هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

عربی Small

رئیس شورای شهر سرخه در گفتگو با سمنان امروز:

در حوزه های گردشگری، ورزشی و هنری برنامه های ویژه ای داریم

سمنان امروز- پس از گفتگو با مدیران شهری سمنان، گرمسار، شاهرود و دامغان، این بار به سراغ رئیس شورای اسلامی شهر سرخه رفته ایم. عربی در این گفتگو برخی از رویکردهای کلی مدیریت شهری در سرخه را تبیین می کند. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می کنیم.

 

 

اصلاح ساختاری در منابع انسانی شهرداری‌ها با وجود هزینه‌های اجتماعی احتمالی آن امری ضروری است؛ آیا شورای شهر سرخه در این ارتباط برنامه‌ای دارد؟
منابع انسانی، رکن اساسی هر تشکیلاتی است و بی‌تردید اگر شهرداری‌ها واجد نیروی انسانی کارآمد نباشند، راه به جایی نمی‌برند. از این جهت لازم است به موضوع منابع انسانی به طور ویژه توجه شود. مسأله‌ای که شهرداری‌ها و به طور خاص شهرداری سرخه با آن مواجه هستند، محدودیت در منابع مالی و کاهش چشم‌گیر درآمدهای اساسی شهرداری است.
با توجه به قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، درآمدهای شهرداری سرخه در سال جدید به طور چشم‌گیری کاهش یافته است. با توجه به پایین بودن درآمدهای شهرداری سرخه، هزینه‌های مربوط به نیروی انسانی صرفا به واسطه چابکی ساختار و عملکرد مطلوب نیروها پوشش داده می‌شود. از طرفی با توجه به این که چندین‌نفر از نیروهای اساسی شهرداری در این دوره بازنشسته می‌شوند، ما در آینده نزدیک با مشکل نیرو مواجه خواهیم شد.
در این راستا ما مذاکراتی را با مقامات استانداری داشته‌ایم. با توجه به پیگیری‌های صورت‌گرفته و اعلام وزارت کشور و استانداری سمنان، تا پایان سال، استخدام چند نیرو برای شهرداری سرخه درنظر گرفته شده است. ما امیدواریم که شهرداری سرخه در بخش نیروی انسانی به اهداف خود برسد. با وجود هزینه‌های بالایی که نیروی انسانی برای یک تشکیلات دارد، نمی‌توان منکر شد که نیروی انسانی بخش اساسی هر تشکیلاتی است.

 

شوراهای شهر کمیسیون‌های تخصصی مختلفی با کارویژه‌های مختلفی دارند. برای کارآمدتر کردن این کمیسیون‌ها در شورای شهر سرخه چه تدابیری اندیشیده‌اید؟
ما در شورا پنج کمیسیون تخصصی داریم و به تازگی از طرق مختلف اعلام کرده‌ایم که این کمیسیون‌ها عضو می‌پذیرند. افرادی که به زمینه‌های تخصصی این کمیسیون علاقه‌مندند، در این زمینه‌ها تحصیل کرده‌اند و به شهر و مردمشان عشق می‌ورزند می‌توانند برای حضور در این کمیسیون‌ها ثبت‌نام کنند. این مسأله به کارآمدتر شدن کمیسیون‌ها کمک می‌کند.

 

تشکیل کمیته هایی برای انجام فعالیت تخصصی در حوزه های مختلف

 

آیا دورنمایی از مهم‌ترین راهبردهایی که طی چهارسال آینده در حوزه‌های هنری، ورزشی و گردشگری اتخاذ خواهید کرد، دارید؟
گستردگی کار در شورای شهر به حدی زیاداست که باید راهبردهای ویژه‌ای در هر بخش تدوین شود. یکی از اقدامات ما، تشکیل کمیسیون‌ها و کمیته‌هایی برای انجام فعالیت تخصصی در حوزه‌های هنری، ورزشی و گردشگری است. ما در این سه حوزه برنامه و هدف داریم. ان‌شاءالله با تشکیل بیش‌تر جلسات کمیسیون‌های مختلف، بیش‌تر در این سه حوزه کار می‌کنیم.
در حال حاضر چند اقدام را دنبال می‌کنیم. در حوزه ورزشی تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کرده‌ایم و ان‌شاءالله در آینده نزدیک یک زمین ورزشی با چمن مصنوعی را برای نخستین‌بار در سرخه احداث می‌کنیم. در بخش‌های هنری، ورزشی و گردشگری نیز برنامه‌های ویژه‌ای داریم که در حال طرح‌ریزی مقدمات آن هستیم و جزئیات آن را در فرصت‌های آتی بیان خواهم کرد.
مجموعا ما بی‌تردید در این حوزه‌ها با برنامه حرکت می‌کنیم و ان‌شاءالله خروجی خوبی داشته باشیم.

 

مطالبات شهرداری سرخه از نهادهای مختلف، جزئی است

 

میزان بدهی شهرداری سرخه به پیمانکاران و سازمان‌های مختلف چقدر است؟ میزان طلب‌های شهرداری سرخه از سازمان‌های مختلف چه میزان است؟ چه برنامه‌ای برای تسویه کردن بدهی‌ها و وصول ساختارمند طلب‌های شهرداری دارید؟
طلب‌های شهرداری سرخه زیاد نیست و بدهی این نهاد به نسبت طلب‌های آن قابل مقایسه نیست. ما وصول مطالبات جزئی شهرداری را از طریق واحدهای حقوقی شورا و شهرداری پیگیری می‌کنیم. بدهی ما نیز بیش از یک میلیارد تومان است که تلاش می‌کنیم این رقم بیش‌تر نشود.

 

آیا شورای اسلامی شهر سرخه اقداماتی را در جهت بسط و ترویج سنت‌های حسنه دینی طرح‌ریزی کرده است؟
در کشور اسلامی ما، شوراهای شهر پسوند اسلامی دارند. در استان و منطقه ما جمعیت غالب، مسلمان و شیعه هستند؛ بالطبع اعضای شوراهای شهر سرخه نیز همگی مسلمان هستند و ما بی‌تردید در راستای ترویج فرهنگ‌های اسلامی کمک‌هایی چه به لحاظ مادی و چه به لحاظ معنوی خواهیم داشت. در حوزه المان‌های شهری، تابلوها و دیگر مباحث شهرسازی، مسأله اسلامیت را مدنظر داریم.
تلاش ما این است که برنامه‌های ما با اسلام منافاتی نداشته باشد و جمهوریت و اسلامیت به عنوان دو رکن اساسی شوراها مورد توجه قرار بگیرد.

 

آیا با صداوسیمای مرکز استان برای پوشش برنامه‌های کلان خود و آگاهی‌بخشی به شهروندان تعامل ساختارمندی خواهید داشت؟
واقعیت این است که در سال‌های اخیر، با سیاست‌های جدیدی که صدا وسیما در پیش گرفته، خبرنگار مستقلی که متعلق به مجموعه صداوسیما باشد وجود ندارد. هر شهرستان خبرنگارهای افتخاری پرشماری دارد که از نهادهای مختلف از جمله شهرداری و فرمانداری کمک می‌گیرند. 
به هر حال به سادگی خبری روی آنتن صدا و سیما نمی‌رود. ما البته در جشنواره‌های مختلف تعاملاتی با صداوسیما داشته‌ایم.

 

در آینده نزدیک دیداری با مسئولان صدا و سیما خواهیم داشت
همچنین در مراسم‌های مختلف از صداوسیما به صورت کتبی و شفاهی دعوت می‌کنیم. در آینده نزدیک دیداری رسمی با مسئولان صداوسیمای استان خواهیم داشت و امیدواریم که این نشست در تشدید پوشش اخبار سرخه اثرگذار باشد.

 

به عنوان سخن آخر، اگر بخواهید یکی از مسئولان را مورد خطاب قرار دهید و یکی از مشکلات سرخه را عنوان کنید به چه مسأله‌ای اشاره خواهید کرد؟
سرخه البته در حوزه‌های مختلف مشکلات بسیاری دارد. اما مسأله تأمین زمین مسکونی و مشخص کردن محدوده مسکونی شهر، مسأله‌ای است که باید به آن توجه شود. این محدوده باید افزایش پیدا کند تا ان‌شاءالله مسأله کمبود زمین که یکی از دلایل مهاجرت است، مرتفع شود.

Back to Top

Template Design:Dima Group