هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

سید

رئیس شورای اسلامی شهر شاهرود در گفتگو با سمنان امروز:

زیباترین پارک شاهرود تا پایان سال 97 به بهره‌برداری می‌رسد

سیدحبیب‌الله میرابوالحسنی: به مردم شاهرود قول می‌ دهم که تا پایان سال 97، مرحله نخست طرح احداث «پارک ایرانی» به طور کامل اجرا شود.

 

سیدحبیب‌الله میرابوالحسنی، رئیس شورای اسلامی شهر شاهرود در گفتگویی که در پی می‌آید به تشریح برخی از اقدامات طرح‌ریزی شده در ارتباط با بهبود سیما و منظر شهری و نیز برخی از اهداف مدیریت شهری در شاهرود پرداخته است. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

یکی از حقوق حقه مردم، بهره‌مندی از سیما و منظر شهریِ مطلوب است. آیا می‌توان انتظار داشت که طی 4 سال آینده وضعیت سیما و منظر شهری در شاهرود به مولفه‌های مطلوب نزدیک شود؟
تردید نکنید که یکی از اولویت‌های اصلی ما در سال نخست فعالیت شورا، ساماندهی سیما و منظر و فضای عمومی شهر است. ما میادین، المان‌ها و آبنماهایی زیبا در سطح شهر شاهرود درنظر گرفته‌ایم. در حال حاضر احداث زیباترین پارک سنتی شاهرود با عنوان پارک ایرانی در دستور کار قرار گرفته است. من روز پنج شنبه هفته گذشته بازدیدی از این پارک داشتم.
پیمانکار و مهندسان دست اندرکار احداث این پارک، مشغول فعالیت هستند و پیشرفت کار تا این لحظه 20 درصد است. احداث این پارک طی دو مرحله طرح‌ریزی شده که در مرحله نخست به مسائل زیرساختی و در مرحله دوم به تأسیس یک رستوران سنتی در پارک خواهیم پرداخت. پیش‌بینی‌های اولیه نشان می‌دهد که اجرای مرحله نخست احداث این پارک 40 میلیارد ریال هزینه دربرخواهد داشت.
شهروندان نیز می‌توانند در محل آبشار شاهرود از مراحل احداث این پارک 5 هکتاری بازدید کنند. اما افزون بر این، ما روشنایی پارک‌های بلوار و مادر را بهبود بخشیده‌ایم. روشنایی پارک جنب مجموعه جهانگردی که چندین سال تاریک بود و به پاتوق اراذل و اوباش تبدیل شده بود نیز تأمین شده است. از آنجا که عده‌ای از وضعیت این پارک سوءاستفاده می‌کردند ما 5 میلیارد ریال برای بهبود وضعیت روشنایی آن و دیگر پارک‌ها هزینه کردیم.

هزینه 5 میلیاردی احداث فاز دوم پارک ایرانی

علاوه بر مواردی که به آن اشاره کردید از احداث این پارک ایرانی چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟
هدف ما این است که شهروندان شاهرود و مسافران بتوانند با طراحی‌های صورت‌گرفته در این پارک اوقات فراغت خود را به خوشی سپری کنند. مرحله نخست احداث پارک شامل زیرسازی، ساخت آلاچیق‌ها و آبنماها، طراحی فضاهای مختلف پارک، احداث سرویس‌های بهداشتی و تأمین امکانات اولیه پارک است. دیوارچینی و ایجاد یک سردرب زیبا هم در فاز نخست انجام خواهد شد.اجرای مرحله دوم احداث پارک هم 4 تا 5 میلیارد تومان هزینه دربرخواهد داشت. فضای این پارک از جنب آبشار آغاز می‌شود و پس از تکمیل در فازهای بعدی به پارک مادر می‌رسد. ما قصد داریم به واسطه احداث این پارک فرهنگ سنتی مردم شاهرود را به مسافران معرفی کنیم. من به مردم قول می‌دهم که تا پایان سال 97 فاز نخست احداث این پارک تکمیل شود.

ساماندهی بافت‌های فرسوده؛ از اولویت‌های شورای شهر شاهرود

علاوه بر احداث این پارک چه پروژه‌های شهری مهمی در اولویت کاری شما قرار دارند؟
مهمترین اقدام ما بهبود سیما و منظر شهری است. فضای شهری و به ویژه میادین و بلوارها باید زیباسازی شوند. از طرفی از آنجا که متأسفانه خیابان‌های ما ترافیک سنگینی دارند، ما تلاش می‌کنیم که با احداث تقاطع‌های غیرهم‌سطح ترافیک شهری را کنترل کنیم. در این صورت رانندگی در شهر با آرامش بیشتری همراه خواهد بود. سومین اقدام ما ساماندهی بافت‌های فرسوده خواهد بود.
این اقدام ضمن زیباسازی سیما و منظر شهری، به جذب مسافر کمک خواهد کرد. یکی از اهداف مهم ما جذب مسافر و گردشگر به شاهرود است. در سال‌های اخیر شهر به گونه‌ای مدیریت شده که حضور مسافران درآمدی برای شاهرود نداشته باشد. ما این روندها را اصلاح خواهیم کرد.

هم‌افزایی اعضای شورای شهر نقش مهمی در پیشبرد برنامه‌های شهری دارد، با این حساب ارزیابی شما از ارتباط اعضای شورای شهر شاهرود با یکدیگر چیست؟
وجود اختلاف نظر در شورای شهر یک امر طبیعی است و اگر اختلاف نظری وجود نداشته باشد ما در طراحی برنامه‌ها به کیفیت مطلوب نخواهیم رسید اما اتحاد و همدلی مطلوبی میان اعضای شورا وجود دارد.

تجلیل از دانش‌آموزان پژوهشگر و ورزشکاران شاهرودی

با توجه به این که حضرتعالی در آموزش و پرورش مسئولیت داشته‌اید آیا در این دوره از شورا اقدامات ساختارمندی در حوزه‌های مرتبط با آموزش و پرورش صورت خواهد گرفت؟
اتفاق خوبی که در این حوزه خواهد افتاد و البته در زمره سیاست‌های ما هم هست، برگزاری همایش تجلیل از دانش‌آموزان نخبه و پژوهشگر شاهرودی در سال نخست فعالیت شوراست. ما از رتبه‌های برتر کنکور نیز طی همایشی تجلیل خواهیم کرد. اما افزون بر این برگزاری همایش تجلیل از پیشکسوتان و قهرمانان ورزشی نیز از جمله برنامه‌هایی است که شورا و شهرداری در آن ورود خواهند کرد.جالب است بدانید که برای نخستین‌بار، شهرداری شاهرود فعالیت خود را به عنوان اسپانسر تیم بدمینتون بانوان شاهرود آغاز کرده است. تا کنون سابقه نداشته که مدیریت شهری در این مسائل ورود پیدا کنند. مردم شاهد اجرای این برنامه‌ها در سال نخست فعالیت شورا خواهند بود. در حال حاضر کمیسیون‌های ورزشی و فرهنگی شورا در حال برنامه‌ریزی در این خصوص هستند و ما امیدواریم که همایش‌های مذکور تا پایان سال جاری برگزار شوند.

مشارکت مردمی مهم است...

و سخن آخر.
من از همکاری و همیاری همه مردم عزیز شاهرود تشکر می‌کنم. آنچه که در سیاست‌ها و برنامه‌های شورا و شهرداری برای ما اهمیت دارد، همکاری و مشارکت مردمی است.
ما تلاش می‌کنیم که یک شهر زیبا و باصفا، آنچنان که در شأن مردم شاهرود است بسازیم.

Back to Top

Template Design:Dima Group