هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

کویر

نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در گفتگو با سمنان امروز:

به هیچ‌یک از ظرفیت‌های کویر سمنان توجه نکرده‌ایم

سمنان امروز در گفتگو با نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی به مسأله نقد یکی از نمایندگان مجلس به نقصان در دستورکارهای مجلس و ظرفیت‌های کویر سمنان پرداخته است. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

 

برخی از نمایندگان مجلس، نسبت به دستور کارهای مجلس انتقاد دارند. آن‌ها می‌گویند به جای آن که در مجلس به مسأله فسادهای نهادینه‌شده در ساختارهای دولتی، رانت‌های غیرشرعی و غیرقانونی و ربای بانکی پرداخته شود، مثلا قانون منع حمل ساطور در دستور کار قرار می‌گیرد! چرا به اعتقاد برخی از نمایندگان، این مسائل در مجلس ما فراموش می‌شوند؟
متأسفانه بعضی از نمایندگان به جای منطقی سخن گفتن، احساسی و منفعت‌طلبانه سخن می‌گویند. ما اصلاح نظام بانکی را در دستور کار داریم و مصوباتی نیز درباره اقدامات ضروری در راستای «شفاف‌سازی» وجود دارد. مصوب شده است که فیش حقوقی مدیران، کلیه قراردادها و مسائل مربوط به واردات و صادرات به صورت آنلاین قابل رویت باشد، بخشی از این امور در حال حاضر در حال انجام است.
ما درباره قاچاق و فساد هم مصوباتی داریم و هم اقدامات نظارتی خود را دنبال می‌کنیم. چاقو و ساطور هم بالاخره مهم‌ترین ابزارهایی هستند که در کشور ما برای قتل بکار می‌روند. به همین خاطر است که این مسأله در مجلس مورد بحث قرار می‌گیرد. برای کاهش قتل‌ها باید ممنوعیتی برای حمل این ابزارها وجود داشته باشد. نمی‌توان از کنار این مسأله به سادگی رد شد.
به طور کلی ممکن است مسأله‌ای بسیار مهم یا مسأله‌ای دسته چندم در دستور کار مجلس قرار بگیرد. ما امیدواریم که انگیزه‌های شخصی در بیان این سخنان توسط نمایندگان وجود نداشته نباشد. مورد مذکور جزو موارد نادری بوده که در مجلس مورد بررسی قرار گرفته است. 
ما در مجلس برنامه ششم را مورد بررسی قرار دادیم. این برنامه در حال مواجه شدن با چالش بود.
بررسی این برنامه یکسال در مجلس دهم به تعویق افتاده بود

.

غفلت از گردشگری مبتنی بر ظرفیت‌های کویر

 

جناب همتی! ما در سمنان چقدر از ظرفیت‌های کویر برای توسعه گردشگری استفاده کرده‌ایم؟
کویر جاذبه‌های بسیار زیادی دارد. زیستگاه‌های ویژه و جانورانی که در کویر زندگی می‌کنند نیز قابل توجه هستند. به ظرفیت‌های کویر برای رصدهای نجومی نیز چنان که باید و شاید توجه نشده است. ورزش‌ها و مسابقاتی که امکان انجام آن‌ها در کویر وجود دارد نیز حائز اهمیت هستند. رونق دادن به این ورزش‌ها می‌تواند به رونق گردشگری منجر شود. متأسفانه از هیچ‌یک از ظرفیت‌های کویر سمنان استفاده نشده است.
فارغ از ظرفیت‌های گردشگری، به سایر ظرفیت‌های محدوده سمنان نیز توجه نشده است. معادن ویژه‌ای در کویر وجود دارد و امکان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی نیز در کویر فراهم است.

 

چه کسی مسئول استفاده از این ظرفیت‌هاست؟
در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و در بخش‌های صنعتی نیز سازمان صنعت، معدن و تجارت باید اقداماتی را در این راستا صورت دهند. توجه به این ظرفیت‌ها البته در دستور کار هست اما هنوز استفاده‌ای از این ظرفیت‌ها نشده است.

 

ضرورت ایجاد یک پارک چندمنظوره ویژه بانوان

 

پیش‌تر اعلام شده بود که عملیات احداث پارک بانوان در سمنان آغاز خواهد شد. آیین کلنگ‌زنی احداث این پارک نیز چند سال قبل با حضور مسئولان برگزار شد اما این اتفاق هنوز رخ نداده است. چرا بانوان نباید یک پارک مناسب در سمنان داشته باشند؟ برخی می‌گویند حتی جانمایی پارک نیز به درستی انجام نشده است.
ما امیدواریم که کار شهردار جدید تثبیت شود و ایشان کار خود را آغاز کنند. ما این موضوع را به صورت مقدماتی برای ایشان مطرح کرده‌ایم و ان‌شاءالله پس از این نیز پیگیر آن خواهیم بود. لازم است یک پارک چندمنظوره به عنوان یک مرکز تفریحی و ورزشی با بازارچه‌هایی برای عرضه صنایع دستی خانگی ایجاد شود. 
چند ماه قبل چند نقطه برای احداث این پارک تعیین شده بود و شهردار باید یکی از این نقاط را انتخاب کند.

Back to Top

Template Design:Dima Group