هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

20180101104457 IMG 9768 01 Small

جلوه‌گری نمادهـا و الگوهای باستانـی ایران در پوشاک کشورهای اروپایـی
عدم توجه طراحان لباس و تولیدکنندگان داخلی به فرهنگ غنی ایرانی

کارگاه آموزشی- توجیهی مبارزه با قاچاق پوشاک با حضور مسئولین استانی و مشاور عالی و مدیر طرح و برنامه‌ریزی اتحادیه پوشاک استان تهران و اعضای اتحادیه پوشاک شهرستان سمنان در هفته گذشته برگزارشد. 
آشنایی با پوشاک قاچاق، برندسازی، آشنایی با فعالیت و قاچاق پوشاک، ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در صنف پوشاک، آشنایی با دستورالعمل صدور گواهی توزیع پوشاک خارجی در کشور از سرفصل‌هایی بود که در این کارگاه یک روزه به آن پرداخته‌شد. 


علی‌اکبر صیادجو رئیس اتاق اصناف مرکز استان، عموزاده رئیس صنف پوشاک شهرستان سمنان، هاشمی جانشین دبیر و رئیس دبیرخانه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان، احمدیان مشاور عالی اتحادیه پوشاک استان تهران، صیادیان مدیر طرح و برنامه‌ریزی اتحادیه پوشاک استان تهران از سخنرانان این کارگاه یک‌روزه بودند. 
در حاشیه این نشست با علیرضا احمدیان مشاور عالی اتحادیه پوشاک استان تهران که روانشناس و رفتارشناس اقتصادی است،گفتگویی ترتیب دادیم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم:

 

حضرتعالی برگزاری این کارگاه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و آیا پیش‌تر تولید و عرضه پوشاک را در سمنان رصد کرده‌بودید؟ مطالباتی که فعالان در این حوزه دارند آیا قابلیت اجرایی دارد؟
سمنان یک منطقه ژئوپولتیکی است که به کریدورهای مختلف کشور، راه‌های ارتباطی مهمی دارد، پوشاک هم یکی از کالاهای اساسی شهروندان است که مسائل اجتماعی و فرهنگی در آن دخیل است. ما باید با دانش‌بنیان کردن، مدرن کردن، لحاظ کردن استانداردهای جهانی، رفع موانع تولید و نیز حمایت از اصناف زمینه رونق کسب و کار را برای شهروندان فراهم کنیم. لذا مجموعه‌هایی که برای بهبود کسب و کار در استان فعالیت می‌کنند، باید افزایش یافته و از آنها حمایت شود. 
باید تلاش شود با ایجاد موقعیت‌های شغلی و حذف موانع، موجبات رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار فراهم شود و به تبع آن رضایت از زندگی و دیگر پارامترهایی که باعث افزایش کیفیت زندگی شهروندان می‌شود را رقم بزنیم.

 

به تازگی تفاهم‌نامه‌ای بین گمرک و شورای عالی مناطق آزاد، مبنی بر مشخص‌سازی سهمیه مسافر در حمل کالا و پوشاک منعقد شده‌است، اما بسیاری از افراد نسبت به گنگ بودن بخش‌های مختلف این تفاهم‌نامه انتقاددارند. برای شفاف‌سازی و پیشگیری از قاچاق کالا چه اقدامی باید انجام‌شود؟
برای پیشگیری از بروز چنین ابهاماتی در تنظیم تفاهم‌نامه مذکور باید از شاغلین در صنف پوشاک مطلعین در این حوزه، بهره گرفته‌شود. متاسفانه در اتخاذ تصمیمات مهم در حوزه‌های گوناگون از بدنه اصناف، تولیدکنندگان و افراد متخصص در آن حوزه بهره گرفته نمی‌شود. اگر ما در این شوراها، کارگروه‌ها و کمیسیون‌ها از افرادی که در این حوزه صاحب نظر بوده و شاغل هستند، استفاده کنیم آن‌گاه مصوبات واقعی بوده و قابلیت اجرایی خواهدداشت و اثربخشی این مصوبات در این شرایط بیشتر خواهدشد. پیشنهاد بنده برای برون‌رفت از چنین مشکلاتی این است‌ که مسئولین اصناف را نادیده‌نگیرند و آن‌ها را به عنوان ولی نعمت خودشان به کارگروه‌ها و کمیسیون‌ها و ساختارها دعوت کرده و آنها را تکریم کنند. این افراد می‌توانند با دخیل شدن در تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان کشور و اعمال واقعیت‌ها، کارآمدی را در این تصمیم‌گیری‌ها افزایش‌دهند.

 

هم‌ارز با رد قاچاق کالا باید پیشنهادی ارائه بدهیم که توان تولیدکنندگان داخلی پوشاک را تقویت کنیم . حضرتعالی به عنوان یکی از افرادی که در راس این حوزه فعالیت می‌کنند، چه میزان شرایط برای رقابت با پوشاک خارجی مساعد می‌دانید؟
همان‌گونه که عرض کردم، مبارزه با قاچاق کالا یک پروژه نبوده بلکه یک فرآیند است. باید یک زنجیره از برندسازی، تولید، توزیع، فروش‌های مدرن و اینترنتی، تجارت الکترونیکی و ... فراهم‌شود. واقعیت این است که رشد هرکدام از آنها هیچ کمکی برای ارتقای صنعت پوشاک نخواهد داشت بلکه باید زنجیره‌ای از نظام تولید، توزیع و فروش را در سطوح مختلف بهینه و دانش‌بنیان کنیم که تنها راه آن، ارتباط با دانشگاه و استفاده از فناوری نوین، ارتقای دانش واحدهای صنفی و تولیدی است که از شرایط سنتی به شیوه‌های مدرن و جدید تغییر وضعیت بدهند.

 

بخش عمده‌ای از پوشاک از مناطق آزاد وارد کشور می‌شود و سال‌ها است که تدبیری در این خصوص اتخاذ نمی‌شود، به‌نظر حضرتعالی چه راهکاری برای برون رفت از این مشکل قابلیت اجرایی دارد؟
مبارزه با قاچاق کالا در این فضاها فرآیند جدیدی است. رفع این آسیب‌ها زمان‌بر است. ابتدا باید مسیرها و راه‌های سوء‌استفاده از آن توسط کارشناسان امر، شناسایی شود و نسبت به مدیریت آن اقدام کنیم. 
البته موفقیت در این حوزه، به سرعت حاصل نخواهدشد، مشکلی است که رفع آن اهتمام دولت و همت عمومی و ملی را می‌طلبد. رفع این مشکل، به تقویت تولید ملی می‌انجامد. البته با شکل‌گیری ساختارها می‌توان به این مهم امیدواربود.

 

در حال حاضر شاهد مدهای عجیب و غریب بین جوانان‌مان هستیم. برخی با این تفسیر از این لباس‌ها استفاده می‌کنند که اگر این لباس‌ها مشکلی دارد حداقل نباید اجازه عرضه این لباس‌ها داده‌شود. از طرف دیگر بانوان می‌گویند آنچه مورد نظر ما است را در فروشگاه‌ها نمی‌یابیم و عنوان می‌کنند برای حفظ هویت و حجاب خود، ناگزیر به دوخت لباس هستند. چه اتفاقی افتاده که فرهنگ پوشش ما اینقدر متفاوت شده و با این مشکلات مواجه شده‌ایم؟! با توجه به این‌که ایران یک کشور اسلامی است، برای ساماندهی مد چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟
من معتقدم با تمام کاستی‌ها، چالش‌ها، تهدیدها و فرصت‌های موجود، امکان احیا و برندسازی الگوی ایرانی اسلامی وجوددارد. چرا که در طراحی لباس‌های مردان و زنان در کشورهای دیگر همچون اتریش،آلمان و اسپانیا و ... از الگوهای مینیاتوری، طرح‌های گلیم و فرش بهره می‌گیرند. اما با توجه به اینکه ما سال‌ها تحت سیطره کشورهای غربی بودیم از داشته‌های خودمان مغفول مانده‌ایم. البته جای انتقاد به مسئولین هم وجود دارد که بعد از گذشت چندین سال و شعارهایی که می‌دهیم در این حوزه، پاسخ‌های معکوسی گرفته‌ایم. اعتقاد دارم باید به فرهنگ غنی و باستانی ایران توجه شود. در بطن فرهنگ باستانی‌مان، الگوهای زیبایی که از نمادهای ملی ما است وجوددارد که می‌توان از آن‌ها برای مد و لباس بهره‌جست. مسئولان کشور به‌طور متوازن باید به فرهنگ ملی و باستانی ایران و فرهنگ اسلامی ما توجه کنند . اگر این موارد در صنعت مد به صورت متوازن رشد کنند، و طبق منویات مقام معظم رهبری پیش برویم، در صنعت مد طبق فرهنگ ایرانی اسلامی به موفقیت خواهیم رسید.

 

ما سال‌هاست که این شعار را می‌دهیم!
درست است اما این شعار باید تبدیل به راه‌کارهای عملی شود. نمادها و الگوهای باستانی ما همچون طرح‌های گلیم و فرش و الگوهای مینیاتوری در دیگر کشورها تبدیل به لباس شده و این بی‌توجهی از سوی طراحان لباس و تولیدکنندگان داخلی متوجه تمامی ما است. در این زمینه همه ما مقصر هستیم و دولتمردان هم باید توجه بیشتری داشته‌باشند تا بتوانند فرهنگ را از تئوری و مبانی نظری به عمل ملموس و خروجی‌هایی که مورد پسند جامعه است، نزدیک کنند.

 

این سال‌ها در نوع پوشش شهروندان تغییرات شگرفی رخ داده‌است. این آزادی بی‌حد و حصری که در نوع پوشش وجوددارد باعث شده عرف و شرع لحاظ نشود. 
هیچ کشوری را همچون ایران نمی‌توانید ببینید. ایران پوشیده‌ترین کشور جهان است. من اعتقاددارم نباید سخت‌گیری‌ها را افزایش‌دهیم. می‌توان گفت در این حوزه ما جزء کشورهای پیشرو هستیم. لذا سخت‌گیری‌ها و نگاه‌های متحجر را نمی‌توان به سلیقه اجتماعی تحمیل کرد.سلیقه اجتماعی هم پسندهایی دارد. اجازه بدهیم همین الگویی که در حال حاضر در جامعه وجوددارد و متعادل است دستخوش دستکاری و تغییرات نشود. 
سخت‌گیری‌ها نارضایتی عمومی را در پی خواهدداشت. الگوی حال حاضر علی‌رغم ایراداتی که بر آن وارداست، ارزنده‌است و باید درصدد رفع ایرادات برآییم. اما ما نباید در قالب این نگاه‌ها بخواهیم تحجر،سخت‌گیری و دیدگاه‌های شخصی‌مان را به جامعه تحمیل کنیم. جامعه راه خود را می‌پوید و در بدترین حالت هم ما در دنیا از لحاظ پوشش بی‌نظیر و بسیار شایسته هستیم.

 

من روند تغییر مدل‌های لباس را از 15 سال گذشته تا به امروز دنبال می‌کنم که از مانتوهای بلند به مانتوهای کوتاه بدون دکمه رسیدیم. با این تفاسیر پیش‌بینی حضرتعالی از جایگاه ما در 10 سال آینده چیست؟
چون عرصه‌های ظهور و بروز مد و آراستگی در جامعه کمتر وجوددارد متاسفانه برخی پوشش را عرصه‌ای برای خودنمایی و بروز خودشان می‌دانند. برای رفع این معضل باید از روانشناسی کمک گرفت تا به جای آنکه افراد نمایش خودشان را در قالب لباس و پوشش بدهند، پوشش را برای پوشیدگی و آراستگی و زیبایی انتخاب‌کنند.

 

با آرزوی موفقیت برای تمام تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان بخش پوشاک و تشکر از حضرتعالی بابت وقت ارزشمندی که در اختیار ما قراردادید.
من هم برای شما و همکاران‌تان آرزوی موفقیت دارم.

Back to Top

Template Design:Dima Group