هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

مجازی Small

ارتباط در دنیای مجازی

::شهلا طاهری
[ نویسنده کتاب]

چند وقتی بود که خاطرات گذشته برایم زنده شده بود. دوباره مثل قدیم، به عمه‌ها و عموها، خاله‌ها و دائی‌ها و بچه‌هایشان و دوستان قدیمی نزدیک شده بودم. احساس می‌کردم زندگیم شادتر شده و همه‌ی اینها به خاطر فناوری تلفن همراه و اینترنت و استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل وایبر، تلگرام، اینستاگرام و امثال اینها بود که از این طریق عضو گروه‌های مختلف فامیلی و دوستان شده بودم و سرم حسابی گرم بود.
هر روز صبح به عشق خواندن مطالب جدید و گفتگو با عزیزان از طریق تلگرام و یا ... از خواب بیدار می‌شدم. کاری که نه زحمت خاصی داشت و نه هزینه‌ی زیاد. از این که این همه به دوست و فامیل نزدیک شده و تعداد زیادی دوست جدید پیدا کرده بودم لذت می‌بردم. چه متن‌های زیبا، چه لطیفه‌ها، چه عکس‌ها و چه خاطراتی که برای هم نمی‌گفتیم و یا روی سایت قرار نمی‌دادیم.
البته مطالبی که در سایت گذاشته می‌شد، در نهایت رعایت ادب و شئونات اجتماعی بود و سعی می‌شد که تمام جوانب اخلاقی هم در نظر گرفته شود.
چند وقتی برنامه به این صورت پیش می‌رفت تا این که در یکی از گروه‌ها اختلاف نظر پیش آمد و همه زدند به تیپ و توپ همدیگر!
بعد از مدتی، گروه بعدی، سر یک دعوت به مهمانی، که چرا به یکی بیشتر تعارف کردند و به یکی کمتر، از هم دلخور شدند. در سومین گروه، سه نفر دائم با هم به کنایه حرف می‌زدند و بقیه‌ی افراد گروه شده بودند نظاره‌گر. ولی وقتی شور قضیه در آمد، یکی یکی از گروه رفتند بیرون.
خلاصه، در نهایت فقط گروه‌هایی تداوم پیدا کردند که افراد آن گروه احترام همدیگر را داشتند، از حد و مرز خارج نمی‌شدند، کسی به دیدگاه‌های دیگران ایراد نمی‌گرفت و از کنایه زدن به همدیگر هم خبری نبود.
امروز، دوباره دلم برای ارتباط با فامیل تنگ شد، برای بچه‌های عمو و عمه و خاله، برای تعدادی از دوستان. با خودم فکر کردم «کاش این موضوع در فرهنگ ما جا بیفته که به نظرات یکدیگه احترام بذاریم و از هم انتظارات غیر منطقی نداشته باشیم و خلاصه کاری کنیم که از ارتباط و مصاحبت با هم لذت ببریم. 
در این صورت، دیگه هیچ گروه وایبری و غیر وایبری به‌هم نمی‌خوره و می‌تونیم همه شادی‌هامون رو با همدیگه قسمت کنیم و مطمئناً از زندگی لذت بیشتری ببریم.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group