هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

سالک بیدختی واترمارک Small

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان سمنان:

ترویج و نشر گفتمان انقلاب اسلامی از اهم اهداف ماست


مجتبی سالک بیدختی: آنچه که در بسیج فرهنگیان دنبال می‌شود، هم‌راستا با مطالبات مقام معظم رهبری از آموزش و پرورش است.

بسیج فرهنگیان در استان سمنان از سال 81 به عنوان یک قشر تخصصی از اقشار چندگانه سازمان بسیج مستضعفین، به عنوان متولی امر بسیج در آموزش‌و پرورش فعالیت می‌کند. به بهانه آشنایی با فعالیت‌های این نهاد گفتگوی کوتاهی با مجتبی سالک‌بیدختی مسئول بسیج فرهنگیان استان داشته‌ایم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنم:چه رسالتی برای بسیج فرهنگیان تعریف شده است؟
مخاطبین ما فرهنگیان اعم از کادر اداری و آموزشی آموزش و پرورش، سازمان نوسازی مدارس، کانون پرورش فکری کودکان و اداره کل آموزش‌و پرورش استان هستند که بالغ بر ده هزار معلم در استان می‌شود. مهم‌ترین هدف ما ترویج و نشر گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان مقام معظم رهبری در جامعه مخاطبین و همچنین بصیرت‌بخشی و بصیرت‌افزایی به جامعه فرهنگیان استان در مقابله با تهاجم فرهنگی و هجمه جنگ‌نرم دشمن است.

پیوند آموزش و بسیج
رسالت مهمی که در این واحد تعریف شده‌است پیوند بین دو ارزش مقدس فرهنگی و بسیجی است. که برای رسیدن به این مهم، نشست‌های گفتمان‌سازی و بصیرت‌بخشی را برگزار می‌کنیم. 
از آنجا که در نهایت ، امر خطیر آموزش دانش‌آموزان برعهده فرهنگیان است و این طیف از افراد نقش بی‌بدیلی در آینده جامعه‌مان دارند تلاش ما بر آن است تا با آگاهی و بصیرت‌افزایی معلمان در راستای آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب، بتوانیم به‌طور غیرمستقیم، نقش‌مان را در تربیت نسل آینده‌ساز ایفاکنیم.

مطالبات مقام معظم رهبری از آموزش و پرورش بحثی است که در برخی محافل مطرح می‌شود. برای هم‌سوشدن با منویات رهبری چه برنامه‌ای دارید؟ 
آنچه که در بسیج فرهنگیان دنبال می‌شود، هم‌راستا با مطالبات مقام معظم رهبری از آموزش و پرورش است. اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و بازتدوین کتب درسی و نیز ترویج فرهنگ علم و پژوهش از مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار اردیبهشت‌ماه ایشان با جامعه فرهنگیان بود. به همین دلیل، چهاردهمین جشنواره علمی پژوهشی فرهنگیان بسیجی با رویکرد ترویج علم و پژوهش برگزار خواهدشد.

چهاردهمین جشنواره
از دهم آبان‌ماه تا بیستم آذرماه زمان فراخوان جشنواره است. تفاوت جشنواره چهاردهم با جشنواره‌های پیشین، اضافه شدن حوزه فرهنگی به جشنواره است.

محور‌های جشنواره چهاردهم
بخش علمی-پژوهشی چهاردهمین جشنواره بسیج فرهنگیان شامل چند محور است: معلم و تربیت دانش‌آموز طراز شهید حججی، الزامات و راهکارها، نقش تربیتی سبک زندگی خانواده در تربیت نوجوانان دفاع مقدس، چگونگی فرآوری محتوای فرهنگ دفاع مقدس متناسب با درج در کتب درسی، نقش آموزش و پرورش و معلم در کنترل یا کاهش آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان، موانع و راهکارهای ایجاد جدیت برای اجرای کامل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، وظایف و مسئولیت‌های آموزش و پرورش در تحقق تولید و اشتغال، نقش دانشگاه فرهنگیان در ارتقاء نظام تعلیم و تربیت، روش‌ها و چالش‌های ایجاد عزم ملی برای در اولویت قرار گرفتن آموزش و پرورش، بسیج فرهنگیان و رشد علمی آموزش و پرورش، راهبردها و راهکارها، راهکارهای توسعه تفکر بسیجی در آموزش و پرورش، تعلیم و تربیت( آموزش و پرورش) مسیر پیشرفت کشور؛ الزامات، چالش‌ها و راهکارها
بخش فرهنگی- هنری این دوره از جشنواره نیز به ۴ محور اختصاص یافته‌است: چشم‌انداز نظام تعلیم و تربیت و سند تحول بنیادین، فرهنگ و معارف دفاع مقدس در کتب درسی، نقش آموزش و پرورش در تولید و اشتغال، نقش آموزش و پرورش در کنترل آسیب‌های اجتماعی. علاقمندان به حوزه فرهنگی- هنری می‌توانند آثار خود را در قالب داستان، داستانک، شعر، قطعه‌ادبی، عکس و فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. کانون بسیج فرهنگیان در ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها مستقر است.

فراگیری بسیج فرهنگیان
نزدیک به ۷0درصد از جامعه فرهنگیان در بسیج فرهنگیان عضو هستند و این استقبال، پتانسیل مناسبی برای برنامه‌ریزی در راستای دست‌یابی به اهداف کلان بسیج و نیز اهداف آموزش و پرورش فراهم نموده‌است. 
تعامل مناسبی بین بسیج فرهنگیان و آموزش و پرورش وجوددارد؛ چنانچه کما اینکه این جشنواره با همکاری معاونت برنامه‌ریزی و پژوهش اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار می‌شود.

حضرتعالی از عضویت 70 درصدی جامعه هدفتان در بسیج فرهنگیان خبردادید. به نظر بنده داشتن کارت بسیجی چندان ملاک نیست حتی بسیج فعال بودن هم چندان مهم نیست. آنچه که بیش از همه مهم است نهادینه‌سازی مشی و منش بسیجی است. در این زمینه چه فعالیتی داشته‌اید و چقدر خودتان را موفق می‌دانید؟ 
در بحث نقش الگویی معلم، برنامه‌ها و نیز فراخوان‌هایی داریم که موید همین نکته است. برگزاری نشست‌های بصیرتی، دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان، برگزاری فراخوان‌ها و مواردی این‌چنینی به این دلیل است که نتایج فعالیت‌ها و برنامه‌های مدون بسیج فرهنگیان بر دانش‌آموزان محسوس خواهدبود. در حال حاضر، با چند گروه شامل دانش‌آموزان، اولیان آنان و نیز اولیای مدرسه در ارتباطیم. رویکرد جدید امسال طرح مسجدمحوری است که طی این طرح پیوند مدرسه و مسجد بسیار مهم تلقی می‌شود . بسیج، مولود مسجد است و این مهم در این طرح، پررنگ‌تر از گذشته دنبال خواهدشد. و در بستر مسجد بسیاری از خدمات ارائه خواهدشد. البته این طرح در بسیج دانش‌آموزی با قدرت بیشتری اجرایی خواهدشد.
طرح امیدان امروز و یاوران فردا که مختص بسیج دانش‌آموزی است و در مدارس در حال اجراست برای تربیت هرچه بهتر دانش‌آموزان و نسل آینده طراحی شده‌است. 
بر اساس آمار تعداد قابل توجهی از فرهنگیان -بالغ بر هفتاد درصدـ عضو بسیج فرهنگیان هستند.

نشست‌های گفتمان‌سازی و بصیرت‌افزایی در چه حوزه‌هایی برگزار می‌شود؟ 
در بحث آموزش‌ باید همه حوزه‌ها را در بربگیرد. توانمندسازی مدیران مقاطع مختلف تحصیلی، بحث سواد رسانه‌ای، آسیب‌های فضای مجازی، ترویج گفتمان انقلابی با رویکرد تبیین فرمایشات رهبری، آشناسازی مخاطبین با تحولات منطقه‌ای و مسائل سیاسی داخلی و خارجی از جمله آنهاست. در بحث دوره‌های ضمن خدمت اقتصاد مقاومتی، آشنایی با سبک زندگی شهداء و آرمان‌ها و ارزش‌های والای جمهوری اسلامی از مواردی است که بسیار بدان پرداخته می‌شود. همچنین در نظم بخشی حلقه‌های صالحین برای ما بسیار مهم است.

امکان بررسی تفاوت‌های معلمین و کادر آموزشی بسیجی و غیر بسیجی وجوددارد؟ آیا تفاوتی در این افراد مشاهده می‌شود؟ 
تفاوت‌ها در کلاس‌های درس مشخص می‌شود و همکاران در این بخش رصدهای لازم را انجام می‌دهند. ما یک معلم متعهد را زمانی می‌توانیم بشناسیم که مطلبش را با یک حدیث اخلاقی برای دانش‌آموز شروع کند. این روحیه بسیجی معلمین ما است که خودشان را مقید می‌کنند تا در ابتدای کلاس، یک مسئله اخلاقی، آیه‌ای از قرآن و یا حدیث عنوان‌کنند. بیانی ازحضرت آقا را ابتدای جلسه بیایند و بگویند یا با قرآن شروع کنند یا یک بیان مسائل اخلاقی که این هم رصد می‌کنیم و معلمین ما چنین کاری را انجام می‌دهند.

تنها در همین قالب برای معلمین تعریف شده‌است؟ 
خیر. از چه لحاظ؟

یعنی این که فقط کافی نیست یک حدیث از معلم و یا دبیرمان بشنویم و این موارد را از زبان معلم مربوطه که دین و زندگی را تدریس می‌کند هم می‌توان شنید. بسیجی بودن در گفتن حدیث و یا آیه قرآن خلاصه نمی‌شود! به نظرم باید به طرق دیگری بسیجی بودن معلمین مشهودباشد!
اخلاق و رفتار شرط اساسی هر کاری است. ما می‌گوییم وقتی معلم الگو است، جامعه از او الگوپذیری می‌کند. اخلاق، رفتار، کردار و بیان معلم مهم است و حالا ما یکی از این جنبه‌ها را داریم می‌گوییم.

شخصیت اصلی خود معلم چه از لحاظ وضعیت ظاهری و چه رفتاری، اخلاقی و پوششی و نحوه بیان چه مسائل شخصیتی ان برایمان خیلی مهم است. ما می‌گوییم که معلم ما در همه ابعاد باید پرورش داده شده باشند. یکی از الویت‌های کاری ما هم همین بحث اخلاق و تربیت بحثی است که ما در همه جلسات کاری و خروجی خودمان و نظارت روی کارمان را داریم.

جشنواره نهایی
تا بیستم آذرماه دوستان فرصت دارند تا آثارشان را به جشنواره ارسال کنند و پس از آن، آثار دریافتی جمع‌آوری و در اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان که دبیرخانه جشنواره در آن مستقر است داوری آثار انجام خواهدشد و آثار برگزیده به بسیج مرکزی در تهران ارسال می‌شود تا همزمان با روز معلم سال 97، نفرات و آثار منتخب اعلام شوند.

یادواره شهدای فرهنگیان به چه صورت برگزار می‌شود؟
622دانش‌آموز شهید و 124 شهید فرهنگی در استان داریم. ما بیشتر به صورت مناسبتی یادواره شهدایمان را برگزار می‌کنیم. رویکرد یادواره شهدا هم بر اساس روحیه و خصایص اخلاقی شهداست. بیان آنچه که آنها برایشان ارزش تلقی می‌شد و چگونه رفتار می‌کردند همچون تبعیت از ولایت فقیه یکی از اساس برگزاری یادواره شهداست. در دهه نخست بهمن ماه که مزین بنام شهداست گرامی‌داشت شهدای فرهنگی را نیز در دستور کار داریم که با همکاری اداره کل آموزش وپرورش یادواره شهداء فرهنگی به صورت منسجم در تمامی شهرستان‌ها و مناطق آموزش و پرورش برگزار می‌شود.

فرهنگ‌نامه شهدا
یک مشکلی که سالیان سال در آموزش و پرورش وجودداشت عدم وجود فرهنگ‌نامه شهداء معلم استان بود. که بحمدالله در سال جاری با اهتمام مدیر کل آموزش و پرورش استان و مساعدت کنگره سرداران و سه‌هزار شهید استان، گردآوری و چاپ فرهنگ‌نامه شهدای فرهنگی نیز با قوت انجام‌شد و چندی پیش آیین رونمایی از این فرهنگ‌نامه برگزارشد. در حال حاضر فرهنگ‌نامه شهدای دانش‌آموز استان نیز در حال تدوین است. فرهنگ‌نامه شهدای فرهنگی استان بسیار تکمیل و جامع است. من هیج جای کشور ندیدم که در مورد شهدای فرهنگی به این صورت مدون کار شده باشد.

Back to Top

Template Design:Dima Group