هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

IMG20344926

‌این همه نیاز و آن همه ناز و نادانی

::اسماعیل همتی
[ کارشناس ارشد فرهنگی]
می‌گفت خیلی‌ها نمی‌دانند که همه آثار ادبی نویسندگان اروپا و امریکا هم مثل همه جای دنیا اعلا و درجه یک نیست. بلکه آنها هم نویسنده ضعیف و قوی دارند، آنها هم اثر خوب و ناخوب دارند، آنها هم در کنار کتاب‌های درخشان، آثار کتاب‌سازی شده و مطالب نازل و نامربوط هم دارند. ولی سیاستشان این است که چون به همه چیز از چشم اقتصاد هم نگاه می‌کنند، بنابراین صبح تا شب در رسانه‌های داخلی و خارجی خود نویسندگانشان و هنرمندانشان را معرفی می‌کنند و حتی تعریف و تمجید می‌کنند تا هم برای مردمشان و به خصوص جوانانشان الگوسازی کنند، هم اثر و اسم نویسندگانشان را تبدیل به ارز کنند. به بیان ساده‌تر: اروپا و امریکا از مرده و زنده نویسندگان و هنرمندانش درآمد کسب می‌کنند. به جز این، اگر نویسنده‌ای آثار قابل یا پرفروش هم نداشته، بعد از مرگش، خانه‌اش را هنرمندانه تزئین می‌کنند و اگر عینک هم نداشته، چند تا عینک در اینجا و آنجای میز و تاقچه‌اش می‌گذارند و دستخطش را قاب می‌کنند و حیاط و باغچه خانه‌اش را آب و جارو و مرتب می‌کنند و اسم خانه‌اش را می‌گذارند موزه فلان نویسنده و هنرمند. آنوقت با معرفی و تبلیغ، گردشگران کشورهای مختلف را برای بازدید از آن جلب و جذب می‌کنند و باز هم درآمد کسب می‌کنند.
می‌گفت البته این رویه در بعضی کشورها نه تنها حاکم نیست، بلکه اگر بخشنامه یا دستوری هم از رئیس جمهور یا وزیر یا معاون وزیر می‌رسد که مثلا اگر نویسندگان و هنرمندان فعال و موثر شهر و استان شما به تناسب خدماتشان درآمد کافی ندارند، یک رسیدگی بنمایید بلکه تا نمرده‌اند یک خاطره خوب از ما داشته باشند؛ اما بعضی معاونان و مباشران و مسئولان فرهنگی استان‌ها و شهرستان‌ها، نه تنها احساس وظیفه یا مسئولیتی در برابر چنین نامه‌ها و بخشنامه‌هایی نیز ندارند، بلکه آنها را طوری در کشوهای میزشان جاسازی می‌کنند که به جز خودشان هیچ‌کس دیگر نتواند پیدایشان کند. و یا چون خود را موظف به خدمت رسانی به تولیدگران فرهنگی شهرشان نمی‌دانند، اگر دستور مستقیمی هم برای ارائه یک خدمت از مقام مافوق می‌رسد، چنان با دوستان همفکر و بازدارنده خود به تفسیر آن دستور می‌پردازند تا هرگز هیچ خدمتی به هیچ نویسنده و هنرمندی امکان انجام نیابد. آنوقت همین مسئولان در جلسات و مجامعی که بوی بازرسی و نظارت و انتصاب مجدد به مشام می‌رسد، به بهانه های مختلف برای خود سخنرانی دست و پا می‌کنند تا بارها بگویند «من نوکر اهل فرهنگ و هنر هستم و تا شما نباشید من نیستم!» غافل از اینکه اگر بازرسین و ناظرین محترم هم ندانند، خود تولیدکنندگان بخش فرهنگ و ادب و هنر می‌دانند که به آنچه نیاز مبرم داشته و دارند مدیر است نه نوکر. آن هم مدیری که بدون حب و بغض و با نگاه کارشناسی و توسعه‌گرانه فرهنگی، قبل از طرح هرگونه نیاز توسط خود فعالین فرهنگی، مشکلاتشان را شناسایی و به مسئول مافوق خود گزارش و درخواست اقدام مقتضی نماید. 
می‌گفت مگر نه این است که مسئولین ارشد کشور تا کنون چندین بار از وجود کاستی جریان‌های فرهنگ‌ساز و اصلاح‌گر فرهنگی در جامعه سخن گفته‌اند و به رفع آنها نیاز داریم؟ واقعیت این است که دستیابی به راهکارها و ره‌یافت‌های لازم راهش مدیریت برنامه‌ریزی تخصصی و کارشناسانه همراه با اجرای دقیق و همه جانبه برای سه اصل نیاز سنجی، ترغیب نویسندگان و هنرمندان به تولید آثار فرهنگی متناسب و نو، و مدیریت هماهنگی و عرضه آن تولیدات است. اما بسیاری اوقات می‌بینیم همه عوامل و عناصر برای این هدف مهیا هستند به جز مدیریت آن؛ مدیریتی که فاقد تفکر تولید است که حیاتی‌ترین نیاز فرهنگی امروز کشور و جامعه ماست. خلاصه اینکه ما حرف نمی‌خواهیم و به ابراز همدردی نیز نیاز نداریم. به تعریف‌ها و تمجیدهای موسمی و مخصوص دوران فقدان اعتبارات نیز نیاز نداریم. ما در شهرستان و استان‌های خود به نوعی معاون فرهنگی مجرب و کارشناس و مسئول فرهنگی متخصص نیاز داریم که به خاطر ضعف نظارت بر عملکرد آنان و یا برای پوشش ناکارآمدی خود، در دیدارها و جلسات و مشاوره‌ها و گفتگوهایشان با انواع مسئولان و شهروندان، چهره و اعتبار فعالین فرهنگی مرتبط با مسئولیت خود را مخدوش نکنند (و البته توسط همان مخاطبانشان لقب «تنگ نظر» یا «هنرمند ناموفق» نیز برای خود نخرند!) به معاونان و مسئولانی نیاز داریم که برای کسب احساس لذت و رضایت کاذب برای خود، نزد همکاران تابع خود، نسبت به هنرمندان و نویسندگان زحمتکش شهر و استان و کشور که سهم بودجه برای فعالیت آنان چیزی نزدیک به صفر ریال در سال است، در غیاب آنان به آنان اساعه ادب و بی‌ادبی نکنند. به معاونان فرهنگی و مسئولانی نیاز داریم که به جای اینکه کوشش عظیم خود را به کار بندند تا یک فعال فرهنگی در شب عید به تنها درآمد دو میلیون تومانی سالانه اش دست یابد، با هزار ترفند برای دست نیافتنش به کار نبندد! به مسئولانی نیاز داریم که برای توجیه کم‌توانی خود در تصمیم‌سازی برای ادامه گردش کار و معاش متخصصان هنر و فرهنگ، انواع مقررات نامربوط و بازدارنده را افزوده و ضمیمه نکند. به معاونان و مسئولانی نیازمندیم که مصوبات و مقررات سازمان‌های مالیاتی و بازرسی را بهانه ای برای حذف و اضافه انواع ماده و تبصره که منتج به توقف پرداخت حق‌الزحمه‎ها و اجرای تفاهم‌نامه‌های مربوط به فعالیت‌های فرهنگی هنری در این شرایط می‌شود ننمایند. می‌گفت خیلی خوشحالم در شهری زندگی می‌کنم که اساتید و پیشکسوتان و فعالین فرهنگی هنری آن به بهانه‌های مختلف گرد هم می‌آیند تا متناسب با توان خود در جهت رفع کاستی‌های فرهنگی شهر و استان و کشور خود، به اجرای برنامه‌های گوناگون بپردازند تا خلاءهای فرهنگی نتواند موجب آسیب به جوانان و خانواده‌های عزیز گردد و نیز نتایج نامطلوب رفتارهای دافعه‌آمیز بعضی مسئولین به ثمرات مطلوب منتهی گردد. و خوشحالم که چندی از مسئولین و شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شهر از جمله مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در بسیاری از برنامه‌ها حضور دارند. خوشحالم.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group