هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

naghashi1

آشنایی با  اساطیر ملی در رنگ‌آمیزی

رنگ‌آمیزی و فواید مستتر در آن
رنگ‌آمیزی از سرگرمی‌های مورد علاقه کودکان است که باعث آشنایی بهتر آن‌ها با محیط پیرامون، آشنایی با رنگ‌ها و پرورش خلاقیت‌شان می‌شود.


شاید در نگاه اول، این فعالیت بسیار ساده به نظر آید اما رشد شناختی و روانشناختی کودکان با این فعالیت ساده امکان‌پذیر است. رشد مهارت‌های حرکتی، ایجاد آمادگی برای ورود به مدرسه و برانگیختن خلاقیت از جمله مزایای رنگ‌آمیزی برای کودکان است. با رنگ‌آمیزی کودکان تفاوت‌ها را می‌توانند به نوعی دیگر درک کنند و به پرورش تمیز دیداری منجر می‌شود. الهام‌بخشی رنگ‌آمیزی نیز کودکان را به تفکراتی با ایده‌های جدید و نو وا می‌دارد.
یکی از راه‌کارهای بهترشدن دست‌خط هم، بهره‌جستن از رنگ‌آمیزی است. با رنگ‌آمیزی چالاکی و قدرت دست کودک و نیز توجه به جزئیات افزایش می‌یابد که از ضروریات نوشتن بوده و کودک با کسب این مهارت‌ها در سنین پایین، می‌تواند به راحتی به امر نوشتن بپردازد.
شناخت و تمیز رنگ‌ها و نیز تقویت تمرکز و هماهنگی چشم و دست از دیگر فواید رنگ‌‌آمیزی است.
آشنایی با ساختار و انواع خطوط نیز به پرورش ادراک دیداری‌فضایی آنان کمک شایانی می‌کند. وقتی کودک موفق به انجام کاری می‌شود عزت نفس و اعتماد به توانایی‌هایش در خود دوچندان می‌شود. این دستاورد را می‌توان با رنگ‌آمیزی در کودکان تقویت‌کرد. مهارت ابراز وجود هم با انتخاب رنگ‌ها و چگونه رنگ‌آمیزی قابل پرورش است. 
پالایش احساسات هم از دیگر مزایایی است که برای رنگ‌آمیزی برشمرده‌اند. از آنجا که این فعالیت آرامش‌بخش است، برای رهایی از استرس و تخلیه هیجانات ناخوشایند بسیار کاربرد دارد.

 

اسطوره‌های ملی برای الگوسازی

کودکان ما بیشتر از آن‌که با شخصیت‌ها و اسطوره‌های ملی آشنا باشند با شخصیت‌هایی عجین شده‌اند که هیچ قرابتی با فرهنگ غنی ما نداشته اما تاثیر شگرفی بر آنان گذاشته و می‌گذارد. بن‌تن، مرد عنکبوتی، فروزن، باب‌اسفنجی و ... از شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه این روزهای کودکان هستند که تصاویرشان بر انواع لوازم مختص کودکان، خودنمایی می‌کند. انواع لوازم‌التحریر و وسایل سرگرمی منقش به این تصاویر تاثیرات عمیق غیرمستقیمی بر کودکان دارد که موجب نهادینه‌سازی فرهنگ غربی در کودکان‌مان می‌شود. 
کشور ما اسطوره‌ها و قهرمانانی دارد که باید به کودکان به خوبی معرفی شوند تا از رشادت‌های آنها برای حفظ استقلال و عزت سرزمین‌مان آگاه‌شوند. ارائه الگوهای داخلی و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی از ضرورت‌هایی است که باید به شیوه‌هایی نو و کاربردی نسبت به آن اقدام‌کرد. تقویت فرهنگ خودی، تاثیر فرهنگ بیگانه را بر کودکان کاهش می‌دهد و این مهم زمانی رخ خواهد داد که با علایم و نمادها، باورها و ارزش‌ها را تقویت کنیم. کارشناسان معتقدند کودکان هر آنچه می‌بینند فرا می‌گیرند و این یادگیری تبدیل به عملکردشان در نوجوانی خواهد شد.مادامی‌که علایم و نمادهایی که منافی باورها و ارزش‌های ما هستند در لوازم‌التحریر، کتاب‌های داستان کودک، کتب رنگ‌آمیزی و البسه کودکان خودنمایی می‌کند تاثیرات فرهنگ غرب را هم باید در رفتارها و باورهای کودکان انتظار داشته‌باشیم.
تاثیر آموزش‌های غیر مستقیم و بهره‌جستن از زبان هنر و به دور از هرگونه تحکم بر کسی پوشیده نیست. تاریخ کشور سرشار از اسطوره‌های جذابی است که برای آشنا شدن کودکان با فرهنگ غنی ایرانی‌اسلامی نیازمند برجسته‌سازی و اطلاع‌رسانی غیر مستقیم است. با بهره‌جستن از تصاویر شهدا و شخصیت‌های ملی و اساطیر کشورمان در کتب رنگ‌آمیزی، لوازم‌التحریر و ... بسیار هنرمندانه کودکان به سمت مشاهیر و اساطیر ملی سوق می‌یابند. 
پس از طراحی انواع لوازم‌التحریر منقش به اسطوره‌ها و شهدا، طراحی و به زیر چاپ رفتن کتاب‌های رنگ‌آمیزی با تصاویر شهدا را نیز به فال نیک می‌گیریم.

Back to Top

Template Design:Dima Group