هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

JamNewsImage18401233

مشترک گرامی! لطفا موجودی خود را افزایش دهید
خدمات مبتنی بر محتوای زورکی!

::محسن حسن‌زاده

تصور کنید، عصر یک جمعه‌ی دلگیر، همینطور که لم داده‌اید روی مبل، تلفن همراهتان را برمی‌دارید تا با یکی از دوستانتان تماس بگیرید اما خانم محترمی از پشت خط به شما اطلاع می‌دهد که:«موجودی حساب شما برای برقراری ارتباط کافی نمی‌باشد، لطفا ابتدا موجودی خود را افزایش دهید» و این جمله را دوبار تکرار می‌کند تا مطمئن شود که حتما موجودی خود را افزایش خواهید داد!
شما که همین دو روز قبل 150 هزار ریالِ قدیم و 15 هزار تومانِ جدید، موجودی داشتید، احتمالا به این فکر می‌کنید که خرج مکالماتتان این روزها خیلی بالا رفته و باید مدیریتش کنید! خطتتان را 10 هزار تومان شارژ می‌کنید و 2 دقیقه با دوستتان صحبت می‌کنید.
دو سه روزی می‌گذرد و شما باز با درخواست محترمانه آن خانم محترم مواجه می‌شوید که «لطفا ابتدا موجودی خود را افزایش دهید!» تلفن همراهتان را چک می‌کنید، جمعا 31 پیامک ارسال کرده‌اید و دو دقیقه هم که با دوستتان گفتگو کرده بودید. نمی‌توانید خودتان را متقاعد کنید که لابد این‌ها 10 هزار تومان برایتان آب خورده است!
در میان پیامک‌های وارده پیامک جالبی نظرتان را جلب می‌کند:«مشترک گرامی، مبلغ 4000 ریال بابت سرشماره اول مارکت با تاییدیه دریافتی از حساب شما کسر گردید. فرستنده: 98308938» 
از همان قسم پیامک‌هایی است که به گمان تبلیغاتی بودن، نخوانده به صندوق دریافت هدایتش کرده‌اید. طبیعی هم هست چون این روزها پیامک‌های تبلیغاتی برای جلب توجه از این کارها می‌کنند. مثلا ناگهان پیامک می‌دهند که «شما برنده 200 میلیون تومان وجه نقد شدید!» و دو سه خط پایین‌تر می‌گویند که اگر در بانکِ فلان که هرجا سخن از اعتماد است نامش می‌درخشد حساب باز کنید، پیامک مشابهی برایتان ارسال می‌شود، دلتان که نمی‌خواهد از قافله عقب بمانید؟! جدیدا پیامک‌ها خودمانی‌تر هم شده‌اند و همان اول پیامک حال و احوال و سلام و علیکی می‌کنند تا شک کنید که مبادا واقعی باشند و بازشان کنید!
خلاصه می‌فهمید که آن پیامک بر خلاف انبوه پیامک‌های تبلیغاتی، حرف و عملش یکی بوده و جدی‌جدی مبلغی از حسابتان کم کرده است! هرچه به مغزتان فشار می‌آورید یادتان نمی‌آید که کِی در اول مارکت ثبت‌نام کرده‌اید. جالب‌تر این که دست‌بردار هم نیستند و تا خطتتان را شارژ می‌کنید، یک پیامک می‌فرستند و یک موز از حسابتان برمی‌دارند!
دریافت پیامک‌های تبلیغاتی‌تان را غیرفعال می‌کنید، اما آن پیامک مذکور خودش را با هر زحمتی که شده به شما می‌رساند. کلمه وزین OFF را به همان شماره‌ای که پیامک از آن ارسال شده، می‌فرستید اما افاقه نمی‌کند. هرچه فحش و فضیحت بلدید در پیامکی نثار مسببین حادثه می‌کنید اما باز هم از رو نمی‌روند!
مجبور می‌شوید به مخابرات بروید تا اثبات کنید که به جز سوپرمارکت محل، سر و کارتان به هیچ مارکت دیگری نیفتاده است اما در مخابرات با انبوهی از کسانی مواجه می‌شوید که خیلی شیک و مجلسی، از حسابشان مبالغ زیادی کسر شده و حتی آن‌ها که خط دائم داشته‌اند، روی قبضشان مبالغ هنگفتی اضافه کرده‌اند؛ مثل آقای مسنی که در سه روز 280 هزار تومان، به حسابش گذاشته‌اند.
مخابرات سمنان یک هفته‌ای هست که با این ماجرا درگیر است اما ظاهرا درگیری مخابرات با این موضوع چندان حاد نیست! کارمندان مخابرات در پاسخ به مردم می‌گویند که حتما در سامانه اول مارکت ثبت‌نام کرده‌اید! دردِ این سخن را شاید آن شهروندی بیش‌تر می‌فهمد که می‌گفت من چند ماه است که اساسا از خطم استفاده نمی‌کنم! راهکار خلاقانه‌ای که مخابرات ارائه داده این است که بگذارید آن‌قدر از حسابتان کم شود تا این فرایند تمام شود! یعنی اگر شارژتان تمام شد، خطتتان را شارژ کنید تا اول مارکت آن‌قدر از حسابتان بردارد که سیر شود!
از هر نظر که نگاه کنید، اتفاق جالبی افتاده است. در زمانی نه چندان دور، دزدها چند روزی زاغ صاحب‌خانه را چوب می‌زدند تا در فرصت مناسبی که خانه خالی باشد، یواشکی و در تاریکی شب، یک جوراب زنانه روی سرشان بکشند و روزی‌شان را از مال مردم بردارند! اندکی بعدتر، دزدها، لباس‌های شیک پوشیدند و البته باز هم یواشکی، میلیارد میلیارد از پول مردم را برداشتند و ما بعد از رفتنشان فهمیدیم که کلا نامشان می‌درخشیده، چه سخن از اعتماد باشد و چه نباشد.
اما امروز، روزگار عجیب‌تری را تجربه می‌کنیم. دزدها در روز روشن می‌آیند، دستشان را توی جیبت می‌کنند، مبلغی برمی‌دارند و بعد روی شانه‌ات می‌زنند که «فلانی، فلان مبلغ از جیبت کسر شد، در جریان باش!» و تازه منتظر هم هستند که هروقت پولی توی جیبت بگذاری، دوباره سروکله‌شان پیدا شود!
نکته غم‌انگیز در این میان آن است که مردمی که برای پیگیری موضوع به مخابرات مراجعه کرده بودند، همه با تضرع می‌خواستند که دریافت این پیامک‌ها قطع شود و کسی نمی‌گفت که این مبالغی که کسر شده باید به حسابمان برگردد! مردمان جالبی شده‌ایم...
کوتاه سخن؛ سه سوال در این میان هست که لازم است دوستانمان در مخابرات به آن پاسخ بدهند:
نخست این که تکلیف پول‌هایی که از حساب خلق‌الله کم شده دقیقا چه می‌شود و این پول‌ها کی به حساب مردم برمی‌گردد؟
دوم این که با عوامل این ماجرا دقیقا چه برخوردی خواهد شد؟
و سوم این که حسابی که این پول‌ها به آن واریز شده، در این مدت چقدر سود گرفته است؟ و تکلیف سود این پول‌ها چه می‌شود؟

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group