هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

IMG 1952 Small

ساماندهی جلوخان مسجد امام خمینی(ره) با تأکید بر حل  آشفتگی‌هـای ترافیکـی

به گزارش خبرنگار سمنان امروز، در هفته گذشته، سعید حسینی، مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان ضمن اشاره به طرح‌های موضعی تهیه‌شده در محدوده 18 هکتاری از آغاز مجدد یکی از پروژه‌ها در جلوخان مسجد امام خمینی(ره) خبر داد.
طرح ساماندهی جلوخان مسجد امام خمینی(ره)، از حدود 4 سال پیش به طور جدی در فضای تصمیم‌گیری و رسانه‌ای سمنان مطرح شد. پیش‌تر هدف از اجرای این طرح بازآفرینی کاروانسرای قدیمی واقع در جلوخان مسجد امام(ره) عنوان شده بود؛ هدفی که در نوع خود در سمنان کم‌نظیر است و در صورت تحقق، ظرفیت‌سازی‌های فرهنگی-گردشگری قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت.
موضوع برجسته‌سازی برخی از گذرهای ویژه شهر تاریخی سمنان در محدوده جلوخان نیز از جمله موضوعاتی بود که در اسفندماه سه سال قبل، مورد اشاره مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی قرار گرفته بود. حسینی یک‌ماه بعد و در فروردین‌ماه سال 94 طی گفتگویی با تأکید بر این که بدنه‌سازی‌ها در محدوده 18 هکتاری غیرجهت‌دار بوده از تلاش برای اصلاح این امر خبر داده و گفته بود که همگام با این اقدام، در سال 94 ساماندهی جلوخان مسجد امام خمینی(ره) نیز آغاز خواهد شد.
کم‌تر از سه ماه بعد و در خردادماه همان سال، حسینی که در حال انتقال به سمتِ دیگری بود، در واپسین گفتگوی خبری خود با خبرنگار ما، اعلام کرد که مصوبات لازم برای اجرای طرح ساماندهی جلوخان مسجد امام خمینی(ره) از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اخذ شده است. او همچنین توضیحات قابل توجهی را درباره این طرح ارائه کرد. از جمله آن که هدف از اجرای این طرح در نهایت ایجاد یک فضای شهری جدید است و با اجرای آن آشفتگی‌های موجود در فضای جلوخان مسجد امام خمینی(ره) برطرف خواهد شد.
به گفته وی در آن زمان طراحی‌های لازم در خصوص اجرای این طرح، انجام و این طراحی‌ها به تأیید سازمان میراث فرهنگی رسیده بود. حسینی اعلام کرده بود که نواقص طرح در آینده نزدیک برطرف و طرح به زودی اجرایی خواهد شد.

انفکاک کامل حوزه‌های ترددمحور و توقف‌محور
او با اشاره به نابسامانی کنونی در ترددها و پارک خودروها در جلوخان مسجد امام خمینی(ره)، از انفکاک کامل حوزه‌های ترددمحور و توقف‌محور در این محدوده خبر داده گفته بود: در جریان اجرای طرح مذکور، مسیرهای تردد عابران پیاده و پارکینگ خودروها به منظور تأمین امنیت عابران پیاده، به طور کامل از یکدیگر تفکیک خواهد شد و افزون بر این تلاش می‌شود ضمن پاکسازی جداره‌ها و رفع آشفتگی‌های بصری ناشی از نابسامانی در نصب تابلوهای مغازه‌ها، نسبت به ساماندهی دکه‌های موجود در این محدوده اقدام شود.
سرانجام در آغاز هفته چهارم آبان‌ماه 94، عملیات اجرایی طرح بازآفرینی جلوخان مسجد تاریخی امام خمینی(ره)، آغاز شد. اجرای طرح مذکور در آن زمان یکی از اولویت‌های اصلی شهرداری سمنان عنوان و تأکید شد که این طرح به لحاظ شاخصه‌های فرهنگی و میراثی از اهمیت بسزایی برخوردار است. قرار بود با اجرای این طرح، بخشی از اهداف طرح کلی ساماندهی محدوده ۱۸ هکتاری پیرامون حرم مطهر امامزاده یحیی(ع) محقق شود.
در پنجم بهمن‌ماه سال گذشته نیز معاون عمرانی شهردار سمنان اعلام کرد که طرح ساماندهی جلوخان مسجد امام خمینی(ره) در حال انجام است. خبرنگار ما در نخستین گفتگوی خود با شهردار جدید سمنان پس از انتصاب به این سمت، درباره وضعیت اجرای این پروژه سوال کرد. شهردار سمنان در 26 بهمن به این پرسش این‌گونه پاسخ گفته بود:«من در هفته گذشته بازدیدی از پروژه جلوخان مسجد امام خمینی(ره) داشتم و رسیدگی سریع به وضعیت بسیار نامطلوب این پروژه مورد پیگیری قرار گرفت. قراردادهای لازم با پیمانکار اجرای این پروژه چند ماه قبل منعقد شده است و عملیات اجرایی به زودی آغاز خواهد شد.»

پیشرفت 40 درصدی طرح ساماندهی جلوخان تا مردادماه امسال
در اسفندماه سال گذشته، عملیات ساماندهی، مرمت و بدنه‌سازی دالان حدفاصل مسجد امام خمینی(ره) تا خانه خطیبی آغاز شد؛ اقدامی که پیش‌تر تحت عنوان برجسته‌سازی گذرهای هویت‌مند در محدوده جلوخان عنوان شده بود. این اقدامات ادامه پیدا کرد تا این که سرانجام در مردادماه سال جاری اعلام شد که اجرای طرح ساماندهی جلوخان مسجد امام خمینی(ره) 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. اجرای این طرح تا آن زمان، 5 میلیارد ریال هزینه دربرداشته است. هرچند قرار بود این پروژه تا مهرماه سال جاری به سرانجام برسد اما به دلیل برخی موانع این اتفاق رخ نداد. اکنون و در آغاز سه‌ماهه پایانی سال، چنان‌که روابط عمومی شهرداری سمنان اعلام کرده، خوشبختانه این پروژه آغاز شده است. 
سعید حسینی، مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان عنوان کرده است که این پروژه جهت ساماندهی و مرمت جداره و کف محوطه جلوخان شمالی مسجد امام در فضایی به مساحت 1280 متر مربع اجرا می‌شود که شامل سنگفرش مسیر سواره به مساحت 680 متر مربع، اجرای کف پیاده‌روها به مساحت 530 متر مربع و اجرای مسیر نابینایان به مساحت 70 متر مربع می‌باشد. 
حسینی با بیان اینکه این محدوده به عنوان فضایی پیاده‌محور طراحی‌شده، گفته است: با اشاره به وضعیت نامناسب قبلی در پارک خودروها و آشفتگی بصری موجود، یکی از اهداف این طرح، ساماندهی پارکینگ‌ها با اجرای سایبان‌های چوبی در اطراف محوطه می‌باشد.
حسینی همچنین اعلام کرده که در طرح ساماندهی با توجه به عکس‌های هوایی قدیمی از محدوده و تصاویر کاروانسرای موجود در قدیم، هندسه قبلی آن تداعی گردیده تا تأکید بر ورودی مسجد امام(ره) تقویت گردد. وی در پایان از صبوری شهروندان بخصوص کسبه محل و بازاریان به جهت همراهی در اجرای طرح تشکر و ابراز امیدواری کرده است که پروژه فوق‌الذکر در دهه فجر سال جاری به بهره‌برداری برسد.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group