هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

مرباغی Small

گفتگوی اختصاصی سمنان امروز با استاد بهروز مرباغی؛
«سمنـان؛ شهری در بـاغ» ایده‌ای زنده و در دسترس

شاید لذت این که با یک موی‌سپیدکرده در معماری، دست در دست خیال بگذاری و از کوچه‌پس‌کوچه‌های تاریخی سمنان تا کاخ خورنق قدم بزنی و بیاموزی، چندان بیان‌کردنی نباشد اما کوشیده‌ایم در سطوری که در پی می‌آید قدری از این لذت را با شما به اشتراک بگذاریم. آن‌چه می‌خوانید حاصل گفتگوی ما با استاد بهروز مرباغی است.

دوست محمدی Small

پرونده‌های بی‌سرانجام نابودگران آثار تاریخی شهر

دوست‌محمدی: میراث فرهنگی اگر در تخریب‌های غیر قانونی، بحث‌های حقوقی راه بیندازد و بر فرض برنده شود باز هم در اصل بازنده‌است!

حوزه میراث فرهنگی و بافت تاریخی از حوزه‌هایی است که علاقمندان زیادی دارد. اظهارنظر و انتقاد هم در این حوزه بسیار بالا است. سوالات بسیاری مرتبط با آثار تاریخی در ذهن هر یک از ما وجود دارد. هفته پیش میزبان حمیدرضا دوست‌محمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان بودیم. وی با صبوری پاسخگوی سوالات متعددمان بود هر چند به علت کمبود فضا و تعدد مطالب، تنها امکان چاپ بخشی از این گفتگو میسر است اما بخش‌های دیگر این گفتگو در شماره‌های آینده به زیور چاپ آراسته خواهدشد. شما را به خواندن این گفتگو دعوت می‌کنیم:

همتی Small


دکتر احمد همتی، نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس؛

حمایت از محور مقاومت؛ اراده ملی ماست


دکتر احمد همتی: حمایت از مقاومت در مردم ما نهادینه شده است


در سی‌امین شماره از ستون «از مردم برای مردم» به دو موضوع مخروبه‌خواب‌ها در سمنان و حمایت از محور مقاومت پرداخته‌ایم. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

انتشار تصاویر گورخواب‌ها در روزهای اخیر واکنش‌های بسیاری را در میان مسئولان برانگیخت. متأسفانه برخی از همشهریان ما نیز در سمنان در وضعیت نامطلوبی شب را به صبح می‌رسانند و ما طی گزارشی از منطقه کهنه‌دژ به موضوع مخروبه‌خوابی پرداختیم. در حالی که مسئولان از این امر مطلعند، چرا اقدامی برای اصلاح وضعیت صورت نمی‌گیرد؟

IMG 6602 Small

رئیس قرارگاه عمار در گفتگوی اختصاصی با سمنان امروز از ریشه‌های فتنه و تداوم جریان 9‌دی می‌گوید؛

عصیان اشرافیت علیه اسلام!


حجت‌الاسلام والمسلمین طائب: حضور ما در سوریه یعنی 9دی! ماجرای سوریه ادامه همان ماجرای فتنه است. ما در ماجرای 9‌دی به مقابله با دشمنی رفتیم که امروز در سوریه و عراق به میدانش وارد شده‌ایم

حجت‌الاسلام والمسلمین طائب را می‌توان یکی از صریح‌اللهجه‌ترین تحلیلگران فتنه 88 و جریان 9‌دی دانست؛ کسی که پس از وقوع فتنه بی‌پروا در سخنرانی‌های پرشمار خود به افشای جریان پشت‌پرده فتنه پرداخت.

شاه حسینی

گفتگوی اختصاصی سمنان امروز با فیلم‌نامه‌نویس مطرح کشور؛
می‌توان با تو دل به دریا زد!


«خدا را شکر می‌کنم که آوینی نیست تا فیلم‌های ساخته‌شده چند سال اخیر را ببیند!» همین جمله شاید خط فکری انسیه شاه‌حسینی، فیلم‌نامه‌نویس برجسته کشور را نشان دهد؛ کسی که در مواضع مختلفی از دغدغه حق و باطل، مبارزه با ظلم و ستم و دفاع از شرافت و انسانیت در آوینی سخن گفته است. شاه‌حسینی در سال 2009 با فیلم پنالتی در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال حضور یافت.

دکتر همتی

دکتر احمد همتی:
ضربه‌ای بزرگ به اقتصاد کشور...


در بیست و نهمین شماره از ستون «از مردم برای مردم» به مسأله انتقال آب دریای خزر و اشکالات وارد بر برنامه ششم توسعه پرداخته‌ایم. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

حضرتعالی هفته گذشته در حضور وزیر اقتصاد، عدم انتقال آب دریای خزر به استان را مصداقی از خودتحریمی توصیف کردید؛ با توجه به گذشت حدود 8 ماه از وعده رئیس‌جمهور محترم در سمنان مبنی بر صدور دستورهای لازم در این ارتباط، عزمی برای اجرای این پروژه در دولت کنونی می‌یابید؟
عزم لازم برای اجرای این پروژه وجود دارد اما یک‌سری از مسائل سیاسی و اجتماعی، اجرای این پروژه را به تعویق انداخته است. اخیرا نیز برخی از نمایندگان مجلس، موانعی قانونی بر سر راه اجرای این پروژه ایجاد کرده‌اند. این موانع باید برطرف شود. ما کوشیدیم تا ممنوعیت اجرای پروژه که مدنظر عده‌ای بود، به ثمر ننشیند و با شروطی استفاده از آب خزر امکان‌پذیر شد.
ما به دنبال آن هستیم که از این جهت شرایط مطلوب‌تری را به لحاظ قانونی فراهم کنیم. اگر این شرایط فراهم شود ما پیگیری‌های خود را از طریق دولت آغاز خواهیم کرد تا وعده آقای رئیس‌جمهور عملی شود. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه خزر از این آب استفاده می‌کنند و اگر ما خود را از استفاده از آب خزر محروم کنیم، نوعی خودتحریمی برای خود قائل شدیم.
در شرایطی که ما باید بنیان‌های اقتصاد مقاومتی را مستحکم کنیم، این خودتحریمی ضربه بزرگی به اقتصاد کشور خواهد زد.

کلیات برنامه ششم در حالی هفته گذشته به تصویب رسید که هنوز بسیاری از صاحبنظران و مسئولان نسبت به آن انتقادات تندی دارند؛ برخی از نمایندگان مجلس بر این باورند که این برنامه به مسائلی اساسی همچون آسیب‌های اجتماعی نپرداخته است؛ برخی دیگر از کارشناسان نیز شکست برنامه ششم را قطعی اعلام کرده‌اند؛ تحلیل شما در این ارتباط چیست؟
در حال حاضر تنها کلیات این برنامه به تصویب رسیده و جزء‌به‌جزء بندهای آن موردبحث قرار می‌گیرد. با گذشت بیش از یک هفته از تصویب کلیات برنامه ششم، ما هنوز 25 بند از آن را مورد بحث قرار داده‌ایم و 120 بند دیگر باقی مانده است؛ بنابراین ممکن است در این بررسی‌ها تغییرات بسیاری در برنامه رخ دهد. برخی از مواد برنامه قاعدتا به کمیسیون تلفیق عودت داده خواهد شد تا مجددا مورد بررسی قرار بگیرد.
مجلس با دقت و ظرافت ویژه‌ای در حال بررسی برنامه ششم است و ما علاقه‌مندیم که نقص‌های این برنامه را برطرف کنیم.

در صورت امکان مهم‌ترین اقدامات و پیگیری‌های خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
من در ابتدا خبر خوشی را به شهروندان اعلام می‌کنم. خوشبختانه با راه‌اندازی قطار کوپه‌ای به مقصد مشهد مقدس، یکی از خواسته‌های مردم عزیزمان برآورده شد. اما در هفته گذشته نشستی تحت عنوان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد. من در این نشست برخی از پروژه‌های ضروری برای استان و حوزه انتخابیه را مطرح کردم که پروژه انتقال آب دریای خزر، بهره‌برداری از سد فینسک و استفاده از ظرفیت برخی از کارخانه‌ها که در شرف بهره‌برداری هستند، از آن جمله بودند.
در کارگروه آب نیز که با حضور معاون وزیر نیرو برگزار شد، برخی از مسائل مرتبط با آب استان و حوزه انتخابیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام / *

199

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان در گفتگوی اختصاصی با سمنان امروز خبر داد:
نخستین رزمایش بزرگ سایبری در استان سمنان امسال برگزار می‌شود

ایرج کارخایی: آمریکا نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به حمله سایبری تهدید کرده است و این در واقع اعلان جنگ به ایران است

 

چنان‌که در تعاریف آمده است، پدافند غیرعامل به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌شود که با شیوه‌های غیرمسلحانه، کاهش ضرر و زیان در مقابل عملیات‌های خصمانه دشمنان و تهدیدات خارجی را به دنبال داشته باشد.

سحرخیز

کارشناس جلوه‌های بصری و مدیر جلوه‌های ویژه سریال مختارنامه:
سطح تکنیکی آثار انیمیشن در سال‌های اخیر ارتقاء یافته است

امیر سحرخیز، کارشناس جلوه‌های بصری و مدیر نام‌آشنای جلوه‌های ویژه سریال مختارنامه، چندی قبل میهمان سمنان بود. فرصت حضور این هنرمند برجسته در سمنان را غنیمت شمردیم و دقایقی را با او به گفتگو نشستیم. سحرخیز در این گفتگو ضمن نقد داوری آثار انیمیشن در کشور، تأکید می‌کند که آغوش سینمای ایران برای پذیرش تکنولوژی‌های جدید باز نیست. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

دکتر همتی

دکتر احمد همتی:
کوتاه آمدن از مفاد برجام، سبب پیشروی بیش‌تر دشمنان می‌شود

بیست و هشتمین حلقه از گفتگوها با دکتر احمد همتی، با موضوع واکنش ایران به نقض برجام و تصویب کلیات برنامه ششم توسعه پیش روی شماست. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

فهندژ Small

گفت و شنود اختصاصی سمنان امروز با داود فهندژ سعدی به مناسبت روز ملی حمل و نقل؛
در اداره تخصصی ما تغییرات، سیاسی نیستند!

مدیریت حوزه حمل و نقل، از جمله بخش‌های مدیریتی مهم در هر کشوری است؛ چه در روزگاری که راه ابریشم شاهراه تعاملات اقتصادی-فرهنگی بود و چه امروز که کفه ترازوی اهمیت و اعتبار اقتصادی-فرهنگی حوزه حمل و نقل بسیار سنگین‌تر از گذشته است. بیست و ششم آذرماه هرسال، به منظور آگاه‌سازی هرچه بیش‌تر اقشار جامعه با نقش و جایگاه بخش حمل و نقل، روز ملی حمل و نقل نام گرفته است.

Back to Top

Template Design:Dima Group