هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

photo 2017 12 03 22 10 226996

پل روگذر شهید شاطری؛ تخریب یا تکمیل؟

::محمد مرتضی نژاد
چند سالی است که صحبت های فراوانی میان مردم مطرح است که آیا پل شهید شاطری در میدان معلم تأثیری در کاهش حجم ترافیک در میدان معلم داشته است یا خیر؟ آیا این پل به اندازه پل امیرکبیر در کاهش حجم ترافیک مؤثر بوده است یا خیر؟


دوستانی که چند سال قبل در سمنان زندگی میکرده اند اگر حوالی ظهر سمت میدان امیر کبیر گذری می کردند ترافیک سنگینی را می دیدند. از یک طرف برای رفتن به بسیاری از نقاط شهر سمنان باید از این نقطه گذر می کردید و از یک طرف حوالی ظهر این نقطه از شهر به دلیل عبور دانش آموزان و کارمندان ترافیکی را شاهد بودید که برای سمنان با جمعیتی نه چندان زیاد قابل توجیه نبود.
اما اکنون با احداث پل امیرکبیر خبری از آن حجم از ترافیک نیست. حال اگر پس از احداث این پل میدان امیر کبیر را تخریب نمی کردند این حجم از کاهش ترافیک در آنجا مشاهده میشد؟ قطعاً نه. پس نقطه آغاز تأثیر این پل روگذر در کاهش ترافیک، تخریب میدان امیرکبیر و احداث بخش جدیدی از بلوار شهید اخلاقی بود که از زیر پل روگذر می گذشت و میدان امام علی(ع) را به میدان استاندارد پیوند می داد. اما برای تکمیل طرح چند دوربرگردان برای رفع نیاز مردمی که دسترسی به بلوارهای استقلال و آزادی و میدان جمهوری را می خواستند، احداث شد.
شاید نقطه آغاز تأثیر پل شهید شاطری نیز همین موضوع باشد. یعنی تخریب میدان معلم و احداث بخش جدیدی از بلواری که میدان مشاهیر را مستقیماً به پل امیرکبیر پیوند دهد. در حقیقت پل شهید شاطری الان تنها برای کسانی کاربرد دارد که می خواهند از میدان مطهری به میدان نماز بروند؛ اما میدان همچنان پابرجاست! و همین میدان جایی است که نقطه گره ترافیک است.
عده ای از مردم این موضوع را مطرح می کنند که این پل هیچ تأثیری در کاهش حجم ترافیک نداشته است. مثل اینکه این دوستان حتی یکبار هم قبل از احداث پل شهید شاطری از میدان معلم گذر نکرده بودند. حتی بدون داشتن دید مهندسی وکارشناسانه در این زمینه و تنها زمانی که به دیده های خود اکتفا کنیم و میدان معلم قبل از احداث پل را با میدان معلم کنونی که پل شهید شاطری را در بالای سرخود مشاهده می کند، مقایسه کنیم؛ می بینیم این پل تأثیر قابل توجهی در کاهش حجم ترافیک داشته است و این درحالی است که حجم ماشین های آن زمان سمنان و جمعیت سمنان در آن زمان از سمنان امروز کمتر بوده است. پس بهتر است به جای تخریب شخصیت این پل، طرح آن را تکمیل کرده و تأثیر بهتری از آن را ببینیم!

Back to Top

Template Design:Dima Group