هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

فرماندار 2 Small

فرماندار سمنان در گفتگو با سمنان امروز مطرح کرد؛
اختصاص 35 درصد از اعتبارات متوازن شهرستان به آموزش و پرورش
سید عباس دانایی: در سال جاری 30 درصد از سهم سمنان از اعتبارات متوازن تخصیص یافته و در قالب اسناد خزانه در میان دستگاه‌های اجرایی استان توزیع شده‌است

سمنان امروز- سیدعباس دانایی، فرماندار سمنان در گفتگویی که در پی می‌آید ضمن اعلام میزان مصوبات تأیید و ردشده شورای اسلامی شهر سمنان، گریزی نیز به حوادث اخیر در ایران زده، برخی از پروژه‌های مهم شهرستان را برمی‌شمرد و در پایان آمار افراد شاغل در حوزه‌های صنعتی و تولیدی را اعلام می‌کند. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

 

شورای اسلامی شهر سمنان تا کنون چند مصوبه داشته و چه میزان از این مصوبات مورد تأیید هیأت تطبیق قرار گرفته‌است؟
به دلیل این که در بدو آغازبکار شورای پنجم، شهرداری به واسطه سرپرست اداره می‌شد، مصوبات شورای شهر تا به امروز بیش‌تر مربوط به نیازمندی‌های روزمره شهرداری بوده و تلاش شده‌است تا مردم در این مدت دچار مشکل نشوند. از طرفی با توجه به کاهش اعتبارات ارزش افزوده برخی از شهرداری‌ها بر اساس قانون مصوب و ابلاغ‌شده‌ی برنامه ششم توسعه در سال 96، باز هم بسیاری از مصوبات شورا به سمت امور روزمره سوق پیدا کرده‌بود.در مجموع، شورای شهر سمنان طی 39 جلسه، 130 مصوبه داشته که از این میزان، 90 مصوبه مورد تأیید هیأت تطبیق واقع شد و 40 مصوبه نیز مورد تأیید هیأت تطبیق واقع نشد. امیدوارم که با حضور آقای ناظم‌رضوی، شهردار جدید سمنان تصمیمات مطلوبی در حوزه‌های عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای شهر سمنان اتخاذ شود. ما نیز با توجه به مسئولیت‌هایی که در حوزه شهرستان داریم، خود را مکلف و موظف می‌دانیم که در راستای اتخاذ مطلوب‌تر این تصمیمات تلاش بیش‌تری داشته باشیم.

 

رهبر انقلاب اخیرا بر تفکیک میان خواسته‌های بحق مردم و اهداف آشوبگران تأکید کردند. در تاریخ چهل‌ساله انقلاب کم‌تر سراغ داریم که برای بیان اعتراضات مدنی بحق مردم، مجوزی صادر شده باشد. سازوکار درخواست برای یک تجمع قانونی و بیان اعتراضات به چه نحوی است؟
تجمعات اعتراضی گاه صنفی و گاه سیاسی هستند. گاهی این تجمعات به عناد و دشمنی با نظام و آحاد مردم منجر می‌شود که تکلیف آن روشن است اما به طور کلی قانون برای اخذ مجوزهای لازم به منظور برپایی هرگونه تجمعی در هر نقطه از این کشور، مراحلی را تعیین کرده‌است. 
اخیرا شاهد بودیم که گروه‌های معاند نظام و سازمان‌یافته از خارج از کشور، بعضا تحت تأثیر دشمنان این مرز و بوم قرار گرفتند.

 

همه با هم در تقابل با اخلال در امنیت عمومی
در قضایای اخیر نیروی انتظامی و دستگاه‌های مختلف امنیتی استان، همه با یک نظر واحد پای کار آمدند و شاهدبودیم که هر عاملی که مخل نظم و امنیت عمومی جامعه بود، از دید تمامی دستگاه‌های مذکور، مذموم شمرده می‌شد. 
من به سهم خودم و به عنوان یک خدمتگزار کوچک از ملت بزرگ ایران و به ویژه مردم استان قدردانی می‌کنم که این‌گونه از نظام خود حمایت کردند.
مردم استان ما همپای مردم کشور از ولایت و رهبر بزرگ خود که سرمایه ارزشمندی برای کشور ما هستند، حمایت‌کردند. امیدواریم که به استظهار این مردم، بیش از گذشته شاهد اقتدار، عظمت و قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان باشیم.

 

در دو سال متوالی قبل، میزان تخصیص اعتبارات متوازن صفر بود

 

برخی از خبرگزاری‌ها پیش‌تر به نقل از حضرتعالی اعلام کرده‌بودند که به واسطه تخصیص 100 درصدی سهم 30 درصدی شهر سمنان از اعتبارات متوازن، 67 پروژه توسط 29 دستگاه در سمنان انجام می‌شود. در حال حاضر چقدر از سهم سمنان از اعتبارات مذکور محقق‌شده و پروژه‌های مذکور در چه مرحله‌ای قرار دارند؟
متأسفانه رقم اعلام‌شده مربوط به سهم سمنان از اعتبارات متوازن درست عنوان نشده‌است و علیرغم این‌که برخی از خبرگزاری‌ها آن را اصلاح و رقم درست 22.9 درصد را ذکر کردند، این اصلاح به طور فراگیر صورت نگرفت. 
این اعتبارات در بین 29 دستگاه اجرایی برای اجرای 68 پروژه توزیع شد. 
متأسفانه در دو سال متوالی قبل، میزان تخصیص اعتبارات متوازن صفر بود اما در سال جاری این اعتبارات 30 درصد تخصیص یافته و در قالب اسناد خزانه در میان دستگاه‌های اجرایی استان توزیع شده است. بیش از 7 میلیارد و 200 میلیون تومان از این اعتبارات به سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس استان اختصاص یافته است. 
انتظار می‌رود که با اختصاص این اعتبارات، ظرف دو سال فضاهای آموزشی مطلوبی به بهره‌برداری برسند. سمنان تنها شهر استان است که مدارس دوشیفت دارد؛ لذا ما در مجموع 35 درصد از اعتبارات متوازن را به آموزش و پرورش اختصاص دادیم.
افزون بر این، مبالغی از محل همین اعتبارات برای احداث کتابخانه در مسکن مهر و یک میلیارد تومان نیز به منظور تکمیل پارک‌موزه دفاع مقدس اختصاص پیداکرد. در مجموع تلاش کردیم تا در بخش‌های مختلف به نیازهای شهرستان سمنان پاسخ دهیم. چنان‌که اعتبارات قابل ملاحظه‌ای در حوزه راه‌های شهرستان سمنان به ویژه ورودی دانشگاه‌ها و پل شهید ترحمی اختصاص دادیم.
ما همچنین بیش از یک میلیارد تومان نیز برای منطقه ویژه اقتصادی شهر سمنان اختصاص دادیم. رهبر انقلاب امسال را به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری کرده‌اند لذا تلاش کردیم تا در توزیع اعتبارات این هدف را با نگاهی همه‌جانبه مدنظر داشته باشیم.

 

اشتغال 15 هزار و 500 نفر در واحدهای صنعتی و تولیدی شهرستان سمنان

 

در حال حاضر مجموعا چند نفر در واحدهای صنعتی و تولیدی سمنان اشتغال دارند؟
در حال حاضر بیش از 15 هزار و 500 نفر در واحدهای صنعتی و تولیدی شهرستان سمنان مشغول بکار هستند. اگر واحدهای صنفی را نیز درنظر بگیریم و کارگران و کارفرمایان در بخش تولید و خدمات را هم به رقم مذکور اضافه کنیم، باید گفت بیش از 27 هزار نفر در این حوزه‌ها مشغول بکار هستند.

Back to Top

Template Design:Dima Group