هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

صنایع دستی Small

با برگزاری کلاس‌های آموزش گردشگری و صنایع دستی،

ساکنین بافت تاریخی توانمند می‌شوند

برگزاری جشنواره گل نرگس، آئین نکوداشت سومین سال ثبت زبان سمنانی در فهرست میراث شفاهی و برنامه توانمندسازی شهروندان بافت تاریخی از برنامه‌های سه ماهه پایانی انجمن دوستداران میراث فرهنگی سمنان است.
مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی سمنان در گفتگو با سمنان امروز به تشریح برنامه‌های پیش‌روی این انجمن پرداخت.

گل نرگس؛ برندی جدید برای سمنان
مجیدغایبی با بیان اینکه 28دی ماه جشنواره گل نرگس برگزار می‌شود، ابرازداشت: برگزاری شایسته این جشنواره نیازمند همکاری اداره میراث فرهنگی، سازمان‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، سازمان جهاد‌کشاورزی و شهرداری سمنان است.
غایبی هدف از برگزاری جشنواره گل نرگس را توسعه کشت گل نرگس در باغ‌های سمنان و درآمدزایی عنوان‌کرد و افزود: پس از جشنواره سال پیش، ایجاد چند باغ گل نرگس در سمنان از عواید جشنواره‌بود که امیداست بیش از پیش رواج و توسعه یابد.
وی ایجاد باغ‌های اختصاصی کشت گل نرگس را در راستای ایجاد جاذبه‌های گردشگری عنوان‌کرد و ابرازامیدواری کرد تا با مساعدت مسئولین و همراهی شهروندان به ایجاد برند به عنوان یک سوغات بینجامد.

توانمندسازی شهروندان بافت تاریخی
مجیدغایبی همچنین از برگزاری کلاس‌های آموزش گردشگری و آموزش صنایع دستی همچون سفالگری به بانوان سرپرست خانوار و نوجوانان و جوانان ساکن در بافت تاریخی شهر خبرداد و گفت: این برنامه با همکاری دفتر امور اجتماعی استانداری و فرمانداری اجراخواهدشد.
غایبی ابراز امیدواری‌کرد با برگزاری این کلاس‌ها و برپایی کارگاه‌های سفالگری شاهد رونق بافت تاریخی و نیز درآمدزایی برای ساکنین این منطقه باشیم.

میراثی به نام زبان سمنانی
غایبی با یادآوری ثبت ملی زبان سمنانی در فهرست میراث شفاهی در سی‌ام دی‌ماه سال 94 از برگزاری آئین نکوداشت این روز خبرداد.
مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی سمنان یادآور شد: خانم گلکار رئیس وقت اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان، احسان ابراهیمیان، ذبیح‌الله وزیری یکی از گویشوران فعال زبان سمنانی و این انجمن از موثرین ثبت ملی زبان سمنانی بودند.
مجید غایبی افزود: قدمت زبان سمنانی با توجه به ویژگی‌های زبانی و ساختار زبان سمنانی از ۲۵۰۰ سال تا ۳۲۰۰ سال عنوان می‌شود.
به گفته احسان ابراهیمیان که نقش موثری در ثبت زبان سمنانی داشتند، سه ویژگی زبان سمنانی که در روند ثبت ملی تأثیرگذار بوده‌است، شامل جریان آوایی، دارابودن دستور زبان و واژگان بوده‌است که در گزینه جریان آوایی، زبان سمنانی تعداد هم‌خوانانش بیش از زبان‌های در حال گویش است و از تعداد بالای واژگان سود می‌برد. زبان سمنانی از نظر واژگانی نیز ظاهر باستانی واژگان را حفظ و از دیگرسو برخی از کلماتی که در زبان معیار و گویش‌های دیگر منسوخ شده‌است را حفظ نموده‌است.
مجید غایبی با بیان این‌که سعی بر این است که زبان سمنانی از حالت رو به زوال خارج شود، از برگزاری آئین نکوداشت این روز بعنوان یک نقطه عطف برای ایجاد همگرایی بین شهروندان و دوستداران این زبان باستانی یادکرد و از تمامی افرادی که در این راه متحمل زحمت شدند، تشکرکرد.
مجیدغایبی درپایان خاطرنشان‌کرد: سومین همایش دوستداران میراث فرهنگی استان سمنان در اسفندماه برگزارخواهدشد.

Back to Top

Template Design:Dima Group