هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

شورا Small

در جلسه علنی شورای اسلامی شهر سمنان مطرح شد؛

تعیین تکلیف ادغام دو سازمـان‌ در شهرداری سمنان

عصر روز شنبه هفته جاری، جلسه علنی شورای اسلامی شهر سمنان با حضور شش تن از اعضای شورا و سرپرست شهرداری سمنان با موضوع بررسی نامه‌ها و لوایح شهرداری و درخواست‌ها و نامه‌های مردمی برگزار شد.


در این جلسه موضوعات مختلفی مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت که از مهمترین آن‌ها می‌توان به تعیین وضعیت نیروهای آتش‌نشانی مستقر در شهرک صنعتی، مشکلات کشتارگاه صنعتی سمنان، واگذاری زمینی در بلوار آیت‌الله عالمی جهت ساخت مکان آموزشی، معضل تقاطع غیر هم‌سطح مومن آباد، پیگیری وضعیت آرد یارانه‌ای، انتقال خط لوله نفت بلوار شهید اخلاقی به خارج از شهر و موضوع بسیار مهم ادغام سازمان‌های تابعه شهرداری سمنان اشاره کرد.
با توجه به اینکه اجازه ورود خبرنگاران ساعتی پس از شروع جلسه صادر و در ابتدای جلسه نیز استفاده از ابزار ضبط صدا برای خبرنگاران ممنوع اعلام شد، جهت دریافت اطلاعات دقیق، طی تماس تلفنی با تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر سمنان، مصوبات این جلسه را مورد بررسی قرار دادیم.

هزینه‌های بالای ایستگاه آتش‌نشانی شهرک صنعتی
مهدی خراسانیان، عضو شورای اسلامی شهر سمنان در خصوص نیروهای مستقر در ایستگاه آتش‌نشانی شهرک صنعتی عنوان داشت: در این مکان هفت نفر آتش‌نشان مشغول به فعالیتندکه سالیانه هزینه‌ای در حدود 3 میلیارد و ششصد میلیون ریال را برای شهرداری سمنان در بر دارند. با عنایت به اینکه شهرک صنعتی سمنان در خارج از محدوده خدمات شهرداری است و از طرفی خدمات‌رسانی و همچنین تامین ایمنیِ واحدهای صنعتی در این محدوده در وظایف شرکت شهرک‌ها تعریف شده است، نظر اکثر اعضای شورا بر این بود تا این خدمات در قالب قراردادی جدید با شرکت شهرک‌ها بازنویسی و اصلاح شود.

کشتارگاه‌ها باید بروز شوند
خراسانیان در ارتباط با موضوع غیربهداشتی بودن کشتارگاه صنعتی سمنان و مبحث فاضلاب این واحد گفت: ساماندهی کشتارگاه‌ها یکی از وظایف سازمان جهاد کشاورزی است و این نهاد همچون برخی استان‌های دیگر می‌تواند با بهره‌گیری از منابع دولتی مراحل احداث کشتارگاه صنعتی جدید با امکانات به روز را آغاز نماید.

از شکل‌گیری بدنه بلوار آیت‌الله عالمی استقبال می‌کنیم
اما موضوع دیگری که در این جلسه به آن پرداخته شد نامه یکی از شهروندان در خصوص اختصاص زمینی در بلوار آیت‌الله عالمی به جهت ساخت یک مجموعه آموزشی بود که خراسانیان در این‌باره گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر سمنان از شکل‌گیری هر چه سریع‌تر بدنه بلوار آیت‌الله عالمی به شدت استقبال می‌کنند و با توجه به اینکه کاربری این زمین مزروعی است، در صورت اخذ مجوزهای لازم از آموزش و پرورش، مجموعه مدیریت شهری این آمادگی را دارد تا با تغییر کاربری این زمین، موجبات رونق اقتصادی در جنوب شهر سمنان را فراهم آورد.

فرصت 20 روزه برای سامان بخشیدن به تقاطع غیر هم‌سطح مومن آباد
این عضور شورای اسلامی شهر سمنان در خصوص انحراف مسیر در جاده سمنان- تهران در محل تقاطع غیر هم‌سطح مومن‌آباد گفت: طبق توافقات صورت گرفته شهرداری به وظایف خود در این بخش عمل کرده است و با این وجود بیش از دو ماه از زمان عمل به تعهدات طرف مقابل می‌گذرد. در جلسه‌ای که در شورای تامین برگزار شد، فرصت 20 روزه‌ای جهت احداث داده شد که در صورت اجرایی نشدن این مهم، وضعیت به حالت گذشته باز خواهد گشت.

یارانه آرد نانوایی‌ها کجاست؟
از دیگر موضوعات مطروحه در جلسه روز شنبه، مبحث یارانه آردِ واحدهای صنفی نانوایی بود که خراسانیان در این‌باره گفت: با توجه به اختصاص بودجه 10 هزار میلیارد ریالیِ نان، که دولت در اختیار جهاد کشاورزی گذاشته است، ما در هیچ نانوایی، نانِ سنگک با نرخ 600 تومان را نمی‌بینیم و گویا تمامی واحدها از آرد آزاد استفاده می‌کنند. در حال حاضر یکی از مطالبات مردمی این است که سهم یارانه آرد نانوایی‌های سنگک به کدام واحد اختصاص می‌یابد که به همین منظور تصمیم بر این شد تا با دعوت از مدیران سازمان غلات در جلسات آینده شورا، این موضوع پیگیری شود.

انتقال خط لوله نفت با پیگیری‌های کشوری، شدنی است
اما دیگر موضوع این جلسه مبحث انتقال خط لوله نفت بلوار شهید اخلاقی به خارج از محدوده شهر سمنان بود. خراسانیان در این باب اظهار داشت: وجود این خط لوله علاوه بر اینکه منظر شهری نازیبایی را رقم زده، معضلات زیست محیطی فراوانی را نیز به وجود آورده است. این موضوع در چند سال گذشته همواره پیگیری شده است و هر بار با یک جواب مشابه، مواجه بودیم؛ اینکه به جهت کمبود بودجه این امکان وجود ندارد! این در حالی است شرکت نفت با اختصاص بودجه 60 میلیارد ریالی به شهر گرگان در سال جاری، در حال جابجایی 8 کیلومتر از مسیر خط لوله نفت در این شهر است. این موضوع باید پیگیری شود که چرا این اتفاق مهم در شهر سمنان رخ نمی‌دهد.

ضرورت ادغام سازمان‌های شهرداری
اما شاید مهمترین موضوع این جلسه، مبحث ادغام دو سازمان عمران و بافت شهرداری سمنان بود. موضوعی که ابلاغ آن به موجب قانون صورت گرفته است؛ اما مراحل اجرایی این ادغام به خصوص در حوزه مالی با مشکلات و دغدغه‌هایی همراه است.
مجید نظری، عضو شورای اسلامی شهر سمنان و از موافقان ادغام این دو سازمان تا پایان سال 96 در این خصوص اظهار داشت: پیشنهاد برخی از اعضای شورای شهر بر این است تا مکانیسم فیزیکی این ادغام از قبیل تغییر مکان و تعیین چارت سازمانی آن تا پایان سال جاری به انجام برسد تا بودجه این سازمانِ جدید نیز پس از تصویب شورا، از ابتدای سال 97 عملیاتی شود.
اما حمید دهرویه، سرپرست شهرداری سمنان، درباره این موضوع گفت: با توجه به ابلاغ سازمان شهرداری‌ها مبنی بر تشکیل سازمان‌های جدید و با توجه به پتانسیل‌های شهر سمنان، 9 سازمان برای شهرداری سمنان تعریف شده است. در این میان دو سازمانِ آرامستان و فناوری اطلاعات از سازمان‌های جدیدِ تعریف شده برای شهرداری سمنان هستند. سازمان‌های اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی و نیز بافت و عمران نیز با یکدیگر ادغام می‌شود و دو سازمان جدید با نام‌های «سازمان حمل و نقل بار و مسافر» و «سازمان عمران و بازآفرینی» تشکیل خواهد شد.
دهرویه ادامه داد: با در نظر گرفتن جمیع جهات، پیشنهاد ما به اعضای شورای شهر این بود که این ادغام‌ها و همچنین تشکیل دو سازمان جدید از ابتدای سال 97 عملیاتی شود که بر خلاف جلسات قبل، تاکید اعضای شورای شهر بر ادغام هر چه سریع‌تر این سازمان‌ها تا پایان سال جاری بود.
در نهایت قرار بر این شد تا با انجام بررسی‌های بیشتر، تصمیم‌گیری نهایی در این خصوص در روز سه‌شنبه انجام شود.

Back to Top

Template Design:Dima Group