هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

ابنوش واتر Small

جانشین سابق قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در گفتگو با سمنان امروز:

برخی، در رساندن اطلاعات به مسئولان خباثت  می‌کنند

سردار سالار آبنوش: اگر مشغله‌های کاری آقای استاندار اجازه دهد و ایشان در برخی از یادواره‌ها، در جمع مردم حضور پیدا کنند و مردم هم ایشان را از نزدیک ببینند، از ایشان روحیه بگیرند و با ایشان احساس همدلی کنند، شاید این سوءتفاهم‌ها نیز ان‌شاء‌الله برطرف شود.

همتی Small

احمد همتی در گفتگو با سمنان امروز:

ماهانه 6 تا 8 میلیون تومان حقوق می‌گیریم

این هفته در گفتگو با نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی به موضوع وضعیت واردات کالاهای غیرضروری و میزان حقوق نمایندگان مجلس پرداخته‌ایم. 
متن سخنان احمد همتی را در این ارتباط می‌خوانید:

حسینی شاهرودی 3

سیدحسن حسینی شاهرودی در گفتگو با سمنان امروز:
تغییر کاربری اراضی؛ ناشی از عدم اراده مسئولین برای اجرای قانون است

نماینده مردم شریف شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، این هفته به پرسش خبرنگار سمنان امروز درباره وضعیت تغییر کاربری اراضی پاسخ گفته است. متن پاسخ حسینی شاهرودی را در ادامه می‌خوانید: پاسخ داده‌است:

قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، یک قانون قدیمی و متقن است. اتفاقاتی که متأسفانه در جامعه امروز و به ویژه در شهرستان‌های شمالی که اراضی مطلوب و حاصلخیزی دارند، افتاده است، ناشی از فقد قانون یا معیوب بودن آن نیست بلکه ناشی از عدم اجرای درست قانون و عدم اراده مسئولین یک منطقه یا شهرستان برای اجرای قانون بوده است.

667989 776 Small

رئیس شورای اسلامی شهر گرمسار در گفتگو با سمنان امروز:

شهرداری گرمسار مکلف به برون‌سپاری خدمات شهری است

این هفته در گفتگو با نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی به موضوع وضعیت واردات کالاهای غیرضروری و میزان حقوق نمایندگان مجلس پرداخته‌ایم. 
متن سخنان احمد همتی را در این ارتباط می‌خوانید:


حسن همتی: تلاش ما این است که بودجه را به گونه‌ای طرح‌ریزی کنیم که موضوع برون ‌سپاری خدمات و توجه به شرکت‌های خصوصی و تعاونی‌ها در آن همچنان پررنگ باشد.

در ادامه گفتگو با مدیران شهری، این‌بار به سراغ حسن همتی، رئیس شورای اسلامی شهر گرمسار رفته‌ایم. همتی در این گفتگو از تلاش برای تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد با کمک شورای شهر خبر داده و برون‌سپاری خدمات شهری را یکی از سیاست‌های اصولی شورای پنجم عنوان کرده است. بی‌مقدمه شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

ایده «شهرباغ» ایده‌ای است که در برخی از کشورهای پیشرفته جهان همچون آلمان با جدیت دنبال می‌شود. در سمنان نیز «سمنان شهری در باغ» از چند سال قبل وارد ادبیات توسعه شهری شده است. نهادهای بالادستی همچون شورای عالی معماری و شهرسازی نیز در رویکردهای کلان خود بر حفظ و توسعه باغات در شهرها تأکید دارند. آیا شورای شهر گرمسار برنامه‌ای برای پیاده‌سازی ایده «گرمسار شهری در باغ» دارد؟
من اولا ابراز تأسف می‌کنم از این که شوراها و شهرداران پیشین گرمسار به این موضوع توجهی نداشته‌اند. چهارگوشه این شهر باغ بوده است. من متولد گرمسار هستم و این باغات را به خاطر دارم. مردم هر محله، سبزی و میوه خود را از این باغات تأمین می‌کردند و بدین واسطه اشتغالی هم برای مردم ایجاد می‌شد. متأسفانه پس از انقلاب این باغات تبدیل به آپارتمان شد.
ما در شورای پنجم اجازه نخواهیم داد که باغات تخریب شوند. فارغ از این، در هر نقطه‌ای که ممکن بوده، فضای سبز ایجاد کرده‌ایم. ما در سال گذشته فقط 10 هزار درخت مثمر همچون درخت توت و زیتون در شهر کاشتیم و در پارک‌ها نیز در حال کاشت درخت هستیم. امیدواریم که تا چهار سال آینده فضای شهری گرمسار سرسبزتر از امروز باشد.

مسأله‌ای که کارشناسان گردشگری شهری بر آن تأکید دارند، توجه به «کشاورزی شهری» است. امیدی هست که در گرمسار کشاورزی شهری در بلندمدت رونق بگیرد؟
ما از این نظر وضعیت بهتری نسبت به دیگر شهرهای استان داریم. برخی از شهرها فاقد منابع آبی لازم برای نیل به این هدف هستند. ما در گرمسار حبله‌رود و کانال‌های بزرگ آب داریم و از ظرفیت آن‌ها برای گسترش فضای سبز، باغات و نیز کشاورزی شهری بهره خواهیم گرفت.

تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد با اهداف زیست‌‌‌‌‌محیطی

بخشی از امورات مربوط به رفع آلودگی‌های زیست‌محیطی و به ویژه آلودگی هوا با برنامه‌های مدیریت شهری مرتبط است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در بلندمدت شهرهای کوچک نیز با معضلاتی همچون آلودگی هوا دست به گریبان خواهند شد. آیا برای مقابله با این دست آلودگی‌ها در گرمسار آمادگی دارید؟
من حدود یک ماه قبل بازدیدی از اداره محیط زیست داشتم و با وظایف آن‌ها آشنا شدم. من از مسئولان این اداره به طور موکد درخواست کرده‌ام که بر فعالیت واحدهای صنعتی نظارت داشته باشند. از طرفی ما در حال رایزنی با مردم برای تشکیل سازمان‌های مردم نهاد با اهداف زیست‌محیطی هستیم. مردم در تشکیل این سازمان‌ها مشارکت خواهند کرد.
هزینه‌های این سازمان‌ها را شورا و شهرداری تقبل خواهند کرد اما مدیریت و نظارت بر آن‌ها به خود مردم واگذار می‌شود. افزون بر این، ارائه آموزش‌های شهروندی مربوط به محیط زیست به ویژه در مدارس نیز از جمله برنامه‌های ما در این حوزه است.

برون‌سپاری خدمات شهری، تکلیف شهرداری گرمسار است

در حال حاضر اغلب شوراهای شهر به بررسی مسائل مربوط به بودجه مشغول هستند. یکی از معضلات شهرداری‌ها، فربه شدن بدنه اجرایی و هزینه‌کرد بخش قابل توجهی از بودجه در حوزه امور جاری است، بر این اساس همه تأکید دارند که در بودجه‌ریزی شهرداری‌ها تا حد امکان صرفه‌جویی صورت بگیرد. شما در این زمینه چه برنامه‌ای دارید؟
ما از سال 92، تعدیل نیروها و سپردن امور شهری و به ویژه خدمات شهری به بخش خصوصی را آغاز کردیم. آن دسته از اموری که امکان واگذاری به بخش خصوصی داشته‌اند، برون سپاری شده‌اند. ما حتی برای آرامستان گرمسار یک هیأت امنا تعیین کرده‌ایم و امور را به این هیأت واگذار کرده‌ایم. ما حتی بسیاری از پارک‌های خود را نیز به بخش خصوصی سپرده‌ایم و از این منظر وضعیت بسیار خوبی داریم.
پس از این نیز شهرداری همچنان مکلف خواهد بود که امور خود را به بخش خصوصی بسپارد. شهرداری تنها باید نقش نظارتی خود را بر پیمانکاران حفظ کند. بنابراین ما با مشکلی که عنوان کردید مواجه نیستیم و نگرانی در این زمینه وجود ندارد. از طرفی طی چهار سال گذشته به جز پنج متخصص، حتی یک نیرو هم به مجموعه شهرداری اضافه نشده است و هیچ نیروی مازادی در شهرداری گرمسار وجود ندارد.
تلاش ما این است که بودجه را به گونه‌ای طرح‌ریزی کنیم که موضوع برون‌سپاری خدمات و توجه به شرکت‌های خصوصی و تعاونی‌ها در آن همچنان پررنگ باشد.

تشکیل شورای مشورتی در شورای شهر گرمسار

مدیریت شهری در جهان به این نتیجه رسیده است که نباید مجال جولان دادن خودروها در شهرها بیش از آنچه که هست باشد. انسان‌محور شدن شهرها متاسفانه چندان در ایران جدی گرفته نشده است. تخریب ها و تعریض هایی که صورت می گیرد گواهی بر این مدعاست. شما در گرمسار برای انسان‌محور شدن شهر خود چه برنامه‌ای دارید؟
ما باید تمامی مسائل شهری را پیرامون راحتی مردم و آرامش شهروندان تعریف کنیم. در حال حاضر ما در حال احداث پارک مناسبی با پیاده‌راه‌های مناسب برای قدم زدن مردم هستیم. یک پیست دوچرخه‌سواری نیز احداث کرده‌ایم. ما فضاهای بسیار مناسبی برای پیاده‌روی مردم نیز ایجاد کرده‌ایم. ما افزون بر این اقدامات، یک شورای مشورتی مردمی با حضور 50 مشاور از بدنه مردم تشکیل داده‌ایم.
در حالی که تعداد اعضای شورای شهر گرمسار 5 نفر است ما از اندیشه 50 مشاور استفاده خواهیم کرد. هدف از تشکیل این شورای مشورتی آن است که محور توسعه و امور زیربنایی و عمرانی ما رضایت مردمی باشد. رضایت شهروندان تنها مولفه‌ای است که همه بخش‌های شهرداری و شورا موظفند که برنامه‌های خود را بر اساس آن تدوین کنند.

اعمال سیاست «توسعه در عرض» در گرمسار


یکی از معضلات شهرها وجود مجتمع‌های تجاری پرشمار و ناسازگار با مولفه‌های معماری بومی است. شهرداری‌ها گاه به دلیل تنگناهای مالی مجبورند که تابع صاحبان سرمایه باشند اما به نظر می‌رسد که می‌توان با هدایت سرمایه‌ها به جای ساخت مجتمع‌های تجاری فضاهای بهتری را در شهر ایجاد کرد. شما در گرمسار چه راهبردهایی را در این حوزه اتخاذ کرده‌اید؟

در دوره چهارم و پنجم شورا حتی با ساخت یک مجتمع تجاری بدون پارکینگ موافقت نشده است و هرآنچه که هست مربوط به دوره‌های قبل است. ما با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هم نشست داریم و مسائل خود را مطرح می‌کنیم اما وظیفه ما این است که سیاست‌های کلان ساخت و ساز در شهر را کنترل کنیم. نکته دیگر این که ما گرمسار را بیشتر در عرض توسعه داده‌ایم.
ساختمان عمودی بلند در گرمسار بسیار کم شمار است. محله های گرمسار نیز وسعت لازم را داراست. بسیاری از خیابان‌ها در گرمسار برای راحتی مردم یکطرفه شده‌اند. ما به مسائل ترافیکی گرمسار بسیار توجه داشته‌ایم. به طور کلی تلاش ما این است که «توسعه در عرض» همچنان تداوم داشته باشد.

شهردار دامغان

مسلم نصرتی، شهردار دامغان در گفتگوی سمنان امروز:

اقدامات ما برای برون‌رفت از رکود موثر بود

:: فاطمه مرادیان
با توجه به اینکه استفاده از نظام‌های عملیاتی موفق در شهرداری‌ها می‌تواند منجر به افزایش جدی بهره‌وری با استفاده از تخصیص صحیح منابع به فعالیت‌ها شود، بر آن شدیم تا با بررسی اقدامات مثبت و تجربیات موفق شهرداری‌های شهرستان‌های استان سمنان و اشتراک گذاشتن آن با مخاطبین این هفته‌نامه و مدیران شهری، گامی کوچک در راستای پیشبرد استان به سمت توسعه متوازن برداریم.

به همین منظور گفتگوی کوتاهی با مهندس مسلم نصرتی، شهردار دامغان ترتیب دادیم که شما را به خواندن این گفتگو دعوت می‌کنیم.

کاتب 2 Small

غلامرضا کاتب در گفتگو با سمنان امروز:

دولت، آئین‌نامه تسهیلات کارانه را تصویب نکرده‌است

 غلامرضا کاتب نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان به پرسش سمنان امروز درخصوص اقدامات انجام شده در مورد اصلاح فرآیند اداری برای سرمایه‌گذاری و نیز سرانجام طرح سامانه کارانه  پاسخ داده‌است:

همتی Smallاحمد همتی در گفتگو با سمنان امروز:
بودجه سنواتی باید مبنای علمی‌تری داشته‌ باشد

احمد همتی، نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی در خصوص ایرادات وارد بر بودجه‌بندی‌ها، مواردی را مطرح‌کرد که در ذیل می‌آید:

یااااااسووووور Small

یاسر هاشمی در گفتگو با سمنان امروز:

آقای هاشمی را اصلاح‌طلب نمی‌دانم/ انگِ اشرافی‌گری را بی‌جهت به ایشان زدند

پنج‌شنبه هفته گذشته و در حاشیه برگزاری پیش‌کنگره حزب کارگزاران سازندگی، موفق شدیم گفتگوی کوتاهی با یاسر هاشمی فرزند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی داشته باشیم. سمنان امروز ضمن اعلام ناخرسندی خود از شیوه طرح و نحوه بیان انتقادات یکی از مدیران میانی حزب مذکور در استان نسبت به برخی از رسانه‌ها، که بر خلاف مشی احترام‌آمیز و حاکی از ادب مدیران ارشد این حزب در استان صورت گرفت، شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کند.

سید

رئیس شورای اسلامی شهر شاهرود در گفتگو با سمنان امروز:

زیباترین پارک شاهرود تا پایان سال 97 به بهره‌برداری می‌رسد

سیدحبیب‌الله میرابوالحسنی: به مردم شاهرود قول می‌ دهم که تا پایان سال 97، مرحله نخست طرح احداث «پارک ایرانی» به طور کامل اجرا شود.

IMG 1882 Small

احمد همتی در گفتگو با سمنان امروز:

بی‌توجهی به شخصیت نخبگان سبب مهاجرت آنان می‌شود

احمد همتی، نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی به پرسش سمنان امروز درباره پیش‌زمینه‌های رشد علمی کشور پاسخ داده است که این پاسخ را در ادامه می‌خوانید:

Back to Top

Template Design:Dima Group