هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

1 Small

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان سمنان:

بزرگ‌ترین زلزله تاریخ ایران در دامغان اتفاق افتاد

شهریار کرمی: پس‌لرزه‌ها تا چند ماه آینده ادامه خواهد داشت

 

 

سمنان امروز- یکشنبه‌شب این هفته وقوع زلزله‌ای مهیب و کم‌نظیر مردم ایران را در بهت و اندوه فرو برد. نزدیک به هفت هزار و 200 نفر از هم‌وطنانمان در این حادثه طبیعی جان خود را از دست داده و یا زخمی شدند. کارشناسان معتقدند که پوسته زمین در منطقه زاگرس به شدت فعال است و پس‌لرزه‌ها احتمالا همچنان تا مدتی ادامه خواهد داشت. سمنان امروز به سهم خود با حادثه‌دیدگان ابراز همدردی و برای بازماندگان این حادثه طلب صبر می‌کند.

 

مسائل حاشیه‌ای قابل تأمل و البته تأسف‌برانگیزی در ارتباط با این زلزله وجود دارد که پرداختن تفصیلی به آن را به وقتی دیگر وامی‌گذاریم اما اجمالا لازم به ذکر است که متأسفانه عده‌ای در میانه اندوه مردم به فکر عقده‌گشایی‌های سیاسی خود هستند؛ کما این که حجم پیام‌های سیاسی درباره مسکن مهر به حد تأسف‌آوری در این یکی دو روز بالا بود. نکته دیگر آن که متأسفانه مسئولان امر در طی دهه‌های گذشته توجه چندانی به ایمن‌سازی ابنیه نداشته‌اند و ما فقط چند روزی پس از وقوع این دست حوادث مرثیه‌ای می‌خوانیم و برای «ضرورت‌ها و بایدها» سخنرانی می‌کنیم تا حادثه بعدی...
ما برای بررسی دیدگاه کارشناسان امر به سراغ شهریار کرمی، مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان سمنان رفتیم.

 

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان:گسل زاگرس از شمال‌غرب کشور تا میناب‌امتداد دارد


کرمی در گفتگو با خبرنگار ما زلزله یکشنبه‌شب را یکی از زلزله‌های کم‌عمق کشور توصیف کرد و گفت:«به دلیل این که در این زمین‌لرزه انرژی بسیار زیادی آزاد شده بود، هرچند کانون زلزله در ازگله کرمانشاه بود اما مناطق بسیاری از کشور تحت‌تأثیر آن قرار گرفت. نکته مهم آن است که در منطقه ما یک گسل اصلی به نام زاگرس وجود دارد که از شمال‌غربی تا منطقه میناب ادامه پیدا می‌کند. در ادامه این گسل، گسل‌های دیگری هم وجود دارد که با گسل اصلی در ارتباط هستند.»
وی مردم استان سمنان را به فراگیری اصول ایمنی در هنگام وقوع زلزله دعوت کرد.

 

کرمی: پس‌لرزه‌ها تا چند ماه آینده ادامه خواهد داشت


مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان سمنان با تأکید بر این که پس‌لرزه‌ها طی ماه‌های آینده هم ادامه خواهد داشت گفت:«البته از شدت و تعداد این پس‌لرزه‌ها به تدریج کاسته خواهد شد اما وقوع آن‌ها حتمی است.»
به گفته کرمی تا کنون بزرگ‌ترین پس‌لرزه با قدرت 4.7 ریشتر در ساعت 5 و 57 دقیقه صبح دوشنبه در سر پل ذهاب اتفاق افتاده است.
کرمی هرچند تصریح می‌کند که گسل‌های سمنان اکنون آرام هستند اما تأکید می‌کند که منطقه سمنان بسیار زلزله‌خیز است. او می‌گوید: «زلزله قابل پیش‌بینی نیست اما ما می‌دانیم که بنا بر اسناد تاریخی و برابر گزارش شماره 63 سازمان زمین‌شناسی در سال 75، بزرگ‌ترین زلزله تاریخ کشور بیش از هزار سال پیش در 22 دسامبر 856 میلادی برابر با 18 شوال سال 242 هجری قمری به قدرت 7.9 ریشتر در دامغان رخ داده است. مسبب اصلی این زلزله فعال شدن گسل دامغان-آستانه بود. هرچند گزارش‌های تاریخی درباره میزان تخریب‌های ناشی از این زلزله قدری اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد اما طبق اسناد، 40 تا 45 هزار نفر در پی وقوع این زلزله جان باختند. این زلزله بزرگ‌ترین زلزله تاریخ ایران بوده است که در پی آن اصفهان، کاشان و مازندران نیز لرزیده‌اند.»

 

بشر هنوز موفق به پیش‌بینی زلزله نشده است


وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با امکان پیش‌بینی وقوع زلزله، با بیان این که سه مولفه مکان، زمان و بزرگی برای پیش‌بینی زلزله ضروری است گفت:«هریک از این مولفه‌ها نقص داشته باشد پیش‌بینی امکان‌پذیر نخواهد بود و تا کنون بشر نتوانسته است ابزاری بسازد که بتوان به وسیله آن زلزله را پیش‌بینی کرد. تمام آن‌چه که بشر در حوزه پیش‌بینی انجام داده است مبتنی بر آمار رخ دادن زلزله‌هاست.»
مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان سمنان اطلاع از سرگذشت و نوع گسل و وضعیت زمین‌شناسی مناطق را از جمله اطلاعات لازم برای پیش‌بینی احتمال وقوع زلزله عنوان کرد و گفت:«حتی آن‌چه بر این اساس نیز پیش‌بینی می‌شود صرفا یک احتمال است و پیش‌بینی قطعی زلزله ممکن نیست.»

 

منتظر صدور فرمان برای ارسال کمک‌ها به مناطق حادثه‌دیده هستیم


علی‌آقا یحیایی، معاون امداد و نجات هلال احمر استان نیز در گفتگو با خبرنگار سمنان امروز با بیان این که دو تیم واکنش سریع از شهرستان‌های سمنان و شاهرود برای کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان در حالت آماده‌باش هستند گفت:«این تیم‌ها آماده ورود به مناطق حادثه‌دیده هستند اما سازمان هلال احمر هنوز این اجازه را به ما نداده است. اعلام نیازهایی برای چادر به دست ما رسید که ما نسبت به بارگیری یک خودرو حامل چادر اقدام کردیم و منتظر فرمان ارسال این محموله هستیم.» وی با اعلام این مطلب که تا این لحظه(شامگاه دوشنبه) نیازی به اعزام نیرو از سمنان وجود نداشته است، گفت:«رتق و فتق امور مربوط به حادثه‌دیدگان دشوار نیست و مسئولان مجدانه در پی حل مشکلات مردم هستند.»

 

دارندگان گروه خونی o منفی به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کنند


در پایان لازم به ذکر است که روز گذشته اداره‌کل انتقال خون استان سمنان از تمامی اهداکنندگان مستمری که دارای گروه خونی o منفی هستند دعوت کرده است تا برای اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون استان مراجعه کنند. این اداره همچنین نسبت به آماده‌سازی 500 واحد خون اقدام کرده است.

Back to Top

Template Design:Dima Group