هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

همتی

دکتر احمد همتی:

برقراری عدالت اقتصادی و سیاسی؛ مطالبه بحق مردم است

سمنان امروز- در این شماره از ستون «با نمایندگان» به موضوع اعتراض اخیر مردم به مسائل اقتصادی و سوءاستفاده برخی از عناصر فرصت‌طلب از این اعتراضات پرداخته‌ایم. متن این گفتگو را از نظر می‌گذرانید:

 

جناب دکتر همتی! چه باید کرد که اعتراضات بحق مردم در میان آشوب‌گری عده‌ای از فرصت‌طلبان گم نشود؟ چه باید کرد تا مردم پس از گذشت سی و چند سال از انقلاب، بتوانند به طور قانونی اعتراض کنند و عده‌ای فرصت‌طلب عرصه را بر آن‌ها تنگ نکنند؟
لازم است که تحلیل ما از وقایع «احساسی» چهل سال گذشته، جامع باشد. مردم بیش‌تر نگران تشدید مشکلات معیشتی و بیکاری هستند. اشتغال جوانان برای مردم مهم است و آن‌ها به دنبال عدالت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هستند. این‌ها خواسته‌های بحق مردم است. ما هم در نشست با مسئولان عالی‌رتبه کشوری و هم در صحن مجلس این مسائل را مطرح کرده‌ایم و جهت‌گیری مصوبات ما به همین سو بوده است.
بخشی از این مصوبات به مرحله اجرا رسیده‌اند و امیدواریم که از این پس نیز در همین مسیر گام برداشته شود.

 

آیا ممکن است که سازوکار قانونی مطمئنی برای اعتراض مردم ایجاد شود؟
بله، ما تلاش می‌کنیم تا در بودجه 97 در جهت عدالت اقتصادی حرکت کنیم؛ این مسأله‌ای است که در مورد برنامه ششم نیز مدنظر ما بود. وقتی از عدالت سیاسی سخن می‌گوییم به معنای آن است که مردم باید آزادی اظهارنظر داشته باشند. در این مسیر حرکت‌هایی صورت گرفته اما خواسته مردم این است که در این حرکت‌ها تسریع شود. در قوانین کشور راهکارهایی برای اظهارنظر وجود دارد که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد و اجرا شود.
یکی از مواردی که ما به طور مرتب در مواضع مختلف تذکر داده‌ایم همین است که نباید عده کمی با هر انگیزه‌ای سیاه‌نمایی کنند و ارکان نظام را مورد هدف قرار بدهند؛ ارکانی که با آراء مردم ایجاد شده‌اند. این عده کم، خود را از نظام می‌دانند. ما امیدواریم کسانی که خود را مدعی دفاع از نظام می‌دانند بیش از پیش به این مسائل توجه کنند.
مردم ما در این چهار دهه نشان داده‌اند که هوشیارند. حرکت‌های اخیر، حرکت‌هایی نیست که مردم عزیز کشور ما آن را به این شکلِ تخریبی بپذیرند. مطالبات مردم هم باید در چارچوب قانون دنبال شود.

Back to Top

Template Design:Dima Group