هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

مدیر واتر2

می‌خواهیم عشق را سازماندهی کنیم

ما زاده عشقیم و پسر خوانده جامیم       در مستی و جانبازی، دلدار تمامیم


حسین جعفری چاشمی:

به نام خدای شقایق‌ها
حدیث قائمیه... لابد می‌پرسید خاستگاه قائمیه کجاست؟ و اهداف و انگیزه‌های انتشارش کدامند؟ حدیث قائمیه صدای فرهنگی به فراموش سپرده شده، حماسه بیاد‌ماندنی 3 هزار شقایق گمنام و گلگون‌کفن استان سمنان است که چندی قبل با عنوان روایت گل‌زخم شقایق شروع شد، همکاران قدیمی‌مان با مجاهدتی خالصانه کوشیدند و روایت لاله‌ها را رقم زدند. اما روایت لاله‌ها هم‌اکنون نیز با عنوان ساختار جدیدی در خدمت احیای سیره و سلوک برو بچه‌های جبهه و جنگ و تفکر ارزشی دفاع مقدس وارد میدان شد. «حدیث قائمیه» تمام توان خود را جهت بسط سلحشوری و سعادت دیار خودمان بکار خواهد بست. شاید برادر و یا خواهری باز ابهام داشته باشد. و بگوید حدیث قائمیه چیست؟ و اینجاست که سخن از عشق به میان می‌آید، لذا می‌گوئیم عجله نکن بیا تا قدری، راز این ظهور را با هم مرور کنیم.
دنیای عجیبی است، برای همه‌چیز برنامه‌ریزی می‌شود. طراحان طراحی می‌کنند. فیلسوفان، فلسفه می‌بافند و گاهی هم ژنرال‌ها. ریاضیات پیشرفته آموزش داده می‌شود. غوغای صنعت قلب و روح انسان معاصر را به تسخیر خود در آورده است. تکنیک و تکنولوژی ابناء بشری را به سوی جایگزینی خود به جای خدا وسوسه می‌نماید.
دموکراسی لیبرال و «خودخدا انگار» نیاز خود را به معنویت و عشق آسمانی انکار می‌کنند و بهشت آسمانی را با بهشت زمینی و شداد خود به مسخره می‌گیرد. انقلاب اسلامی و نهضت آسمانی ما در تاسیس خود و نیز در طی میراث هشت سال دفاع چنین نگرشی را و رهبری چنین عقلی را به چالش کشانید. و برای عشق آسمانی و این جهانی توأمان هندسه نظام خود را طراحی کرد.
لکن جنگ تمام شد و بسیاری از روزنه‌های رو به آسمان مسدود گردید و ما هم که دغدغه‌های ملی، و میهنی و اسلامی در عمران و آبادی خود را صرف تمرین مدل‌های توسعه و عموما نیز وارداتی کردیم و از بسیاری از مسائل غافل شدیم و تو خود می‌دانی که در صرف عشق و شراب طهور که از ارض طاهر جبهه‌ها به سوغات آمده بود کوتاهی شد. این سخن نه به معنای عدم معرفت به وسعت و لزوم سازندگی و تلاش‌هاست. بلکه سخن اینجاست که بنیان مرصوص معنویت و پارسایی را، عشق را، صفای باطن را با عدم بکار‌گیری تلاش‌هایی موزون در حاشیه‌ای وا نهادیم.
غباری بر سیمای چراغ‌داران عاطفه‌ها نشست و پیش‌کسوتان جهاد و شهادت در زندگی روز‌مره خود به فراموشی سپرده شدند. همانگونه که امام عشقمان پیشتر هشدار آن را به کرات داده بود و و اهل معنا و اصحاب حقیقت بین او آن را مکرر به مدیریت‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و امنیتی فرهنگی گوشزد می‌نمودند. تا آن‌جا که پیش رفتیم که میان عقل و عشق را که در جبهه‌ها به وحدت رسیده بودند، دانائی و سلحشوری را که بسیجی‌ها به اتحاد رسانده بودند و میان دین و دنیا را که شهیدان‌مان برای کشف حقیقی راز علم توأمان بکار بستند را با دیوار‌های از جنس بتن و آهن و فولاد تفکیک کردیم! و آن را از لوازم تخصصی شدن عصر نوین و دهکده جهانی بر شمردیم و در این بین اگر توطئه‌ها را و پلشتی‌های دشمن را در تهاجم به رسالت انقلاب و میراث و گوهر‌های جبهه و رسولان آن بیفزائی حداقل خسارت آن بروز ابهام بر چشم‌های ظاهر بین نسل‌های بعد از آنجا بود، بی‌تفاوتی‌ها، سیاسی کاری‌ها، جناح بازی‌ها هم که بدان اضافه شود، خواهی یافت که غرض اصلی استکبار و نظام سلطه جهانی همانا بستن چشمان باطن نسل فردا بود و در حال برآورده شدن بود که مولایمان حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای مبشر در نوسازی معنوی برای فردایی بهتر شد و توطئه‌ها یکی پس از دیگری افشاء گردید. لکن بازار عشق اندکی آشفته شد و قواعد عاشقی به بازار سیاه کشیده شد.
حدیث قائمیه خود ثمره آن دغدغه‌های نوسازی معنوی مقام معظم رهبری است. حدیث قائمیه می‌رود تا دوبار آتش تهیه درون را مشتعل سازد و «دُر حیات» را برای نسل پرشور کنونی به ارمغان آورد و آشفتگی را از محفل عاشقانه بزداید.
حدیث قائمیه بر آن است تا به کار عشق در این دیار کویری سروسامان باشد. و بی‌سامانی‌ها را با هنر ناب عاشقی و سلحشوری به سامان برساند. حدیث قائمیه خود واقف است صنعت و سیاست‌های عمر و عاصی حرفه‌ای قادر به هم‌زبانی با عشق نیست. صنعت‌ها و سیاست‌های عمر و عاصی حرفه‌ای را کاری با دل و ژرفای فطرت نیست. ما این اوراق برآمده از حدیث قائمیه را صدای پای آب می‌دانیم و آیات آب را شهداء...
ما برآنیم که غوغائیان را در این دفتر و کتاب خطی نیست و حدیث قائمیه، در جستجوی بارانی است که در برخی از شوره‌‌زار‌های این دیار کویری بر دل طالبان و نیز بیماران ببارد. آری! ما آمده‌ایم تا عشق را سازماندهی کنیم و بواقع ما آمده‌ایم تا خساراتی که بر دفتر عشق در استان سمنان طی سال‌های گذشته و پس از جنگ وارد شد را باز‌سازی کنیم و خراش‌هایی را که با سلاح غفلت و نسیان و حسادت و هوا‌پرستی و خودپرستی‌ها در سیما و چهره عشق در این دیار پرخاطره کشیده شده است را ترمیم نمائیم. استان سمنان مدینه عشق بود و روزگاری نه چندان دور عشاق برگرد هم حلقه می‌زدند و او می‌رسیدند. پس هرکه هوس عشق دارد و تقابلی میان عقل مصلحت‌اندیش خود و معرفت حقیقی حائل ننموده است و یا می‌خواهد چنین حصار را از میان بردارد. و ملک و ملکوت را منزل او بداند بیاید و از دالان نورانی حدیث قائمیه خود را و هم‌قطاران عاشق را گم گشته را سرنشین این زورق عشق نماید. هر که می‌خواهد از دلتنگی‌های پیرامون به شادابی‌های عاشقانه برسد، عالمانه دست در دست برو بچه‌های حدیث قائمیه بگذارند. آنانی که از زیاد‌گویی‌ها به تنگ آمده‌اند، از ریا‌کاری‌ها و از همه بدی‌ها پیرامون به ستوه آمده‌اند دفتر و کتاب شهادت حدیث قائمیه باز است. بیائید و خود را با روح شیدائی شهیدان صیقل نمائید. حدیث قائمیه روایت صادق هبوط انسان در غوغای شهر و بعثت دگرباره بر دامن مصفای جبهه و فرهنگ و ادب آن این غایت و راز هستی است. حدیث قائمیه سبزی و ماندگاری خود را مدیون شقایق‌های پرپر سرخ عاشورا می‌داند و پس همه با هم بیائم رسم عاشقی را رعایت کنیم.
در جرگه عشاق روم بلکه بیایم
از گلشن دلدار نسیمی رد پای
در حدیث قائمیه در جستجوی یاران و پیشکسوتان جهاد و شهادت و قلم‌های پر رسالت پیام آن‌ها هستیم. بشکند آن قلمی که ننویسد بر خمینی(ره) و یارانش و بر خامنه‌ای عزیز و یاران وفادارش در این زمان چه گذشت.
اللهم ارزقنا توفیق الشهاده فی‌ سلبیک

Back to Top

Template Design:Dima Group