هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

شهردار دامغان

مسلم نصرتی، شهردار دامغان در گفتگوی سمنان امروز:

اقدامات ما برای برون‌رفت از رکود موثر بود

:: فاطمه مرادیان
با توجه به اینکه استفاده از نظام‌های عملیاتی موفق در شهرداری‌ها می‌تواند منجر به افزایش جدی بهره‌وری با استفاده از تخصیص صحیح منابع به فعالیت‌ها شود، بر آن شدیم تا با بررسی اقدامات مثبت و تجربیات موفق شهرداری‌های شهرستان‌های استان سمنان و اشتراک گذاشتن آن با مخاطبین این هفته‌نامه و مدیران شهری، گامی کوچک در راستای پیشبرد استان به سمت توسعه متوازن برداریم.

به همین منظور گفتگوی کوتاهی با مهندس مسلم نصرتی، شهردار دامغان ترتیب دادیم که شما را به خواندن این گفتگو دعوت می‌کنیم.

 

با توجه به رکود چندساله حاکم بر بازار مسکن، از یک‌سو، بخش قابل توجهی از سرمایه‌ها در این حوزه، به بانک‌ها هدایت شده‌اند و از سوی دیگر درآمدهای شهرداری به طور محسوسی کاهش یافته است. برای جبران این کاهش درآمدها چه برنامه‌هایی داشته و دارید و چه اقداماتی در راستای تشدید سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های شهری صورت داده‌اید؟ 
در چند سال اخیر به خصوص پس از مطرح شدن مبحث مسکن مهر به شدت بحث تقاضای صدور پروانه‌های ساختمانی در اکثر شهرها از جمله شهرهای مشابه ما کاهش یافته است و به همین علت با رکود اقتصادی مواجه هستیم.
منتهی با در نظر داشتن این مقوله که بخش عمده‌ای از درآمد شهرداری‌ها وابسته به د‌ر‌آمد مردم است ما نیز برای جبران و برون رفت از رکود اقدامات متعددی را به انجام رساندیم. 
از آن جا که شوراهای شهری به منزله پارلمان محلی شهرداری‌ها هستند؛ ما نیز با همکاری مشاورین و اعضای محترم شورا به اجماع نظر خوبی در جهت وصول مطالبات معوق‌ خود رسیدیم و هم‌چنین در همان ایام حساس انتخابات، جهت به‌روز کردن و افزایش تعرفه‌ها تلاش‌های بسیاری را انجام دادیم تا بتوانیم اختلاف هزینه‌های انجام شده توسط شهرداری را با تعرفه‌های عوارضی به حداقل ممکن برسانیم. پیش برد این امر در سال‌های آتی به درآمد شهرداری کمک خواهد کرد. مورد دیگر استفاده از ظرفیت‌های بومی و محلی است. برای مثال تلاش کردیم پرونده‌های افرادی که پروژه‌های سنگین‌ و با پیچیدگی‌‌های خاص در بحث تفکیک اراضی و یا تشویق‌هایی برای انجام فعالیت‌های عمرانی را داشتند، با همکاری شورا هرچه سریعتر به جریان بیندازیم.

احداث کارخانه آسفالت تمام اتوماتیک دامغان، تمام منطقه را پوشش می‌دهد 
بخش دیگری از فعالیت‌های ما به تولید مصالح معطوف شد. به عنوان مثال ما با ایجاد کارخانه آسفالت تمام اتوماتیک در منطقه، تلاش کردیم تمامی فعالیت‌های عمرانی در حوزه تهیه و تامین آسفالت جاده‌ها را با در نظر داشتن ظرفیت و متعادل کردن قیمت آن‌ها زیر نظر شهرداری دامغان به پیش ببریم، تا جایی که حتی پیمانکاران بخش خصوصی نیز ترجیح را بر مراجعه و انعقاد قرارداد با شهرداری گذاشتند. بنابراین ما در این شش سال علی‌رغم مواجهه با رکود اقتصادی توانستیم پروژه‌های عمرانی خود را طبق برنامه پیش ببریم و با جذب سرمایه‌گذاران در بخش خصوصی، شهرداری دامغان توانسته تا این لحظه بدون داشتن معوقه‌ای حقوق پرسنل خود را به روز پرداخت کند.

آیا دامغان شورای محله دارد و اگر پاسخ شما منفی است برای تشکیل آن چه اقداماتی انجام داده اید؟
ما نیز تلاش‌هایی را در راستای محقق شدن این ایده و قانون داشته‌ایم ولی این امر هم نیاز به همکاری شورای شهر دارد و هم ایجاد زیرساخت هایی که بتوانیم انتخاباتی را برگزارکرده تا شورای محله شکل بگیرد؛ اما باید توجه کرد که دامغان نیز شهر نسبتا کوچکی است به طوری‌که جمعیت شهری ما در حال حاضر حدود 60هزار نفر است. به همین علت ما بیشتر با پایگاه‌های فرهنگی مانند مساجد ارتباط برقرار کرده‌ایم و خواسته‌های مردم را مستقیما می‌شنویم و در راستای تحقق بخشیدن به آن‌ها نیز تیمی را به صورت تخصصی به کار گرفته‌ایم که بحث امکان سنجی و نیازسنجی را در قالب یک کتابچه کاملا علمی استخراج و برنامه‌های سالیانه‌ خود را بر اساس آن و با توجه به اولویت‌ها و نیاز‌های محله‌ای تنظیم کرده‌ایم که هم بتوانیم توسعه عمرانی شهری را به صورت یکپارچه و عدالت محور اجرا کنیم و نیز دیگر شاهد تفاوتی بین بالا شهر و پایین شهر نباشیم. در حال حاضر توزیع خدمات و امکانات مانند نصب المان‌ها، توجه به فضاهای سبز و اماکن تفریحی به نحوی است که بنده امروز به جرات می‌توانم بگویم بهترین پارک احداث شده با بالاترین کیفیت مصالح را در جنوب شهر دامغان می‌بینیم.

دسترسی مردم به مسئولین و ارتباط مسئولین با مردم مدیریت شهری را ساده کرده است
از سوی دیگر به علت کوچک بودن فضای شهری و دسترسی آسان مردم به مسئولین و در ارتباط بودن آن‌ها موجب شده است مدیریت شهری به سادگی صورت بگیرد و همچنین نیرو‌های دغدغه‌مند شهرداری با مراجعه حضوری درب منازل همان فعالیت‌های شورای محله را به اجرا درآوردند که تا حدی رضایت نسبی شهروندان را نیز به همراه داشته است و به همین علت ضرورت حضور شورای محله چندان مشاهده نمی‌شود. در نتیجه ما برنامه‌های راهبردی خود را با استفاده ازبررسی نیازسنجی عموم مردم تهیه و تنظیم می‌نمائیم.

شیرابه و پسماندها اثرات زیست محیطی بسیار مخربی را برجای میگذارند به نحوی که زمین‌هایی که در معرض شیرابه‌ها و پسماند‌ها قرار گرفته باشند‌ گاها تا دهه‌ها بایر باقی می‌مانند؛ برای مدیریت پسماند از این منظر چه اهداف و برنامه‌هایی در این زمینه اتخاذ کرده‌اید؟
همانطور که مستحضرید این مشکلی است که در سراسر کشور به عنوان یک نقیصه وجود دارد و متاسفانه به شهرهای زیادی نیز آسیب‌های جدی وارد آورده است. بیشترین آسیب نیز متوجه شهر‌های شمالی حاشیه دریا‌ است که به نوعی سطح آب‌های زیرزمینی‌ آن‌ها بالا است.
خوشبختانه دامغان در زمره شهر‌هایی است که سطح آب‌های زیرزمینی آن پائین است و ما با این مشکل روبه‌رو نیستیم. اما در مدیریت پسماند شهر دامغان همچون سالیان گذشته دفن زباله‌ها در کانال‌های عمیق صورت می‌گیرد که باعث نفوذ شیرابه‌ها به لایه‌های زیرین می‌شود و مشکلات متعددی را به همراه خواهد داشت. به همین منظور ما مدت زمان طولانی را به دنبال فضا و زمین جدید سپری کرده‌ایم تا علاوه بر رعایت استانداردها توانایی جمع‌آوری شیرابه‌ها را از طریق ایزوله کردن بستر زمین و هدایت به سمت شبکه فاضلاب را داشته باشد و به همین منظور ما با یاری جستن از نظرات سازنده مشاورین خبره در این زمینه و دریافت استعلام‌های لازم از ادارات زیربط در پی محصور کردن زمین مدنظر هستیم. شایان ذکر است که زمینی در نزدیکی تصفیه خانه شهر دامغان پیش بینی شده است تا شیرابه‌های ناشی از دفع زباله‌ها با استفاده از شبکه‌ها و راه‌های تعیین شده به سمت شبکه فاضلاب هدایت شود.

مردم برای حفظ بهداشت فردی و عمومی خودشان همکاری کنند 
باید بدانیم که موضوع پسماند و شیرابه علاوه بر مدیریت و سازماندهی توسط شهرداری بخش دیگری را هم شامل می‌شود که همان فرهنگ‌سازی عمومی مردم است. این نکته مهمی است که تفکیک زباله‌ها در مبدا انجام شده و راس زمان اعلامی توسط مسئولین پسماند شهرداری؛ از مبدا خارج شوند و درون مخازن زباله قرار گیرند. چرا که رعایت سلسله مراتب این امر باعث می‌شود جمع‌آوری تمامی زباله‌های سطح شهر در شب صورت گرفته و در طول روز مخزن‌ها خالی از زباله بوده و هیچگونه شیرابه‌ای خارج نشود. علاوه بر آن اکثر افرادی که شغلی ندارند و برای امرار معاش به تفکیک زباله‌ها پناه می‌برند ضمن مواجهه با مخازن خالی دست از این کار بیهوده برداشته و به سمت کارهایی مفیدی که در توانشان هست می‌روند. بنابراین بخش اعظمی از خطرات زیست محیطی وخیمی که ناشی از پسماندها بود با همراهی فرهنگی مردم کنترل خواهد شد.
متاسفانه علیرغم تمامی تبلیغات‌های صورت گرفته هیچگونه ضمانت اجرایی برای عامه مردم وجود ندارد و بعضا این امر مهم زیست محیطی دستخوش سلایق و فراموشی‌ها و سهل‌انگاری‌ها می‌شود که تبعات آن جاری شدن شیرابه ها از مخازن و زیاد شدن حیوانات جونده در سطح شهر و به دنبال آن شاهد رواج بیماری‌های متعدد خواهیم بود.

علی‌رغم تمام تبلیغات‌های صورت گرفته، مردم همکاری نمی‌کنند
باید در نظر داشت اگر همه آحاد یک جامعه به مسائل بهداشتی توجه خاص داشته باشند آن طرح با پیروزی خاتمه می‌یابد اما چنانچه قرار باشد مردم فقط از شهرداری و سایر ارگان‌ها مطالبه داشته باشند و خودشان را درمسیر حمایت قرار ندهند تامین مطالبات آن‌ها سخت شده و هزینه بالایی خواهد داشت، لذا تقاضای بنده از مردم این است که برای حفظ بهداشت خود و محیط زندگی فردی و عمومی خود توجه بیشتری را بر این موضوع اختصاص دهند.

اگر بخواهید یک انتقاد از عملکرد شش ساله خود بکنید چه می‌گویید؟
بنده به عنوان شهردار انتقادهای زیزادی به خود دارم و در واقع بیشتر اوقات خود را مواخذه می‌کنم که فرصت خدمت برای مردم و کشور را که یک موهبت الهی است را از دست ندهم. بار‌ها شده است که به خودم یادآوری کرده‌ام زمان بسیار سریع سپری می‌شود و کارهای نیمه تمام بسیاری هنوز باقی مانده است. اگر انتقادی هم به خود داشته باشم در راستای این است که تلاشم را در جهت استفاده بیشتر از این موهبت الهی بیشتر کرده و عملکرد بهتری نیز در حوزه کاری خود داشته باشم.

هفته‌نامه سمنان امروز برای ایشان و تمامی مدیران آرزوی موفقیت می‌کند.

Back to Top

Template Design:Dima Group