هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

حسینی شاهرودی 3

سیدحسن حسینی شاهرودی در گفتگو با سمنان امروز:
تغییر کاربری اراضی؛ ناشی از عدم اراده مسئولین برای اجرای قانون است

نماینده مردم شریف شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، این هفته به پرسش خبرنگار سمنان امروز درباره وضعیت تغییر کاربری اراضی پاسخ گفته است. متن پاسخ حسینی شاهرودی را در ادامه می‌خوانید: پاسخ داده‌است:

قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، یک قانون قدیمی و متقن است. اتفاقاتی که متأسفانه در جامعه امروز و به ویژه در شهرستان‌های شمالی که اراضی مطلوب و حاصلخیزی دارند، افتاده است، ناشی از فقد قانون یا معیوب بودن آن نیست بلکه ناشی از عدم اجرای درست قانون و عدم اراده مسئولین یک منطقه یا شهرستان برای اجرای قانون بوده است.


البته قانون یک سری محدودیت‌ها و مشکلات را برای کشاورزان و باغداران به وجود آورده بود که ما در قانون پنج‌ساله ششم اشکالات موجود را اصلاح کردیم و به کشاورزان اجازه دادیم که نسبت به حصارکشی فنس‌گونه زمین‌های خود اقدام کنند. البته دیوارکشی اراضی مانع قانونی دارد و باید زمین کشاورزی از پشت فنس‌ها قابل رویت باشد. نقص‌های پیشین در قانون باعث می‌شد که عبور حیوانات از اراضی کشاورزی یا ورود افراد متفرقه به زمین‌ها، خساراتی را به باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی وارد کند و با اصلاحات صورت‌گرفته تا حدودی مشکل کشاورزان حل شده است.
برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی قانون روشن است. 
در محدوده‌هایی که زمین‌های بایری وجود داشته باشد؛ امکان کشاورزی وجود نداشته باشد؛ ضرورتی برای توسعه شهر یا روستا احساس شود و یا توسعه صنایع تبدیلی ضرورت داشته باشد، قانونگذار پیش‌بینی‌های لازم را صورت داده و کمیسیونی در مراکز استان‌ها برای تصمیم‌گیری در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی در شرایط خاص و استثنایی وجود دارد.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group