری را از دیگر برنامه‌های پیش رو عنوان کرد.
سرهنگ شوقانی با اشاره به اقدامات درخور در مجموعه‌های بسیج صنعت و کشاورزی و عمران گفت: اقداماتی در این حوزه از دوسال گذشته به عنوان پایلوت در استان سمنان آغاز شد که طرح بسیج همگام با کشاورز یکی از این طرح هاست
.

صرفه‌جویی یک میلیاردی با طرح بسیج همگام با کشاورز
وی با تشریح اقدامات انجام شده در این حوزه، از صرفه‌جویی بالغ بر یک میلیاردی کشاورزان استان در بخش برداشت گندم با عملی شدن طرح بسیج همگام با کشاورز خبرداد و ابراز امیدواری کرد اقدامات مثبت بسیج در این حوزه پرقدرت ادامه یابد.

در پایان این نشست خبری به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ داده شد.
::الهه پهلوان

Back to Top

Template Design:Dima Group