هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

امام حسن Small

به بهانه سالروز ولادت امام حسن عسکری(ع)؛
تکلیفمان را روشن کنیم!

::علی ریحانی
[ کارشناس امور مذهبی]

سال گذشته در ایام ولادت امام حسن عسکری(ع) در یادداشتی به تبیین دیدگاه گلایه‌آمیز آن امام همام نسبت به وضعیت سیاسی-اجتماعی آن روزگار پرداختیم و در پایان از شباهتی سخن گفتیم که میان توصیفات امام(ع) با وضع امروزین جهان ما وجود دارد. تکرار این نکته ضروری است که در عصر امام(ع)، مردم قم که از ستمگری‌های زمان به ستوه آمده بودند، شکوائیه‌ای به محضر امام حسن عسکری(ع) نوشتند. آن حضرت نیز در پاسخ مردم قم، دعایی را که در قنوت نمازهای خود قرائت می‌کرد در قالب نامه‌ای به مردم آن سامان هدیه کرد.


به واقع، یکایک عبارات امام(ع) در این نامه، حساب‌شده و بی‌نظیر است. امام(ع) در این نامه از این که امارت و حاکمیت بر غلبه، زور و دیکتاتوری مبتنی شده است، ابراز ناخرسندی می‌کند:«اللهم و قد عاد...امارتنا غلبه بعد المشوره...»
«غلبه» تعبیر دیگری از دیکتاتوری است. در منطق امام حسن عسکری(ع)، دولت و حکومتی که در آن به جای مشورت، شنیدن تمامی صداها و نظرات، انتقاد و انتقادپذیری، شفافیت و مردمی‌بودن، «غلبه» و زورمداری حاکم باشد، به مسیر دیکتاتوری می‌رود. اگر در حکومتی، هرکس که زور بیش‌تری دارد، کار خود را بیش‌تر از پیش می‌برد، باید در اسلامی بودن آن تردید کرد. پس بنگریم که چقدر اسلامی هستیم...
بیعت با امام حاضر، مطلقا در گرو عمل به آن چیزی است که پدر و اجداد بزرگوار آن امام، از ما خواسته‌اند. امام حسن عسکری(ع) در نامه خود به مردم قم، از استیلای کفار بر مسلمین شکوه می‌کند... بنگریم که در این استیلای امروزین چقدر نقش داشته‌ایم... و چه کسی است که نداند جهان امروز ما، جهان استیلای کفار بر مسلمین است و کشورهای اسلامی به حیاط خلوت مستکبران تبدیل شده‌ند؟

حکومت فاسقان نسبتی با حکومت اسلام ندارد
در منطق امام حسن عسکری(ع) و اجداد طاهرینش، استیلا و تسلط کفار بر مسلمین در هیچ‌یک از عرصه‌های اقتصادی، علمی، پژوهشی، سیاسی و فرهنگی روا نیست. تعبیر عجیب دیگری که در کلام امام حسن عسکری(ع) وجود دارد و بسیار به وضعیت روزگار ما شبیه است به حاکمیت فاسقان مربوط می‌شود:«ولی‌القیام بأمورهم فاسق کل قبیله...»
این که انسان‌های فاسد و فاسق، بخش‌های گوناگون حاکمیت را به دست بگیرند، مورد انتقاد صریح امام(ع) قرار گرفته است. جامعه‌ای که فاسقان، ناعادلان، جاهلان، چاپلوسان و کسانی که اخلاق درنظر آن‌ها ارزشی ندارد، در آن برای دیگران تصمیم می‌گیرند و تصمیم می‌سازند؛ جامعه‌ای اسلامی نیست. اگر بخش‌های مختلف حکومت در دست فاسقان و ظالمان باشد، در زیرلایه‌های مدیریتی نیز افراد نوکرمآبِ چاپلوسی بر امور گماشته می‌شوند و این با اصول حاکمیت اسلامی در تعارض است.

تشیع، تنها عزاداری و زیارت نیست
روشن است که تشیع تنها در عزاداری و زیارت خلاصه نمی‌شود. نظام شیعی حقیقی، بر مبنای کلام امام حسن عسکری(ع) باید تکلیف خود را با فسادهای افسارگسیخته چندهزار میلیاردی و حقوق‌های نجومی و اشرافیگری روشن کند. باید ده‌ها و صدها و هزاران کرسی بحث‌های راهبردی تشکیل شود تا به درستی دریابیم بر اساس مبانی اعتقادی دریافت‌شده از امام حسن عسکری(ع)، حکومتمان باید چگونه باشد... این کارویژه امروز ماست...

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group