هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

693513 290

دكتر فاطمی، وطن‌پرستی كه اعدام شد
فاطمه مرادیان

پس از ملی‌شدن صنعت نفت انگلیسی‌ها كه دستشان از منابع نفت ایران كوتاه شده بود و از طرفی آشنایی كاملی با شاهان سست عنصر ایران داشتند،كه بعضا دست نشانده‌ها و عزل شده‌های خودشان هم بودند. طی توافقی با آمریكا تصمیم بر حذف مصدق حقوقدانی گرفتند كه به تنهایی اهداف و مسلكش مغایر با منافع خصمانه آن‌ها بود.
طرح كودتای، انگلیسی_آمریكایی ٢٨مرداد دولت، خانه، اهداف و یاران باوفای مصدق را محاصره و به زندان انداخت.


یكی از این افراد دكتر حسین فاطمی از رهبران جبهه ملی و وزیر خارجه دولت دكترمصدق بود.

وی تا پایان عمر نیز به عنوان روزنامه‌نگار در باختر امروز قلم می‌زد.
فاطمی در زمان ورود به دولت مصدق توسط نوجوانی به نام عبدخدایی ترور شد كه از آن، جان سالم به در برد، وی پس از قیام سی‌ام تیرماه به مهم‌ترین منصب دولتی، وزارت خارجه رسید و از وقایع مهم دوران او، قطع رابطه ایران با بریتانیا بود.
در سال ١٣٣٢ هنگامی كه كودتای اول به وقوع پیوست شاه كه باز هم ترسیده بود با خانواده‌اش به بهانه سفر به ایتالیا فرار كرد. در آن زمان كه اوج مبارزات بود فاطمی سخنان بی‌پروای شاه ستیزانه‌ای ایراد كرد: «فرزند پهلوی می‌خواست به جنگ خدا برود، به جنگ ملت، به جنگ اجتماع كه نمونه عالی‌ترین مظهر اراده خداست برود، خدا او را آنچنان بر زمین زد که هیچ‌کس دیروز در چنین ساعتی حتی در مخیله خود تصور نمی‌کرد. خدای ایران، خدای بزرگ وطن نگهدار شما باد.»
او كاخ‌های شاه را پلمپ كرد و از سفارتخانه‌های ایران خواست شاه را نپذیرند. ولی متاسفانه چند روز بعد دشمن كه همیشه در پشت درب‌های وطن منتظر نشسته است فوقع ما وقع را رقم زد و كودتای ٢٨مرداد به وقوع پیوست.
فاطمی از خانه محاصره شده مصدق گریخت و ١٨٨روز در پناهگاهی مخفی به سر برد ولی به طور اتفاقی دستگیر شد و هنگام ورود به شهربانی توسط عوامل شعبان بی‌مخ با كارد و قمه مورد حمله قرار گرفت و شدیدا مجروح شد.
به همین دلیل در دادگاه نظامی فاقد صلاحیت، وی را با برانكارد و با حال وخیم شركت دادند.
زمانیكه حكم اعدام را به ایشان ابلاغ كردند گفت: «مرگ حق است و من از مرگ ابائی ندارم، آن هم چنین مرگ پر افتخاری، من می‌روم كه نسل جوان ایران از مرگ من عبرتی گرفته و با خون خود از وطنش دفاع كرده و نگذارد جاسوسان اجنبی بر این كشور حكومت كنند.»
و باز هم تاریخ تكرار می‌شود و سلطه‌جویان كه از دیرباز برای خاك و منابع این كشور چشم طمع دوخته بودند، دست از سرما برنداشته و به هر ریسمان پاره‌ای برای مانع شدن پیشرفت ما چنگ می‌زنند، آن‌هایی كه هنوز هم ملی‌شدن‌ها، اسلامی شدن ها، خودكفایی‌ها و دست‌یابی به حقوق مسلم‌مان خاری است در چشمان‌شان، همان‌ها كه آن روزها كودتا كردند امروزه دانشمند ترور می‌كنند، جنگ داخلی و خارجی را شعله‌ور می‌كنند و مردم را ناامید! و در خواب غفلتند كه نمی‌دانند جوانان این كشور از نسل ابوعمره كسیان‌اند...

Back to Top

Template Design:Dima Group