هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

149140424507757800

احمدهمتی، نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه:

افراد رده سوم و چهارم به مجلس راه پیدا کرده‌اند

سمنان امروز- در آستانه فرارسیدن روز مجلس، این پرسش را پیش روی نماینده مردم شریف شهرستان‌های سمنان، سرخه و مهدیشهر قرار داده‌ایم که «مجلس دهم از دیدگاه شما چقدر جناحی عمل می‌کند؟ و سهم نمایندگان تهران در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به نسبت دیگر نمایندگان چقدر پررنگ‌تر است؟» پاسخ دکتر احمد همتی را می‌خوانید:

به نظر من مجلس شورای اسلامی هم به لحاظ دیدگاه‌های سیاسی و هم به لحاظ سهم تأثیرگذاری نمایندگان بر حسب حوزه‌های انتخابیه، متعادل است. مجلس ویژه حوزه‌های انتخابیه خاصی نیست. ممکن است برخی از مناطق دورافتاده نمایندگان فعالی داشته باشند و برخی از نمایندگان شهرهای بزرگ چندان فعال نباشند. موضوع تهران البته موضوع ویژه‌ای است.
ما در انتخابات اخیر، شاهد رد صلاحیت‌های بسیاری بودیم. زیاد شدن رد صلاحیت‌ها باعث شده است که افراد رده سوم و چهارم به مجلس راه پیدا کرده‌اند. این مسأله البته دوسویه است. هم کسانی که می‌خواهند کاندیدا شوند باید در آینده بسیاری از موارد را رعایت کنند و هم کسانی که در حوزه تأیید صلاحیت‌ها فعالیت می‌کنند نباید خیلی سخت‌گیری کنند.
اگر به آراء نمایندگان نیز توجه کنید می‌بینید که جناح‌بندی‌های سیاسی چندان در مجلس مطرح نیست بلکه بیش‌تر به مستدل بودن مسائل مطروحه توجه می‌شود. در موضوعات مختلف، در استدلال‌های موافقان و مخالفان تدقیق می‌شود و تصمیم‌ها بر همین مبنا اتخاذ می‌شود. اگر رأی‌گیری‌ها را در مجلس تحلیل کنید به همین نتیجه می‌رسید. به همین خاطر است که اکثر وزرای پیشنهادی، بیش از 200 رأی از مجموع آراء نمایندگان را کسب کردند.
این امر نشان می‌دهد که با وجود این که افراد با گرایش‌های مختلف سیاسی در مجلس حضور دارند اما اکثرا جناحی تصمیم نمی‌گیرند و این مسأله به سود کشور است.

Back to Top

Template Design:Dima Group