هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

حجه الاسلام علی کشوری 590x411 1

پیشرفت اسلامی(3)


امتناع جریان توسعه‌گرا از برآوردن نیازهای انقلاب...!

ستاره پرستی رهبر انقلاب همپای جریان توسعه‌گرای کشور

حجت‌الاسلام کشوری: بنده معتقدم که رهبر معظم انقلاب به سبک جد معظمشان، حضرت ابراهیم(ع)، مدتی با جریان توسعه‌گرای کشور ما ستاره‌پرستی کردند! و هنگامی که جریان توسعه‌گرا پاسخی برای نیازهای مردم از جمله در حوزه‌های عدالت، خانواده و هویت اسلامی ارائه نکرد؛ معظم‌له به صراحت فرمودند که الگوی توسعه غربی را به دلیل ناکارآمدی در پاسخ‌گویی به این دست مسائل قبول ندارند.

 

سمنان امروز- در هفته گذشته، بخش نخست گفتگو با حجت‌الاسلام و المسلمین علی کشوری، دبیر شورای تدوین الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت را از نظر گذراندید. پاسخ این سوال که «چرا در سند چشم‌انداز توسعه، توسعه بر اسلامیت مقدم شده‌است؟» به اینجا رسید که یکی از راه‌کارهای متنبه ساختن عده‌ای در ارتباط با اندیشه نادرستشان آن است که اندیشه طرف مقابل را مبنا قرار دهیم و آنگاه به واسطه نقد اندیشه آن‌ها و اثبات ناکارآمدی‌های این اندیشه به سخن خود برسیم. از نگاه «کشوری» این همان روشی است که رهبر انقلاب در قبال جریان توسعه‌گرا پیش گرفته‌است. ادامه پاسخ حجت‌الاسلام کشوری را از نظر می‌گذرانید.

 

انی لااحب‌الافلین!
حضرت ابراهیم(ع) در گام نخست، به جمع ستاره‌پرستان عصر خود رفتند و چنین وانمودکردند که ستاره‌پرست هستند و مدتی نیز با آن جمع همراهی کردند. 
هنگامی که روز فرارسید و ستارگان افول کردند، آن حضرت به کاهنی فرمودند که «من حاجتی دارم، ستارگان کجا هستند تا من از آن‌ها طلب حاجت کنم؟» کاهن به آن حضرت گفت که ستارگان در روزها وجود ندارند!حضرت ابراهیم با شنیدن این سخن فرمود:«انی‌لااحب‌الافلین» بر این اساس، آن حضرت، ابتدا اندیشه طرف مقابل را مبنا قرار دادند و سپس به سخن توحیدی خود رسیدند.

 

امتناع جریان توسعه‌گرا از برآوردن حاجات انقلاب
من احساس می‌کنم مدیریت رهبر معظم انقلاب در هدایت جریان توسعه‌گرا، مدیریتی ابراهیمی بوده است. به این معنا، معظم‌له در ابتدا بر سر مسأله توسعه تسالم کردند و آن‌گاه مسائلی همچون «عدالت»، «هویت اسلامی-ایرانی» و «نهاد خانواده» را مطرح و از جریان توسعه‌گرا تقاضا کردند که حاجات انقلاب را در این حوزه‌ها مرتفع سازد. هنگامی که جریان توسعه‌گرا نه تنها از برآوردن این حاجات امتناع ورزید؛ بلکه در مقاطعی به اندیشه انقلاب هجمه‌ای سنگین وارد کرد؛ رهبر انقلاب فرمودند که ما اندیشه‌ای را که نتواند شاخصه‌های انقلاب را محقق کند، نمی‌پذیریم.

 

جریان توسعه‌گرا و تقدم توسعه بر عدالت
بر این اساس، «لااحب‌الافلین» چند سال پس از ابلاغ سند چشم‌انداز توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شد. من به خاطر دارم، در دوره‌ای، جریان توسعه‌گرا توسعه را بر عدالت مقدم می‌شمرد. این جریان حتی در دوره دولت‌های نهم و دهم که بحث عدالت به صورت جدی‌تری مطرح شد، پا را از این نیز فراتر گذاشت و سیاست‌های دولت را، «سیاست‌های کمیته امدادی» و «گداپروری» توصیف کرد.

 

ستاره‌پرستی رهبر انقلاب همپای جریان توسعه‌گرای کشور!
هنگامی که جریان توسعه‌گرا عدالت را به چالش کشید، زمینه این امر فراهم شد که رهبر معظم انقلاب اصل موضوع توسعه را به چالش بکشند؛ لذا بنده معتقدم که رهبر معظم انقلاب به سبک جد معظمشان، حضرت ابراهیم(ع)، مدتی با جریان توسعه‌گرای کشور ما ستاره‌پرستی کردند! و هنگامی که جریان توسعه‌گرا پاسخی برای نیازهای مردم از جمله در حوزه‌های عدالت، خانواده و هویت اسلامی ارائه نکرد. 
معظم‌له به صراحت فرمودند که الگوی توسعه غربی را به دلیل ناکارآمدی در پاسخگویی به این دست مسائل قبول ندارند.در شماره آتی، بخش های دیگری از سخنان حجت الاسلام کشوری، در همین صفحه منتشر خواهد شد.

Back to Top

Template Design:Dima Group