هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

11

احمد همتی در گفتگو با سمنان امروز:

پیگیر رفع  بی‌عدالتی‌های احتمالی در تعیین  بودجه استان سمنان خواهیم بود

در این شماره از ستون «با نمایندگان» پرسش‌هایی را در حوزه لایحه بودجه 97 و آخرین وضعیت رسیدگی به زلزله‌زدگان با نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در میان گذاشته‌ایم. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

 

ارزیابی اولیه شما از لایحه بودجه 97 چیست؟
با توجه به صحبت‌های چندماه اخیرِ ما با آقای دکتر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر اقتصاد جدید، به نظر می‌رسد که بودجه 97 نسبت به بودجه سایر سال‌ها تغییراتی اساسی دارد و به نظر می‌رسد که لایحه بودجه «علمی‌تر» و «واقع‌بینانه‌تر» از لوایح بودجه سال‌های گذشته نگارش شده است. تلاش شده است تا شاهد ردیف‌های بی‌رویه در بودجه نباشیم.

 

این که استان سمنان در زمینه تخصیص بودجه در جایگاه آخرین استان قرار گرفته است واکنش‌های منفی بسیاری در پی داشته است. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟
اعلام شده که بودجه استان پایین‌ترین بودجه در کشور است؟

 

بله. طبق اطلاعات منتشره در برخی از رسانه‌ها سمنان به لحاظ تخصیص بودجه، آخرین استان کشور است.
این مسأله باید در کمیسیون‌های ذیربط از جمله کمیسیون تلفیق و حتی در صحن مجلس مدنظر قرار بگیرد و اگر بی‌عدالتی رخ داده باشد ما قطعا پیگیر رفع آن خواهیم بود.

 

میزان یارانه نان در لایحه بودجه 97 به حدود یک‌سومِ رقم یارانه نان در بودجه 96 کاهش پیدا کرده است. ضمن آن که یارانه نقدی نان به کلی حذف شده است؛ این مسأله خانواده‌ها را دچار مشکل نمی‌کند؟
بر اساس سیاست‌های دولت، قرار بوده که یارانه دهک‌های بالا که چندان نیازی به این مبلغ ندارند، حذف شود. مجلس نهم نیز مصوبه‌ای به همین مضمون داشته است.

 

آخرین ارزیابی‌های شما از وضعیت رسیدگی دولت به وضعیت زلزله‌زدگان چیست؟
اخباری که از طریق رسانه‌های عمومی و جلسات تخصصی به ما رسیده حاکی از شرایط نسبتا مطلوب خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان است هرچند لازم است با توجه به سرمای هوا تلاش مضاعفی در این راستا صورت بگیرد. البته در مجموع سرعت خدمات‌رسانی و امدادرسانی به مصدومین و مجروحین مطلوب است. روز دوشنبه برای نخستین‌بار همایشی برای پیشگیری از سوانح و حوادث برگزار شد.
ما در این همایش از عزیزانی که امدادرسانی مطلوبی به حادثه‌دیدگان داشتند تقدیر کردیم.

 

وضعیت استحکام بیمارستان‌های کشور و ابنیه سمنان در برابر زلزله را چگونه می‌بینید؟
آمارهایی که درباره میزان مستحکم بودن ساختمان بیمارستان‌های کشور در مقابل زلزله داریم، مطلوب نیست. 60 تا 70 درصد از بیمارستان‌های کشور در برابر زلزله مقاوم نیستند. البته قائم مقام وزیر بهداشت اعلام کرده است که در طی دو تا سه سال آینده روند مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها سرعت بگیرد. دیگر ساختمان‌های کشور نیز همین وضعیت را دارد و سمنان نیز از این وضعیت نامطلوب مستثنی نیست.

Back to Top

Template Design:Dima Group