هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

دکتر همتی

دکتر احمد همتی:
ضربه‌ای بزرگ به اقتصاد کشور...


در بیست و نهمین شماره از ستون «از مردم برای مردم» به مسأله انتقال آب دریای خزر و اشکالات وارد بر برنامه ششم توسعه پرداخته‌ایم. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

حضرتعالی هفته گذشته در حضور وزیر اقتصاد، عدم انتقال آب دریای خزر به استان را مصداقی از خودتحریمی توصیف کردید؛ با توجه به گذشت حدود 8 ماه از وعده رئیس‌جمهور محترم در سمنان مبنی بر صدور دستورهای لازم در این ارتباط، عزمی برای اجرای این پروژه در دولت کنونی می‌یابید؟
عزم لازم برای اجرای این پروژه وجود دارد اما یک‌سری از مسائل سیاسی و اجتماعی، اجرای این پروژه را به تعویق انداخته است. اخیرا نیز برخی از نمایندگان مجلس، موانعی قانونی بر سر راه اجرای این پروژه ایجاد کرده‌اند. این موانع باید برطرف شود. ما کوشیدیم تا ممنوعیت اجرای پروژه که مدنظر عده‌ای بود، به ثمر ننشیند و با شروطی استفاده از آب خزر امکان‌پذیر شد.
ما به دنبال آن هستیم که از این جهت شرایط مطلوب‌تری را به لحاظ قانونی فراهم کنیم. اگر این شرایط فراهم شود ما پیگیری‌های خود را از طریق دولت آغاز خواهیم کرد تا وعده آقای رئیس‌جمهور عملی شود. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه خزر از این آب استفاده می‌کنند و اگر ما خود را از استفاده از آب خزر محروم کنیم، نوعی خودتحریمی برای خود قائل شدیم.
در شرایطی که ما باید بنیان‌های اقتصاد مقاومتی را مستحکم کنیم، این خودتحریمی ضربه بزرگی به اقتصاد کشور خواهد زد.

کلیات برنامه ششم در حالی هفته گذشته به تصویب رسید که هنوز بسیاری از صاحبنظران و مسئولان نسبت به آن انتقادات تندی دارند؛ برخی از نمایندگان مجلس بر این باورند که این برنامه به مسائلی اساسی همچون آسیب‌های اجتماعی نپرداخته است؛ برخی دیگر از کارشناسان نیز شکست برنامه ششم را قطعی اعلام کرده‌اند؛ تحلیل شما در این ارتباط چیست؟
در حال حاضر تنها کلیات این برنامه به تصویب رسیده و جزء‌به‌جزء بندهای آن موردبحث قرار می‌گیرد. با گذشت بیش از یک هفته از تصویب کلیات برنامه ششم، ما هنوز 25 بند از آن را مورد بحث قرار داده‌ایم و 120 بند دیگر باقی مانده است؛ بنابراین ممکن است در این بررسی‌ها تغییرات بسیاری در برنامه رخ دهد. برخی از مواد برنامه قاعدتا به کمیسیون تلفیق عودت داده خواهد شد تا مجددا مورد بررسی قرار بگیرد.
مجلس با دقت و ظرافت ویژه‌ای در حال بررسی برنامه ششم است و ما علاقه‌مندیم که نقص‌های این برنامه را برطرف کنیم.

در صورت امکان مهم‌ترین اقدامات و پیگیری‌های خود را با شهروندان به اشتراک بگذارید.
من در ابتدا خبر خوشی را به شهروندان اعلام می‌کنم. خوشبختانه با راه‌اندازی قطار کوپه‌ای به مقصد مشهد مقدس، یکی از خواسته‌های مردم عزیزمان برآورده شد. اما در هفته گذشته نشستی تحت عنوان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد. من در این نشست برخی از پروژه‌های ضروری برای استان و حوزه انتخابیه را مطرح کردم که پروژه انتقال آب دریای خزر، بهره‌برداری از سد فینسک و استفاده از ظرفیت برخی از کارخانه‌ها که در شرف بهره‌برداری هستند، از آن جمله بودند.
در کارگروه آب نیز که با حضور معاون وزیر نیرو برگزار شد، برخی از مسائل مرتبط با آب استان و حوزه انتخابیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group