هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

ظریف Small

من آشنات دانم و تو غیر خوانی‌ام
فریاد از یقین من و اشتباهِ تو!
فروغی بسطامی

:: نعمت‌ا... اعتمادزاده
اردیبهشت‌ماه دوسال قبل بود که خبر رسید سوزان رایس، مشاور امنیت ملی وقت آمریکا برای نخستین‌بار به تل‌آویو سفر می‌کند. این خبر را سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده و گفته بود که مذاکرات هسته‌ای یکی از محورهای مذاکرات رایس با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر اسرائیل به شمار می‌رود. این سفر انجام شد و رایس در همین سفر بود که به میزبانان اسرائیلی‌ خود بارها تأکید کرد که دولت آمریکا راه‌حل مذاکرات سیاسی هسته‌ای را تنها راه برای حل و فصل این پرونده و «توقف برنامه هسته‌ای تهران» می‌داند!
این دیدارها و اظهارنظرها در وهله نخست نشان می‌دهد که حتی اگر اسرائیل به واقع با مذاکرات هسته‌ای سرِ ناسازگاری داشته-که نداشته- آمریکا با همه اعوان و انصارش کوشیده است تا نظر مقامات اسرائیلی را جلب و همسویی سیاست‌های اسرائیلی-آمریکایی همچنان تداوم پیدا کند. درست در همان زمان‌ها بود که مقامات آمریکایی یکی پس از دیگری نسبت به حصول توافق هسته‌ای ابراز امیدواری می‌کردند.
از طرفی گزاره‌هایی همچون «توقف برنامه هسته‌ای تهران» به طور طبیعی برای منتقدان داخلی روند توافق معنادار بود و آن‌ها بارها نسبت به فرامتن‌هایی که در مذاکرات هسته‌ای می‌گذرد هشدار داده بودند. ما در همین ستون بارها به این مسأله پرداختیم که تحلیل اظهارنظرهای مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که آن‌ها مطلقا به دنبال توقف برنامه هسته‌ای ایران هستند و بنابراین وقتی این هدف حاصل شد، آن‌ها که به نتیجه مطلوب خود دست یافته‌اند، تعهدی نسبت به توافق نخواهند داشت و این اتفاقی است که اکنون رخ داده است.
اما چنان‌که در شماره پیشین نیز ذکر شد، همین دست حرف‌ها بود که سبب می‌شد، موافقانِ توافق، انگ همسویی با اسرائیل را به پیشانی منتقدان توافق بزنند! کاری که هنوز هم با وجود نقض برجام انجام می‌دهند! همین هفته گذشته دکتر صادق زیباکلام، یادداشتی با عنوان «همسو بودن تندروها در ایران و اسرائیل» منتشر کرد که نشان می‌دهد ایشان هنوز بر همان سر است که بود!
این‌ها همه در حالی صورت می‌گرفت و می‌گیرد که رهبر انقلاب چندین‌بار اعلام کرده بود که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای فرزندان انقلاب هستند. معظم‌له در مواضع متعددی به رغم هشدارهای جدی، تیم مذاکره‌کننده را از هرگونه اتهامی مبرا کردند و منتقدان منصف، پای را از این سخن رهبری معظم فراتر نگذاشتند. اما متأسفانه سخن منتقدان منصف چنان‌که باید شنیده نشد.
معادله بسیار ساده است؛ در یک‌سو اعلام اعتماد به تیم مذاکره‌کننده از سوی منتقدان منصف و در یک‌سو انواع انگ‌ها و بی‌حرمتی‌ها نسبت به منتقدان! و نتیجه این معادله، یک «اشتباه» تاریخی بود. هفته گذشته متن سخنان ظریف در کمیسیون امنیت ملی منتشر شد؛ این که اقدام مذکور اخلاقی بود یا غیراخلاقی بحث علیحده‌ای است اما به هر روی، این سخنان امروز در اختیار ماست؛ سخنانی که در آن ظریف سه‌بار بر اشتباه خود تأکید می‌کند! بنگرید به بخش‌هایی از متن پیاده‌شده سخنان ظریف:«بیرون نمیگم! ولی خدمت شما میگم من اشتباه کردم بر اساس یک توافقی که کردیم ما استراتژی خودمان را کنار گذاشتیم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی. من این را می‌پذیرم. من اشتباه کردم عرض کنم به خدمتتان ولی ما اینکار را کردیم! این قضیه ماوقع واقعی بحث تمدید تحریم‌هاست یعنی که ما با یک صحبتی که با آقای کری کردیم بر اساس صحبتی که با آقای کری کردیم و قولی که آقای کری داد ما آمدیم یک موضع علنی گرفتیم. من اشتباه کردم. در این، رسما ما نمی‌بایستی بر اساس حرف این بابا(کری) می‌کردیم ما باید بر اساس همان استراتژیی که تعیین کرده بودیم که باید کنگره را حذف می‌کردیم در ۸ سال اول، بر اساس آن عمل می‌کردیم. من هیچ اجباری هم نداشتم...» این سخنان، خود به حد کفایت گویا هست...
کوتاه سخن؛ با وجود این اشتباه سنگین، ما وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده را فرزندان انقلاب می‌دانیم؛ هرچند که ما و دیگر منتقدان را که یقین داشتیم روزی به این اشتباه اعتراف خواهند کرد، به اصناف گوناگون عبارات وهن‌آمیز بنوازند و همسو با اسرائیل بخوانند!
من آشنات دانم و تو غیرخوانی‌ام
فریاد از یقین من و اشتباه تو...

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group