هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

دامنگیر Small 2

درخواست‌های مکرر مردم به نتیجه رسید؛
دامنگیر: مرکز دفن پسماندهای صنعتی به مکان جدیدی منتقل خواهد شد

سمنان امروز- اخیرا تنی چند از مدیران شهری و مسئولان سمنان بازدیدی از محل دفن پسماندهای صنعتی سمنان داشتند. دفن پسماندهای صنعتی در جنوب سمنان پیش‌تر پرسش‌هایی را در میان افکار عمومی برانگیخته بود. به ویژه آن که گزارش‌های مردمی حاکی از نامطلوب بودن وضعیت دفن پسماندها در این مکان بود.


کارگروه زیربنایی و توسعه سمنان در سال جاری مجوزی را به سرمایه‌گذار پروژه مذکور اعطا کرده که بر اساس آن، دفن پسماندهای صنعتی ویژه در 20 کیلومتری سمنان امکان‌پذیر شده است. کار دفن این پسماندها از چند ماه قبل آغاز شده است. پس از بروز واکنش‌های مردمی در این خصوص، اعلام شد که مصوبه مذکور تنها اجازه دفن پسماندهای صنعتی ویژه مربوط به خودِ شهر سمنان را به سرمایه‌گذار پروژه مذکور داده است.
نگاهی به مراجعات مردمی به خبرگزاری‌ها و نهادهای مسئول نشان می‌دهد از شهرهایی همچون شیراز نیز پسماندهایی به این منطقه منتقل شده و افزون بر پسماندهای صنعتی، پسماندهای عفونی نیز از دیگر شهرها در این مکان دپو می‌شود. وسعت مکان اختصاص‌داده شده به این امر بالغ بر 10 هکتار است. این مکان در نزدیکی برخی مراکز شترداری واقع شده است و از این جهت نگرانی‌هایی را برای برخی از مردم ایجاد کرده است؛ کما این که در فاصله هشت کیلومتری این مرکز مجتمع شترداران واقع شده و مسئولان این مرکز معتقدند که نزدیکی مرکز دفن پسماندهای صنعتی با این مجتمع، تأثیرات نامطلوبی بر گوشت شترها خواهد داشت.
شهرداری سمنان در حدود 6 سال گذشته با اختصاص اعتبارات نه چندان اندک، نسبت به خرید دستگاه زباله‌سوز اقدام کرده بود. بنا به گفته برخی از مدیران شهری در حال حاضر پسماندهای عفونی به هیچ عنوان دفن نشده و به طور کامل امحاء می‌شوند. پرسشی که برخی از مسئولان مطرح کرده‌اند این است که جمع‌آوری پسماندهای صنعتی و عفونی دیگر شهرها، چه منفعتی برای شهر و استان ما خواهد داشت؟

 

تولید برق از پسماندها یا سلول‌های خورشیدی؟!
پاسخی که برخی از مسئولان پیش‌تر به این پرسش داده‌اند این است که سرمایه‌گذار طرح قصد دارد به واسطه دپوی این پسماندها برق تولید کند. اما نکته‌ای که مورد توجه کارشناسان قرار گرفته، این است که چرا هدایت سرمایه در خصوص این پروژه به درستی صورت نگرفته است؟ در شرایطی که امکان بهره‌گیری از سلول‌های خورشیدی برای تولید در سمنان بسیار مهیاست، آیا بهتر نبود که به جای سرمایه‌گذاری بر پروژه‌ای که تردید‌هایی درباره میزان آسیب‌های آن به محیط‌زیست وجود دارد، بر گسترش استفاده از سلول‌های خورشیدی تأکید می‌شد؟

 

دامنگیر: مطالعات ارزیابی پروژه توسط دانشگاه امیرکبیر انجام شده بود
مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان یکی از مسئولانی بود که در بازدید ابتدای هفته از مرکز دفن پسماندهای صنعتی حضور داشت. ما برای اطلاع از دیدگاه‌های عباسعلی دامنگیر، مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان، طی گفتگویی تلفنی دیدگاه رسمی وی را در این خصوص جویا شدیم. آن‌چه می‌خوانید مشروح سخنان دامنگیر در گفتگو با خبرنگار سمنان امروز است:
«ما در ابتدای هفته جاری به اتفاق آقای دکتر همتی بازدیدی از مرکز دفن پسماندهای صنعتی سمنان داشتیم. نکته قابل توجه در این خصوص آن است که مطالعات ارزیابی پروژه دفن پسماندهای صنعتی در این مکان، در سنوات گذشته توسط دانشگاه امیرکبیر به انجام رسیده و موافقت اجرای این پروژه از طریق تمامی دستگاه‌های مسئول اخذ شده است. بر اساس مشاهدات ما، دو استخر در محل مذکور احداث شده است. تأکید می‌کنم که این محل مورد تأیید محیط‌زیست و تمامی دستگاه‌های مسئول است و معضل زیست‌محیطی بر این مکان مترتب نیست. 
اما با توجه به تبعات اجتماعی و درگیری‌های صورت گرفته پیرامون ایجاد این مرکز و بر اساس خواست مردم، مقرر شده است که انتقال پسماندها فعلا به این مکان صورت می‌گیرد تا با هماهنگی تمامی دستگاه‌های مرتبط مکان جدیدی برای انتقال پسماندها انتخاب شود و ضمن واگذاری به سرمایه‌گذار، مرکز دفن پسماندها در مکان جدیدی دایر شود.»
دامنگیر در واکنش به برخی گزارش‌های مردمی که از انتقال پسماندهای صنعتی از دیگر شهرها به سمنان حکایت می‌کنند گفت:«هنوز هیچ پسماندی از استان‌های دیگر به سمنان منتقل نشده است اما در جریان باشید که با مجوزهای اخذشده، سرمایه‌گذار می‌تواند نسبت به انتقال پسماندها از دیگر استان‌های کشور نیز اقدام کند و این اقدام به لحاظ قانونی هیچ منعی ندارد. اما آن‌چه که تا کنون در این‌باره مطرح می‌شود مبتنی بر شایعات است. گفته‌اند که بر اثر آلودگی‌های ناشی از استقرار این مرکز دام و طیور تلف شده اند که این مسأله نیز صحت ندارد و شایعه است. محدوده این مرکز کاملا محصور و فنس‌کشی‌شده است و امکان ورود و خروج دام به این مرکز وجود ندارد.

 

نصب دوربین‌های مداربسته به منظور کنترل ورود و خروج پسماندها
قرار بر این است که دوربین‌های مداربسته نیز در این مرکز نصب شود تا ما بتوانیم از اداره‌کل، ورود و خروج پسماندها را رصد کنیم. ضمن آن که مسئولان پروژه موظفند که مجوز انتقال هرگونه پسماند از دیگر استان‌ها را از ما بگیرند. اداره‌کل محیط‌زیست استان‌های مبدأ پسماند، وضعیت مرکز را از ما استعلام می‌کنند و پس از تأیید ما مجوز انتقال صادر می‌شود. ما تا کنون در این خصوص مجوزی صادر نکرده‌ایم.»
سمنان امروز امیدوار است با تعیین مکان جدید، ضمن احترام به خواست مردم، از تداوم چالش‌های حادث‌شده جلوگیری شود.

انتهای پیام//

Back to Top

Template Design:Dima Group