هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

فولادی Small

پرسشِ بی پاسخ یک استاد ژاپنی!

 

:: محمدحسن فولادی
من بخشی از تحصیلاتم را در ژاپن گذراندم و در واقع ژاپن بود که آتشِ پیشرفت را در جانم شعله ور کرد. ژاپن حقیقتا یک دنیاست و شناخت آن ضرورت دارد. اگر امروز ژاپن محاصره شود، بیش از 30 ساعت دوام نخواهد آورد. 

ژاپن هیچ چیز از خودش ندارد. این کشور، نه خاک دارد و نه نفت اما یک درصد جمعیت جهان را در خود جای داده است و در مقابل، ما با در اختیار داشتن 7 درصد منابع جهان، نمی توانیم چنان که شاید و باید، 0.7 درصد از جمعیت جهان را مدیریت کنیم!
قدرت ژاپن، ناشی از قدرت جامعه ژاپن است. به خاطر دارم، در دوران تحصیلم یکی از اساتید ژاپنی، به ما دانشجویانی که از کشورهای مختلف در آن کلاس درس گردهم آمده بودیم، گفت:«یک مخترع، دانشمند، مکتشف یا نویسنده ژاپنی را نام ببرید!» هیچ یک از دانشجویان نتوانست به این پرسش پاسخ دهد. احتمالا شما هم نمی توانید! اما اگر از شما بخواهند که دانشمندانی از فرانسه، آلمان یا انگلستان نام ببرید، احتمالا نام هایی را به یاد خواهید آورد.
آن روز وقتی همه ما دانشجویان از پاسخ به آن پرسش اظهار ناتوانی کردیم، آن استاد گفت:«دلیل ناتوانی شما در پاسخ دادن، این است که در ژاپن با یک جامعه دانشمند، نویسنده، مخترع و مکتشف مواجه هستیم» درست در نقطه مقابل ایران! بگذریم از این که در ایران، به معنی دقیق کلمه «دانشمند» وجود ندارد. ما چنان به الفاظِ دانشمند و دکتر و استاد، دل باخته ایم که از پرداختن به محتوا بازمانده ایم.
و بگذارید به صراحت بگویم، لعنت به کسانی که بابِ «بادمجان دور قاب چینی» را باز کردند!


انتهای پیام //

Back to Top

Template Design:Dima Group