هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

18 هکتاری Small

پرونده‌ای برای طرح جامع 18 هکتاری بافت تاریخی سمنان؛
از بهانه‌گیری‌های سازمان میراث فرهنگی تا پیشنهاداتی که شنیده نشدند!

سمنان امروز- بیش از یکهزار و 500 روز پیش، جمعی از سرمایه‌گذاران ایتالیایی به سمنان آمدند تا موضوع مشارکت در پروژه احیای بافت فرسوده سمنان را مورد بررسی قرار دهند. محمدکاظم شربتدار، شهردار وقت سمنان در نشستی که با این سرمایه‌گذاران داشت از طرحی به گستره 18 هکتار در پیرامون حرم مطهر امامزاده یحیی(ع) یعنی قلب تاریخی شهر سمنان سخن گفت؛ طرحی که احداث یک صحن وسیع‌تر برای حرم این امامزاده و ایجاد مجتمع‌های فرهنگی و مسکونی از جمله مولفه‌های آن بود.


دو سال گذشت تا این طرح به سامانِ مشخصی برسد. در واپسین هفته شهریورماه سال 94، محمد طاهریان، رئیس وقت کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر سمنان اعلام کرد که پیگیری موضوع ساماندهی بافت ۱۸ هکتاری تاریخی و ضلع شرقی و جنوبی مجموعه تاریخی و فرهنگی امامزاده یحیی‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) و مساجد امام خمینی(ره) و جامع به نتایج مطلوبی رسیده است. طاهریان البته در همان مقطع مشکلات ثبتی اراضی واقع در این بافت را عاملی عنوان کرد که امکان ورود به بسیاری از مراحل اجرایی را از شهرداری سمنان سلب کرده است.
وی بعدها هدف کلی اجرای طرح مذکور را نوسازی بافت‌های فرسوده و احیای بافت تاریخی سمنان عنوان کرده و گفته‌بود:«بر این اساس، پهنه 18 هکتاری در قلب بافت تاریخی و فرسوده شهر سمنان به عنوان نقطه هدف ساماندهی، انتخاب و اقدامات مربوطه مرحله‌بندی شد‌‌ است.»
پس از این بود که موجی از اظهارنظرها درباره این طرح به راه‌افتاد. شربتدار شهردار وقت سمنان به فاصله کوتاهی پس از اظهارنظر طاهریان، در نشستی با خبرنگاران اعلام‌کرد که طرح جامع فرهنگی-تاریخی ۱۸ هکتاری بافت تاریخی شهر سمنان پس از ۴ سال تلاش عوامل مجموعه شهرداری در دو حوزه پهنه شرقی و پهنه غربی، حدود یک‌ماه قبل به تصویب رسیده است.

 

علی همتی

سمنان حرم چهارم اهل‌بیت(ع)؛ شعاری که به دست فراموشی سپرده شد
در روز بیست و ششم شهریورماه سال 94، علی همتی، رئیس وقت شورای اسلامی شهر سمنان نیز گفته بود که پروژه ساماندهی محدوده ۱۸ هکتاری بافت تاریخی سمنان از جمله بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی شهر سمنان است که اهداف فرهنگی ویژه‌ای را در قالب تبدیل سمنان به قطب چهارم فرهنگی و مذهبی کشور دنبال می‌کند.
حدود ده روز بعد، محمدهادی عموزاده، عضو شورای اسلامی شهر سمنان تصریح‌کرد خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ویژه‌ای در محدوده ۱۸ هکتاری پیرامون امامزاده یحیی(ع) که در آینده حرم چهارم اهل‌بیت(ع) خوانده می‌شود، ارائه خواهد شد. شعارِ «سمنان؛ حرم چهارم اهل بیت(ع)» در همین ایام بود که به طور جدی مطرح شد؛ شعاری که برخی معتقد بودند نه تنها با این اقدامات فراگیر نخواهد شد، بلکه پس از چندی به دست فراموشی سپرده می‌شود؛ و چنین هم شد!

 

فرماندار 2 Small

گزارشی از عملکرد شورای راهبردی ساماندهی بافت 18 هکتاری منتشر کنید!
در روز سیزدهم مهرماه سال 94، سید عباس دانایی فرماندار سمنان، اعلام‌کرد که پیشتر مسئولیت تشکیل یک شورای راهبردی به منظور ساماندهی بافت تاریخی ۱۸ هکتاری، از مجموع بافت قدیمی ۴۲ هکتاری مصوب طرح جامع سمنان از سوی استاندار به فرمانداری سمنان محول شده‌است؛ البته اکنون نیکوست که گزارشی از عملکرد شورای مذکور به منظور تنویر افکار عمومی منتشر شود.
به تدریج فارغ از مسئولان، دانشگاهیان هم درباره این طرح اظهارنظر می‌کردند. دکتر حیدر لطفی یکی از این افراد بود که یک هفته پس از سخنِ فرماندار سمنان اعلام کرد که اگر سمنان را خارج از نقشه سراسری راه تهران-‌مشهد درنظر بگیریم این طرح موفق نخواهد شد. البته در آن زمان هنوز مسیر ورود مسافران به شهر سمنان عملا مسدود نشده‌بود و مسافران رسما به کمربندی هدایت نمی‌شدند!
بیستم مهرماه سال 94، حجت‌الاسلام عبدوس، امام جمعه موقت سمنان هم به این موضوع ورود پیدا کرد. او در گفتگویی نقش روحانیت را در اجرای طرح مذکور تشریح و از مزایای قرار گرفتن حوزه علمیه در محدوده 18 هکتاری بافت تاریخی ابراز خرسندی کرد. 
با عبور از این مباحث نظری، سرانجام علی همتی در بیست و هفتم مهرماه 94، اعلام کرد که اجرای طرح جامع 18 هکتاری در دست انجام قرار دارد. البته شهردار وقت سمنان در همین روز اعلام کرد که طرح جامع 18 هکتاری به عنوان یک «طرح درازمدت» در دست انجام قرار دارد. ساعتی پس از این اظهارنظرها، علیرضا خسروی، نماینده وقت مردم در مجلس شورای اسلامی گفت:«نکته‌ای که به نظر من مغفول مانده، آن است که محدوده 18 هکتاری، نیازمند شهردار و شهرداری مجزایی است تا مسائل آن به طور ویژه مورد پیگیری قرار بگیرد.»

 

صفاری

پیشنهاد خوبی که هرگز عملی نشد!
یک هفته بعد، جمشید صفاری، مولف کتاب «مسافر خراسان» و عضو سابق هیأت امنای امامزاده یحیی(ع) به سخنان خسروی واکنش نشان داد و گفت:«پیشنهاد جناب آقای خسروی، نماینده محترم مردم در مجلس، مبنی بر مجزاشدن مدیریت محدوده ۱۸ هکتاری، پیشنهاد خوبی است و به اجرای هرچه بهتر طرح جامع ساماندهی محدوده ۱۸ هکتاری پیرامون حرم امامزاده یحیی(ع) کمک می‌کند.» پیشنهادی که البته هرگز عملی نشد!مسائل اقتصادی مربوط به این طرح نیز از نظر مسئولان دور نمانده بود. 
مجید نظری، نایب رئیس وقت شورای اسلامی شهر سمنان در یازدهم آبان ماه گفت: تسریع در خدمات‌رسانی در حوزه‌های مختلف مرتبط با بافت 18 هکتاری، به تشدید مشارکت‌های اقتصادی در امر باززنده‌سازی این محدوده خواهد انجامید. با وجود این همگرایی میان مسئولان، به تدریج موانعی بر سر اجرای این طرح ایجاد می‌شد. نیره قادری، عضو سابق شورای اسلامی شهر سمنان در نوزدهم آبان ماه 94 تأکید کرده‌بود که لازم است موانع موجود بر سر راه اجرای طرح‌هایی همچون طرح جامع ساماندهی محدوده 18 هکتاری پیرامون امامزاده یحیی‌بن‌موسی‌الکاظم(ع با مساعدت دولت برداشته‌شود.

 

شربتدار

آغاز اجرای طرح جامع 18 هکتاری با طعم تبلیغات !
شش روز بعد و در حالی که شربتدار به دلیل بروز برخی اختلافات با اعضای شورای شهر، آخرین روزهای حضورش در شهرداری را سپری می‌کرد، در یک اقدام تبلیغاتی، نسبت به کلنگ‌زنی تعداد زیادی از پروژه‌های شهری اقدام کرد! یکی از این پروژه‌ها، کومش سبز بود که از زیرمجموعه‌های طرح جامع 18 هکتاری پیرامون حرم مطهر امامزاده یحیی(ع) به شمار می‌رفت. یک ماه و نیم بعد و در هفتم دی ماه سال 94، محمدرضا خباز، استاندار سابق سمنان با جمعی از اعضای شورای شهر برای بازدید از ظرفیت های محدوده 18 هکتاری به این منطقه رفت. علی همتی در این بازدید بارِ دیگر بر ظرفیت قرار گرفتن حرم مطهر امامزاده یحیی(ع) در این محدوده تأکید کرد. نهایتا شربتدار از شهرداری رفت و حسین موسوی در بهمن‌ماه به عنوان شهردار سمنان کار خود را آغاز کرد. او در یکی از نخستین مصاحبه‌های خود در بیست و ششم بهمن‌ماه گفت:«سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان در حال حاضر اقدامات مطلوبی را در محدوده تاریخی 18 هکتاری محصور در خیابان‌های حافظ، امام خمینی(ره)، ابوذر و باهنر به انجام رسانده‌است.» 
او وعده کرد که این اقدامات تداوم داشته باشد.
دو هفته بعد، موسوی و زندیه وکیلی، معاون عمرانی سابق استانداری سمنان طی گفتگویی بر ضرورت ایجاد پارکینگ در محدوده اجرای طرح 18 هکتاری تأکیدکردند. 
در ایام نوروز هم سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان به مدیرعاملی محمودرضا دارایی، در یک اقدام تحسین برانگیز، اقدام به برگزاری تور آب برای مسافران نوروزی کرد و بازدید از هسته تاریخی بافت با محوریت امامزاده یحیی‌بن‌موسی الکاظم(ع) و عناصر شهری و نیز ساباط قابل بازدید در محدوده 18 هکتاری را یکی از زیربرنامه‌های مهم این تور قرار داد.

 

آلبویه 1 Small

آلبویه: طرح جامع 18 هکتاری اشکالات فراوانی دارد!
در اردیبهشت ماه سال 95، با وجود آن‌که هنوز اقدام درخوری برای اجرای طرح مذکور صورت نگرفته‌بود، عموزاده، عضو سابق شورای اسلامی شهر، حرکت اقدامات عمرانی در جهت شناسایی و ساماندهی اماکن مقدسه و بقاع متبرکه، به ویژه در محدوده ۱۸ هکتاری پیرامون حرم امامزاده یحیی(ع)، موسوم به حرم چهارم اهل‌بیت(ع) را یکی از رویکردها و دستاوردهای مهم این شورا در سال 94 عنوان‌کرد. در میانه این پالس‌های مثبت، عباس آلبویه، نایب رئیس کنونی شورای اسلامی شهر در سیزدهم اردیبهشت ماه اعلام کرد که طرح جامع 18 هکتاری دارای اشکالات فراوانی است و باید مورد بازنگری قرار بگیرد. حدود دو ماه بعد، مسئولان سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان اعلام کردند که پیگیری برای به سرانجام رساندن طرح ساماندهی جلوخان شمالی مسجد امام خمینی(ره) در بخشی از پهنه ۱۸ هکتاری بافت تاریخی، با اعتباری افزون بر ۵ میلیارد ریال توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان در حال انجام است. محمودرضا دارایی البته در یازدهم مردادماه هم طی یادداشتی نوشت:«رفع موانع اجرایی صحن شهری حضرت امامزاده یحیی(ع) که در طرح ساماندهی پهنه ۱۸ هکتاری بافت تاریخی واقع شده‌است با جلب مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه، مسکن و شهرسازی و شهرداری سمنان در حال پیگیری می‌باشد.»در هفته نخست شهریورماه 95 در جریان بازدید قائم‌مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از بافت تاریخی سمنان و پروژه‌های واقع در محدوده ۱۸ هکتاری، دفتر سرمایه‌گذاری و مدیریت پروژه‌های واقع در پهنه ۱۸ هکتاری بافت تاریخی شهر سمنان نیز به همت سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان به طور رسمی گشایش یافت. 
در نیمه شهریورماه سال گذشته نیز مجید نظری، نایب رئیس وقت شورای شهر،«باززنده‌سازی محدوده 18 هکتاری بافت قدیم» و«تعیین‌تکلیف صحن جنوبی آستان مقدس امامزاده یحیی(ع)» را به عنوان یکی از ضرورت‌های شهری، از جمله اقداماتی برشمرد که در سال های 95 و 96 در دستور کار مدیریت شهری خواهدبود.

 

موسوی22

فروکش کردن موج اظهارنظرها درباره طرح جامع 18 هکتاری، یکسال و نیمه شد!
این تقریبا آخرین اظهارنظر رسمی درباره طرح جامع 18 هکتاری بود! موسوی هم از سمت خود کنار گذاشته‌شد و شورای شهر تغییر کرد و حالا حدود یکسال و نیم است که کسی درباره آن طرح اظهارنظری نمی‌کند و از آن موج گسترده توجهات به این طرح خبری نیست.

 

اوقاف

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان: نیمی از اراضی لازم برای احداث صحن 2 هکتاری آزاد شده است
ما دیدگاه مدیرکل اوقاف و امور خیریه را در این ارتباط و به ویژه در خصوص احداث «صحن 2 هکتاری» جویا شده‌ایم. واحدی می‌گوید:«پیش‌تر زمین‌هایی به دستور وزیر وقت مسکن و شهرسازی در اختیار شهرداری قرار گرفته بود و بنا بر این بود که شهرداری از محل فروش این زمین‌ها، زمین‌های مربوط به صحن 2 هکتاری را آزاد کند و در اختیار امامزاده قرار دهد. تا این لحظه حدود یک هکتار از دو هکتار آزاد شده‌است و ما منتظریم که مابقی امر نیز به انجام‌برسد.»
مدیرکل اوقاف و امور خیریه البته از معطل ماندن طرح جامع 18 هکتاری در سازمان میراث فرهنگی کشور گلایه دارد:«طراحی صحن و برنامه‌های دیگر ما در این حوزه منوط به تصویب طرح مذکور است. متولی اصلی پیگیری تصویب این طرح شهرداری سمنان و میراث فرهنگی است و اکنون مدت‌هاست که روند امور در این حوزه متوقف شده‌است.»
واحدی از دلایل این توقف می‌گوید:«کمیته‌ای فنی در سازمان مرکزی میراث فرهنگی وجود دارد که متأسفانه بسیاری از طرح‌های ما را معطل می‌گذارد.
به طور مثال، پس از 30 سال آزادسازی فضای پیرامونی امامزاده جعفر دامغان اتفاق افتاد اما ما هنوز معطل تصویب شدن طرح مرتبط با این امامزاده هستیم؛ این در حالی است که طرح مذکور با همکاری کارشناسان میراث فرهنگی تهیه شده است! مشابه این موضوع در مناطق مختلف استان به چشم می‌خورد.»

 

واحدی: سازمان میراث فرهنگی کشور بهانه‌گیری می‌کند!
مدیرکل اوقاف و امور خیریه ادامه می‌دهد:«در شهرستان شاهرود نیز یک پروژه 40 میلیاردی معطل بهانه‌گیری‌های میراث فرهنگی کشور است. نتیجه این بهانه‌گیری‌ها این است که سرمایه‌گذار به سادگی به شهر دیگری می‌رود. بیش از یکسال است که یک سرمایه‌گذاری 40 میلیاردی معطل اخذ یک تأییدیه از سازمان میراث فرهنگی کشور است!»

 

خراسانیان

خراسانیان: استاندار محترم و نماینده مردم ورود کنند
مهدی خراسانیان، عضو شورای اسلامی شهر سمنان اما از جزیره‌ای عمل کردن مدیران و مسئولان هم گلایه‌مند است:«نباید همه امور را به گردن شهرداری انداخت. سایر دستگاه‌ها نیز برای اجرایی‌شدن طرح جامع 18 هکتاری و احداث صحن 2 هکتاری حرم مطهر امامزاده یحیی(ع) باید وارد عمل شوند. استانداری نیز در حوزه تأمین منابع باید در این امر وارد شود. صحن جامع دو هکتاری را می‌توان در مدت کوتاهی احداث‌کرد و بی‌تردید انقلابی بزرگ در منطقه جنوب سمنان ایجاد خواهد شد. متأسفانه در هنگام برگزاری جلسات «همه» حضور دارند اما وقتی زمان عمل فرامی‌رسد، شهرداری تنها می‌ماند!»این عضو شورای اسلامی شهر سمنان بار دیگر بر ورود استاندار سمنان و نماینده مردم به این موضوع تأکید می‌کند و می‌گوید:«همه باید دست به دست هم بدهیم و با عبور از شعارِ نوسازی بافت فرسوده و احیای بافت تاریخی، اقدامی عملی انجام دهیم.»

 

همگرایی مسئولان و رفع موانع اجرای طرح
سمنان امروز ابراز امیدواری می‌کند که مطرح شدن دیگرباره این مسأله، سبب همگرایی مسئولان و حل موانع اجرای کامل طرح جامع 18 هکتاری شود. بی‌تردید اجرای این طرح به عنوان یکی از طرح‌های محرک توسعه می‌تواند در سامان یافتن اقتصاد شهری در سمنان تأثیرگذار باشد.
این رسانه آمادگی دارد تا دیدگاه مسئولان را در خصوص این طرح منعکس کند.

Back to Top

Template Design:Dima Group