هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

شاه حسینی

گفتگوی اختصاصی سمنان امروز با فیلم‌نامه‌نویس مطرح کشور؛
می‌توان با تو دل به دریا زد!


«خدا را شکر می‌کنم که آوینی نیست تا فیلم‌های ساخته‌شده چند سال اخیر را ببیند!» همین جمله شاید خط فکری انسیه شاه‌حسینی، فیلم‌نامه‌نویس برجسته کشور را نشان دهد؛ کسی که در مواضع مختلفی از دغدغه حق و باطل، مبارزه با ظلم و ستم و دفاع از شرافت و انسانیت در آوینی سخن گفته است. شاه‌حسینی در سال 2009 با فیلم پنالتی در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال حضور یافت. او در حوزه دفاع مقدس و جنگ کارنامه درخشانی دارد و همین امسال هم کار ساخت فیلم «به کودکان شلیک نکنید» را با موضوع حضور آمریکا در عراق آغاز می‌کند. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

- شما برای حضور در جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان سفری به سمنان داشتید. ارزیابی شما از وضعیت کلی هنرجویان سمنان در حوزه فیلم‌نامه‌نویسی چیست؟
من سال‌های زیادی را در سینمای جوان فعالیت کرده‌ام و سینمای جوانی‌ام! و نخستین فیلمم را به نام «مجال» در سینمای جوان ساخته‌ام. در این سال‌ها در جشنواره‌های بسیاری در سراسر ایران از جمله جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، داوری کرده‌ام و همواره به طور طبیعی در این جشنواره‌ها جرقه‌های امیدوارکننده‌ای وجود دارد. من چندی قبل سفری به زاهدان و کرمان داشتم و در این استان‌ها جوانانی را دیدم که علاقه‌مند به دانستن هستند؛ اما در کلاس‌هایی که در سمنان داشتم علاقه به دانستن را بیش‌تر احساس کردم و نگاه و حس جوانان در کلاس‌ها بی‌نظیر بود.
در سمنان طراوت، نشاط، شوق، انرژی و حالت طلبگی ویژه‌ای در هنرجویان وجود دارد و فکر می‌کنم به مصداق آن شعر که گفته‌اند:«می‌توان با تو دل به دریا زد» می‌توان از این هنرجویان در ساخت فیلم‌های ارزشی بهره گرفت.

- در شرایطی که مخاطب سینما با آثار سینمای جهانی بیش‌تر در تماس است و تمایلات او به سرعت تغییر می‌کند، چه راهبردی برای حفظ جذابیت فیلم‌نامه‌ها باید اتخاذ شود؟
من سرعت را در زمینه سخت‌افزارها می‌پذیرم؛ چنان‌که ممکن است در هر 15 دقیقه سیستم کامپیوتری جدیدی به بازار عرضه شود. تفاوت انسان امروز و انسان دیروز تنها در مدل زندگی است و همان‌گونه که اصل رویش درخت تغییری نکرده است، مشی کلی زندگی انسان و نیازهای او هم تغییری نکرده است؛ بنابراین اگر من فیلم درستی بسازم، انسان دیروز و انسان آینده هردو به یک اندازه از آن لذت می‌برند.


نوشتن فیلم‌نامه باید زمان‌بر باشد
به همین خاطر است که با وجود گذشت سال‌ها از زمان شکسپیر، ما امروز مفاهیم داستان‌های او را می‌بینیم و لذت می‌بریم؛ همانطور که از داستان‌های شاهنامه و دیگر داستان‌های تاریخی و کلمات بزرگان و اشعار مولانا لذت می‌بریم. با چنین مقدمه‌ای، اگر نوشتن یک فیلم‌نامه ده سال هم طول بکشد، چیزی از ارزش آن کم نمی‌شود. یک قصه و فیلم‌نامه از زمان طرح‌ریزی تا زمانی که نوشته می‌شود باید زمان ببرد و درباره آن تحقیق و پژوهش شود. بنابراین من به سرعت در این زمینه معتقد نیستم.


انگیزه مسئولان تعیین‌کننده است
شما پیش‌تر از وضعیت حمایت از سینمای دفاع مقدس انتقاداتی داشتید؛ در این زمینه چه الزاماتی وجود دارد تا اوضاع بهبود پیدا کند؟
برای ساخت فیلم ارزشی وجود دو مولفه ضروری است: نخست هنرمند و دیگر، کسی که از هنرمند و کارش حمایت کند. در صورت وجود حامی، اگر هنرمند کار ارزشی را نپذیرد، به خود و جامعه خود خیانت کرده است. اگر مدیر یا مسئولی که بودجه در اختیار اوست انگیزه داشته باشد، به هزار حیَل می‌تواند هنرمندان بیکاری که منتظر پیشنهاد کار هستند را به کار بگیرد و فیلم‌نامه‌نویسان و دیگر هنرمندان را به ساخت آثار ارزشی تشویق کند اما اگر متولیان امر انگیزه نداشته باشند قاعدتا به هنرمند می‌گویند بودجه نداریم ولی اگر یک فیلم کمدی پرفروش داری بیا!! بنابراین انگیزه مسئولان تعیین‌کننده است.

کیفیت نامطلوب برگزاری جشنواره‌های بزرگ و ملی
برخی معتقدند در سطح کیفی برگزاری جشنواره‌های بزرگ و کوچک تناقضی وجود دارد؛ جشنواره‌های کوچک معمولا با کیفیت خوبی برگزار می‌شود اما نسبت به برگزاری جشنواره‌های بزرگ و ملی همواره انتقاد وجود دارد؛ چرا؟
این موضوع به هدف جشنواره‌ها مربوط می‌شود. در جشنواره‌های منطقه‌ای همه‌چیز در خدمت جشنواره و در خدمت دیده شدن آثار است؛ چنان‌که در یک مسابقه فوتبال در مدرسه، بازیکنان تماما در خدمت تیم خود هستند؛ اما هنگامی که در سطوح حرفه‌ای بحث پول مطرح می‌شود، خود فوتبال در مرحله آخر قرار می‌گیرد!

و سخن آخر.
ساختن یک فیلم یعنی آغاز یک سفر؛ سفری که تمام مخاطبین امروز و آینده را در تمام مدتی که فیلم ما را تماشا می‌کنند با خود همراه می‌کند. باید با اعتمادبنفس به این سفر رفت.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group