هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

یوگااا

‌بخش دوم گفتگوی سمنان امروز با حجت‌الاسلام و المسلمین مظاهری سیف؛


یوگا؛ ورزش یا عرفان دروغین؟

سمنان امروز- دو هفته قبل بخش نخست گفتگو با حجت‌الاسلام و المسلمین مظاهری سیف، از کارشناسان برجسته عرفان‌های نوظهور تحت عنوان «صدا و سیما برای عرفان‌های کاذب تبلیغ می‌کند» در هفته‌نامه سمنان امروز منتشر شد. حجت‌الاسلام مظاهری در بخش پیشین بر این مسأله که برخورد صرفا قهرآمیز با مدعیان دروغین موفقیت‌آمیز نخواهد بود تأکید کرده و از چگونگی شکل‌گیری روحیه مقاومت در پیروان مدعیان دروغین سخن گفته بود.

 

این کارشناس عرفان‌های نوظهور می‌گوید اگر طاهری به جای زندان به یک مرکز درمانی فرستاده می‌شد اکنون وضعیت بهتری داشت؛ چه آن‌که با به زندان افتادن او، پیروانش گمان می‌کنند که با یک عارفِ دربند مواجه هستند. اصل سخن مظاهری این است که صرفِ در زندان بودن حال این مدعیان را خوب نمی‌کند! از طرفی در فقدان مراجع آگاه‌کننده، آن‌ها به مخاطبان خود می‌گویند که ما دین باطنی را به شما نشان می‌دهیم و بنابراین طالبان عرفان و دین نسبت به آن‌ها احساس کشش می‌کنند.
از نگاه مظاهری، در ایران آن‌چه که در حوزه دین به مردم بیان می‌شود، عمدتا ظاهرگرایانه است. در این میان، صدا و سیما نیز از ترویج معنویت دینی سِره سر باز می‌زند و مدیران این نهاد از دیدگاه مظاهری دچار آسیب خودکارشناس‌پنداری هستند! از این بدتر، حتی صدا و سیما برای برخی از عرفان‌های نوظهور تبلیغ نیز می‌کند!! چنان‌که یکی از کتب مدعیان دروغین به عنوان یک کتاب خواندنی در یکی از برنامه‌های سیما تبلیغ شده است!
اما این کارشناس عرفان‌های نوظهور در واپسین بخش از این گفتگو به جریان‌هایی اشاره کرده که هم‌اکنون در حال ترویج عرفان‌های کاذب هستند. به گفته مظاهری سیف علاوه بر عرفان حلقه، «متاریدینگ» و «یوگا» نیز از جمله فرقه‌هایی هستند که که مروجان آن در کشور فعالند. بخش دوم سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین، مظاهری سیف را در ادامه می‌خوانید:

 

یوگا ورزش نیست!
متاریدینگ و امثال آن جریان‌هایی فرعی محسوب می‌شوند که گاه‌به‌گاه جولان می‌دهند و سپس از تب و تاب می‌افتند اما از آن مهم‌تر جریان یوگاست. متأسفانه این تصور در کشور ما وجود دارد که یوگا یک ورزش است. خانواده‌هایی هستند که فرزند آن‌ها پس از دو تا سه سال انجام یوگا به کلی از دست رفته است. یوگا موفق شده تا به صورت سازماندهی‌شده و با مدیریت، به تدریج و آرام رشد کند.

 

سلب آرامش روحی و روانی افراد به واسطه یوگا
رشد آرام یوگا طی چهل سال گذشته در کشور ما کم‌تر حساسیت‌ها را برانگیخته است؛ بر خلاف عرفان حلقه که به درستی مدیریت نشد و ظرف شش تا هفت سال به سرعت گسترش پیدا کرد و آسیب‌های آن به سرعت برجسته شد. یوگا بر خلاف شعارهای خود بسیاری از افراد را از آرامش روحی و روانی دور کرده است؛ این در حالی است که طرفداران یوگا می‌گویند، این ورزش(!) راه رسیدن به آرامش است.

 

بلاهای عظیمی که به واسطه یوگا به سرمان می‌آید!
ممکن است افراد در چند ماه نخستی که به باشگاه یوگا می‌روند، می‌نشینند، سکوت می‌کنند و به چیزی فکر نمی‌کنند، احساس آرامش کنند اما این آرامش متعلق به اول ماجراست! وقتی افراد قدری در این مسیر پیش می‌روند، بلاهای عظیمی بر سرشان می‌آید. آن‌ها اسم ورزش را بر یوگا گذاشته‌اند و از فضاهای عمومی و بودجه‌های رسمی برای فعالیت خود استفاده می‌کنند.
وقتی شما وارد یوگا می‌شوید می‌بینید که تنها کاری که آن‌ها نمی‌کنند ورزش است! دوستی به مطایبه می‌گفت باشگاه هم فقط باشگاه یوگا که آدم با تشک و بالش ورزش می‌کند! و حقیقتا فرایندها و برنامه‌های آنان به همین صورت است.
بابت وقت ارزشمندی که در اختیارم قرار دادید سپاسگزارم.
من هم از شما تشکر می‌کنم و برایتان آرزوی موفقیت دارم.

Back to Top

Template Design:Dima Group