هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

ابنوش واتر Small

جانشین سابق قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در گفتگو با سمنان امروز:

برخی، در رساندن اطلاعات به مسئولان خباثت  می‌کنند

سردار سالار آبنوش: اگر مشغله‌های کاری آقای استاندار اجازه دهد و ایشان در برخی از یادواره‌ها، در جمع مردم حضور پیدا کنند و مردم هم ایشان را از نزدیک ببینند، از ایشان روحیه بگیرند و با ایشان احساس همدلی کنند، شاید این سوءتفاهم‌ها نیز ان‌شاء‌الله برطرف شود.

در حاشیه برگزاری یادواره شهدای روستای دلازیان، فرصتی دست داد تا با سردار سالار آبنوش، جانشین سابق قرارگاه خاتم‌الانبیاء به گفتگو بنشینیم. آن‌چه در پی می‌آید حاصل گفتگوی ماست.

 

استاندار محترم سمنان، جناب آقای دکتر خباز اخیرا در گفتگو با یکی از روزنامه‌ها اعلام کرده‌اند که 200 یادواره شهدا در استان سمنان با هدف تخریب دولت برگزار شده است. اگر برای برگزاری هر یادواره دست‌کم ده نفر فعالیت کرده باشند، با استناد به سخن آقای خباز دست‌کم 2 هزار نفر در استان به طور سازمان‌یافته علیه دولت فعالیت می‌کنند! از دیدگاه شما این نظر چقدر به واقعیت نزدیک است؟ چرا این تصور وجود دارد که یادواره‌های شهدا در تقابل با دولت برگزار می‌شوند؟
من اعتقاد ندارم که نظر همه دولتی‌ها این‌گونه باشد. بحمدالله در بدنه دولت، افراد انقلابی، دلسوز، پای‌کار نظام و ولایی فراوانی حضور دارند. مقدمه بصیرت، داشتن اطلاعات است و متأسفانه برخی در رساندن اطلاعات به مسئولان خباثت می‌کنند. من کم‌تر توفیق داشته‌ام که خدمت آقای خباز باشم و از همین طریق هم به ایشان به عنوان استاندار محترم سمنان خداقوت می‌گویم.اما من به ایشان عرض می‌کنم که جناب آقای خباز! قطعا این‌چنین نیست که شما فرموده‌اید.
یادواره‌های شهدا با پیام‌های معنوی مشخص و به صورت خودجوش و مردمی برگزار می‌شود اما اجازه دهید که مردم خواسته‌های خود را در این یادواره‌ها مطرح کنند. شما و دیگر مسئولان نیز بیایید و در حد توان به مردم پاسخ بدهید. ممکن است مثلا در یادواره‌ای این پرسش مطرح شود که:«چرا با متخلفین به طور جدی برخورد نمی‌شود؟»
این پرسش، تخریب دولت است؟ دوستان نباید این پرسش‌ها را به تخریب تعبیر کنند. اتفاقا طرح این مسائل به نفع دولت و نظام است. همه باید بدانند که متخلفان و کسانی که به قصد تخریب چهره نظام فعالیت می‌کنند عده قلیلی هستند. لذا من فکر می‌کنم خبرهای نادرستی به آقای استاندار رسانده‌اند که ایشان این عبارت را بیان کرده‌اند.اگر مشغله‌های کاری آقای استاندار اجازه دهد و ایشان در برخی از یادواره‌ها، در جمع مردم حضور پیدا کنند و مردم هم ایشان را از نزدیک ببینند، از ایشان روحیه بگیرند و با ایشان احساس همدلی کنند، شاید این سوءتفاهم‌ها نیز ان‌شاء‌الله برطرف شود.

شهادت؛ میوه چهارفصل...

دیدگاه شما درباره شهدای دهه هفتادی مدافع حرم چیست؟
شهادت میوه‌ای است که منحصر به یک فصل نیست و در تمام فصول به کسانی بهره می‌‌بخشد. شهادت، نه تسلیم سنوات شده و نه تسلیم تاریخ. شهادت حضرت سیدالشهدا(ع) واقعیت‌هایی را آشکار کرد و به همین سبب آثار خون سیدالشهداء(ع) تداوم دارد. در دهه نخست انقلاب ما جوان بودیم و شهادت، دوستانمان را که بسیار جوان بودند گلچین کرد.
شهدای دهه هفتادی مدافع حرم، همسن بسیاری از شهدای دفاع مقدس هستند. آن‌ها از همان تبار و از همان طیف هستند و همان وظیفه و تکلیفی که شهدای دفاع مقدس به انجام رساندند را بر دوش داشتند. اگر ما توان حذف عنصر زمان را داشتیم می‌دیدیم که همه شهدا یکی هستند و در یک مکان و آن هم کربلاست.

چه بر سر شما آمده است؟

اگر شهدا امروز با جسم ظاهرشان به جامعه ما برگردند، آیا این جامعه را بجا خواهند آورد؟
پاسخ به این پرسش دشوار است و شرمندگی پاسخ آن در وهله اول متوجه من است. شهید آوینی می‌گوید ما فکر کرده‌ایم که شهدا رفته‌اند و ما مانده‌ایم؛ حال آن که آن‌ها هستند و ما رفته‌ایم. اگر شهدا الان با جسم ظاهر به جامعه برگردند به حال ما گریه می‌کنند که «چه به سر شما آمده است؟ چرا این‌گونه رفتار می‌کنید؟ چه بر شما رفته است؟»این یک حقیقت است اما ما باید در کنار یکدیگر تلخی‌ها را تحمل کنیم. ما باید واقعیت‌هایی را که ممکن است با مذاقمان خوش نیاید تحمل کنیم و در جهت اصلاح آن گام برداریم.
متأسفانه گروه‌بازی‌ها و جناح‌بازی‌ها پوششی برای تخلف کردن شده و ارزش‌ها را به حاشیه کشانده است. باید از زیر بار این جناح‌بازی‌ها خارج شویم. باید انقلاب، ارزش‌ها، امام(ره) و رهبری را به درستی ببینیم.
من فکر می‌کنم اگر نگاه ما به ولایت باشد شرایطمان به گونه‌ای خواهد بود که اگر با شهدا مواجه شدیم، شرمنده آن‌ها نباشیم.

فکر می‌کنید چقدر به آرمان‌هایی که شهدا برای آن خون دادند دست یافته‌ایم؟
هدف انقلاب یک بیدارسازی جهانی بود که این مهم در حال انجام است. آرمان انقلاب وحدت امت و تقویت جبهه مقاومت بود که این مهم نیز در حال انجام است. این مسائل، در حوزه مدیریت مستقیم ولایت و رهبری تعریف می‌شود. اما آن بخش از انقلاب که مربوط به انتخاب‌های ما مردم است، آسیب دیده است. ماییم که نمایندگان مجلس و دولت را انتخاب می‌کنیم.

آرمان‌های کلان انقلاب در مسیر تحقق است


ما آرام آرام به سمت بلوغ فکری می‌رویم و هنوز به طور شایسته و بایسته به سطح مطلوبی از بصیرت نرسیده‌ایم. ما باید مردمی با اطلاع و مهذب باشیم. در مجموع آرمان‌های کلان انقلاب تحت مدیریت ولایت بحمدالله بسیار مطلوب‌تر از چیزی که فکر می‌کردیم محقق شده است. در این حوزه‌ها کسی نمی‌تواند بگوید که خون شهدا هدر رفته است.
انقلاب راه خود را می‌رود و آن بخش‌ها که به ما مربوط است قدری ضعیف است. امیدوارم ما مردمی که می‌خواهیم مجلس و دولت انتخاب کنیم با بصیرت‌تر رفتار کنیم و افراد انقلابی را انتخاب کنیم.

::محسن حسن زاده

Back to Top

Template Design:Dima Group