هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

حافظی واترمارک Small

رئیس شورای اسلامی روستای اروانه در گفتگو با سمنان امروز:

کم‌آبی در اروانه بیداد می‌کند
حجت‌الله حافظی: 70 درصد از بافت روستا را بافت قدیمی و فرسوده تشکیل می‌دهد و 30 درصد از بناها نیز طی چند سال اخیر ساخته شده است؛ بنابراین بسیاری از بناها در اروانه در برابر زلزله مقاوم نیستند‌.

در ادامه گفتگو با مدیران شهری و روستایی، این‌بار به سراغ حجت‌الله حافظی، رئیس شورای اسلامی روستای اروانه رفته‌ایم. حافظی در گفتگویی که در پی می‌آید اعلام کرده است که هفتاد درصد از بناهای روستای اروانه فرسوده‌اند و بنابراین در برابر زلزله مقاوم نیستند.

او مشکل کم‌آبی را یکی از مهم‌ترین مشکلات این روستا می‌داند. حافظی در این گفتگو نامطلوب بودن وضعیت آسفالت معابر به دلیل حفاری برخی از شرکت‌ها را نیز معضلی برای اروانه برشمرده است. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.


مطلع شدیم که شورای اسلامی روستای اروانه قصد دارد نسبت به اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای در بیش از 40 هکتار از اراضی کشاورزی این روستا اقدام کند. این طرح چقدر هزینه دارد و اکنون در چه مرحله‌ای است؟
با آغاز دوره چهارم شورای روستا، مسئولین جهاد کشاورزی شهرستان سرخه به ما پیشنهاد دادند که به جای آبیاری غرقابی در 41 هکتار از زمین‌های کشاورزی روستا، از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنیم. آن‌ها سپس موضوع تجمیع اراضی را مطرح کردند که این امر دشوار بود و میسر نشد. نقشه‌برداری از اراضی کشاورزی، اقدام اولیه‌ای بود که باید به انجام می‌رسید.
برای این منظور بالغ بر 300 میلیون‌ریال هزینه کردیم و با مشارکت مردم بسترها را برای اجرای این طرح آماده کرده‌ایم. حتی پیمانکار طرح نیز انتخاب شده است. هزینه اجرای این طرح در هر هکتار 19 تا 20 میلیون تومان برآورد شده است. طبق آخرین مذاکرات ما با مسئولان اداره جهاد کشاورزی شهرستان سرخه، مقرر شده است که ما با همیاری مردم این طرح را اجرا کنیم.
پیش‌تر مسئولان اداره مذکور گفته بودند که دولت حاضر است 10 میلیون تومان به ازای هر هکتار اختصاص دهد اما تأمین مابقی اعتبارات لازم برای اجرای طرح در وسع کشاورزان اروانه نیست. ما نشست‌هایی با مسئولان استان و استاندار سمنان خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم با تأمین اعتبارات لازم، اجرای این طرح را در سال جاری آغاز کنیم.

چندسالی است که شوراهای شهر و روستا در حوزه‌های فرهنگی نیز ورود پیدا کرده‌اند. شما در اروانه چه برنامه‌هایی را در حوزه‌های فرهنگی طرح‌ریزی کرده‌اید؟
شورای اسلامی روستای اروانه ارتباط خوبی با بسیج دارد و غالب برنامه‌های فرهنگی ما مشترک است. کارگروهی متشکل از اعضای شورا و اعضای بسیج در روستای اروانه وجود دارد که برنامه‌های فرهنگی را طرح‌‌ریزی و اجرا می‌کند. ما برنامه‌های مختلفی را تدوین کرده‌ایم که در فرصت مناسب آن‌ها را اعلام خواهیم کرد.

هفتاد درصد از بناهای اروانه فرسوده‌اند

بناهای فرسوده در اروانه چند درصد از بناها را تشکیل می‌دهد و به نظر شما غالب بناها در برابر چند ریشتر زلزله مقاوم هستند؟
من در ابتدا به افرادی که در زلزله کرمانشاه عزیزانشان را از دست داده‌اند تسلیت عرض می‌کنم. اما من فکر می‌کنم 70 درصد از بافت روستا را بافت قدیمی و فرسوده تشکیل می‌دهد و 30 درصد از بناها نیز طی چند سال اخیر ساخته شده است. اکثر بناهای اروانه در برابر یک زلزله 6 ریشتری بسیار آسیب‌پذیرند. من امیدوارم که مسئولان و به ویژه مسئولان بنیاد مسکن برای ایمن‌سازی بناها وارد عمل شوند.
در حال حاضر برخی از مردم به صورت انفرادی وام می‌گیرند و نسبت به ساخت و ساز در روستا اقدام می‌کنند. خوشبختانه مسائل ایمنی در واحدهایی که طی چندسال اخیر احداث شده‌اند، رعایت شده است.

آیا شورای روستای اروانه به مردم کمک خواهد کرد تا منازل مسکونی خود را در برابر حوادث بیمه کنند؟
ما اقدامات اولیه را در این خصوص به انجام رسانده‌ایم. من البته آمار دقیقی در این خصوص ندارم اما این آمار چشمگیر نیست. ما توصیه کرده‌ایم که مردم حتما ساختمان‌های خود را بیمه کنند.

کم‌آبی در اروانه بیداد می‌کند

منابع روستاها در برخی موارد، محدودتر از منابع شهری است. برای صرفه‌جویی در منابع روستای اروانه چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟
ما در آغاز دوره پنجم شورای روستا، اولویت‌های اروانه را تعیین کردیم. مسأله نخست اروانه، آب است. ما برای مدیریت منابع آبی خود چه در حوزه شرب و چه در حوزه کشاورزی تا حد توان سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و کوشیده‌ایم سطح ذخیره آب را در حد قابل قبولی نگه‌داریم اما همچنان کم‌آبی در اروانه بیداد می‌کند. ما توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز نیز به روستائیان داشته‌ایم.
ما مسائلی را که ادارات ذیربط در حوزه صرفه‌جویی به ما گوشزد می‌کنند، به مردم منتقل می‌کنیم و از این منظر کمک‌حال ادارات هستیم. ما در اجرای طرح‌های خود نیز از اهل فن و متخصصان بهره می‌گیریم تا منابع‌مان به صورت بهینه مصرف شود.

 

استفاده از دانش روز نیز مسأله‌ای است که در مدیریت شهری و روستایی بر آن تأکید می‌شود. آیا شما در راهبری طرح‌ها و پروژه‌های خود از اندیشمندان استان کمک می‌گیرید؟
ما قطعا از ظرفیت متخصصان استان بهره می‌گیریم و از داشته‌های خودمان، یعنی نیروهایی که در حوزه‌های مختلف دارای تخصص و تجربه هستند در قالب کارگروهی استفاده می‌کنیم. حدود دو سال است که ما این رویه را در پیش گرفته‌ایم و نتیجه آن را نیز در حوزه‌هایی همچون کشاورزی شاهد بوده‌ایم. اگر دولت محترم همتی بکند و منابع مالی طرح اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای را تأمین کند، این طرح می‌تواند با همیاری بخشدار و فرماندار سرخه اجرا شود. با این حساب علاوه بر صرفه‌جویی‌های مالی، در واقع از دانش روز بهره گرفته شده است.

 

نامطلوب بودن وضعیت آسفالت معابر به دلیل حفاری شرکت‌های خدماتی

 

در حال حاضر با چه مشکلاتی دست به گریبان هستید؟
مهم‌ترین مشکل ما کم‌آبی است. دومین مشکل ما نامطلوب بودن فضاسازی روستاست. در سال 86 بنیاد مسکن یک طرح کالبدی به ما ارائه کرد که در روستا اجرا شد و پس از آن به رغم پیگیری‌های صورت‌گرفته، هیچ خدمتی از این دست به روستای ما ارائه نشده است. نامطلوب بودن وضعیت آسفالت معابر به دلیل حفاری‌های صورت‌گرفته و نبود سرویس برای روستا در تناسب با جمعیت اروانه از دیگر مشکلات ماست.
ما مسأله سرویس را نیز پیگیری کرده‌ایم اما به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم. معضل اشتغال از دیگر معضلات روستاست. ما بسیار تلاش کردیم تا بتوانیم نسبت به اشتغالزایی در روستا اقدام کنیم تا دست کم 30 جوان را در روستا نگهداریم. نبود شغل مناسب و پایدار، مشکلی است که تقریبا همه روستاها با آن دست به گریبان هستند. این معضل دلیل اصلی مهاجرت روستائیان به شهر است.

 

کمبود فضاهای ورزشی از جمله مشکلات روستاست
در حوزه ورزش نیز قدم‌هایی برداشته شده و خانه ورزش در روستا ایجاد شده است اما همچنان کمبود فضاهای ورزشی از مشکلات روستا به شمار می‌رود. ما این مشکل را به صورت مکتوب به مسئولان ارائه کرده‌ایم و اگر اتفاق مثبتی در این حوزه بیفتد، اوقات فراغت جوانان ما به ورزش خواهد گذشت.

برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم.
من هم برای شما و همکارانتان آرزوی توفیق دارم.
امیدوارم با حمایت‌های مسئولان استان و نیز مسئولان شهرستان سرخه مشکلات اروانه هر چه سریعتر مرتفع شود.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group