هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

39752 orig

ایمنی شهر و شهروندان در اولویت

چندم مسئولان قرار دارد؟
به رغم پیگیری‌های بسیارِ سازمان آتش‌نشانی، مرکز استان همچنان فاقد خودروی نردبان‌دار آتش‌نشانی است

سمنان امروز- دو سه سالی است که مسئولان سازمان آتش‌نشانی سمنان از دو مسأله ابراز نگرانی می‌کنند؛ نخست فقدان خودروی نردبان‌دار آتش‌نشانی و دوم نبود ایستگاه آتش‌نشانی در مسکن مهر. خردادماه سال 94 بود که برای نخستین‌بار این موضوعات به طور جدی مطرح شدند. وجود 12 هزار واحد آپارتمانی و تراکم جمعیتی حدودا 50 هزار نفره در مسکن مهر کافی است برای این که بدانیم این محدوده نیاز به ایستگاه آتش‌نشانی دارد! به ویژه آن که بیش‌ترین آمار حوادث نیز مربوط به همین منطقه از شهر سمنان است.
برابر استانداردهای اروپا به ازای هر 23 هزار نفر باید یک ایستگاه آتش‌نشانی وجود داشته باشد و البته برابر استانداردهای ایران، این یک ایستگاه به ازای هر 50 هزار نفر است! اما عدم توازن جمعیتی در نقاط مختلف شهر سمنان و وجود جمعیت بسیار در مسکن مهر، مدیریت شهری را ناگزیر می‌کند که نسبت به احداث ایستگاه آتش‌نشانی اقدام کنند و با این اقدام گامی فراتر از استانداردها بگذارند!
از طرفی بناهای مرتفع بیش از دو طبقه در سمنان پرشمارند و بنابراین خودروی نردبان‌دار آتش‌نشانی یک ضرورت برای مرکز استان تلقی می‌شود. این‌ها مسائلی بودند که اسمعیل‌پور، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سمنان در هفتم خردادماه سال 94 عنوان کرده بود. در نهم آذرماه همان سال، اسمعیل‌پور تصریح کرده بود که با وجود تلاش‌های صورت‌گرفته، دغدغه سازمان آتش‌نشانی مبنی بر خرید خودروی نردبان‌دار هنوز مرتفع نشده است؛ این در حالی بود که اقدام درخوری نیز برای احداث ایستگاه آتش‌نشانی در مسکن مهر صورت نگرفته بود.
نهایتا در پنجم بهمن‌ماه سال 94، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی اعلام کرد که مقدمات احداث ایستگاه مسکن مهر فراهم شده است و با احداث این ایستگاه، میانگین زمان رسیدن به محل حوادث، کاهش می‌یابد. او همچنین بارِ دیگر خرید خودروی نردبان‌دار آتش‌نشانی را از جمله اولویت‌های سازمان متبوع خود عنوان کرده بود. اما باز هم نه از ایستگاه آتش‌نشانی خبری بود و نه از خودروی نردبان‌دار!

 

خرید خودروی نردبان‌دار و احداث ایستگاه آتش‌نشانی؛ اولویت‌های سال 95!
با روی کار آمدن حسین موسوی، شهردار سابق سمنان، ما در نخستین مصاحبه با وی در 26 بهمن 94، این موضوع را پیش نهادیم. موسوی نیز در ابتدای کار تأکید کرد که لازم است هم‌ارز با احداث ساختمان‌های بلندمرتبه امکانات مطلوب اطفاء حریق از جمله خودروی نردبان‌دار نیز برای مرکز استان تهیه شود. در بیست و سوم فروردین‌ماه سال 95، خرید خودروی نردبان‌دار آتش‌نشانی و آغاز روند احداث ایستگاه مسکن مهر، از جمله اقدامات مهم سازمان آتش‌نشانی عنوان شد! اما با گذشت حدود پنج ماه از آن سال، توجهی به این اولویت‌ها نمی‌شد؛ این موضوع سبب شد که ما این مسائل را با نماینده مردم در میان بگذاریم.
دکتر احمد همتی، در بیست و یکم مردادماه به خبرنگار ما گفته بود که تلاش می‌کند تا با تخصیص بودجه رفع این معضل را مورد پیگیری قرار دهد. اما این پیگیری‌ها هم به نتیجه نرسید تا نهایتا مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی در دوم شهریورماه سال گذشته ضمن ابراز تأسف از این که مرکز استان فاقد خودروی نردبان‌دار است، نهادهای استانی را به یاری فراخواند!


اعتبار قانونی لازم برای خرید خودروی نردبان‌دار از سوی دولت تخصیص نیافته است
اسمعیل‌پور همچنین در این روز به خبرنگار ما گفته بود که با توجه به وضعیت مالی سازمان آتش‌نشانی امکان احداث ایستگاه آتش‌نشانی در مسکن مهر وجود ندارد! با این حال در هفتم مهرماه اعلام شد که مناقصه احداث ایستگاه آتش‌نشانی با همکاری استانداری سمنان به زودی برگزار می‌شود؛ اتفاقی که باز هم سرانجام روشنی نداشت. ما در همین روز به واسطه مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی با یکی از مقامات وزارت کشور نیز گفتگو کردیم. وی می‌گفت اعتبار قانونی لازم برای خرید خودروی نردبان‌دار آتش‌نشانی از سوی دولت تخصیص نیافته است؛ این سخن در حالی عنوان می‌شد که شخص نوبخت صراحتا در ابلاغیه‌ای این دستور را صادر کرده بود و معلوم نیست چرا این دستور به مرحله اجرا نرسیده است. ما برای استعلام آخرین تصمیمات اتخاذشده به منظور خرید خودروی نردبان‌دار و احداث ایستگاه آتش‌نشانی بار دیگر به سراغ مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی رفتیم. اسمعیل‌پور می‌گوید پس از گفتگوی پیشین ما، سازمان آتش‌نشانی مکاتباتی با مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان داشته است اما تا کنون اقدامی برای خرید خودروی نردبان‌دار صورت نگرفته است و این امر برای مرکز استان جای تأسف دارد.
اسمعیل‌پور همچنین از نهایی شدن نقشه‌های ایستگاه آتش‌نشانی مسکن مهر خبر می‌دهد. او می‌گوید در همین مدت کوتاه روی کار آمدن ناظم‌رضوی، شهردار جدید سمنان، پیگیری‌های مطلوبی برای احداث این ایستگاه صورت گرفته و اعتباری هم برای این امر پیش‌بینی شده است. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی احداث ایستگاه مذکور را یک «پروژه بزرگ» توصیف می‌کند. او می‌گوید شهردار جدید سمنان دستور داده است که کار احداث این ایستگاه حتی‌الامکان تا پیش از پایان سال آغاز شود. پیش‌بینی می‌شود احداث این ایستگاه حدود 20 میلیارد ریال هزینه دربرداشته باشد که 30 درصد از این میزان، باید توسط شهرداری سمنان، 30 درصد از محل اعتبارات استانی و 30 درصد نیز از محل اعتبارات ملی تأمین شود. به گفته مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی احداث این ایستگاه به 12 تا 18 ماه زمان نیاز دارد.

 

ایمنی شهر در اولویت چندم مسئولان قرار دارد؟!
با این وجود هنوز تکلیف خودروی نردبان‌دار آتش‌نشانی روشن نیست. اما با روشن شدن دقیق تکلیف هر دو مسأله پیش‌گفته، خوب است مسئولان پیشین شهرداری و نیز مسئولان استان به این پرسش پاسخ دهند که ایمنی شهر و امنیت شهروندان برای آن‌ها در اولویت چندم قرار دارد؟ مسئولان سابق شهرداری در حالی برای احداث یک میدان، به صورت میلیاردی هزینه می‌کردند که هر لحظه ممکن بود حادثه‌ای در شهر اتفاق بیفتد و به دلیل نقصان تجهیزات آتش‌نشانی جان شهروندان و آتش‌نشانان در معرض خطر باشد.
کوتاه سخن؛ سمنان امروز ابراز امیدواری می‌کند که احداث ایستگاه آتش‌نشانی مسکن مهر و نیز خرید خودروی نردبان‌دار آتش‌نشانی به اهتمام شهردار جدید سمنان هرچه سریع‌تر صورت بگیرد.

Back to Top

Template Design:Dima Group