هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

کوچه فاضلاب Small

عدم تکمیل شبکه فاضلاب، ساکنان جنوب سمنان را با مشکلاتی مواجه کرده است؛

طاهری: شبکه فاضلاب شهری تا سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد
خراسانیان: چرا اجرای شبکه از جنوب شهر آغاز نشد؟

سمنان امروز- نهم تیرماه بود که محمد طاهری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان از نامطلوب بودن اجرای شبکه فاضلاب شهری در استان سمنان خبر داد.

 

بالطبع، شهر سمنان نیز از این وضعیت نامطلوب مستثنی نیست اما برخی از کارشناسان معتقدند که با وجود محدودیت‌ها، می‌شد این طرح را به نحو مطلوب‌تری در شهر سمنان راهبری کرد. به طور مثال با وجود این که مناطق جنوبی شهر سمنان در جریان طرح اجرای سیستم فاضلاب شهری به دلیل وضعیت وخیم‌تر باید در اولویت قرار می‌گرفتند اما این اتفاق نیفتاده است.
کار اجرای طرح مذکور از مناطق شمالی سمنان آغاز شده که طبیعتا کارِ سهل‌تری نیز بوده است اما مسأله مهم آن است که در جنوب سمنان، حجم شن موجود در خاک کمتر و خاک، رسی‌تر است و در نتیجه آب کمتری در آن نفوذ می‌کند؛ به همین دلیل، ساکنان برخی از بناها برای این که چاه‌های فاضلابشان به سرعت پر نشود، مجبورند فاضلاب‌های حمام‌ها و ظرفشویی‌هایی خود را به جوی‌های آب خیابان هدایت کنند.
راکد ماندن فاضلاب هدایت‌شده به خیابان‌ها، ضمن ایجاد مشکلات بهداشتی، سبب ازدیاد جانوران موذی همچون موش در این مناطق می‌شود. بنابراین این مسأله ضمن آن‌که بهداشت محلات جنوبی سمنان را به مخاطره می‌اندازد، شرایط زندگی در این محله‌ها را نیز دشوار کرده است. در حال حاضر حدود 220 کیلومتر انشعاب فاضلاب در شهر سمنان ایجاد شده و 80 کیلومتر انشعاب دیگر باقی مانده است؛ 80 کیلومتری که به گفته مسئولان، عمدتا در مناطق جنوبی شهر واقع شده است. اگر سری به پیرامون مسجد مهدیه واقع در کوچه‌های فرعی واقع در ضلع جنوبی میدان حافظ و نیز بخش‌هایی از جهادیه و محلات بزنید، این معضل را مشاهده می‌کنید. مهدی خراسانیان، عضو شورای اسلامی شهر سمنان می‌گوید:«شرکت آب و فاضلاب در حال حاضر ظاهرا اعتبار لازم برای تکمیل شبکه فاضلاب را ندارد؛ بنابراین لازم است به این پرسش پاسخ داده شود که چرا با وجود محدودیت‌های اعتباری، در وهله نخست به وضعیت جنوب شهر رسیدگی نشد؟»

 

خیابان‌های فرعی جنوب سمنان وضعیت نامطلوبی دارند
خراسانیان تأکید می‌کند که اگر این اتفاق می‌افتاد، می‌شد از بسیاری از آسیب‌ها پیشگیری کرد. از طرفی شرکت مذکور قرارداد تکمیل شبکه فاضلاب شهری را در دل قرارداد احداث تصفیه‌خانه در جنوب سمنان توسط یک شرکت سرمایه‌گذار تعریف کرده است؛ این در حالی است که روشن نیست که پروژه احداث تصفیه‌خانه دقیقا از چه زمانی آغاز خواهد شد. 
شرکت آب و فاضلاب البته در هفته دولت کلنگ پروژه تکمیل سیستم فاضلاب را به زمین زد؛ اما به هر حال لازم است تصمیمی برای بهبود وضعیت حال حاضر جنوب سمنان اتخاذ شود.
عضو شورای اسلامی شهر سمنان می‌گوید:«طبیعی است که با وجود گره‌خوردن سرنوشت پروژه تکمیل سیستم فاضلاب شهری با پروژه احداث تصفیه‌خانه، شاهد پیشرفتی در پروژه نخست نیستیم. لازم به ذکر است که همین امسال شرکت آب و فاضلاب طی مناقصه‌ای در یکی از شهرهای استان، بیش از 4 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل شبکه فاضلاب در آن شهر درنظر گرفته است؛ بنابراین این پرسش مطرح می‌شود که اگر نقصان اعتبار مانع از تکمیل پروژه مذکور در سمنان شده است پس چگونه این اعتبار برای دیگر شهرها وجود دارد؟»

 

ضرورت مداخله نماینده سمنان برای تأمین اعتبار پروژه تکمیل شبکه فاضلاب
نکته دیگر آن که شهرداری سمنان سالانه هزینه‌هایی را بابت ساماندهی به وضعیت نامطلوب جوی‌هایی که به جای آب، فاضلاب در آن‌ها روان است متحمل می‌شود. مسلما می‌شد این مبالغ در مواضع بهتری هزینه می‌شدند. برخی از مسئولان شهری معتقدند که لازم است با مداخله نماینده مردم سمنان در مجلس، اعتبار ویژه‌ای برای تکمیل شبکه فاضلاب در این شهر پیش‌بینی شود.

 

طاهری: توافقات اولیه ما تا سال 94 عملا به انجام رسیده است
ما طی گفتگویی پاسخ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان نسبت به مسائل پیش گفته را جویا شدیم. طاهری، در پاسخ به پرسش‌های ما به نکاتی اشاره کرد که در ادامه می‌خوانید:
«سال 1393، سال پایانی طرح مذکور به لحاظ اعتباری و میزان و حجم کار در استان سمنان بوده است. آنچه که بر اساس توافقات اولیه، از سوی وزارت نیرو در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مطرح شده و به تصویب رسیده و برای آن بودجه درنظر گرفته شده عملا تا سال 94 اتفاق افتاده است. تا زمانی که شبکه تکمیل نشود و تصفیه خانه احداث نشود، «بهره‌برداری» معنا ندارد بنابراین نمی‌توان گفت چرا این طرح از جنوب شهر آغاز نشده است.
در فاصله سال‌های 85 تا 94، این طرح برابر توافقات اجرا شده اما به دلیل توسعه شهر حدود 80 کیلومتر از شبکه باقی مانده بود. ظرفیتی که برای تصفیه‌خانه پیش‌بینی شده بود 10 هزار متر مکعب بوده که این میزان در مدار هست. ما بر اساس سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، در سال 94 تکمیل طرح شبکه فاضلاب را به مزایده گذاشتیم که شرکت فنان تجارت قشم در برابر شهرداری سمنان برنده این مزایده شد.

 

سرمایه‌گذار متعهد به اجرای 80 کیلومترِ باقی مانده از شبکه فاضلاب است
بر اساس این مزایده سرمایه‌گذار متعهد به اجرای 80 کیلومتر باقی مانده از شبکه، حدود 38 هزار مورد نصب انشعابات و احداث 10 هزار متر مکعب دیگر تصفیه‌خانه فاضلاب شده است. در سال 95 فرایندهای اداری این مزایده به اتمام رسید. شهرداری نیز در این پروژه مشارکت 25 درصدی دارد و نهایتا 25 درصد از پساب تصفیه شده در اختیار این نهاد و 75 درصد در اختیار سرمایه‌گذار قرار خواهد گرفت.
سرمایه‌گذار متعهد شده است تا تصفیه‌خانه فاضلاب را از ابتدای سال آتی تا حداکثر 18 ماه به اتمام برساند. 
کل این پروژه باید در سه سال انجام شود؛ یعنی کار از شهریور 96 آغاز شده و باید تا شهریور 99 به اتمام برسد. رقم قرارداد ما با سرمایه‌گذار 55 میلیارد تومان است. دوره بهره‌برداری 19 ساله‌ای نیز برای سرمایه‌گذار پیش‌بینی شده که با احتساب سه سال دوره ساخت، به 22 سال می‌رسد.
اگر قرار بود ما منتظر اعتبارات دولتی باشیم، با احتساب سالانه 3 تا 4 میلیارد تومان بودجه برای این طرح، اتمام پروژه 15 تا 20 سال زمان می‌برد اما اکنون امیدواریم که این پروژه با کمک سرمایه‌گذار و پیمانکار ظرف سه سال به اتمام برسد و بهره‌برداری صددرصدی از شبکه و انشعابات و تصفیه‌خانه فاضلاب داشته باشیم.»
ما امیدواریم با همفکری و همیاری مسئولان، مشکل مردم منطقه جنوب سمنان هرچه سریع‌تر مرتفع شود.

انتهای پیام //

Back to Top

Template Design:Dima Group